Yeni YÖK Yabancı Dille Eğitim Yönetmeliği Problemi

msorgun

Öğrenci
Merhabalar,

YÖK, yabancı dil eğitiminde uyulacak esaslar hakkındaki yönetmelik 23.06.2016 tarihinde yürürlüğe girdi.. Öğretim üyelerinin ders verebilme yeterliliği yeniden düzenlenerek ''Öğretim elemanının lisans, yükseklisans veya doktora öğrenimini bu dilin anadili olarak konuşulduğu ülkede ya da Türkiye'deki bir üniversitede derslerin sadece bu dille verildiği bir programda tamamlamış olması.'' kosulu kaldırılarak yerine ''Öğretim elemanının lisans veya doktora öğreniminin tamamını öğretimin verileceği dilin anadil olarak konuşulduğu ülkede bu dille verildiği bir programda tamamlamış olması. '' getirilerek doktorasını % 100 ingilizce eğitim veren ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerden alan öğretim üyeleri mağdur edilmektedir. Bu konu ile ilgili ne yapabilir, görüşlerinizi paylaşabilir misiniz..Teşekkürler..

A

Akademik Forum

Guest
olamaz

Bu açıkça hak gaspıdır. Uuzn süre önce bir ha elde ediyorsunuz ve bir gün bir düzenleme yapıyorlar insanların elinden haklarını çalıyorlar. Zaten ingilizc eğitim yapılan bir kurumdan alınmış bu belgeler. Yargıya taşımamız lazım.

msorgun

Öğrenci
Cok haklisiniz..Bizde ayni seyi 2..Yanilmiyorsam 60 gun icinde yargiya gitmemiz lazim..Bu yonetmelik yeni yayımlandığı için pek cok ogretim uyesi bundan habersiz..Bizim fakültede bile 15-20 ogretim uyesi var bu durumda olan..Beraber hareket edip yargiya gidebiliriz..

kuramci

Araştırma Görevlisi
Ben de ingilizce yüksek lisans yapıyorum. Bu yönetmelik değişikliğiyle önüm kapanmış. Şaka gibi. Bir de tarihte yanlışlık var galiba.

A

Akademik Forum

Guest
empati sart

Bu yonetmelik icin gercekten diyecek bisey bulamiyorum. Insanlarin yaptigi sadece isleri zorlastirmak. Bu yonetmeligi yapan insanlarin ingilizce bilgilerini ve akademik basarilarini merak ediyorum. Sanki herkes super bir egitimden geciyor da boyle bir beklenti icine giriyorlar. Tek kelime ile yaziklar olsun. Bunca insanlarin emeklerine yazik ediyorsunuz.

Ink Bottle

Moderator
[MENTION=89323]msorgun[/MENTION] Hocam madde şu şekilde.

(7) Yükseköğretim kurumlarında yabancı dille verilen derslerin bu dile hakim olan öğretim elemanları tarafından ve bu dille verilmesi sağlanır. Bu programlarda ancak aşağıdaki şartlardan birini taşıyan öğretim elemanları yabancı dilde ders verebilirler:

a) Türkçe dışındaki öğretim dilinin, öğretim elemanının anadili olması.

b) Öğretim elemanının lisans veya doktora öğreniminin tamamını öğretimin verileceği dilin anadil olarak konuşulduğu ülkede bu dille verildiği bir programda tamamlamış olması.

c) Öğretimin verileceği dilin resmi dil olarak kabul edildiği bir ülkedeki, Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınan ve ülkenin resmi dilinde eğitim veren yükseköğretim kurumlarının birinde toplamda en az bir yıl (iki yarıyıl) öğretim elemanı olarak çalışmış ve ders vermiş olması, bu durumu ilgili yükseköğretim kurumundan resmi olarak belgelendirmiş olması ve ilgili yükseköğretim kurumundan ayrılmasının üzerinden en fazla iki yıl geçmiş olması.

ç) Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen merkezi yabancı dil sınavları ile eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından yüz tam puan üzerinden asgari seksen puanla başarılı olması. (Çalışılan yükseköğretim kurumundan ayrılan ve iki yıldan fazla öğretim elemanlığına ara verenlerin başka bir yükseköğretim kurumuna öğretim elemanı olarak geçişinde de söz konusu merkezi yabancı dil sınav puanlarına ilişkin belgeleri ilgili merkezi sınavın geçerlilik süresine göre yeniden ibraz etmeleri gerekir.)

Haklısınız radikal bir değişiklik fakat ODTÜ'de ya da Boğaziçi'nde doktora yapan bir arkadaşın da YDS'den 80 almak için hiç zorlanmayacağını düşünüyorum. Yani ç maddesinden olayı kurtarabilir. Fakat dediğim gibi haklısınız radikal bir değişiklik.

msorgun

Öğrenci
Burada sorun YDS den 80 almak degil..Sorun olan bizim elde ettigimiz hakkin hic bir gerekce olmadan elimizden alinmasi..YDS den 80 almak ingilizce ders verilebilecegi anlamina gelmiyor..Cunku YDS ne konusmayi olcuyor nede akademik ingilizceyi olcuyor..Siz anlatacaginiz herhangi bir dersi ingilizce daha once almadan o konuyla ilgili literaturu bilmeden anlatamazsiniz..

finduilas

Profesör
%100 Ingilizce olan bolumden mezun olma sartinin kaldirilip yerine sinavdan puan alma sartinin getirilmesi cok sacma olmus gercekten.

