Okutmanlara Ait 2547 Sayılı Kanunun 32. Maddesi

gulmus

Öğrenci
hocam bir hafta önce kayıt yaptırmış olsam bile mi sorunsuz istifa edebilirim?

peki böyle atamamı gerçekleştirip göreve başlamadan, çok kısa sürede istifa etmem durumunda benim yerime yedekteki kişiyimi çağırırlar okutmanlığa? şimdiden teşekürler..

bir de hocam çok başınızı ağrıttım kusura bakmayın ama asistanlıkta askere gitme durumunda kadro durur dediniz.peki okutmanlıktada bu durum geçerlimidir?kadro durur mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:

gulmus

Öğrenci
Ben size çok soru soruyorum biraz sıkıldınız sanırım ama bu işlerden en iyi anlayan kişi siz gibi gözüküyorsunuz o yüzden yine size danışıyorum umarım yanıtlarsınız.ben, okutmanlar yazları sözleşmeleri bittiği için maaş almazlar ve sigortaları yoktur gibi şeyler duydum.bunların aslı var mı?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Okutmanlar sürekli maaş alır ve öğretim üyeleri dışındaki tüm akademik personel kadro karşılığı sözleşmeli çalışmaktadır zaten. Tüm devlet memuru haklarından yararlanırsınız aten 657 ve 2547 ye tabisiniz. Sağlık sigortanız emekli sandığıdır tüm devlet memurları gibi. İş garanti ve sürekli iştir :)

kara_murat48

Öğrenci
benim de birkaç sorum olacak. ben şuanda okutman olarak bir üniversitede görev yapmaktayım. okutmanlığa başlayalı 2 ay oldu. fakat özel nedenlerden ötürü buradan ayrılmak istiyorum. istifa etmeyi düşünüyorum. nazmi bey'e teşekkür ediyorum, kendisi okutmanlıktan istifanın memurlukta bulunan 2 defa istifa etme hakkına girmediğini ve istifa durumunda beklemek gerekmediğini söylemiş. ben teyit etmek için tekrar soruyorum. şimdi istifa etsem örneğin bir ay sonra başka üniversitede araştırma görevliliği ya da okutmanlık çıksa ve kazansam burada göreve başlayabilir miyim? yani bir problem olur mu?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
hocam okutmanlık ta dil şartı var mı, varsa kaç puan? bilgisi verebilir misiniz
Hepsinde 50 dil şartı. Yabancı dil okutmanlığı daha fazla ama.
benim de birkaç sorum olacak. ben şuanda okutman olarak bir üniversitede görev yapmaktayım. okutmanlığa başlayalı 2 ay oldu. fakat özel nedenlerden ötürü buradan ayrılmak istiyorum. istifa etmeyi düşünüyorum. nazmi bey'e teşekkür ediyorum, kendisi okutmanlıktan istifanın memurlukta bulunan 2 defa istifa etme hakkına girmediğini ve istifa durumunda beklemek gerekmediğini söylemiş. ben teyit etmek için tekrar soruyorum. şimdi istifa etsem örneğin bir ay sonra başka üniversitede araştırma görevliliği ya da okutmanlık çıksa ve kazansam burada göreve başlayabilir miyim? yani bir problem olur mu?
Aynı gün istifa edip aynı gün başka üni.ye bile başlayabilirsiniz. Hiç bir sorun yoktur.

kara_murat48

Öğrenci
teşekkürler..

nazmi bey, bunun sebebi nedir. yani okutmanların sözleşmeli olmasından dolayı mı ya da açıktan atanmış olmasından dolayı mı problem olmuyor?
lütfen yanlış anlamayın nazmi bey. sormamın sebebi sonra geri dönülmeyecek bir hata yapmayayım diye.
tekrar teşekkürler..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hocam açıktan atama farklı bir kavram, tüm akademik personel (öğretim üyeleri hariç) açıktan atanır. Yani merkezi sınav ile atanmaz. Yine aynı şekilde tüm akademik personel (öğretim üyeleri hariç) kadro karşılığı sözleşmelidir. Biz hem 657 den hem de 2547 den madde alırız tamamı ile 657 ye bağlı olmasakta özlük haklarımız memurun aynısıdır, ama istifa konusunda 657 ye bağlı değildir şimdiye kadar hiç bir sorun çıkmamıştır, içiniz rahat olsun.

