YLSY İçin Hangi Dil Kursu

Fseyma

Öğrenci
Arkadaşlar şu süreçte eminim bir çoğumuz düşünüyor hangisi en iyisi diye. Ben Bakanlıkta bu işler ile ilgilenenlerden Akdeniz en iyisi diye duydum ama Şu var ki Ankarada kalacak yer vs daha rahat olacak benim için,Antalya için ise bir fikrim yok.. Bilenler bize yardım etse çok fark eder mi ne yapmalıyız nasıl seçelim diye olumlu olumsuz yönlerini sıralasa

kubrahoca

Öğrenci
Arkadaşlar şu süreçte eminim bir çoğumuz düşünüyor hangisi en iyisi diye. Ben Bakanlıkta bu işler ile ilgilenenlerden Akdeniz en iyisi diye duydum ama Şu var ki Ankarada kalacak yer vs daha rahat olacak benim için,Antalya için ise bir fikrim yok.. Bilenler bize yardım etse çok fark eder mi ne yapmalıyız nasıl seçelim diye olumlu olumsuz yönlerini sıralasa

hocam cok dogru bır konuya degınmıssınız benım ınglızcemde yds de 65 ıcın cok yetersız en ıyısı hangısı bu konuda tecrubelı arkadaslardan yardım ıstıyorum

ziraat42

Moderator
Dil işinin okuldan ve hocadan çok öğrencinin kendisinde bittiğini savunanlardanım. Marmara üniversitesinde dil kursu veren bir hocamızla görüşmüştüm. Dedikleri her yıl Ylsy bursiyerlerine dil eğitimi verecek okulların MEB başkanlığında toplantı yaptığı ve verilecek eğitimden kullanılacak materyallere kadar seçimlerin hep birlikte yapıldığını söylemişti. Yani Antalya'ya da gitsek Ankara'ya da gitsek göreceğimiz müfredat aynı olacaktır. Fark oluşturacak nokta ise hocaların bize karşı tutum, davranış ve ilgileri ile bizim dili öğrenmek için göstereceğimiz çaba ve istek olacaktır.

Son düzenleme:

miss.esra

Doçent
bence en mantıklısı evinize yakın olan kursu secmek. eger bulundugunuz sehırde kurs yoksa da şehre gore secım yapmak hangısınde daha rahat edeceksenız ona gore secın derım.kursun mufredatı aynı evet hocanın anlatıs tarzı mutlaka etkılıdır ama o da göreceli bişe bana gore cok iyi anlatan hocayı siz begenmeyebılırsınz.en çok da iş bizde bitiyor düzenli çalıstıktan sonra mutlaka başarırız diye düşünüyorum.

leviathann

Öğrenci
Bu süreçten geçmiş yurt dışı eğitimini tamamlamıs ve göreve başlamış biri olarak dil kursu sürecinde hangi okulu tercih ederseniz edin size katacağı başarı %30 dur. Bazen bazı üniversitelerde bir kaç tane IELTS de veya TOEFL sınavında size ekstradan başarı sağlayacak hoca görebilir veya çevrenizde duyabilirsiniz onun dışındaki tüm hocaların eğitim ve öğretim seviyesi aşağı yukarı aynıdır. Dil eğitimi seçerken konaklama, okula ulaşım ve size verilen bursun yetip yetmeyeceğine göre tercih yapın derim.

- - - Güncellendi - - -

Ayrıca YLSY bursu çok stresli bir süreç atanana kadar bir çok sıkıntı ile karşılaşabilirsiniz. Yani bu iş sadece dili hallettim oldu değildir. Bursiyer olan arkadaşların eğitim ve öğretimden kaynaklı şikayetlerini çok az duydum yani master doktora nasıl biter demeyin. Sizi asıl yoran bursun gittiğiniz şehirde yetmemesi evliyseniz eğer daha zor inanın ayrıca MEB deki bazı memurların sorularınıza vereceği agresif tavırlar veya en ihtiyaç duyduğunuzda telefonunuza cevap vermemeler, bursların yatmasındaki aksaklıklar hatta ve hatta atanma sürecinde bile sorunlar çıkıyor. Bu söylediklerim sizi burstan soğutmak değil bilakis psikolojinizi uzun vadeli hazırlamaya yöneliktir.

zulcenaheyn

Öğrenci
Mrb arkadaslar birde seviye tespit sınavına onceden giren varsa ne tür bir ağırlıkta sorular soruluyr ve daha önce çıkmış sorulari inceleme imkanimiz var mıdır