YÖK 100/2000 Doktora Burslu Programları Kontenjan Dolmadığı İçin Burs Verilmemesi

kaanyuxel

Öğrenci
Arkadaşlar iyi günler, ben YÖK ün açmış olduğu bu programa kayıt oldum. Bu arada, sınavlara girdiğimde bir tek ben girmiştim. Diğer başvuran aday veya adaylar sınavlara girmemişti. Bursların yatmasını beklerken bana girdiğim bölümün kontejanın 3 kişi olduğunu ve sadece 1 kişi yerleştiği için bursumun yatırılmayacağını aktardılar. Sebep olarakta YÖK 100/2000 Doktora Burslu Programı'nın Usul ve Esaslar kısmındaki 7. maddesini gösterdiler. Böyle bir durumla karşılaşan başka arkadaşlar var mı?Var ise ne gibi bir yol izlediler?Teşekkürler

M

Magdur1002000

Guest
Arkadaşlar iyi günler, ben YÖK ün açmış olduğu bu programa kayıt oldum. Bu arada, sınavlara girdiğimde bir tek ben girmiştim. Diğer başvuran aday veya adaylar sınavlara girmemişti. Bursların yatmasını beklerken bana girdiğim bölümün kontejanın 3 kişi olduğunu ve sadece 1 kişi yerleştiği için bursumun yatırılmayacağını aktardılar. Sebep olarakta YÖK 100/2000 Doktora Burslu Programı'nın Usul ve Esaslar kısmındaki 7. maddesini gösterdiler. Böyle bir durumla karşılaşan başka arkadaşlar var mı?Var ise ne gibi bir yol izlediler?Teşekkürler

YÖK Yürütme Kurulu "Her bir alan için en az 3 öğrencinin ilgili dönemde eğitime başlanmasının sağlanması" şartı koymuş ve bu şartı üniversitele rektörlüklerine bildirmiş. Çoğu bursiyer bu şarttan dolayı mağdur oldu, özetle amaç burs vermek değil, vermemekmiş.

M

Misafir042

Guest
Evet bir üniversitede de arkadaşım aynı durumla karşılaştı, bir tek o girmişti sınava ve kabul edilmişti, ne yazık ki bursu alamayacağını söylediler. Dalga geçer gibi. Şu an ne yapacaklarını bilmiyorum, eğer öğrenebilirsem burdan yazarım.

M

Misafir100

Guest

BİMER'e kararın program amaçlarına uymadığını yazın, mağduriyetlerinizin giderilmesini talep edin. Benzeri durumda olan kişilere de söyleyin bunu, hocaları da devreye soksunlar. Kesinlikle böyle bir kararın mantıklı açıklaması olamaz.

kaanyuxel

Öğrenci
Başka bu durumla karşılaşan arkadaşlar yok heralde. Benim ise tek yapabildiğim BİMER e durumumu anlatmak oldu. Umarım en kısa zamanda cevap alırım

1

100/2000

Guest
Hocam ben de aynı durumdayım. Bugüne kadar burs kazandığımı düşünerek hareket ettim. Böyle bir engelden ilk kez sizin açtığınız başlıkla haberdar oldum. Şu an canım çok sıkkın açıkçası. Yarın ben de neler yapabileceğime bakacağım. Gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim.

kaanyuxel

Öğrenci
Hocam ben sırf bu burs için yurt dışımdaki stajım devam ederken yüklü bi masraf ederek sınavlara geldim üstüne kira vb. gibi harcamalar yaptım. Şimdi bana kalkıp senin bursun yokmuş dediler. YÖK'ü aradığımda ise bana üniversiteye bu durumu mayıs ayında sınavlardan önce bildirdik ve seni kayıt ederken bu durumu söyleyip ona göre kayıt etmeleri gerekiyordu dedi. Tek yapabildiğim BİMER'e durumumu anlatan bir yazı yazmak oldu.

M

Magdur100

Guest
Hocam ben sırf bu burs için yurt dışımdaki stajım devam ederken yüklü bi masraf ederek sınavlara geldim üstüne kira vb. gibi harcamalar yaptım. Şimdi bana kalkıp senin bursun yokmuş dediler. YÖK'ü aradığımda ise bana üniversiteye bu durumu mayıs ayında sınavlardan önce bildirdik ve seni kayıt ederken bu durumu söyleyip ona göre kayıt etmeleri gerekiyordu dedi. Tek yapabildiğim BİMER'e durumumu anlatan bir yazı yazmak oldu.

