Öğretim Üyesi ve 72 Yaş Sorunu

kalaritanya

Öğrenci
Değerli Arkadaşlar,

Bilindiği üzere öğretim üyeleri 67 yaşında zorunlu olarak emekli oluyorlardı. Bazı yeni açılan üniversiteler için bu 72 yaşa kadar uzatılmıştı.
Şimdi ise tüm üniversitelerde 72 yaşa kadar uzatıldı.

Bir genç akademisyen olarak buna itiraz ediyorum.
Üniversitelerimizin gerçeklerini, görmeyen bilmeyen bu uygulamaların vahim sonuçları olacaktır.
Bu açıdan şu soruları cevaplamamız lazım:

1) Türkiye’deki üniversitelerde PROF unvanı alan akademisyenlerin %10’u hariç geri kalanları ne kadar akademik çalışma yapmaktadır?
2) 60-67 yaş arasındaki öğretim üyeleri bilime ne kadar katkı sağlamaktadır?
3) 72 yaşına kadar üniversitede kalacak bir akademisyenin ne tür bir faydası beklenmektedir?
4) “İdealist” öğretim üyeleri emekli olduktan sonra çalışma yapamıyor da üniversitede kalınca mı yapacaktır?
5) Adına “usta-çırak”, “tecrübe” dedikleri şeyler var ya bugüne kadar eğitim sistemimize araştırma köleleri hediye etmekten başka ne katkı sağlamıştır?
6) Orta ölçekli üniversitelerde bile kadro bekleyen onlarca araştırma görevlisi, yardımcı doçent, doçent varken ahı gitmiş vahı kalmış öğretim üyelerinin kadro işgaline devam etmesi ne kadar doğru ve adilanedir?

Soruları çoğaltmak mümkündür.
Ancak gerçekler ortadadır. Türkiye’de üniversitelerin gelişmesi için yeni araştırma görevlilerine, yardımcı doçentlere, doçentlere ihtiyaç vardır.
Ama kesinlikle 72 yaşındaki öğretim üyelerine ihtiyaç yoktur. Bir insan ne yapacaksa 60 yaşına kadar zaten yapmıştır.

Elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin akademisyenin en önemli çalışması DOKTORA’dır. O Da 72 yaşında yapılmamaktadır.
Üniversitelerde değişim ve dönüşümü bitiren, yeni akademisyenlere kapıları tamamen kapatan bu uygulama yanlıştır, kesinlikle düzeltilmelidir.

Akademisyenler, torun sevmeyi, kahveye gitmeyi ve evinde ölmeyi de tecrübe etmeliler…

A

Akademik Forum

Guest
Amaç, gelişme çağındaki akademisyenleri hoca olmadan doğru dürüst altyapı olmadan, bakkal dükkanı gibi açılan yeni üniversitelere, fakültelere gitmeye zorlamak, bu gayet açık. Eskileri göndermek için ellerinde kullanacakları pek fazla koz yok. Ama gençleri kadro baskısıyla yeni kurulan yerlere göderebilirler, onlar da bunu yapıyor. Bir şey yapılabilir mi?.. Pek sanmıyorum.

Cevger

Öğrenci
Amaç, gelişme çağındaki akademisyenleri hoca olmadan doğru dürüst altyapı olmadan, bakkal dükkanı gibi açılan yeni üniversitelere, fakültelere gitmeye zorlamak, bu gayet açık. Eskileri göndermek için ellerinde kullanacakları pek fazla koz yok. Ama gençleri kadro baskısıyla yeni kurulan yerlere göderebilirler, onlar da bunu yapıyor. Bir şey yapılabilir mi?.. Pek sanmıyorum.

A

Akademik Forum

Guest
Ben böyle bir şey bekliyordum. Çünkü bizde güçlü olan gücünü elinden bırakmak istemez. En azından Öğretim elemanları için( MYO öğretim elemanı ve uzmanlar) bu geçerli olmasa bari yoksa 30 lu yaşlarda müdür olanlar gücü eline alanlar 50 li yaşlardaki anne babalarını yuksekokullara aldırmaya başlar.

nanofly

Öğrenci
72 yaş artık orta yaş. Lütfen artık kendinizi güncelleyin. İnsanlar artık 120 sinde ölüyor. Yaş faşizmi yapmayın. Üniversitelerin beyine ihtiyacı var. Bir profesör beyni kolay oluşmuyor.

