öğretim görevlilerine muvafakat

akademi_53

Öğrenci
Merhabalar,

Bir devlet üniversitesinde 5,5 yıldır Öğretim Görevlisi olarak çalışıyorum.

Fakat Eşimin ve çocuğumun sağlık durumları nedeniyle başka bir üniversitedeki bir programa Öğretim Görevlisi olarak atanacağım ve dolasıyla atanacağım kurum muvafakatımı isteyecek.

5,5 yıldır çalıştığım üniversite, çalışma sürem 5 yılı geçtiği için muvafakat vermek zorunda mıdır?

heyhaa

Öğrenci
Öyle bir zorunluluk yoktur. Yönetimin insiyatifindedir vermek ya da vermemek.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

eczak

Yardımcı Editör
Merhabalar,

Bir devlet üniversitesinde 5,5 yıldır Öğretim Görevlisi olarak çalışıyorum.

Fakat Eşimin ve çocuğumun sağlık durumları nedeniyle başka bir üniversitedeki bir programa Öğretim Görevlisi olarak atanacağım ve dolasıyla atanacağım kurum muvafakatımı isteyecek.

5,5 yıldır çalıştığım üniversite, çalışma sürem 5 yılı geçtiği için muvafakat vermek zorunda mıdır?

Muvafakat vermek istemeseler bile şu an bulunduğunuz ilde sağlık sorunları ile ilgili altyapı bulunmuyor ve atanacağınız ilde sağlık sorunlarını halledebiliyorsanız bu mazeret ile yer değiştirme talebinde bulunabiliyorsunuz. Bunun için gerekli rapor vs. gibi evraklar almak gerekiyor sanırım.

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba, forumları çok fazla okudum. Fakat, başlıklar birbiri içine girmiş durumda.
Akademisyenin.Öğr. Gör. (5 yıllık)
Başka üniversitenin kadrosunu kazandım (öğr gör)
tam olarak muvafakat almak için işlemleri sıraladığımda ne yapmam lazım?
Önce yeni kazandığım üniversitenin evraklarını toplayıp oraya başvuru mu yapıyırum?
Sonra kendi bağlı bulunduğum üniversireye muvafakat için dilekçe mi veriyorum ve bu dilekçenin bir örneği var mı?
Ne kadar sürer tahminen bu süreç?
Teşekkürler.

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba, forumları çok fazla okudum. Fakat, başlıklar birbiri içine girmiş durumda.
Akademisyenin.Öğr. Gör. (5 yıllık)
Başka üniversitenin kadrosunu kazandım (öğr gör)
tam olarak muvafakat almak için işlemleri sıraladığımda ne yapmam lazım?
Önce yeni kazandığım üniversitenin evraklarını toplayıp oraya başvuru mu yapıyırum?
Sonra kendi bağlı bulunduğum üniversireye muvafakat için dilekçe mi veriyorum ve bu dilekçenin bir örneği var mı?
Ne kadar sürer tahminen bu süreç?
Teşekkürler.

Muvafakat için siz herhangi bir şey yapmıyorsunuz. Kazandığınız kuruma belgelerinizi teslim ettikten sonra kazandığınız kurum, halen çalışmakta olduğunuz kuruma muvafakat yazısı gönderiyor, sonra mevcut kurumunuz muvafakatı verirse bu belge kazandığınız kuruma gidiyor. Kazandığınız kurum atamanızı yapıp hareket onayı çıkarıyor ve mevcut kurumunuza gönderiyor. Daha sonra mevcut kurumunuz size kazandığınız kurumda atamanız yapıldığını tebliğ ediyor ve ilişik kesme işlemlerini başlatmanızı bildiriyor. Sonra siz ilişiğinizin kesilmesi için gerekli yerleri dolaşıyorsunuz ilişik kesme evrağıyla birlikte (kütüphane, öğrenci işleri, bilgi işlem vs. vs. ) en son personel daireye gidip ilişğinizi kestirip ordan aldığınız evrakları kazandığınız kuruma teslim ediyorsunuz. Ve bitiyor.. hayırlı olsun

A

Akademik Forum

Guest
tesekkürler.
Peki muvafakat verilmediği takdirde, ohal sürecinde istifa durumu hakkında bilginiz var mı?
Tahminen muvafakat süresi ne kadar sürüyor?

A

Akademik Forum

Guest
Birisinin hali hazırda yrd. Doç. olduğu halde 3 aydır güvenlik soruşturması devam ettiği için başka üniversiteden naklen ataması hala gerçekleşmedi. Muvafakat zaten normalde 1-1,5 ay sürüyor OHAL nedeniyle de en az 1-2 ay sürer 3 ayıda bulabilir. İstifa konusunu bende merak ediyorum, OHAL de istifa nasıl edilecek?

A

Akademik Forum

Guest
?

Ben de benzer bir soru sormak istiyorum. Öğretim görevliliğinden tekrar MEB'e geçmek mümkün müdür?

