Öğretim Görevlisi Alımında Tecrübe

Merhabalar. Meslek yüksekokullarında istenen 2 yıllık tecrübe konusunda bir sorum olacaktı. Ben öğretmenim 2 senedir. Ancak yaz tatillerinde çalışmadım ve ücretli öğretmenlik yaptığım bir senem var. Yani sigortam eksik, hizmet belgesiyle bunu gösterebilirim ama 24 ay tecrübem olmamış oluyor yine de. Sorun teşkil eder mi? Sonuçta öğretmenlik zaten 9 ay yapılan bir meslek. Bu konuda bilgi paylaşımı yaparsanız çok memnun olurum.

2 yıllık tecrübe için iki yıllık çalışmaya karşılık gelen pirim gün sayısı gerekir. Kadrolu öğretmenler 9 ay çalışsa da 12 ay pirim ödeniyor. Ücretli öğretmen olduğunuz için dediğiniz gibi sigortanız eksik ve hizmet belgesi değil SGK belgesi isteniyor.
Öte yandan, alanınızı belirtmediğiniz için genel olarak öğretim görevlisi olabilmek için yüksek lisans mezunu olmak gerekli. Yalnız YÖKün belirlediği alanlarda (aşçılık, at yetiştiriciliği vb) yüksek lisans yerine tecrübe ile öğretim görevlisi alınıyor.

Çocuk gelişimi 2017 mezunuyum. Çocuk gelişimi alanında myo da akademisyen olmak istersem eğer olmaz mı yani şimdi ? Hizmet belgesinde 9 ay çalıştığım gözüküyor. Tecrübe yaz tatilinde yapılmıyor sonuçta. Yazın sigortamın yatması durumu etkiliyor mu yani ?

xxxaaa

Öğrenci
Çocuk gelişimi 2017 mezunuyum. Çocuk gelişimi alanında myo da akademisyen olmak istersem eğer olmaz mı yani şimdi ? Hizmet belgesinde 9 ay çalıştığım gözüküyor. Tecrübe yaz tatilinde yapılmıyor sonuçta. Yazın sigortamın yatması durumu etkiliyor mu yani ?

Hocam öğretim görevlisi olmak için yüksek lisans mezunu olma zorunluluğu var. Bunun yanında ilanlar yüksek lisans mezunu olmak ve alanla ilgili x yıl tecrübeli olmak şeklinde de çıkıyor. Ama yüksek lisanstan mezun olmak zorunlu şart. Eskiden böyle değildi. Lisans mezunları da öğretim görevlisi olabilirdi ama yakın zamanda değişti şimdi yl şartı getirildi.

Peki hocam yüksek lisans artı tecrübede ücretli öğretmenlik tecrübemi eksiltir mi ileride düşünürsem ? Sigortanın eksik yatmasından dolayı soruyorum :(

Öyleyse ben 5 sene ücretli öğretmenlik yaparak anca 2 senelik tecrübe edinmiş gözüküyorum. Çok anlamsız. Hizmet belgesi ne işe yarıyor o zaman ?

Son düzenleme:

Birgörevli

Öğrenci
Merhabalar değerli hocalarım. Açılan bir ilana başvurmak istiyorum. Formda yer alan bir maddeyi çözemedim. Maddede “hizmet durumu (yıl ay gün)” şeklinde bir ifade var. Burayı ne şekilde doldurmak gerekir? Daha önce sadece belli bir süre halk eğitimde çalıştım (5 ay). Konuyla ilgili bilgileriniz varsa lütfen paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.