Yardımcı Doçent Yeniden Atanamazsa Ne Olur?

saltuklu

Öğrenci
Çalıştığım üniversitede Yardımcı Doçentlerin iki yıllık atama süreleri sonunda yeniden atanabilmeleri için akademik çalışmaları ile belli bir puanı sağlamaları gerekiyor. Ancak yönetmelikte bu puanı sağlayamayıp yeniden atamaları yapılmayan Yardımcı Doçentlere ne olacağı yazmıyor.

Bu durumdaki bir Yardımcı Doçentin durumu ne olur? İşsiz mi kalır, yoksa öğretim görevliliğine düşürülme gibi bir uygulama mı yapılır?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Çalıştığım üniversitede Yardımcı Doçentlerin iki yıllık atama süreleri sonunda yeniden atanabilmeleri için akademik çalışmaları ile belli bir puanı sağlamaları gerekiyor. Ancak yönetmelikte bu puanı sağlayamayıp yeniden atamaları yapılmayan Yardımcı Doçentlere ne olacağı yazmıyor.

Bu durumdaki bir Yardımcı Doçentin durumu ne olur? İşsiz mi kalır, yoksa öğretim görevliliğine düşürülme gibi bir uygulama mı yapılır?
Normalde 3 yıllık atanmaları lazım, bir şekilde kılıfına uydurup sözleşmeyi yenilerler hocam. Bu yüzden düşeni görmedim ben.

saltuklu

Öğrenci
Normalde 3 yıllık atanmaları lazım, bir şekilde kılıfına uydurup sözleşmeyi yenilerler hocam. Bu yüzden düşeni görmedim ben.

Ama Nazmi Hocam üniversitelerde son birkaç yıldır puanlama sistemi ile görev uzatma sistemi uygulanmaya başladı bildiğim kadarıyla. Benim çalıştığım üniversitede 2014 yılında ilgili yönetmelik yayınlandı ancak bu senenin başında uygulamaya geçildi. Buna göre görev süresi uzatma için 100 puanı tutturmak gerek. Ancak tutturulmazsa ne olacağı yazmıyor yönetmelikte. Ben de bu nedenle merak etmiştim bizleri neler bekliyor acaba diye. Öğretim görevliliğine düşürebilirler diye bir yorum duymuştum. Böyle birşey olabilir mi?

erdemyeler

Öğrenci
Ama Nazmi Hocam üniversitelerde son birkaç yıldır puanlama sistemi ile görev uzatma sistemi uygulanmaya başladı bildiğim kadarıyla. Benim çalıştığım üniversitede 2014 yılında ilgili yönetmelik yayınlandı ancak bu senenin başında uygulamaya geçildi. Buna göre görev süresi uzatma için 100 puanı tutturmak gerek. Ancak tutturulmazsa ne olacağı yazmıyor yönetmelikte. Ben de bu nedenle merak etmiştim bizleri neler bekliyor acaba diye. Öğretim görevliliğine düşürebilirler diye bir yorum duymuştum. Böyle birşey olabilir mi?

Puanınızın bizzat kendisi değil de aynı üniversitedeki kişilere göre durumu, üniversitenin ihtiyacı, sizin işteki durumunuz v.s.. de önemli sırf performans düştü diye atmaları biraz zor gibime geliyor.
Diyelim senin 500 öğrencin var, yayın yapmamışsın ama öğrenciyle haşır neşir olmuşsun sana nasıl diyecek ki hiç öğrencisi olmayan adamla aynı yayını niye yapmadın diye? Hayatın olağan akışına aykırı ( bu sözü de üniversiteye açtığım davada üniversite avukatının yazdığı savunmadan öğrendim, onlara dava açınca herşeye "hayatın doğal akışına aykırı" derler :) )

