Öğrenciyim ve Zorla Askerliğe Alınacağım. ACİL YORUMA GELİN LÜTFEN

Richeskinq

Öğrenci
Akademik Personel üyelerine merhabalar. Bir sorun ile karşılaştım burada sizlerle paylaşmak istiyorum.

93 doğumluyum ve Kırgızistan'da öğrenciyim. Fakat Türkiye'ye gelmek zorunda kaldım maddi imkanlardan dolayı. Ama eğitimimi durdurmadım. Sadece okul değiştirdim. Türkiye ile denkliği olan bir üniversite. OŞ DEVLET ÜNİVERSİTESİ. Her şey buraya kadar tamam. Tek sorun tecil sorunu. İnternette okuduğum bilgilere göre sadece Yüksek Lisans yapanlar uzaktan eğitim ile tecil yapabilir diyor. AMA normal 4 yıllık okuyanlar YAPAMAZ ya da YAPABİLİR yazısı göremedim. Buna rağmen türk konsolosluğu uzaktan eğitim yapamazsın ASKER ŞUBESİ KABUL ETMİYOR! diyor. Bende dedim ki ASKER ŞUBESİ KABUL ETTİ hatta UMRUMUZDA DEĞİL ÖĞRENCİ OLDUĞUNU KANITLA YETER dediler. Bende noter onaylı öğrenci belgemi şubeye gösterdim. Asker Şubesi daha sonra dedi ki BİZE DEĞİL KONSOLOSLUĞA GÖSTER ONLARA SİSTEME GİRMELİ BİZ GİREMEYİZ. ilk başta asker şubesi BİZE GETİRECEKSİN diye kızmışlardı. Şimdi BİZ ALMIYORUZ diyorlar ve bile bile ÖĞRENCİ OLDUĞUM HALDE KANITLADIĞIM HALDE ASKERLİĞE ALMAK İSTİYORLAR. Konsoloslukta uzaktan eğitimi kabul etmiyoruz diyor ama böyle bir yasa ya da kural göremedim. Kendi şeylerinden element mi uyduruyorlar anlamadım ki.

İkinci sorun ise şu, YOKLAMA KAÇAĞI olduğumu hiç haber vermediler. Ben Türkiye'ye gelirken polisler kontrol etti ama kaçak vs. görmediler. Yolda otobüs ile yolculuk ederken de GBT kontrolü yaptılar yine YOKLAMA KAÇAĞI olduğumu görmediler. Ama ASKERLİK ŞUBESİ SEN YOKLAMA KAÇAĞISIN diyorlar. Bu kaçak olduğumu ne konsolosluk, ne polisler gördü. Sadece şube gördü. Çok saçma değil mi?

Burada bilen arkadaşlar acil yardımcı olursanız çok sevinirim.

TEŞEKKÜRLER