- - - Güncellendi - - -

Nobel ödülü alanların yaş ortalamasına bakarsanız saçmaladığınızı görürsünüz. Aziz Sancar 69 yaşında. Yani Türkiye'de olsa emekli edilecekti sizin kafayla.

Ali_33

Öğrenci
Yanlış anlamayın ama zaten prof olarak donanımlı olarak çalışma azmi hala devam eden insanları özel üniversiteler kapıyor ve daha ciddi maaşlarla çalışıyorlar. Yani çalışkan insan verimli olan insanlar zaten çalışmaya devam ediyordu. Sanıyorum özel ünilerde yaş sınırı yok eğer varsa en azından özel ünilerde yaş sınırı tamamiyle ortadan kaldırılabilirdi. Ama devlette kalkması bence kötü olmuş.

kalaritanya

Öğrenci
72 yaş artık orta yaş. Lütfen artık kendinizi güncelleyin. İnsanlar artık 120 sinde ölüyor. Yaş faşizmi yapmayın. Üniversitelerin beyine ihtiyacı var. Bir profesör beyni kolay oluşmuyor.

- - - Güncellendi - - -

Nobel ödülü alanların yaş ortalamasına bakarsanız saçmaladığınızı görürsünüz. Aziz Sancar 69 yaşında. Yani Türkiye'de olsa emekli edilecekti sizin kafayla.

Şimdiye kadar 105 kez Nobel Kimya ödülü verilmiş. Sadece 8 yıl verilmeme kararı alınmış. 63 kez tek kişiye, 23 kez iki kişiye, 19 kez üç kişiye verilmiş. Ödül alanların yaş ortalaması 57. En genç kimya nobel ödülü kazanan Juliot 35 yaşındaymış.
Bir kere şu bileceksiniz: Sallamayacaksınız.
İkincisi Sayın Aziz Sancar Türkiye'de olsa Nobel alır mıydı? Bu pespaye üniversitelerde 72 yaş hatta mezara kadar çalışma imkanı olsa Nobel alan çıkacak mı? Üniversitelerin daha iyi çalışma şartlarına ve imkanlarına ihityacı var.
Üçüncüsü profesör beyinlerini de biliyoruz. Daha bilgisayar tuşuna basmayı bilmeyenler var..
Dördüncüsü 72 orta yaş filan değil. TÜİK'e bak, ölüm yaş ortalaması 78.

Kısaca sen bunları bi öğren sonra bu meseleri konuşuruz...

bus.adm

Araştırma Görevlisi
Maalesef ülkemizde bu yaş mevzu çok saçma işliyor. Bir çok özel kurum 26-27 yasından büyükleri işe almıyor. Devlette 30 ve 35 yas sınırı var. Gerekçe de bu saatten sonra insanları yetiştiremem. Çünkü bize insan gözüyle değilde makine, personel, işçi gözüyle bakılıyor. Yabancı ülkelerde ki ilanlarda yaş sınırı görmedim. (hepsini incelemedim tek tek ama Amerika İngiltere Asya da birkaç banka finans kuruluşu ilanına bakmıştım) Hatta bazı önemli görevlerde hakim lik gibi alt yaş sınırı var bizdekinin tam tersi. Mesela 30 yasından küçük ise hakim olamaz gibi.

Akademisyenlik, araştırma, bilgiye ulaşma, cevresine bilgi sunma işidir. Bunun yaşı olmaz. Arkadaş çok güzel özetlemiş Aziz Sancar 69 yasında. İşe yaramaz dinozor, evde torunları sevsin, kahveye gitsin diyenler bir daha düşünsün.

