Örnekleyemedim...

Örneklemi Nasıl Belirlemeli ?

• Senaryo 2 üzerinde çalışılmalı

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    2
  • Anket kapatılmış .

suleer

Öğrenci
İstatistik Bilimi ile aramızdaki kan uyuşmazlığı için yardımlarınızı rica ediyorum..
Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim...
Benzer durumda olan/olacak arkadaşlara da hatırlatmış olalım: Tez konunuzun en önemli kısımlarından biri de "örneklem"dir. Dikkatli Olun..

Çeviri bir ölçeğin, internet üzerinden uygulandığı bir yöntemle bol miktarda veri topladım...
Veriler elbette gönüllülük ilkesiyle ölçeği yanıtlayanlar sayesinde toplanmış oldu. Fakat bu örneklem seçimi akademik değil(!). Dolayısla elimdeki verileri kılıfına uygun hale getirmek zorunda kaldım.. Aslında ben gönüllülük ilkesini en güvenilir veri toplama şekli olarak görmeye devam ediyorum çünkü; hepimiz zamanında önümüze bir X hoca tarafından dayatılan anketleri şuursuzca doldurduk.. Bu veriler mi daha güvenli yoksa bu ölçeği doldurmak için Web sitesine girmiş en az 45 dk ayırarak soruları yanıtlamış insanlar mı ? Neyse şimdi herkesçe sorgusuz sualsiz kabul edilmiş bu yaklaşımı tartışmak için vaktinizi çalmayacağım..

Elimdeki verileri şu şekilde kategorilere bölebiliyorum (30 Soru için) aşağıya iki senaryo yazdım bunlardan hangisini-neden önerirsiniz:

Birinci Senaryo: 7 bölgede, en az 2 üniversitesinden en az 30 kişi.

For Example :)

Marmara Bölgesi
Tekirdağ Ün : 18 Kişi*
Sakarya Ün. : 7 Kişi*
Çanakkale 18 Mart Ün. : 5 Kişi*

TOPLAM: 30 Kişi*

Karadeniz Bölgesi
Amasya Ün. :20 Kişi*
Abant İzzet Baysal Ün. : 10 Kişi*
TOPLAM: 30 Kişi*

İkinci Senaryo: 6 üniversitelerdenin her birinden en az 40 kişi.

Not: Aslından rakamlar küsüratlı ama ben her iki durum içinde katılımcı sayısı en az olan üniversitenin katılımcı sayısını baz alarak, bu rakamın üzerinde kalan katılımcıları değerlendirmeye almayacağım..

Bu iki senaryo içinde eleştirilerinizi bekliyorum... Ve varsa üçüncü bir senaryo önerinizi de heyecanla bekliyorum...

Zaman Ayırdığınız İçin Teşekkürler...

manitu2357

Öğrenci
cehaletimi mazur gör ama bu ıkı senaryodan tam olarak ne anlamamız gerekıyordu...yanı bıraz daha acıklarsan yardımcı olacak kısı sayısı artacaktır..tabı en zayıf halka ben degılsem:)

suleer

Öğrenci
Olur mu öyle şey... Bu konuda ne kadar cahil ve zayıf olduğum sorduğum sorudan da anlaşılyor gün gibi :-(

İlginize teşekkür ederim..

İçinde bulunduğum duruma göre örneklemim şu demem gerekiyor.
Bir de şöyle sormayı deneyeyim, bakalım başarabilecek miyim :)

Tersten Gidelim

Senaryo 1 İçin konuşursak:

Benim Evrenim Türkiyedeki Tüm Eğitim Fakültelerinde Okuyan Tüm Sosyal Bilgiler Öğretmen Adayları
Örneklem Seçme Metodum: Coğrafi Alan Örneklemi ya da Kademleli Örneklem
Bunun İçin: Her bir bölgeden 30 tane S.B.Ö Adayı anketimi cevapladı.
Bunları çeşitli değişkenler açısında şöyle şöyle işledim diyebilir miyim ?

Senaryo 2 İçin konuşursak:

Evrenim: Anketi Cevaplayan SBÖ Adayları.
Örneklem Seçme Metodum: Tesadüfi
Bunun için: 6 farklı üniversiteden 40'ar tane öğretmen adayı anketimi cevapladı.
Bunları çeşitli değişkenler açısında şöyle şöyle işledim diyebilir miyim ?

Yine tam ifade edememiş olabilme olasılığımı bilebilme olasığımı sevdim :eek:

manitu2357

Öğrenci
yok ya estafrllh ,ben sadece bir an için düşündüm acaba bir noktayı atladım mı die:)
ama yine de istatistik dilini fazla kullanmışsın, bır ıstatıstıkcı anlar belkı ama burada daha "anlasılır" bır dıl kullansan fena olmaz :)
bu arada parantez ıcıne aldıgın ( 30 soru) kısmı var ona da bır acıklık getırırsen sevınırım...ya bu sekılde soruyorum cunku ben de dahıl benden sonrakıler de ıyıce anlasın ve sana yardımcı olabılsınler... neyse ben yıne de kurdugun o son cumleyle beraber kısa devre yapmıs olan beynıme ragmen anladıklarımı soylıyım once bakalım dogru anlamıs mıyım :)
sen şimdi kendıne bır evren sectın ve bu evrende 2 farklı yontemle bır anket uygulayacaksın...bu ankette 30 soru var galıba...1 ve 2. yontemlerden hangını uygularsan anketinin daha dogru ve objektıf sonuclar verecegını mı bulmaya calısıyorsun...bumudur aradıgın :) ona gore fıkrımı yazıyım ....
bır de "Bunları çeşitli değişkenler açısında şöyle şöyle işledim diyebilir miyim" cumlesınde bır sıkıntı var onu da acıklarsan... tabı baslıgı actıgına hala pısman deilsen, o kadar cok soru sordum ki :)

