Tezden Alıntı Yapma

yahya85

Öğrenci
Merhabalar,
Orjinal alıntı yapacağım makale ingilizce dilinde yazılmış.Bunun çevirisini yapıp alıntı yapmam gerekiyor.Bir yüksek lisans tezinde aynı makalenin çevirisi yapılmış ve orjinal makale alıntı olarak gösterilmiş.Bu durumda ben ilgili yüksek lisans tezinden ceviriyi alıp alıntı olarak orjinal makaleyi gösterebilirmiyim?Sonuçta bende çevirsem yüksek lisans tezindeki kişinin çevirdiği gibi çevireceğim.

Sercan

Profesör
Merhabalar,
Orjinal alıntı yapacağım makale ingilizce dilinde yazılmış.Bunun çevirisini yapıp alıntı yapmam gerekiyor.Bir yüksek lisans tezinde aynı makalenin çevirisi yapılmış ve orjinal makale alıntı olarak gösterilmiş.Bu durumda ben ilgili yüksek lisans tezinden ceviriyi alıp alıntı olarak orjinal makaleyi gösterebilirmiyim?Sonuçta bende çevirsem yüksek lisans tezindeki kişinin çevirdiği gibi çevireceğim.

İsterseniz "aktaran" yaparak alıntı yapın. Bir de mümkün mertebe içeriği değiştirerek yazmaya çalışın hocam.

yahya85

Öğrenci
hocam ben orjinal makaleyi çevirmeyi deniyorum ve bakıyorum o tezde aynı cümle ile cevirmiş.sonuçta aynı şeyden bahsediyor

kuramci

Araştırma Görevlisi
Hocam bir kitaptaki alıntıyı biz tekrar nasıl alıntı yaparak kendi çalışmamızda kullanabiliriz? [MENTION=22501]srcnyldz[/MENTION]

Sercan

Profesör
hocam ben orjinal makaleyi çevirmeyi deniyorum ve bakıyorum o tezde aynı cümle ile cevirmiş.sonuçta aynı şeyden bahsediyor

Evet hocam benzerlik gösterebilir, hatta aynı bile olabilir ancak kendinizi güvence altına almanızı tavsiye ederim. Basit bir aktaran ";" ile o ilgili tezide alıntı gösterin, kaybedeceğiniz birşey yok ki.

Sercan

Profesör
Teşekkür ederim hocam. Sağ olun. [MENTION=22501]srcnyldz[/MENTION]

Orjinal kaynağa ulaşabiliyorsanız oradan alıntı yapmaya çalışın hocam, ulaşamıyorsanız yine kendi cümleleriniz ile alıntıyı yapandan alıntı yapın ancak aktaran kullanın. Ör. John, 2004; Mehmet, 2011 Orjinal metin önde, aktaran arkada ancak tezinize aldığınız cümle yine sizin cümleleriniz. Genelde bulunması zor, online ortamda olmayan alıntılar için kullanılır hocam. Savunma yaparken hoca size kaynak nerede, ben bile ulaşamıyorum kaynağa sen nasıl ulaştın diye sorarsa bu aktaran sizin hayatınızı kurtaracaktır hocam. Kolay gelsin.

kuramci

Araştırma Görevlisi
Orjinal kaynağa ulaşabiliyorsanız oradan alıntı yapmaya çalışın hocam, ulaşamıyorsanız yine kendi cümleleriniz ile alıntıyı yapandan alıntı yapın ancak aktaran kullanın. Ör. John, 2004; Mehmet, 2011 Orjinal metin önde, aktaran arkada ancak tezinize aldığınız cümle yine sizin cümleleriniz. Genelde bulunması zor, online ortamda olmayan alıntılar için kullanılır hocam. Savunma yaparken hoca size kaynak nerede, ben bile ulaşamıyorum kaynağa sen nasıl ulaştın diye sorarsa bu aktaran sizin hayatınızı kurtaracaktır hocam. Kolay gelsin.
Orijinal kaynağa ulaşamadım hocam. Aktaran kullanacağım. Peki kaynakçada her iki kaynağı da yazmalı mıyım? Yoksa aktardığım kaynak yeterli mi?

