Yardımcı Doçentlik Yabancı Dil Sınavında Ne Sorulur?

Hudavendigar

Öğrenci
Merhabalar, sosyal bilimler alanında çalışan bir arkadaşım yrd. doç. kadrosu için İngilizceden sınava girecek. Hocamızın ÜDS puanı 80. Acaba bu sınavın zorluk durumu nedir? Önüne çok zor metinler koyarlar mı? Yanına sözlük getirme hakkına sahip mi? Bu sınavda sürprizle karşılaşmak mümkün mü? Aydınlatabilirseniz cok sevinirim.

QnX

Öğrenci
Zorluk derecesi ve kuralları üniversitesine göre değişir tahminimce. Şu an bizim bölümde sınava girecek kişinin, bölümden kendi sorularını götürdüğü bile olmuş. Bölüm içinden araş. gör. yükseleceği zaman, o kişinin makalelerinden birini çevirmesini isteyebiliyorlar :D Sözlük de serbest. İngilizce sınavı biraz formalite zaten, bugüne kadar girip de bu sebepten kalan hiç görmedim hayatımda.
Alınacak kişi belli değilse ve dışarıdan birinin gelmesini istiyorlarsa da gelenlere kazık sorup, adayları burada elemek istemezler, yayınları iyi olanı almak isterler. Bu sebeple dert etmenize gerek yok, doktorasını bitiren birisi rahatlıkla geçer diye düşünüyorum.

Ink Bottle

Moderator
Merhabalar, sosyal bilimler alanında çalışan bir arkadaşım yrd. doç. kadrosu için İngilizceden sınava girecek. Hocamızın ÜDS puanı 80. Acaba bu sınavın zorluk durumu nedir? Önüne çok zor metinler koyarlar mı? Yanına sözlük getirme hakkına sahip mi? Bu sınavda sürprizle karşılaşmak mümkün mü? Aydınlatabilirseniz cok sevinirim.

Yukarıda hocamızın yazdıklarına katılıyorum. YDS'den 70'i geçemediği için yakınan bir hocam bu sınava girip rahatlıkla geçti. Ben de formalite olduğunu düşünüyorum.

Y

YİĞİT ATEŞ

Guest
Bir yanıt

Genelde bir tane türkçeden ingilizceye bir tane de ingilizceden türkçeye 2 sayfalık akademik bir metnin çevirilmesi talep ediliyor. Ayrıca sözlük kullanmak serbest

S

Sci

Guest
Yardımcı doçentlik dil sınavı dışardan gelenleri elemek için konulmuş bir sınavdır. Üniversitede oyle makalesi iyi olanı alırım gibi bir düşünce yoktur.
Eğer sizin çalışmalarınız alacakları kişiden daha iyi ise o İngilizce sınavı geçme olasılığınız yoktur.
İster tam puanlık bir kağıt verin ister vermeyin sınav sonucunuza başarısız yazıldığında kalıyorsunuz.