Mantık Soruları

Şirince

Öğrenci
Cok tesekkur ederim emir :)

- - - Güncellendi - - -

Ekli dosyayı görüntüle 2945
Ekli dosyayı görüntüle 2945

acil yardim lutfeeen :)

- - - Güncellendi - - -

Ekli dosyayı görüntüle 2947

devami bu ;:)

- - - Güncellendi - - -

İlk aramada Fatih, Canan ve Esin'i aramadıysa 3 Şans kalıyor; Ali, Burak, Demet ama 2. şarta geldiğimizde Burak 4. telefon eden olduğu için Fatih onu aramış olamaz, en son Ali arandığı için Fatih onu da aramış olamaz bu durumda Fatih Demet'i aramış oluyor.

Diğerlerinin yeri belli olduğu için 3. aranan ve 5. arananlar Canan veya Esin olacak. Ancak Burak'ın aradığı Canan olmadığı için Esin'i aramış oluor ve 3. aranan Canan oluyor. Kısaca;

1) F----> D
2) D----> C
3) C----> B
4) B ---> E
5) E ---> A

Tam anlatamamış olabilirim karışan durumları tekrar sorunuz :)

42'nin cevabı Burak, 43'ün cevabı 3 olmalı.

merhaba, 1 ve 4 u anladim ancak 2,3,5 ve 6 kisilerin siralamalarini nasil oturttuk onu anlayamadim :( evet fatih demeti aradi,burak esini ancak digerleri? :) simdiden tesekkur ederim.

- - - Güncellendi - - -

Emir hocam vakit ayirip cevapladiginiz icin tekrar tesekkur ederim. Ama anlayamadigim kisimlar var,gladriyel hocamdan alinti yaparak,anlayamadigim kisimlari belirtmeye calistim ama..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gamze

Administrator
merhaba, 1 ve 4 u anladim ancak 2,3,5 ve 6 kisilerin siralamalarini nasil oturttuk onu anlayamadim :( evet fatih demeti aradi,burak esini ancak digerleri? :) simdiden tesekkur ederim.

Verileri yerleştirecek olursak;
Birbiri ardına aranıyorlar; 4. telefon eden Burak'sa 3. kişinin telefon ettiği de Burak'tır. Böylece öğrenecek ve bir sonrakini arayacak. Son aranan kişinin Ali olduğu söylenmiş bu durumda 6. sırada Ali olacak.

1) F---->
2) ---->
3) ----> B
4) B --->
5) ---> A

Fatih'in Demet'i aramasını belirtmiştim. Arayabileceği 3 kişi (Canan, Esin, Demet) kalıyor bunlardan 2sini (Canan, Esin) aramadığı şartlarda belirtilmiş. Bu durumda Demet kalıyor. Fatih Demet'i aradığı için bir sonraki telefon eden Demet olacak.

1) F----> D
2) D---->
3) ----> B
4) B --->
5) ---> A

Şimdi elimizde 2 kişi kalıyor Canan ve Esin. Ancak şartlarda Burak'ın Canan'ı aramadığı söylenmiş, bu durumda Esin'i aramıştır. Boş kalan Demet'in aradığı kişi yerine de Canan'ı yazarsak liste tamamlanıyor.

1) F----> D
2) D----> C
3) C----> B
4) B ---> E
5) E ---> A

Şirince

Öğrenci
Verileri yerleştirecek olursak;
Birbiri ardına aranıyorlar; 4. telefon eden Burak'sa 3. kişinin telefon ettiği de Burak'tır. Böylece öğrenecek ve bir sonrakini arayacak. Son aranan kişinin Ali olduğu söylenmiş bu durumda 6. sırada Ali olacak.

1) F---->
2) ---->
3) ----> B
4) B --->
5) ---> A

Fatih'in Demet'i aramasını belirtmiştim. Arayabileceği 3 kişi (Canan, Esin, Demet) kalıyor bunlardan 2sini (Canan, Esin) aramadığı şartlarda belirtilmiş. Bu durumda Demet kalıyor. Fatih Demet'i aradığı için bir sonraki telefon eden Demet olacak.

1) F----> D
2) D---->
3) ----> B
4) B --->
5) ---> A

Şimdi elimizde 2 kişi kalıyor Canan ve Esin. Ancak şartlarda Burak'ın Canan'ı aramadığı söylenmiş, bu durumda Esin'i aramıştır. Boş kalan Demet'in aradığı kişi yerine de Canan'ı yazarsak liste tamamlanıyor.

1) F----> D
2) D----> C
3) C----> B
4) B ---> E
5) E ---> A

muhtesem... olağanüstü.. eveeeet şimdi anladim.Gerçekten,içten,en derinden sonsuz Teşekkür ediyorum. NNasıl bişeyesiniz yaaw? Büyüksün akademikperonel.org ve ailesi :))

- - - Güncellendi - - -

Ekli dosyayı görüntüle 2948
Ekli dosyayı görüntüle 2949

Hocam bu soruyu da ne yaptiysam cozemedim :(

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
Ekli dosyayı görüntüle 2950 hocam sorunuzda verilenlere göre vişne ağaçlarını sıraladığımızda Z, Y, T, X, K oluyor. sırasıyla toplanan vişne kilogramına baktığımızda Z=35, Y=30, T=27, X=25, K=24' tür. Soruda istenenlere göre 45.E, 46.D olur.