Türkiye sartlarında hiçbir zaman bir Aziz Sancar çıkmaz çünkü Türkiyede bilim yapılamaz. Bunun yaş ile ilgisi de yok. Sanırım yaş konusunu şundan takıyorsunuz yeni akademisyen yetişmeyecek diye. Ben üniversitelerin içinde değilim akademisyen yeterlimi az mı bilmiyorum. Ama son 10 yıldır lise açar gibi üni açıldı. Köy statüsünde ki şehirlere üni açıldı. Bunların üni ile uzaktan yakından alaksı yok. bina yapıldı.. İçine de eleman doldurulacak ama nasıl? Sanırım İzmir, Ankara, İstanbuldaki bir profesör, Ağrıya Bayburta, Gümüşhaneye, Şırnaka, Muşa gitmez. İşte Öyp bu noktada devreye girdi sanırım. Ama ilanlara baktığımda köklü ünilerde kadro istiyor. (odtü, boğaziçi, itü hariç) Maalesef Türkiye de üniversite, bilim, akademisyenlik çok saçma şartlar altında yapılıyor. Yaşın hiçbir önemi yok.

nanofly

Öğrenci
Şimdiye kadar 105 kez Nobel Kimya ödülü verilmiş. Sadece 8 yıl verilmeme kararı alınmış. 63 kez tek kişiye, 23 kez iki kişiye, 19 kez üç kişiye verilmiş. Ödül alanların yaş ortalaması 57. En genç kimya nobel ödülü kazanan Juliot 35 yaşındaymış.
Bir kere şu bileceksiniz: Sallamayacaksınız.
İkincisi Sayın Aziz Sancar Türkiye'de olsa Nobel alır mıydı? Bu pespaye üniversitelerde 72 yaş hatta mezara kadar çalışma imkanı olsa Nobel alan çıkacak mı? Üniversitelerin daha iyi çalışma şartlarına ve imkanlarına ihityacı var.
Üçüncüsü profesör beyinlerini de biliyoruz. Daha bilgisayar tuşuna basmayı bilmeyenler var..
Dördüncüsü 72 orta yaş filan değil. TÜİK'e bak, ölüm yaş ortalaması 78.

Kısaca sen bunları bi öğren sonra bu meseleri konuşuruz...

Dikkat ederseniz yaş ortalaması demişsiniz. Bunun içinde 80 yaşında nobel alan olduğu gibi 17 yaşında Nobel alanlar da var. Tabii 80 yaşındaki adama/kadına sen mezara git derseniz bu ülke Nobeli zor alır.

- - - Güncellendi - - -

Başlığa ve size kapak olacak cevap. http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/lists/age.html Bilip bilmeden konuşan yaş faşistleri. Babanız 69 yaşında yürüyemiyorsa sizin de genleriniz aynıdır. Şimdiden kendinize huzur evi bakın. Benim annem 80 yaşında ve ip atlıyor. Ayrıca benim senle konuşmama gerek yok. Sen önce kendini update at.

Bu da işte size göre mezar kaçkını! http://www.hurriyet.com.tr/100-yasinda-parasutle-atladi-27550468

Son düzenleme:

kalaritanya

Öğrenci
Dikkat ederseniz yaş ortalaması demişsiniz. Bunun içinde 80 yaşında nobel alan olduğu gibi 17 yaşında Nobel alanlar da var. Tabii 80 yaşındaki adama/kadına sen mezara git derseniz bu ülke Nobeli zor alır.

- - - Güncellendi - - -

Başlığa ve size kapak olacak cevap. Nobel Laureates by Age Bilip bilmeden konuşan yaş faşistleri. Babanız 69 yaşında yürüyemiyorsa sizin de genleriniz aynıdır. Şimdiden kendinize huzur evi bakın. Benim annem 80 yaşında ve ip atlıyor. Ayrıca benim senle konuşmama gerek yok. Sen önce kendini update at.

Bu da işte size göre mezar kaçkını! 100 yaşında paraşütle atladı

Niye kabalaşıyorsunuz?
Babamın 69 yaşında olduğunu nerden çıkarıyorsunuz?