yld

Öğrenci
Merhaba, Türk Dili meslek yüksek okulları okutmanlık başvurularını yapabilmek için de yüksek lisans bitirmiş olmak şartı var mı????

merhaba.

bu konudaki bilgisizliğimi mazur görün;ama şöyle bir sorum olacak:

okutmanlar 35. madde ile görevlendirilebilir mi?
yoksa bu maddeden sadece arş. gör.ler mi faydalanır?

bildiğiniz,gördüğünüz,duyduğunuz bir örenek varsa paylaşın lütfen...

egelif

Öğrenci
merhabalar hocam ben bir devlet üniversitesinde okutmanım. kpss puanım ile ilk atama yoluyla milli eğitime atandım. bulunduğum ildeki milli eğitime de atandığım ildeki milli eğitime de durumumu sordum. ancak daha önce karşılaşmadıkları bi durum olduğu için çok açıklayıcı bilgiler vermediler. izlememiz gereken yol nedir? istifa ettikten sonra sorun çıkabilir mi atamanın iptali gibi?

siz okutmanlıktan MEB' e mi gecmek istiyorsunuz? Nedenini sorabilir miyim?

mrt_krkgc

Öğrenci
Nazmi hocam okutmanlar diğer devlet üniversitelerine okutman olarak istifa etmek kaydıyla toplamda kaç kez istifa edebilir? Bu konuda bir bilginiz varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Akademik kardolarda istifa için süre ve sayı sınırı yoktur. İsterseniz her ay bir tanesinden istifa edin.

slum boy

Öğrenci
Nazmi Hocam benim bir sorum olacaktı, cevaplarsanız çok sevinirim. okutman olarak bir kadroya yerleştikten sonra askere gidersek kadromuz düşer mi yoksa askerden geldikten sonra kaldığımız yerden görevimize devam mi ederiz? şimdiden çok teşekkür ederim.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Okutman ya da araştırma görevlisi farketmez, kamu görevlisi oluyorsunuz. Askere gidince haklarınız saklı kalır ve ücretsiz izinli olarak sayılırsınız. Döndüğünüzde aynı yerden devam edersiniz.

Deniz Arcak

Öğrenci
Merhabalar, Ben 8 yıldır GSF alanında kadrolu bir okutmanım,yüksek lisans ve askerliğim bitmiştir, başka bir üniversiteye okutman olarak geçiş yapmayı istemekteyim. Muvaffakat mı almam gerek ya da nasıl olur bu işler bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar

biophysics

Öğrenci
Muvaffakat alıp da giderseniz varsa izinleriniz sizinle birlikte gelir ve harcırah da alabilirsiniz, ama istafaya göre biraz zaman alır. İstifa ederseniz işleriniz daha çabuk hallolur, benim bildiklerim bunlar ...

hardship

Öğrenci
Kadro karşılığı sözleşmeli demek devlet memurlarının tüm ayrıcalıklarından yararlanır ama her yıl bir sözleşme yapılır demek. Otomatik olarak yenilenir sözleşme işten atılma duru 657 gibidir sadece yüz kızartıcı şuçişlenmedikçe devam edersiniz.

Hocam bundan emin misiniz? Çünkü uygulamada nasıl oluyor bilmiyorum ancak iki gündür, nedensiz yere atamanın yenilenmemesinin hukuki boyutunu araştırıyorum ancak ulaştığım sonuca göre 2914 sayılı kanun 3/b'de sayılan öğretim görevlisi ve okutmanlar, 2547 sayılı kanun 31. ve 32. madde dolayısıyla daha çok sözleşmeli personel gibiler ve süre bitiminde gerekçesiz çıkarılabiliyorlar, buna mani bir şey yok, idarenin takdirinde. Hele ki vakıf üniversiteleri okutmanları ve öğretim görevlileri için kamu personeli gibi Devlet Memurları Kanun'a tabi olmak da söz konusu değil onlar belirli süreli hizmet sözleşmesine göre çalışan iş güvencesi olmayan çalışanlar. Sizin söylediğiniz şekilde güvencede olanlar yalnızca devlet üniversitelerinin kadrolu olanları ki onlar da öğretim üyeleri yani profesör ve doçentler. Okutmanlar ve öğretim görevlileri değil. Eğer bu söylediğiniz şeyin yasal bir dayanağı varsa lütfen söyleyin ben de bir çıkış yolu bulayım. Şimdiden teşekkürler.