Lisansüstü tezden makale

Night-too

Öğrenci
Merhaba. Danışmanı ihraç edilen bir öğrenci doktora tezinden yayın yaparken danışmanın ismini yazmalı mıdır

- - - Güncellendi - - -

Böyle bir durumla karşılaşan var mı? Varsa nasıl bir yol izlediniz?

fenx

Öğrenci
Merhaba. Danışmanı ihraç edilen bir öğrenci doktora tezinden yayın yaparken danışmanın ismini yazmalı mıdır

- - - Güncellendi - - -

Böyle bir durumla karşılaşan var mı? Varsa nasıl bir yol izlediniz?

İhraç olması sonucunda eğer artık başka bir üniversitede görev alamayacaksa akademik çalışması sona erdirilmiş olacağı için adını yazmamanız ve enstitüden yeni danışman ataması isteyebilirsiniz veya diğer üniversitelerden talep etmek için hocalarla görüşebilirsiniz. Ben olsam yazmazdım.

Night-too

Öğrenci
Ben mezunum doktoradan. Eğer yazmazsam sıkıntı olmaz mı doçentlikte? Sonuçta o zaman çalışıyordu.

- - - Güncellendi - - -

Bitmiş tez için nasıl yeni danışman ataması yapılacak?

- - - Güncellendi - - -

Hocalarım bu durumla karşılaşan kimse var mı etrafınızda?

moonbless

Öğrenci
Hocam, öncelikle durumun hukuki yönüyle ilgili bilgim yok. Ancak doktora tezi ve yapacağınız yayın bilimsel olarak iki ayrı çalışmadır. Yani doktora tezinden yaptığınız yayın için dikkat etmeniz gereken intihale ilişkin etik unsurlar vardır. Sorunuza gelirsek bu ikisi ayrı çalışmalar olduğu için yayın yapacağınız çalışmada kim(ler)in katkısı varsa onların isimleri yazmalıdır. Öteki türlüsü başkasının emeğini kendine mal etmektir ve etik olmaz hatta intihal konusu da olabilir. Diğer kişinin şu an akademide olup olmaması sanmıyorum ki bu temel ilkeyi geçersiz kılsın. Özetle doktora tezinizi yazdınız bitti, artık ancak yeni bir çalışma yayınlayabilirsiniz, bu çalışmanın doktora tezinize nasıl dayanabileceği ve bunun ne şekilde gösterileceği konusunda akademik sınırlar vardır. Yorumum ise eğer yeni yayınınıza konu çalışmanızda eski danışmanınızın ismini yazmanızı gerektiren oranda katkısı varsa yazmanız en azından etik anlamda gereklidir şeklinde.

Night-too

Öğrenci
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim Hocam. Danışman hocam için adres gösteremediğim için ve kendisi artık bir akademisyen olmadığı için sıkıntı olur mu bilemiyorum. Sağlık bilimleri olduğu için birebir tezimden makale yapmaya çalışıyorum. Sosyal bilimler olsa haklısını bir uzantısı şeklinde yapılabilir. Resmî bir açıklamaya ulaşamadım ben de

kaansydmr

Öğrenci
İhraç edilen hocanın ismini yazmak size ne katar bilmiyorum. Kaldı ki yazsanız bile akademik câmianın umrunda olur mu o da şüpheli. Yani riskli bir durum. Şayet teziniz proje destegi aldıysa ilgili enstitü veya proje birimi zaten sizin ve danışmanınızın adı geçtiği ortak bir calisma ister. Eger degilse ve illaki bir hocanın ismini kullanmak isterseniz -ki bence yararınıza olur- kendi alanınızla ilgili bir hocaya danışıp onun izni dogrultusunda ismini kullanabilirsiniz. Etik durumu farklı tabii ama makalenizde hatrı sayılır bir hocanin ismi geçerse ilerisi için önemli bir avantaj sağlayacağı kanaatindeyim. Kaldı ki bulacağınız alanında uzman bir hoca bir şekilde makalenizin bilimsel niteliğini artıracak bilgiler sunabilir. Stratejik davranmak yararınıza olacaktır derim ben.

Son düzenleme:

Night-too

Öğrenci
Merhaba Kaan hocam. Deneysel bir çalışma benimki. Sosyal Bilimler değil ki. Yani başka bir hocanın tezimde analiz kısmında emeği olmadan adı geçmeden nasıl yazarım? Bir de ben derdimi tam anlatamadım sanırım. Benim sıkıntım şu: danışman hocanın tezden yapılan yayınlarda ismi olmak zorunda eğer yazmazsam ihraç bile olsa bu tezden yapılan bir yayın neden ismini yazmadın diyebilirler mi ya da tam tersi de olabilir yani danışmanınız ihram olmuş nasıl yazarsınız makaleye bu suç denilebilir mi? Şu şekilde yapanlar olmuş: danışmanın ismini yazıp adres göstermeyenler. İsmini yazıp atıldığı üni yi adres gösteren olmuş anlatılan kadarıyla. Hiç yazma diyenler var yaz adres gösterme... Bence şöyle yapsan daha iyi olurdan ziyade resmiyette şöyle yapılması gerekiyormuş gibi bir bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Bence diye başlayan bir cümleye ihtiyacım yok. Ben başına böyle bir durum gelen veya resmî olarak bir yazı hakkında bilgisi olanlara soruyorum. Nasıl ki danışmanı ihraç olanlar için başka tez danışmanı atandı vs. Benim durumum için de nasıl resmî bir yol izlenir nasıl bir açıklama yapıldı ki ben araştırıyorum böyle bir şeye denk gelmedim. Bunları öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim yine de cevabınız için

moonbless

Öğrenci
Hocam, yorum değil bilgi cümleleri istediğinizi söylemişsiniz. Yine de tavsiye olarak çalışmayı göndermeyi düşündüğünüz dergilerle görüşün, sağlık alanını bilmiyorum ancak sosyal bilimlerde imzalı telif formu alınıyor tüm yazarların onayı vs. adına. Bu durumla ilgili sizi yönlendirebilirler belki en azından sorumluluk konusunda yapabileceğiniz bir şey varsa öğrenirsiniz. Ayrıca yine sağlık alanını ve çalışmanızı bilmeden genel bir vilgi olarak tezden yayınladığınız yayında danışmanın ismi olmalı mı konusu tartışmalı. Dediğim gibi iki ayrı çalışmadır ve katkısı yoksa yazmayabilirsiniz. Bununla ilgili yazılı bir kural varsa alanınızda bilemem. Onun dışında çalışmanızı tabi ki kamuya sunun ancak şu an yazılı kurallar bile zamanla değilebilir ancak temel akademik etik ilkelere uymak her zaman geçerlidir. Kolay gelsin