Huzur evi filan...Ayıp böyle şeyler...90 yaşına gelip huzur evine de düşebilirsin. Annen da düşebilir. Biraz Mantık okumalısın.

Ama sendeki sorun daha büyük.
Bak ben tek tek izah edeyim.
1. Linkini verdiğin Nobel Laureates by Age bu siteyi aç.
2. 17-67 yaş arasında kaç kişiye ödül verilmiş say
3. 68-90 yaş arasında kaç kişiye ödül verilmiş say
4. Aradaki farkı çıkar. Meselenin yaşla ilgili olmadığını düşün.

Bu kez anla artık...Lütfen...

nanofly

Öğrenci
Niye kabalaşıyorsunuz?

Huzur evi filan...Ayıp böyle şeyler...90 yaşına gelip huzur evine de düşebilirsin. Annen da düşebilir. Biraz Mantık okumalısın.

"Babam 69 yaşında yürüyemiyor" cevabına istinaden yazdım bunları. Tabii o cevap ortalarda görünmüyor. "80 yaşındaki kişi ölmeyi bilsin" başlığı da iğrenç. Kimse size, devletin hatalı nüfus politikası sonucu doğdunuz, annenizin karnına geri dönün diyor mu?
Nobel Laureates by Age
Bu linki, yaşları ve nobel ödüllerini sayarak verdim. Çoğunluk 60, 70, 80 yaşlarında ödül almış. 20-30-40'lı yaşlar ödülün en az alındığı yaşlar. Yaş ortalamasının 57 olmasının sebebi 17 yaşında Nobel ödülü alanların varlığı.

Sayın editör, başlığın değiştirilmesini istiyorum. Dünyanın Nobel ödülü verdiği kişilere kimsenin öl demesini istemiyorum.

"İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır."

A

Akademik Forum

Guest
Genç işsizliğinin çok olduğu bir ülkede gençler yaşlıların emekliye ayrılıp onların yerine işe girmek istemeleri doğal olmakla birlikte, hükümetin emeklilik politikası bunun tam aksi yönünde. Sorun sadece akademisyenlik mesleğinde değil pek çok alanda. Yönetim emekliliği teşvik etmemekte. Örneğin pek çok memur görev aylıkları ile emekli aylıkları arasında büyük fark olduğundan emekli olmamakta. Hükümet cephesinden bakıldığında ise, geçmiş yönetimler erken emeklilik verdikleri için eleştirilmekte. Örneğin Demirel hükümeti gibi. Çünkü insanlar koşullar uygun olduğunda erken emekli olmayı tercih ediyorlar. O nedenle emeklilik yaşının ileri atıldığı son düzenlemeler öncesinde 45 50 yaşında insanlar emekli olup başka bir yerde tekrar çalışmaktaydılar. Ortalama yaşam süresinin arttığı göz önüne alınırsa devlet uzun yıllar boyunca emekli maaşı ödemeyi istemiyor. Hatta Özal 20 yıldan fazla emekli maaş ödemesinin sosyal güvenlik kurumlarını batırdığını veciz bir şekilde ifade de etmişti.
Sizler işe başladığınızda isteseniz de 65 yaşından önce emekli olamayacağınızı göreceksiniz mezarda emeklilik denen SGK yasası gereği olarak .

bus.adm

Araştırma Görevlisi
Niye kabalaşıyorsunuz?

şimdi baştan bi yanlış yapıyorsun ama.. 17-67 arası 50 yıl, 68-90 arası 22 yıl.. 2 katından fazla.. Nasıl bir karşılaştırma olacak? o zaman 90-110 arasını karşılaştıralım sonucta 110 yasını geçen insanlarda var.
Yani yaşa takılmak saçma. Ama bazı mecburiyetler var mesela akademisyen olmak istiyorsan 35 yaşından küçük olman gerekiyor. Türkiye gerçeği saçmalığı. onun dışında 70 yasını geçmiş bir insana hadi git evine demek bilgisizliktir kusura bakmayın. Bilgi, tecrübe gerektiren işlerde yaşa bakılmaz. Askeriyede generaller 50 yasından küçük olmaıyor sanırım. Türkiye şartlarına göre değerlendirirsen bizde 52 yasına gelene iş yaramaz gözüyle bakılıyor neden çünkü kişi zaten 52 yaşına kadar işe yarar birşey yapmamış ki :/ ama bunu yıkmak lazım. Yazın turistlik bölgelerde bulunursan yaşlı turistlere dikkat et biz türklere benziyor mu?

