Tez de Kaynakçadaki Kaynak Sayısı...?

Chemist2959

Öğrenci
Tez yazımına başlayacamda kafamda 2 türlü soru var:

1.Kaynakçadaki kaynak sayısı önemli midir?

2.Diğelimki makaleden alıntı yapacağız makaleyi doğrudan yazanı değilde alıntı yaptığı kaynakları(2.cil kaynak) bende kendi tezime kaynak olarak göstersem sıkıntı çıkar mı....? tabi ara ara bunu yapmayı düşünüyorum....Çünki 1 kaynak için 1 makale okumak çok uzatıyor işi aslında 20-30 sağlam makale nerdeyese tezimi bitiriyor bunu nasıl çoğaltabilirim..?

Bazinga

Öğrenci
Yani okuduğunuz makaledeki "cümlecümlecümlecümle (yazar, 2017)." ifadesini kendi tezinize yazmak istiyorsunuz? Doğru mu anladım? Öyleyse aktaran diyeceksiniz ki metin içi kaynakçada aktaran yazımı her enstitünün farklı oluyor, enstitünüzün tez yazım kılavuzuna bakacaksınız.

Kaynakçada ki kaynak sayısı belki alana ne kadar hakim olduğunuzun ve ne kadar araştırma yaptığınızın bir göstergesi olabilir ama kabarık olması her zaman iyidir diye bir şeyde yok.

Birincil kaynak kullanmak her zaman daha iyidir literatüre hakim olduğunuzu gösterir. Kolaycılığa kaçmayın. Birincil kaynağa erişilemediği durumlarda aktaran olarak ikincil kaynak verilir. Kaynakçam zengin olsun diye de ilgili ilgisiz şişirme yapmayınız. Konunuzla ilgili olmayanları kaynakçanıza almayın.

Chemist2959

Öğrenci
Aktaran belirmek sadece tezden alıntı yapılacağı zaman yapılır diye biliyordum.....ben tezden alıntı yapmayacağım ne olur ne olmaz.....

Tarko

Doçent
Aktaran belirmek sadece tezden alıntı yapılacağı zaman yapılır diye biliyordum.....ben tezden alıntı yapmayacağım ne olur ne olmaz.....

bir metinde geçen ifadeler eğer farklı bir çalışmaya aitse öncelikle o çalışmaya erişilmesi gerekir ki çoğu zaman erişilir. erişilemediği ekstrem durumlarda aktaran yoluyla kullanılır. tezden, makaleden, rapordan fark etmez. eğer kaynağın orjinali elinizde yoksa her zaman aktaran kalıbını kullanırsınız. Tezden alıntı yapmak ayıp değildir, kaynak verdiğiniz sürece sorun olmaz fakat tezlerde giriş, bulgular ve sonuç kısımları hariç yüksek oranda farklı çalışmalar atıf yapıldığı için zaten her halükarda ana kaynakları bulmanız beklenmektedir.

ikincil kaynaklara erişmeden sanki erişmiş gibi bir makaleden bazı kaynakları kullanırsanız iki sorunla karşılaşırsınız:

1- diğer kaynakları kullandığınız makalenin yazarı ikincil kaynakları yanlış yorumlamış, aktarmış vs olabilir. dolayısıyla onun hatasını tekrar edersiniz.

2- kaynakçanızda yer alan eserlere hakim olmanız beklendiğinden bir jüri üyesi "şu çalışmada bundan da söz ediliyordu neden değinmedin" ya da "şu çalışmada böyle bir ifade yoktu bunu nereden çıkardın" dediğinde o kaynağa erişiminizin olmadığı anlaşılırsa jüride olumsuz bir etki bırakır.

Hasılı birincil kaynaklar erişmek hem etik olarak hem de çalışmanızın sağlığı açısından daha iyi olacaktır. başarılar.

not: bir de belki forumda olduğu için özensiz yazıyorsunuz ve anladığım kadarıyla sayısalcısınız ama yine de tezinizi imla ve yazım kuralları bakımından yetkin kişilere redakte ettirmeniz faydalı olacaktır.

Chemist2959

Öğrenci
Aklıma 2 soru daha takıldı değerli üstadlarım ben türkçe bir makaleden yada türkçe yazılmış bir tezden bir cümle alıntı yapmak istiyorum orda yazılan cümlelerin aynısı değilde biraz değiştirerek veya bir kısmını alarak yazsam intihal sorunu olur mu ...? tabiki referans ve kaynakta yazarları belirteceğim....

2.sorumda diyelim ki benim yazdığım aynı cümleyi ve o cümleyi içeren aynı kaynağı daha önceden bir başkası tezde kullanmışsa ve bizimde bundan haberimiz yoksa.....? nasıl işler bu durum bilemiyorum gerçi turnitin falan belki ordan çıkar ama...?

parafiskalite

Yardımcı Editör
Aklıma 2 soru daha takıldı değerli üstadlarım ben türkçe bir makaleden yada türkçe yazılmış bir tezden bir cümle alıntı yapmak istiyorum orda yazılan cümlelerin aynısı değilde biraz değiştirerek veya bir kısmını alarak yazsam intihal sorunu olur mu ...? tabiki referans ve kaynakta yazarları belirteceğim....

2.sorumda diyelim ki benim yazdığım aynı cümleyi ve o cümleyi içeren aynı kaynağı daha önceden bir başkası tezde kullanmışsa ve bizimde bundan haberimiz yoksa.....? nasıl işler bu durum bilemiyorum gerçi turnitin falan belki ordan çıkar ama...?

2. sorunuz ıcın cevap verıyorum; ıntıhal oranı %25 dıye bılıyorum, bu oran zaten bu tarz benzerlıkler ıcın.
Benım tezımde %1 ıntıhal cıkmıstı, kadın ıstıhdamı ıle ılgılı tez konumda otomotıv lojıstıgı dıye bır yazıdan altıntı yapmısım gıbı gosterıyordu 😁
Ama bu anlasılıyor zaten dert edılecek bır durum degıl.

Alıntılarınızı aynen kullanacaksanız mutlaka tırnak içinde kullanın. Değiştirecekseniz tırnak içinde olmasına gerek yok ama her iki durumda da ana kaynağınızı mutlaka referans verin. Ayni kaynaktan alıntı yapan herkesi görmeniz şart değil. Taramayı yapan danışmanınız raporu değerlendirecektir.

Chemist2959

Öğrenci
Herkese çok teşekkürler aklıma takıldıkça soruyorum işte şimdi yine aklıma takıldı diyelim 1 makaledeki cümlenin bir kısmını ve 2.makaledeki cümlenin bir kısmını birleştirerek yeni bir cümle kurup bu 2 makaleyide ard arda referans göstersem olur mu..? yani cümle içinde işime yarayan bilgileri derleyecem sadece 2 değil 3-4 makaleyi birleştirip bunu yapmayı planlıyorum...bir bilgi diğer makalede olmayabilir ama birbirini tamamlayan makaleleler diyelim bu durumda sorun olur mu...?

Tarko

Doçent
Peki bu işi şu şekilde: ......................................*,*,*. şeklinde yapabilir miyiz?

evet yapabilirsiniz. örneğin "yeni medyanın dijital kültüre etkileri bağlamında farklı görüşler bulunmaktadır. Ana etmenin teknolojik gelişmeler olduğu savına karşın kullanıcıların katkısını ön plana çıkaran görüşler de bulunmaktadır (Jenkins, 2011, s. 11; Fuchs, 2013, s. 140; Cardoso, 2015, s. 621).