A

Akademik Forum

Guest
kazandığım üni nin muvafakat yazısı iki haftadır çalıştığım üniversitenin rektörünün masasında iki haftadır bekliyor. normal mi bu durum arkadaşlar, neden onay ya da red her neyse cevap vermiyor olabilir?

drdtbege

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba;
sormak istediğim bir konu var...Vakıf üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Devlet üniversitesine aynı kadro için (Öğr.Gör.) geçmek istediğim zaman muvafakatname alma şansım varmı acaba? Bu hakkın devlet universiteleri arasındaki geçişlerde kullanıldığını biliyorum ama vakıftan devlete geçişlerde durum nasıl acaba?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

dutxuri

Araştırma Görevlisi
Yanlış bilgilendirmek istemem ama muvaffakiyet alma zorunluluğu birkaç yıl önce kalkmıştı (tekrar gelmediyse) yani istifa edip gidebiliyorsunuz (eskiden bi memur 3 kez istifa edebilir durumu şimdi yok). Yani dediğim gibi değişmediyse - gerçi geceden sabah her şey değişebiliyor bizde ama :(

Evet yanlış bilgilendirme olmuş. Zaten muvaffakiyet (başarı) değil muvafakat (onay). Devlet memurlarının istifa sayıları vs. zaten akademik personel için geçerli değil.
Soruya gelirsek vakıf üniversitelerindeki öğretim elemanları kamu görevlisi oldukları için muvafakat almaları gerekmemektedir. Ancak üniversiteleriyle yapmış oldukları sözleşme hükümlerinde ihbar süresi ya da tazminat durumlarına dikkat etmek gerekir.
Öte yandan hak derken bunu bir kurumlararası nakil hakkı olarak yorumlamamak gerekir. Muvafakat almak yıllık izin ve harcırah gibi özlük hakları için kullanılır. Muvafakat verilmediği durumlarda istifa edilerek geçiş yapılabilir. Bir başka üniversitenin aynı kadrosuna ilansız sınavsız geçiş hakkı değildir.

Son düzenleme:
A

Akademikss

Guest
Arkadaşlar öğretim görevlisi 2 yıl sözleşmeli mi oluyor devlette bir de 2 yıl dolmadan istifa edersek bir yaptırım oluyor mu? Teşekkürler.

he-16

Öğrenci
Merhaba ben X üniversitesine öğretim görevlisi iken Y üniversitesine öğretim görevlisi olarak geçmek istiyorum geçmek istediğim üniversiteye evraklarımı teslim ettim ve muvafakat yazım yazıldı. Çalıştığım üniversite muvafakata cevap verme sürelerinin 2 ay olduğunu ve bu süreyi sonuna kadar kullanacaklarını ve olumsuz cevap vereceklerini söyledi. Bende istifa etme kararı aldım ancak bana yasal bir süreç devam ederken diğerinin başlatılamayacağı istifamı 2 ayın sonunda verebileceğimi söylediler. Böyle bir hakları var mı muvafakat süreci tamamlanana kadar istifa edemem mi? Bunun yasal dayanağı nedir? Lütfen acil yardım!

pakosalter

Öğrenci
Merhaba ben X üniversitesine öğretim görevlisi iken Y üniversitesine öğretim görevlisi olarak geçmek istiyorum geçmek istediğim üniversiteye evraklarımı teslim ettim ve muvafakat yazım yazıldı. Çalıştığım üniversite muvafakata cevap verme sürelerinin 2 ay olduğunu ve bu süreyi sonuna kadar kullanacaklarını ve olumsuz cevap vereceklerini söyledi. Bende istifa etme kararı aldım ancak bana yasal bir süreç devam ederken diğerinin başlatılamayacağı istifamı 2 ayın sonunda verebileceğimi söylediler. Böyle bir hakları var mı muvafakat süreci tamamlanana kadar istifa edemem mi? Bunun yasal dayanağı nedir? Lütfen acil yardım!

Çok saçma. İstifa ettikten sonra zorla mı çalıştıracaklar? Yok dilekçeni şu zaman ver, yok istifanı kabul etmiyorum vs bunların hepsi yokuşa sürme taktiği. Dilekçe hakkı denen bir şey var. Bu işlerde uzman bir avukata danışarak noter üzerinden gönderin dilekçenizi.

M

Muvafakat İşi

Guest
Hocalarım Milli Eğitim'den üniversiteye muvafakat ile ilgili bilgi verebilecek olanınız var mı acaba? Evraklar teslim edildi, güvenlik soruşturması kısmındayım. Zaten devlet memuru olanın bu soruşturmaya ihtiyacı olmadığı söyleniyordu ama başlattılar. Öte yandan istifa edip geçmek yerine onay alarak geçmek istiyorum, bir yanlışlık yapmayayım diye. Muvafakat alarak geçmemin faydaları nelerdir? Alamama ihtimalim var mıdır? Bu ihtimalle birlikte istifa edip geçmek midir doğru olan sizce?

dua

Öğrenci
Merhabalar, ben de MYO da öğretim görevlisi olarak çalışıyorum ve başka bir üniversitede öğretim görevliliğini kazandım. Kendi kurumumun bana muvafakat vermesinin bana ne gibi faydaları olabilir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.