ÜDS veTOEFL a girmiş arkadaşlar

everest

Öğrenci
arkadaşlar ÜDS kursuna gidiyorum ingilizcem iyi Amerika geçmişim var anlama ve konuşma yönünden gayet iyi olduğumu düşünüyorum. kelime ve dil bilgisi için de ÜDS kursuna yazıldım. TOEFL a girecek olsam ÜDS kursunda gördükleim ve kendi bildiklerim yeterli olur mu acaba. ÜDS kursunu TOEFL da yardımı dokunur mu

Mr December

Baş Editör
arkadaşlar ÜDS kursuna gidiyorum ingilizcem iyi Amerika geçmişim var anlama ve konuşma yönünden gayet iyi olduğumu düşünüyorum. kelime ve dil bilgisi için de ÜDS kursuna yazıldım. TOEFL a girecek olsam ÜDS kursunda gördükleim ve kendi bildiklerim yeterli olur mu acaba. ÜDS kursunu TOEFL da yardımı dokunur mu
Sanmıyorum.

everest

Öğrenci
az önce toefl ın sitesinden soru örnekleri indirdim bana üds den çok daha kolay geldi dinlediğim ve okuduğum her şeyi anlayabiliyorum. sadece kelime bilgisine katkısını merak ediyorum. sınavlar farklı olablir ama sonuçta kelime aynı kelime

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
az önce toefl ın sitesinden soru örnekleri indirdim bana üds den çok daha kolay geldi dinlediğim ve okuduğum her şeyi anlayabiliyorum. sadece kelime bilgisine katkısını merak ediyorum. sınavlar farklı olablir ama sonuçta kelime aynı kelime
Süresi farklı daha kısıtlı ikisi farklı becerileri ölçüyor sonuçta

Mr December

Baş Editör
Sınav ortamı tamamen farklı. Karşınızda sadece bilgisayar olacak. Şu an kolay gelebiliyor ama insan sınavda afallıyor.

faruk

Öğrenci
Süreler tamamen farklı. 4 saatlik sınavda 10 dakikalık bir ara var. Bir deneme çözerek Reading netinizi görebilirsiniz. Cambridge TOEFL CD'sini bulup çözebilirsiniz. Gerçeğe en yakın deneme odur.

Her iki sınava da girdiğim için aslında ÜDS İngilizceyi ölçmüyor saçmalığına kesinlikle katılmıyorum. TOEFL ile aralarında çok fark olsa da birinden %30, diğerinden %60 başarı göstermek gibi bir durum olmaz. ÜDS ve TOEFL Reading başarı yüzdelerim aynıydı. TOEFL'a çalışıp girdikten sonra biraz artış oldu. Eminim ÜDS'ye tekrar girsem onda da artış olacak.

Son olarak, eğer başvuracağınız yer ÜDS kabul ediyorsa TOEFL'a bulaşmayın çünkü puan eşdeğerini birebir alıyorlar. Örneğin TOEFL'dan 90/120 aldıysanız bu %75 başarı olarak kabul ediliyor ve ÜDS'deki 75'e denk geliyor. Malesef TOEFL'da başarı/puan grafiği doğrusal değil, eksponansiyel durumda. Bu nedenle siz Speaking ve Writing gibi bölümlerle uğraşırken sadece Reading çözerek ÜDS'den puan alan biri sizi kolayca geçebilir.