Marat

Öğrenci
Hocam ben internet üzerinden bir makale buldum yazarı da abd'de hocaymış, kaynakça da vermiş yani akademik nitelikte, fakat yayınlandığı yayını,yerini ve yılını bulamadım.Bunu kaynakça ve dipnotta nasıl göstermeliyim?Web sayfası ve erişim tarihi mi veriyim? yoksa hiç kullanmamak en iyisi mi :)
(Bir soru için yeni Konu açmak istemedim o yüzden buraya yazdım)

Son düzenleme:

eltperson

Öğrenci
Hocam ben internet üzerinden bir makale buldum yazarı da abd'de hocaymış, kaynakça da vermiş yani akademik nitelikte, fakat yayınlandığı yayını,yerini ve yılını bulamadım.Bunu kaynakça ve dipnotta nasıl göstermeliyim?Web sayfası ve erişim tarihi mi veriyim? yoksa hiç kullanmamak en iyisi mi :)
Yazarla iletisime geciniz.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

eltperson

Öğrenci
Aklıma geldi onu yapmak da, adam şimdi döner mi dönmez mi meçhul.Hocam yazarı Arthur Eckstein, baya ünlü bir hoca açıkcası cevap vereceğini sanmıyorum.Günde onlarca mail geliyordur.srcnyldz hocam bir önerin varmı?
O halde 'aktaran' seklinde Kaynakça gosterin hocam. Yani eckstein in yazdigi metini gösterin.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

A

Akademik Forum

Guest
Alıntı

benim konumun aynısını farklı bir ülkeden yapmışlar.ben oradan aynısını yazsam ve kendim yazmış gibi göstersem problem olur mu?

hulyaguler

Öğrenci
mrblar benımde aynı durumla ılgılı sorum olacak yabancı makeleden aynen cevırı yaptıgımda bunu bırebır mı cevırmelıyım yoksa cumleler benım mı olmalı .? bu yabancı makale ıcındekı kaynaklara ulasamadıgımda orjınal kaynak ve aktaran ve makalenın yazarımı yazılmalı .bu makale ıcındekı kaynakların sadece abstract ına ulasıp burdan cevırı yaptıgımda bunu kaynak olarak gosterebılırmıyormuyum.bu makaledekı yabancı kaynaga ulasabıldıgımde orjınal kaynagı yazıyorum sadece degılmı ?

Sercan

Profesör
mrblar benımde aynı durumla ılgılı sorum olacak yabancı makeleden aynen cevırı yaptıgımda bunu bırebır mı cevırmelıyım yoksa cumleler benım mı olmalı .? bu yabancı makale ıcındekı kaynaklara ulasamadıgımda orjınal kaynak ve aktaran ve makalenın yazarımı yazılmalı .bu makale ıcındekı kaynakların sadece abstract ına ulasıp burdan cevırı yaptıgımda bunu kaynak olarak gosterebılırmıyormuyum.bu makaledekı yabancı kaynaga ulasabıldıgımde orjınal kaynagı yazıyorum sadece degılmı ?

Kendi cümleleriniz ile çevirip, kaynağı gösterirseniz hiçbir problem çıkmaz. Evet orjinal kaynak eski, basılı, sayıca sınırlı bir kaynak olabilir. Bu durumda aktaran ile verirseniz kendinizi güvence altına almış olursunuz. Orjinal kaynağa ulaşıyorsanız sadece onu kaynak verebilirsiniz. Ancak konuya hakim olduğunuzu veya literatürü iyi taradığınızı göstermek için ";" ile hepsini kaynak gösterebilirsiniz.

A

Akademik Forum

Guest
aktaranın başına akt. yazmayı unutmayın

abd li hocalar genelde hemen döner emaillerine