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

A

Akademik Forum

Guest
Hocam kazandığınız hak korunuyor. Hali hazırda öğretim üyesi olana değen bir tarafı yok yönetmeliğin. Kurum değiştirme durumlarında falan dört beş şarttan birini yerine getirmek gerekir denmiş ki, illaki birinden biri sağlarsınız. Ağlayacak bir şey yok!

A

Akademik Forum

Guest
Hak kaybı

MADDE 10'da geçici madde a'da ders vermeye devam ediebilir yazıyor ama c'de 2017-2018'e kadar şartlar sağlanmalı diyor. Bir de atamalarda durum ne olacak? Yani Yar.Doç'tan Doçentliğe ya da Profluğa geçişte bu geçici maddeler işe yarayacak mı yoksa "şimdiye kadar geçerliydi, aynı kurumda da olsan yeniden atanıyorsun, şartları sağla" mı denecek. Bu durumda hak kaybı olacaktır, katılıyorum.

msorgun

Öğrenci
Hocam kazandığınız hak korunuyor. Hali hazırda öğretim üyesi olana değen bir tarafı yok yönetmeliğin. Kurum değiştirme durumlarında falan dört beş şarttan birini yerine getirmek gerekir denmiş ki, illaki birinden biri sağlarsınız. Ağlayacak bir şey yok!

Saçmalamayın..ağlayan falan yok..sadece durum tespiti yapıyoruz..Ve yönetmeliğin yanlıs olduğunu söylüyoruz..

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Şunu baştan belirteyim, bana göre yabancı dilde eğitim başlı başına bir hata. Hoca Türk, öğrenci Türk, okuldan çıkıyor muhatabı Türk.

Tezi gösteren uluslararası yayın veya ürüne dönüşme becerisi iken sırf yabancı dilde eğitim verdiği için ÖYPlilerini saçma sapan okullarda eğitim görmeye zorlayan yöneticileri ve onların aklına uyup iş arkadaşlarını sıkıştıran zavallıları düşündükçe de oh olsun diyorum.

Mesele yabancı dilde eğitim almaksa da yönetmeliğin belirttiği şekilde o dili yaşayabileceğiniz bir yerde almak daha mantıklı. Hem iyice pekiştirmiş olursunuz. Hocayla Türkçe konuşup tezi İngilizce, Almanca, Fransızca, vs. yazmanın bir geyiği yok.

Ayrıca,yabancı dilde eğitim görüp onlarca sayfalık tezi o dilde yazan akademisyen sınavı da bir şekilde geçebilmeli.

YDS sınav değilse size göre TOEFL'dan alırsınız puanı. İdealizminize kalmış.

A

Akademik Forum

Guest
Burada sorun YDS den 80 almak degil..Sorun olan bizim elde ettigimiz hakkin hic bir gerekce olmadan elimizden alinmasi..YDS den 80 almak ingilizce ders verilebilecegi anlamina gelmiyor..Cunku YDS ne konusmayi olcuyor nede akademik ingilizceyi olcuyor..Siz anlatacaginiz herhangi bir dersi ingilizce daha once almadan o konuyla ilgili literaturu bilmeden anlatamazsiniz..

Türkçe eğitim alanlar sadece Türkçe literatürden faydalanıyor değil mi? Sadece ulusal yayınlar yapıyor, ulusal konferanslara katılıyor, yabancı literatürün kenarına bile bakmıyor değil mi?

Böyle sığ düşündüğünüze göre siz sırf şartı sağlayabilmek için yabancı dilde eğitim veren bir okul tercih etmiş fırsatçı biri olmalısınız.

msorgun

Öğrenci
Ben ne anlatıyorum siz ne anlıyorsunuz. . Ben sadece ingilizce ders anlatabilmek icin o alandaki mesleki terimlerin bilinmesi gerektigini soylemek istemistim..Kimseyi suclamadim..Pes doğrusu. .Bir konuyu dile getirdik isitmedigimiz laf kalmadı. .Insanlar birbirine hakaret etmeden ne zaman düşüncelerini ifade edecek bilmiyorum. .

A

Akademik Forum

Guest
Ben ne anlatıyorum siz ne anlıyorsunuz. . Ben sadece ingilizce ders anlatabilmek icin o alandaki mesleki terimlerin bilinmesi gerektigini soylemek istemistim..Kimseyi suclamadim..Pes doğrusu. .Bir konuyu dile getirdik isitmedigimiz laf kalmadı. .Insanlar birbirine hakaret etmeden ne zaman düşüncelerini ifade edecek bilmiyorum. .

Mesleki terim öğrenmek için yabancı dilde mi eğitim almak şart diyorum, anlamıyorsunuz. Hakaret ettiğim yok, hakaret diyorsunuz.

Vay bu memleketin geleceğine!

gs266

Öğrenci
Arkadaşlar,
Bu yeni yönetmelikte araştırma görevlilerinin ataması konusunda bir sıkıntı var mı acaba? Yabancı dille eğitim yapan bölümde çalışan bir araştırma görevlisi yds den 80 almak zorunda mı bir sonraki atamasında? yoksa sadece ders verecek yardım doçent doçent kadrosunda ki personel mi sorumlu.
Teşekkürler.

A

Akademik Forum

Guest
kapsar

Yönetmelik Madde 8 (7) de öğretim elemanı diyor, öğretim üyesi demiyor, yani hepsini kapsar, zaten eski yönetmelikte de kapsıyordu.

gs266

Öğrenci
Eğer 80 şartını sağlayamasak ne olacak? Sözleşmenin bu yüzden yenilenmemesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi? İşi gücü bırakıp Yds den 80 almak için mi çabalayacağız:)