MYO'da ki Öğretim Görevlilerinde "Kadro Derecesi"

tulusoy

Öğrenci
Meslek Yüksek Okullarına alınacak Öğretim Görevlisi ilanlarında yazan "Kadro Derecesi" neyi ifade etmektedir. Normal memuriyette ki kadro derecesinden farklımıdır?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Akademik kadro ilanlarında görülen derece üniversitenin iç derecelendirilmesidir. öğretim görevlisi olurken 7/1 den başlarsınız ama mezunyetiniz mühendislik veya mimarlıksa bu başalama derecesi 6/1 olur

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
2008 den önce memur olduysanız Emeklilik müktesebatınıza eklenir. Maaşa esas derece ve kademe ilerlemesi ancak diploma ile ilgili mesleğinize yönelik bir çalışma yaptıysanız sayılır.

tusadan

Öğrenci
Merhabalar,
Meslek Yüksek okuluna 4. ve 5. kadro derecelerinden Öğretim Görevlisi alımı yapılıyor ve ikisi içinde ayrı özellikler isteniyordu. 4. dereceye başvurmuş, kazanmış ve atanmış olmama rağmen 5. Kadro derecsine atamamı yapmışlar. Düzeltilmesini istiyor olmam önemli ölçüde tepki oluşturdu.
4. kadro derecesinde olmamın faydaları ya da zararları, nelerdir? Bu durumun telafisi için Personel Daire Başkanlığı birimi ile görüşüp bir sonuç alamadım. yol ve yöntem konusunda bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim. Dilekçemi verip, yök sonraki aşamada mahkeme bu yoldan çözmek istemiyorum, kurumumu sahiplendim ve hassas yaklaşıyorum.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhabalar,
Meslek Yüksek okuluna 4. ve 5. kadro derecelerinden Öğretim Görevlisi alımı yapılıyor ve ikisi içinde ayrı özellikler isteniyordu. 4. dereceye başvurmuş, kazanmış ve atanmış olmama rağmen 5. Kadro derecsine atamamı yapmışlar. Düzeltilmesini istiyor olmam önemli ölçüde tepki oluşturdu.
4. kadro derecesinde olmamın faydaları ya da zararları, nelerdir? Bu durumun telafisi için Personel Daire Başkanlığı birimi ile görüşüp bir sonuç alamadım. yol ve yöntem konusunda bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim. Dilekçemi verip, yök sonraki aşamada mahkeme bu yoldan çözmek istemiyorum, kurumumu sahiplendim ve hassas yaklaşıyorum.
Hocam hiç bir fark yok kurum içi derecelendirme onlar.

tusadan

Öğrenci
Peki bunu kabul ediyorum hocam ama neden farklı farklı yeterlililiklerle ve farklı sınavlarla kabul edildik o zaman. Bunun mantığını anlayamıyorum, neden daha çok efor sarf etmem, belge getirmem ve daha çok şeyi ispatlamam gerekti.
Ben iyi niyetli yaklaşıp sözlü talep ederken neden önce hesap sorup, fırça atıp, küstahlık yaparak cevap verdiler. Böyle bir davranışı bile göze alabiliyorlarsa bir sorun vardır hocam.
Bir şey hatalı yapıldığında düzeltilmesi zorsa, kimse bilmesede onun bir önemi vardır. Hemde pasifize hale getirmek için neden uğraşsınlar. Gayet meraklıyımdır hocam, cevaplar tam olmalıdır.
Ayrıca,kadro derecesinin emekliliği etkilediğini söyleyen, anlatan başka bir hocayla karşılaştım. Başka bir hocada şu an olmasa bile doktoran bitince önem kazanacak dedi. Bir başkası yurt içi, yurt dışı her türlü görevlendirme kadro derecesine göre yapılır dedi ki evet o o doğru. Örneğin, benim kadroma atanan arkadaş yurt dışı eğitimlerine katılabilirken benim katılamam gibi.

Akademik kadro ilanlarında görülen derece üniversitenin iç derecelendirilmesidir. öğretim görevlisi olurken 7/1 den başlarsınız ama mezunyetiniz mühendislik veya mimarlıksa bu başalama derecesi 6/1 olur

Ben mühendislik fakültesi yüksek lisans mezunuyum bildiğim kadarıyla yüksek lisans mezunu olma kadro derecelerini 1 derece arttırıyormuş. Mühendislik mezunu 6/1 ile başlarsa yine mühendislikte yüksek lisans yapan biri 5/1 derecede bir kadroya alınabilir mi?

ersinyilmaz1

Öğrenci
hocam merhaba. Size bir sorum olacak. Ben öğretim görevlisi olarak çalışıyorum. Kadro derecem 5/2'idi doktoramı işlettim 5/4'ü oldu. Sonra bir yıl çalışmam sebebiyle bir kademe daha verildi ve 5/5 oldum. Ancak aynı kurumda bir başka arkadaş 5/3 iken yüksek lisansını tamamladı. Kadro derecesi 4/1 oldu. Sizce burda yanlış uygulama yok mu.

Moderatör tarafında düzenlendi:

maestroes

Öğrenci
Nazmi hocam merhaba, Kırıkkale Üniversitesinin açtığı bir öğretim görevlisi ilanında kadro derecesi olarak 4. Derece belirlenmiş. Özel şartlarda ise yüksek lisans mezunu olmak yer almakta. Fakat istenen belgelerin üst satırına parantez içinde 4. Derece kadrolara atanmak için en az 2 yıl devlet memuru olarak çalışmak gerekmektedir yazılmış. Ben yüksek lisans mezunuyum fakat tecrübem bulunmamakta bu ilana başvurabilir miyim? YÖK'ün yüksek lisans mezunları için 2 yıl tecrübe şartı aranmaz yazısı bu durumda geçerli değil mi ? Aynı şekilde başka bir alımda kadro derecesi 3 olarak belirtilmiş ve lisans mezunu aranmakta. Buraya müracaat eden adaylardan tecrübe şartı bulunmayanlar elenecek mi?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
4. derece olarak açıldığı için o dereceyi haketmek lazımdır aksi taktirde atama olmaz. Yüksek dereceden açılmış kadro, yüksek lisans mezuniyeti onu karşılamaz ne yazık ki. İnsiyatif kullanılabilir belki ama personel dairesi ile görüşmek gerekir.

maestroes

Öğrenci
Ilk soruma cevabınız için çok teşekkür ederim hocam. Diğer ilan ise Kafkas Üniversitesi ne ait ve şuanda yayında. Belirttiğim gibi kadro derecesi 3 ve lisans mezunu olmak şartı aranmakta. Buraya devlet memuru olarak görev yapmamış kişilerin başvurusu geçersiz mi sayılacak ve kaç yıl tecrübeli adaylar başvurabilir ? Bu soruyu da cevaplandırırsanız çok memnun olurum hocam. Kolaylıklar dilerim

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Ilk soruma cevabınız için çok teşekkür ederim hocam. Diğer ilan ise Kafkas Üniversitesi ne ait ve şuanda yayında. Belirttiğim gibi kadro derecesi 3 ve lisans mezunu olmak şartı aranmakta. Buraya devlet memuru olarak görev yapmamış kişilerin başvurusu geçersiz mi sayılacak ve kaç yıl tecrübeli adaylar başvurabilir ? Bu soruyu da cevaplandırırsanız çok memnun olurum hocam. Kolaylıklar dilerim
Hocam bu ilan araştırma görevlisi mi yoksa öğretim görevlisi mi?