yaş konusuna biraz dar bakıyorsunuz bence.

bir profesör için 67 yaş geç bir yaş değil.

bir akademisyenin niteliği verdiği doktorayla beraber zirveye ulaşmıyor ya da ondan sonra düşüşe geçmiyor. genellikle doktora sonrasını takip eden 6-7 yılda hocalar tam kapasitelerine ulaşıyorlar. okuduğum makalelerden anladığım kadarıyla.

yani 40'larındaki bir akademisyen etrafımda gördüğüm hocalardan ettiğim tecrübe doğrultusunda en verimli çağında oluyor. zaman+enerji+statüyü sindirme bakımından. 30 yıl durmadan okumuş, çalışmış, belirli bir niteliğe ulaşmış bir akademisyenin en azından 40 yıl boyunca bu bilgiyi dağıtması taraftarıyım ben. 72 uygun bir yaş.

Tabii ki bizim ülkemizde bu şekilde cereyan etmeyecek işler. ama teorideki fikrim budur.

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaslar bu resmi gazetede ne zaman yayimlanir ve yürürlüğe girer? Eğer 31 Araliktan önce girmezse yürürlülüge, 31 Aralik 2015'te suresi biter diyen onceki maddeden dolayı yonetici pozisyonundaki 70 yaşındaki bir akademisyenin yöneticiliği düşer mi?

keynesyengil

Öğrenci
bu nedir ya böyle iş mi olur kadro açılsın diye 72 yaşına kadar adamların keyfini mi bekleyeceğiz 72 yaşındaki bir adam ne verebilir gençlere bir sürü zorluk çıkarılıyor yaşlıları da daha da tutmaya çalışıyorlar 65 yaşa indirilmeli
ya da tıp için bir istisna getirilebilir yoksa sosyal bir bilim için hiç gerek yok 72 yaşındaki bir profa

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar ilgili yönetmeliği bulamadım ve okuyamadım link gönderirseniz sevinirim. Eğer çıkan haberler doğruysa Türkiye'de bilim yapılamaz hale geldi demektir. Türkiye'de bulunan üniversitelerin kaçında 60 yaş üstü işini hakkıyla yapan prof. vardır acaba? Hepsi odasında keyif çatmanın, dedikodu yapmanın ve gençleri ayak işlerinde kullanmanın peşinde (elbette istisnalar var ve onlara saygım sonsuz). bu yönetmelikle beraber genç akademisyenlerin önü iyice tıkandı bence. sanırım hayalini kurduğum bakkal dükkanını açmanın vakti geldi. şimdi kimse bana yok Aziz hoca kaç yaşında nobel aldı, yok nobeli alanlar kaç yaşında diye geyik yapmasın. ben amerikada da çalıştım. O adamlar Türkiyede olsa sistem ancak onları odasında oturup kantinden çay isteyen adamlara dönüştürürdü. Kısacası bence bu yönetmeliğin Türkiye şartlarında savunulacak bir yanı yoktur. 72 yaşındaki prof larla bilimde lider ülke olma yolunda başarılar dilerim.

M

Guest
72 yaş düzenlenmesi

Bu uygulamanın bütün üniversitelerde geçerli olduğu kesin mi. sadece 41 üniv. için geçerli deniyor.
Bir profesör kolay yetişmiyor. Bence bütün üniversiteler için geçerli olması gerekir.Birikimli ve çalışma azmi olan birçok hoca
emekli olduktan sonra dümüra uğruyor.Akademisyenliğin yaşı olamaz.