YLYS Başvuru

bukutos

Öğrenci
Merhabalar, geçenlerde bir arkadaşımın önerisi ile YLYS aklıma takıldı.
Ben İngiliz Dili Eğitimi alanında lisans ve yüksek lisans mezunuyum. Şu aralar bir kurumda okutmanlık yapıyorum fakat doktora için YLYS olabilir diye düşündüm. Ancak bu konuda bazı sorularım var.
1. ÖYP ile ilgili sorunları göze alarak 2016 ya da 2017 yıllarında bu burs devam edecek mi diye endişeleniyorum.
2. İlanların hangi aylarda açıldığını bilmiyorum. Sık sorulan sorulardan baktım ancak anladığım kadarıyla ÖYP gibi belli bir tarihte Türkiye'deki Üniversiteler kadro açıyor sonra biz eğitim göreceğimiz kurumu belirliyoruz ve başvuru süreci devam ediyor.
3. Son olarak yanlış anlamadıysam yine ÖYP gibi ne kadar eğitim yılı geçirdiysek onun 2 katı kadar görev süremiz var. Bu doktorada 4 yıllık bir sürecin 8 yıl olarak yansıyacağı anlamına geliyor değil mi?
Şimdiden teşekkür ederim.

Burakncnr

Öğrenci
Merhabalar, geçenlerde bir arkadaşımın önerisi ile YLYS aklıma takıldı.
Ben İngiliz Dili Eğitimi alanında lisans ve yüksek lisans mezunuyum. Şu aralar bir kurumda okutmanlık yapıyorum fakat doktora için YLYS olabilir diye düşündüm. Ancak bu konuda bazı sorularım var.
1. ÖYP ile ilgili sorunları göze alarak 2016 ya da 2017 yıllarında bu burs devam edecek mi diye endişeleniyorum.
2. İlanların hangi aylarda açıldığını bilmiyorum. Sık sorulan sorulardan baktım ancak anladığım kadarıyla ÖYP gibi belli bir tarihte Türkiye'deki Üniversiteler kadro açıyor sonra biz eğitim göreceğimiz kurumu belirliyoruz ve başvuru süreci devam ediyor.
3. Son olarak yanlış anlamadıysam yine ÖYP gibi ne kadar eğitim yılı geçirdiysek onun 2 katı kadar görev süremiz var. Bu doktorada 4 yıllık bir sürecin 8 yıl olarak yansıyacağı anlamına geliyor değil mi?
Şimdiden teşekkür ederim.

merhaba,

1) devam edecek gibi görünüyor. özellikle yeni protokol imzalamaları bunun göstergesi. http://www.akademikpersonel.org/anasayfa/meb-ile-yok-arasinda-yeni-ylsy-protokolu.htmlte

2) tarihler değişmekle birlikte genellikle temmuz sonu, ağustos başı gibi başvurular başlıyor.

3) doktora 4 seneyse 8 yıl çalışma mecburiyetindesiniz evet ama sadece doktora yapabilmek için önceden kurumlara sorup izin almanız gerekiyor. yani en azından bir yerde öyle okumuştum. çünkü amaç lisans mezununu alıp onu baştan yetiştirmek, hem yüksek hem de doktorayla. sadece doktora yapabilme işi sıkıntılı olabiliyor diye duymuştum biraz daha araştırma yapmanızı tavsiye ederim bu konuda.

finduilas

Profesör
Eger MEB ya da universite adina giderseniz sadece doktora yapmak icin hicbir yerden izin almaniz gerekmiyor. Eger kurum (TPAO, DSI) adina giderseniz doktora icin izin almaniz gerek. O yuzden sadece doktora yapmak istiyorsaniz ve kurum tercih edecekseniz oncesinde mutlaka gorusun.

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

A

Akademik Forum

Guest
merhaba
2017 YLSY için başvurmayı düşünüyorum. ALES'im 79. bu, kabul almak için ya da ilk aşamayı geçmek için (ilk aşamada ALES'e bakıldığını okudum) düşük bir puan mı?