Yıllar Sonra Akademik Kariyer Yapmak

yolgezer

Öğrenci
Merhaba,

Mezuniyetimin üzerinden yaklaşık 7-8 sene geçti. Yıllarca istememe rağmen en başta maddi yetersizlikler ardından işimin durumu nedeniyle bir türlü yüksek lisans dahi yapamadım.

Son ÖYP ile tercih yapmayı düşünüyorum. Veya finans alanında 5 yıl üzeri iş deneyimim olduğundan yüksek lisans'a başvurup ve her ne kadar mesai saatleri dolayısıyla zor olacak olsa da bir şekilde bitirip, araştırma görevlisi kadrosundan başvurmak geliyor aklıma.

Ama nasıl olur bilemiyorum. İktisat bölümü mezunuyum. 7-8 senedir konulara uzağım. Çok fazla şeyi unuttum. Sizce yapabilir miyim? ÖYP'yi kazansam bile senetler çok korkutuyor beni bu açıdan.

Ne diyorsunuz?

zek.barstekin

Öğrenci
Merhaba,

Mezuniyetimin üzerinden yaklaşık 7-8 sene geçti. Yıllarca istememe rağmen en başta maddi yetersizlikler ardından işimin durumu nedeniyle bir türlü yüksek lisans dahi yapamadım.

Son ÖYP ile tercih yapmayı düşünüyorum. Veya finans alanında 5 yıl üzeri iş deneyimim olduğundan yüksek lisans'a başvurup ve her ne kadar mesai saatleri dolayısıyla zor olacak olsa da bir şekilde bitirip, araştırma görevlisi kadrosundan başvurmak geliyor aklıma.

Ama nasıl olur bilemiyorum. İktisat bölümü mezunuyum. 7-8 senedir konulara uzağım. Çok fazla şeyi unuttum. Sizce yapabilir miyim? ÖYP'yi kazansam bile senetler çok korkutuyor beni bu açıdan.

Ne diyorsunuz?
Hocam merhaba .durumunuzu anladim yapabileceginize inaniyorsaniz denersiniz sansinizi oyp den. Oyp puaniniz kac bu arada, birde size tavsiyem madem is tecrubeninz de var sayet bu oyp son oldugu icin olmazsa , siz gene yuksrk lisans ysapin ve ogretim gorevlisi kadrolarina basvurursunuz tecrubenizden dolayi

yolgezer

Öğrenci
ÖYP puanı maalesef çok yüksek değil. Ancak Türkiye'nin neresi olursa olsun artık başvurmak istiyorum. Bu nedenle belki düşük yerlere kayabilirim.

Mesai saatlerinde dersler olacağı için derse katılım konusunda zorluklar olacak gibi duruyor. O konuda da tereddütlerim var. Yapabilecek miyim bilemiyorum.

kelebenkk

Öğrenci
Eger istiyorsaniz neden olmasın. Öyp olurmu olmazmi bilmiyorum fakat tek cozum o degil. Öncelikle bir yüksek lisansa baslamalisiniz. Dersle devam zorunluda olsa bu bir sekilde ayarlanabiliyor hocalarla konusmayi denersiniz olmadı donemde 5 ders alıcagınıza 3 ders alirsin vs vs. Sonrasındada size tavsiyem arastirma gorevliligi için degilde ogretim gorevlisi ilanlarina bakmaniz. Yasinizi bilmiyorum fakat arastirma gorevli kadroları icin 35 yas siniri var ve vermiş oldugunuz ara juri uyelerinin sizi zorlamasına sebep olması yüksek ihtimal. Onun disindada 5 yillik deneyiminizi kullanirsiniz basvuralarda genelde tecrube istiyorlar. Bu sekilde bir yol izlenirse neden olmasın. tabikide bu yazdiklarim benim fikrim. Forumda kadrolarla ilgili puanlarla ilgili yuzlerce konu var onlari takipleyip daha cok bilgi sahibi olabilirsiniz. iyi gunler

Ben de benzer durumdayım.Böyle bir çaba için yaşım çok genç sayılmaz.Bir kaç yıldır kamuda memurum..Ama bir süredir çalışma hayatıma farklı bir yön verme gayretindeyim..Aslında yaptığım işten sıkılmak değil ,benim asıl amacım öğrenmek,kendimi farklı bir alanda geliştirmek...Sosyoloji okudum ve din sosyolojisinde yüksek lisans yapmak istiyorum..Puanlarım da iyi çok şükür..Geçen dönem ilahiyat fakültesine başvurdum...Başvurduğum üni. için puanımın gayet yeterli oldugunu düşündüm..Çok güvendiğim için başka üni.yede başvurmadım..Fakat 14 puan düşük alesi olan arkadaşı tercih ettiler,mülakat sonucu..Büyük hayal kırıklığı oldu benim için.. Bu dönem tekrar başvuracağım,aynı üni.ye basvururmuyum sanmıyorum aynı insanlarla karşılaşmak istermiyim..Sanırım şehir dışı tercihte de bulunacağım...Nasip olayına inanıyorum..Motivasyonumu etkilediler,güvenim sarsılsı ,ama pes etmeyi düşünmüyorum...

A

Akademik Forum

Guest
İlahiyat Fakültelerinin kendi mezunları dışındaki öğrenciye karşı davranışları maalesef olumsuz. Öte yandan yüksek lisansa kabulde belirleyici olan ales değil mülakattır

yolgezer

Öğrenci
Teşekkürler herkese.

Ben 30 yaşına geldim. Bir cesaret şu an değiştirmek istiyorum kariyer yolumu. Belki geç ama deneyeceğim çünkü istiyorum. Ama sorumluluklar arttıkça riske girme iştahı o kadar düşüyor. Bu nedenle tereddütteyim. Acaba matematiksel yönünü becerebilir miyim diye çekiniyorum.

İktisat alanında yüksek lisans yapan arkadaşlar da yorumlarıyla katkıda bulunsa çok güzel olur cidden.

maybe

Öğrenci
Bende okul biter bitmez yüksek lisansa başladım. Sonrasında doktoraya başlayacaktım hoca gel alacağım demişti. Meslek hayatım okul bitmeden başlamıştı zaten. Evlendim iki çocuk derken çok uzaklaştım. ÖYP şansım kalmadı 36 yaşındayım. Ales 64 aldım malesef 70 alsaydım öğretim görevlisi olarak başvurmak isterdim. Bu yarım kalan idealimi nasıl gerçekleştireceğim bilmiyorum. Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

Bende okul biter bitmez yüksek lisansa başladım. Sonrasında doktoraya başlayacaktım hoca gel alacağım demişti. Meslek hayatım okul bitmeden başlamıştı zaten. Evlendim iki çocuk derken çok uzaklaştım. ÖYP şansım kalmadı 36 yaşındayım. Ales 64 aldım malesef 70 alsaydım öğretim görevlisi olarak başvurmak isterdim. Bu yarım kalan idealimi nasıl gerçekleştireceğim bilmiyorum. Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

Alanınız nedir?

A

Akademik Forum

Guest
Ben okulu bitireli 17,5 sene oldu yönetim bilişim sistemleri alanında yüksek lisans yapacağım.Memurluk sonrası şirketlerde çalışmak da olabilir.