SPSS de hangi analizi seçmeliyim?

mabthera

Öğrenci
Merhaba
Tezimin istatistik aşamasındayım. Analiz yaparken bir sorunla karşılaştım. Yardım rica ediyorum.

Vaka-kontrol bir çalışmam var. Parametreler, başlangıç ve 6. ayda olmak üzere 2 kez değerlendirildi.
Bu iki değerlendirme arasında paired t testi ile anlamlı değişiklik olan parametre üzerinde etkili olan faktörleri bulmak istiyorum.
Hangi istatistik analizini yapmalıyım?
bu parametre üzerinde etkili olan faktörü bulmak için diğer anlamlı değişiklik olan parametreleri mi seçmeliyim, yoksa anlamlı anlamsız tüm değişkenleri mi seçmeliyim?
Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Mr December

Baş Editör
Merhaba
Tezimin istatistik aşamasındayım. Analiz yaparken bir sorunla karşılaştım. Yardım rica ediyorum.

Vaka-kontrol bir çalışmam var. Parametreler, başlangıç ve 6. ayda olmak üzere 2 kez değerlendirildi.
Bu iki değerlendirme arasında paired t testi ile anlamlı değişiklik olan parametre üzerinde etkili olan faktörleri bulmak istiyorum.
Hangi istatistik analizini yapmalıyım?
bu parametre üzerinde etkili olan faktörü bulmak için diğer anlamlı değişiklik olan parametreleri mi seçmeliyim, yoksa anlamlı anlamsız tüm değişkenleri mi seçmeliyim?
Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Örneklem kaç kişi?
Bağımlı ve bağımsız değişkenleriniz neler?
Dağılım normal mi?

Bu gibi verileri verirseniz yorum yapmamız daha kolay olur.

mabthera

Öğrenci
Vaka grubu cerrahi ve medikal grup olmak üzere 17 ve 16 kişi, sağlıklı kontrol grubu ise 15 kişi ve tüm katılımcılar kadın.
Değerlendirdiğimiz parametreler oldukça fazla (50 civarı) bazıları normal dağılıyor bazıları ise dağılmıyor.
Başlangıç ve 6 ay arasında paired t testinde anlamlı değişiklik olan 3 parametre var ve ben bu 3 parametredeki değişiklik üzerinde etkili olan faktörleri bulmak istiyorum. Ve bu değişim sadece cerrahi grubu hastalarında oldu. Medikal grupta ve kontrol grubunda bu farklılıklar olmadı.
Yani sanki tek bir grup (cerrahi) varmış ve bu grup 0. ve 6. ayda değerlendirilmiş ve bazı parametreleri değişmiş, bu parametrelerdeki değişiklikler üzerinde neler etki etmiş şeklinde bir soru da sorulabilir.

Bağımlı bağımsız değişken kısmını anlayamadım. Bir değişkenin bağımlı yada bağımsız olduğunu nasıl anlayabilirim?