Tezden Makale Çıkarılmasında İntihal Problemi

Tibet

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, tezden makale üretirken intihal geçerli olur mu? Yani tezin kendi yazdığımız ve alıntıladığımız kısımlarını özet şeklinde kopyalayarak değişim yapmadan makalede kullansak intihal problemi ile karşılaşır mıyız?

gykeda

Öğrenci
hocam ben de merak ettiğim bir şeyi bu başlık altında sorsam, uygun olursa?
tezden makale üretirken, zaten ... konulu tez çalışmasından üretilmiştir diye not düşülür ama içerideki kendi bulgu ve orijinal yorumlamalar için kendimize atıf yapabilir miyiz?

Tibet

Öğrenci
Evet, karsilasirsiniz.

Cevap için teşekkürler, peki neyi değiştirmemiz lazım. Yani literatür aynı, uygulama tezden yapıldığı için değişiklik yapılamaz, metodoloji aynı, bu durumda sonuç öneri bulgular aynı.
Değiştirilebilecek bir tek giriş kısmı var onunla da oynasak ne kadar oynayabiliriz ki?

- - - Güncellendi - - -

hocam ben de merak ettiğim bir şeyi bu başlık altında sorsam, uygun olursa?
tezden makale üretirken, zaten ... konulu tez çalışmasından üretilmiştir diye not düşülür ama içerideki kendi bulgu ve orijinal yorumlamalar için kendimize atıf yapabilir miyiz?

Yasal olarak bir engeli yok lakin bana göre etik olmayacağı düşüncesindeyim.

goggles

Araştırma Görevlisi
Merhaba arkadaşlar, tezden makale üretirken intihal geçerli olur mu? Yani tezin kendi yazdığımız ve alıntıladığımız kısımlarını özet şeklinde kopyalayarak değişim yapmadan makalede kullansak intihal problemi ile karşılaşır mıyız?
Farkli cumleler kullanarak yazarsaniz daha iyi olur hocam. Bir de eger tez Turkce ise Ingilizce dilinde makalesini yazmak boyle durumlarda akillica olur. Boylelikle intihal sorunu pek yasamazsiniz. En onemlisi de makalenin tezden uretildigine dair aciklamayi makaleye eklemek. Bunu ihmal etmeyin.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gykeda

Öğrenci
Cevap için teşekkürler, peki neyi değiştirmemiz lazım. Yani literatür aynı, uygulama tezden yapıldığı için değişiklik yapılamaz, metodoloji aynı, bu durumda sonuç öneri bulgular aynı.
Değiştirilebilecek bir tek giriş kısmı var onunla da oynasak ne kadar oynayabiliriz ki?

- - - Güncellendi - - -

Yasal olarak bir engeli yok lakin bana göre etik olmayacağı düşüncesindeyim.

Teşekkür ederim hocam, sağolun.