Yardımcı Doçent- Başka Üniversiteye ya da Kuruma Geçmek

artfulteapot

Öğrenci
35. madde kapsamında yüksek lisans ve sanatta yeterliğimi araştırma görevlisi olarak Ankara'da bir üniversitede bitirerek, kadromun bulunduğu üniversiteye 2 sene önce dönüş yaptım. 1 sene önce ise Yardımcı Doçent olarak atamam yapıldı. Ancak şu an kadromun bulunduğu bölümde çeşitli sorunlar yaşamaktayım. Bulunduğum yerde mutsuzum. Ayrıca eşim de özel sektörde çalıştığı işini 2 sene önce bırakarak benimle birlikte kadromun bulunduğu şehre geldi. Ancak bulunduğumuz şehirde eşimin işi ile ilgili sektörün sınırlı olması nedeniyle devamlı bir iş bulamamakta. Bu durum maddi sıkıntıları da beraberinde getirmekte. Başka bir şehre, üniversite ya da kuruma geçiş yapma seçeneğini düşünüyorum. Ancak 35. madde ile ilgili olarak bir senet ve zorunlu hizmet söz konusu..Bu konuda ne yapabilirim? Benzer tecrübeler yaşamış olan meslektaşlarım tavsiyede bulunabilir mi?
Şimdiden teşekkürler.

Mr December

Baş Editör
35. madde kapsamında yüksek lisans ve sanatta yeterliğimi araştırma görevlisi olarak Ankara'da bir üniversitede bitirerek, kadromun bulunduğu üniversiteye 2 sene önce dönüş yaptım. 1 sene önce ise Yardımcı Doçent olarak atamam yapıldı. Ancak şu an kadromun bulunduğu bölümde çeşitli sorunlar yaşamaktayım. Bulunduğum yerde mutsuzum. Ayrıca eşim de özel sektörde çalıştığı işini 2 sene önce bırakarak benimle birlikte kadromun bulunduğu şehre geldi. Ancak bulunduğumuz şehirde eşimin işi ile ilgili sektörün sınırlı olması nedeniyle devamlı bir iş bulamamakta. Bu durum maddi sıkıntıları da beraberinde getirmekte. Başka bir şehre, üniversite ya da kuruma geçiş yapma seçeneğini düşünüyorum. Ancak 35. madde ile ilgili olarak bir senet ve zorunlu hizmet söz konusu..Bu konuda ne yapabilirim? Benzer tecrübeler yaşamış olan meslektaşlarım tavsiyede bulunabilir mi?
Şimdiden teşekkürler.

Dava açıp kazanan ve işini değiştiren arkadaşlar var ama lehimize kararlar azalacak gibi. Yahooda 35.madde grubu var oraya üye olun, arşivinde mahkeme kararları ve dilekçeler mevcut.

Mr December

Baş Editör
O bir sürü insan nerede merak ediyorum. Bana bir sürü değil sadece beş tanecik örnek verebilir misin? Hani başka üniversitede kadro bulan ve geçen. Tabi olanların da çoğu torpilini bulmuştur. Gerçekçi olmak gerekiyor.

Bir tanesi bu:
"2008 yılında Nigde Universitesine Mecburi Hizmet iptali icin dava acmıstım. Bolge İdare Mahkemesi 2008/383 nolu kararı ile Mecburi Hizmeti ve senetleri iptal etmis, 2547 sayılı yasanın 35/3 nolu maddesinin uygulama olanagı kalmadıgına hukmetmisti. Nigde Univ. bu karari Danistaya goturmustu. Danistay 3 yil aradan sonra 2012-3932 nolu kararı ile temyiz istemini reddettmis ve mecburi hizmet ve senetlerin iptal kararinin dogru olduguna ayrica yukarda belirttigim gibi bize en buyuk zarari veren demoklesin kilici gibi sallanan 2547 sayılı yasanın 35/3 nolu maddesinin uygulama olanagı kalmadıgıni onaylamistir."

Şu an bir sürü mail olduğu için açıp bakamıyorum. Çok güncel tarihli olanlar da var.

turgi

Öğrenci
Şimdiden teşekkürler.

Bu konuda herhangi bir gelişme oldu mu?

Bu durumda olan bir çok insan var ama henüz netleşmiş birşey göremedim. Eskiden 35.madde veya öyp'den atılan veya istifa edenlerin bir çoğu torba yasadan faydalanarak herhangi bir ücret ödemeden bu işten sıyrıldılar. Bir kısmı ise idare mahkemelerinin kararlarıyla zorunlu hizmetten kurtuldular. Ancak şuanda idare mahkemeleri bu davalarda yetkisiz ve adli mahkemelerden çıkan temyiz olmuş olumluluğu kesin bir karar henüz göremedim. Acaba yeni bir gelişme var mı?

alpertunga84

Profesör
Ne senetleri yediler. İnsanlar doğudan (Zorunlu Hizmetlerini yapmadan)İç anadoluya ABD başkanı olarak geldiler. Burası TR, Hukuk + kayırma var. Hangisi işe yararsa onu devreye sokuyorlar. 3 HocaCIK var bildiğim. Rektörlerin imzası yetiyor böyle durumlarda...

Torpilin varsa dekan bile olursun. :) O konuda hemfikiriz zaten.

aselhercai

Öğrenci
peki arkadaşlar, mecburi hizmeti olmayan bir yardımcı doçent başka bir üniversiteye yard. doç. olarak geçmek istediğinde nasıl bir yol izler? önce kadroyu kazanır ve nakil mi olur, yoksa istifa mı edip geçer? bu ikisi arasında fark var mıdır?
bir de yard. doç lar da sözleşmeli midir? yani senesi dolduğunda tekrar sözleşme mi yapılır? senesi dolmadan başka üniversiteye geçebilir mi?

kaamos

Araştırma Görevlisi
geçeceğiniz üniversitenin yrd. doç. olarak atanma koşullarını sağlıyorsanız orada da yrd. doç. olarak atamanız yapılır.
evet, yrd. doç.lar da belli aralıklarla sözleşme yenilerler.