saltuklu

Öğrenci
- - - Güncellendi - - -

Puanınızın bizzat kendisi değil de aynı üniversitedeki kişilere göre durumu, üniversitenin ihtiyacı, sizin işteki durumunuz v.s.. de önemli sırf performans düştü diye atmaları biraz zor gibime geliyor.
Diyelim senin 500 öğrencin var, yayın yapmamışsın ama öğrenciyle haşır neşir olmuşsun sana nasıl diyecek ki hiç öğrencisi olmayan adamla aynı yayını niye yapmadın diye? Hayatın olağan akışına aykırı ( bu sözü de üniversiteye açtığım davada üniversite avukatının yazdığı savunmadan öğrendim, onlara dava açınca herşeye "hayatın doğal akışına aykırı" derler :) )

bu sene başında çalıştığım üniversitede yürürlüğe giren AKADEMİK YÜKSELTİLME VE ATANMA ÖLÇÜTLERİ YÖNERGESİ'nde aynen şu ifade yer alıyor: "*Yardımcı doçentliğe yeniden atanmalarda, en az biri bilimsel yayın olmak üzere toplam 100 puan almış olmak gerekir." Ancak yönergede yeniden atanma olmazsa ne olacağı ile ilgili bir ifade yok. Yönergenin gelişinden bu durumdaki bir yardımcı doçentin işsiz kalacağı anlaşılıyor. Ben acaba geçmişte yardımcı doçentler için geçerli olup da kaldırılan 12 yıl kuralındaki gibi öğretim görevliliğine düşürme gibi bir opsiyon sunarlar mı acaba diye merak etmiştim.

A

Ali Magdur

Guest
Yaklaşık 15 yıllık Y.Doç.Dr. (Dr.Öğr.Üyesi)yim 100 puanı tutturamadığım için atamam yapılmadı.

egemen_34_35

Öğrenci
Hocam gerçekten üzücü bu durum. Bu durumda ne oluyor. öğretim görevlisi kadrosuna mı geçiliyor.

- - - Güncellendi - - -

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yazabilirmi? Yönetmelikte atanmazsa ne olacağı yazmıyor forumdaki diğer arkadaşların açıkladığı gibi.

Bazı üniversitelerde öğretim üyesi atama kriterlerinin son maddesinde gerekli durumlarda rektöre yetki tanınmıştır. Bizim üniversitede yıllardır dosya vermeden uzatması yapılanlar var. Dekanlık ve rektörlüklerin inisiyatifinde.

deneme85

Öğrenci
Durumunuzla ilgili bir gelişme var mı?

- - - Güncellendi - - -

Şartları sağlayamadığı için süresi tekrar uzatılmayan var mı başka acaba?

uselen

Öğrenci
YÖK bu konuda atama kriterlerini sağlayamayan Dr. Öğr. Üyelerinin, Öğretim görevlisi kadrosuna atanamayacagi konusunda görüş bildirmiştir... Peki ne olacak?

servetduser

Öğrenci
Arkadaştan cevap gelmediğine göre sözleşmesi uzatıldı herhalde.. Konuyu açıp soruyor, sonra kendi durumuyla ilgili bilgi vermiyor... Çok güzel.

ktuktu

Öğrenci
Arkadaştan cevap gelmediğine göre sözleşmesi uzatıldı herhalde.. Konuyu açıp soruyor, sonra kendi durumuyla ilgili bilgi vermiyor... Çok güzel.

Aynen servet hocam. benzer bir durum ile bizde karşılaşabiliriz. Asgari şartı sağlayamayan dr. öğr. üyelerinin sözleşme yenileme durumu ne durumdadır? bu durumda olan akademisyen arkadaşlar bilgi verebilirseniz sevinirim.

zined010

Öğrenci
Bu konuyu bende çok merak ediyorum. Zira üniversiteler keyfi olarak sürekli atama yönetmeliklerini değiştiriyorlar. Bu durumda atanmayan kişinin bütün emekleri zayi mi olacak?

- - - Güncellendi - - -

Nazmi hocam ben göreve başlayalı 1yıl oldu ve bulunduğum kurumda aynı yıl içerisinde 2 kere atama yönetmeliği değiştirldi. Şimdi üçüncü kez değişecek ve çok ağır şartlar ön görülüyor. Şimdi böyle bir durumda atanmazsak bütün emeklerimiz zayi mi olacak yoksa biz o sözleşmeyi imzalarken ki yönetmeliğe mi tabi olacağız lütfen bilgi verirseniz sevirim.