Hocam, sizinle aynı durumdayım. Ben de bursa başvurmak için işten ayrıldım, 3 aydır işsizim. BİMER dışında YÖK Kurulundaki hocalara da yazdım, maalesef hocalardan çözüm odaklı herhangi bir yanıt alamadım. Aynı durumda olan kişiler konuyu ilişkin yazabileceğiniz mercilere yazın, an itibariyle elimizden başka bir şey gelmiyor.

kaanyuxel

Öğrenci
Hocam öncelikle geç cevap için özür dilerim. Geçen hafta itibariyle YÖK ün bu durumu değiştirip bursları yatıracağına dair kayıtlı olduğum enstitü tarafından bilgilendirildim. Almadığımız aylarla birlikte alacağımızıda bildirler. Eğer böyle bir bilgilendirme almadıysanız bağlı olduğunuz enstitüyle iletişime geçin derim.

1

100 2000

Guest
YÖK'ü aradım bu meseleyi sormak için bahar döneminden kalan kontenjanlar için ödeme yapılacağını ancak güz döneminde açılmış alanlarda bu kuralın devam ettiğini söylediler.

kaanyuxel

Öğrenci
Yani anladığım kadarıyla güz döneminde açılan ilgili bölümlerde burs verilmeye devam edecek yeni açılan bölümlere kontenjan şartı mı geldi diye bir cevap aldınız?

1

100 2000

Guest
Hayır. "2016/2017 bahar döneminde verilen ancak tamamı kullanılmayan kontenjanların kullanılmayan kısmı için yeniden alım yapılmış. Bu alanlar için karar uygulanmayacak. Ancak ilk defa 2017/2018 güz döneminde verilen kontenjanlar için yapılan alımlarda kural uygulanacak" şeklinde bir cevap aldım. Karışık ve saçma bir durum. Anladığım kadarıyla ben bu bursu alamayacağım.

Bahar döneminde yapılacak alımlarda benim için uygun olan bir alana tekrar başvurabileceğimi söylediler. Ancak bazı alanlarda 3 kontenjan hiçbir şekilde dolmuyor. Benim alanım da bunlardan biri. Gördüğüm kadarıyla hiçbir üniversiteye bu alanda 3 başvuru yapılmamış. YÖK'ün yapacağı ya bu alanlara boşa kontenjan vermemek ya da bu saçma kuralı kaldırmak olmalı ki ilerleyen dönemlerde insanlar bu şekilde mağdur edilmesin.

ahmedoff

Profesör
İlgili birimden (0312 298 74 87) alınan bilgiye göre, 2017/2018 güz döneminde ilk kez ilan edilen kontenjanlar için "en az 3 öğrenci" şartı devam ediyor, 2016/2017 bahar dönemindeki kontenjanlardan bu dönem kullanılmış olanlar için ise bu şart geçerli değil.

T

Trkrgmze

Guest
Merhaba, 2017 2018 bahar donemi icin ayni sorunla karsilasan var mi acaba, enstitu kontenjan yeterli olmasa da ogrencilerle ilgili dilekce gonderdi ve hala cevap gelmedi, sizce bu donemki durum nasil olur, olumlu ya da olumsuz bir cevap gelir mi ?

K

KingofMasters

Guest
Sorun çözülmüş olabilir

2018-2019 ilkbahar alımlarında böyle bir şart yok, ilan da da konteyjan talebinin en az 3 olmasî gerektiģini belirtmiş, eski ilan şartî mevcut değil. Ancak, enstitülerin kafası karışıktır.

M

Mağdur Öğrenci

Guest
https://yuzikibinbursu.yok.gov.tr/Sayfalar/HaberDuyuruDetay.aspx?did=36
Şartlarda 3 kişilik kontenjan durumu hala geçerli. Bu dönem bu yüzden bende alamıyorum. Bir sürü alamayan arkadaşım var bu durum yüzünden. Sözde doktora ihtiyacını gidermek için açılan bursun sanki bir sürü öğrenci varmış gibi en az 3 kontenjan istemesi kadar saçma bir durum olamaz. Bırakmayı düşünüyorum. Parasız olmuyor maalesef

figlidelsole

Öğrenci
Arkadaslar bu 3 kişi muhabbeti yüzünden burs alamiyoruz. Bunun için birseyler yapalım toplanip. Gerekiyorsa sosyal medyadan ses cikaralim. Mantığa aykırı bir uygulama bu.