genci

Öğrenci
Hocam merhaba nacizhane bilgimi paylaşmak isterim.
Sizin 1. senaryo doğru bir örnemkleme seçimi olmamış yukarıda okuduğum kadarıyla tabakalı demişsiniz ama tabakalı seçim pek de dediğiniz gibi olmuyor şöyle olursa tabakalı olabilir: Siz 7 bölgeyi kendi içinde aradığınız bir değişkene göre bölersiniz oralardan aldığınız cevapların toplamı 7 bölgeyi verebilir 7 bölgeden de bir genellemeye gidersiniz ya da bunu bir bölge ya da bir şehir için de yapabilirsiniz ama anladığım kadarıyla web üzerinden yaptığını bu anket pek de bu şekilde olmamış.Bence 2. senaryoyu kullanarak amaçlı örnemklem seçimi yaptığınızı belirtebilirsiniz.En azından başınız daha az ağrır köşeye sıkışmış olmazsınız..Kolaylıklar

suleer

Öğrenci
Benim ölçek uygulandı veriler elimde.. Minareyi çaldım ama kılıfım yok :)
Genci teşekkürler, açıklayıcı yaklaşımın için.

hatalı anketleri atınca elimde 500 civarı sağlıklı olduğunu savunabileceğim veri var.. amaçlı örneklem de akademik bulunmuyor, illa tesadüf diyorlar arkadaşlar, en akademik olan oymuş.. Şimdi benim evrenim Tüm SBÖ adayları. Herkese site duyuruldu, dolayısıyla herkes bu ankete katılabilirdi ama sadece gönüllüler katıldı.. Şimdi bu gönüllüleri en iyi ifade edebileceğim şekli arıyorum..

Problem cümlem şu ise: SBÖ Adaylarının X açısından durumu nasıldır ?
Alt Problemim:

" SBÖ Adaylarının X açsından durumu;
Cinsiyetlere göre
Sınıf Seviyesine Göre
Üniversitelerine Göre
farklılık göstermekte midir ?

Elimdeki veriler malesef dağınık, bir üniversiteden 5 öğrenci gelmiş, bir üniversiteden 40 bir üniversiteden 20..
En anlamlı yordamayı yapabilmek için, her üniversiteden eşit sayıda öğrencinin katılmış olması şart mı ?

Arkadaşlar kusura bakmayın sorunumu açııklamaya çalıştıkça ortalığı daha fazla karıştırdığımın gayet farkındayım.. Lakin şuanda patinaj halindeyim :)

Ya da şöyle sormayı deneyeyim..

30 Soruluk bir anketim var...
Hedef kitlem SBÖ adayları
6 Üniversiteden 40'ar tane öğrenciye baksam, olur mu ?

*soru sayısının veriyorum çünkü istatistiksel olarak, her bir soruyu yanıtlaması gereken belli sayıda katılımcı gerekiyor... 30 soru ise, soru başına en az 3 kişiden, anketi 90 kişinin yanıtlaması geçerliği için gerekli..

off gene karıştım ben..

EY! tez yazan akademisyen adayı.. :)

suleer

Öğrenci
bir uzmandan aldığım yanıta göre, üniversitelerden gelen katılımcı sayısının eşşit olması zornluluğu yok imiş..
Sorduğum sorular da çok saçma olarak kaldı resmen.. :-(

Bu hafta verilerimi düzenleyeceğim arkadaşlar.. Gelişmeleri paylaşırım, eğer isterseniz.. ..

Ah şu bilmemek yok mu!..

deucan

Doçent
örneklem değildir örnektir öncelikle kolay gelsin hocam. size stat calc diye bir progam önericem türkiyedeki okuyan tüm sosyal bilgiler öğrencileri ne kadardır onu önce bulun programa yazn o sayıyı size evren örneğini %95 olasılıkla ve %80 güç te çalışmada survey yapılacak kişi sayısını verecektir. illaki her üniden farklı kişilerle çalışmaya gerek yok . kişi sayısı kadar ulaşırsan yeter.

suleer

Öğrenci
stat calc programı nereden bulabiliriz deucan ? bir de bu programda hangi bölümü kullanacağımızı daha açık yazar mısınız ?

Bu arada örneklem değil, örnektir demişsiniz.. Ama elimdeki tüm ölçme kitapları, evren-örneklem ifadeleriyle bahsetmiş bu husustan, ben sosyal bilimlerde çalışıyorum tabir farklılıkları alandan alana değişebilir kanımca..