Yökdil sınavında hangi alanı seçmeliyim ?

ihtezci91

Öğrenci
Eğitim Fakültesi mezunuyum ( Sınıf Öğretmenliği ) yökdil sınavı için hangi alanı seçmeliyim . Sosyal bilimler daha yakın geliyor . Ama varsa tavsiyeniz alırım :)

T

Trenchtown

Guest
Yökdil Alan Seçimii

Selamlar,

Ben Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunuyum, mezun olduğum fakülte mimarlık bu yüzden fen bilimleri seçmem gerekiyor, fakat bazı üniversitelerde bu bölüm güzel sanatlar fakültesinde, bu fakültelere başvururken benim fen bilimlerinden aldığım puan sorun yaratır mı?

Merve

Baş Editör
Selamlar,

Ben Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunuyum, mezun olduğum fakülte mimarlık bu yüzden fen bilimleri seçmem gerekiyor, fakat bazı üniversitelerde bu bölüm güzel sanatlar fakültesinde, bu fakültelere başvururken benim fen bilimlerinden aldığım puan sorun yaratır mı?

Hayır hangi alandan başarılı olacağınızı düşünüyorsanız onu seçebilirsiniz.

eczak

Yardımcı Editör
herkese merhaba, araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. dil puanım 73.75 olduğu için dil tazminatı alıyordum ama haziranda 5 senesi dolduğundan bu tazminat kesilecek.

YÖKDİL'den alacağımız puan dil tazminatı için geçerli midir? Aynı şekilde mi değerlendiriliyor? yani 80 alabilirsem B seviyesinden dil tazminatı almaya devam edebilir miyim?

Teşekkürler.

A

Akademik Forum

Guest
Şu an için Yökdil sınavı sadece lisansüstü öğrenim ve doçentlik gibi akademik konularla ilgili bir sınavdır. Diğer konular için merkezi sınav olarak YDS belirlenmiştir. Dolayısıyla olmaz.

A

Akademik Forum

Guest
Alan seçimi

YÖKDİL sınavında istediğimiz alanı seçebiliyor muyuz? Klavuzda bununla ilgili bir bilgi göremedim. Mesela ben fen-edebiyat fakültesi mezunuyum sağlık alanından girebilirim dimi?

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba Türkçe öğretmenliğinde doktora yapmak için YÖKDİL sınavına gireceğim. Sağlık alanından da sınava girebilir miyim? Yoksa illa ki sosyalden mi girmeliyim?

Merve

Baş Editör
YÖKDİL sınavında istediğimiz alanı seçebiliyor muyuz? Klavuzda bununla ilgili bir bilgi göremedim. Mesela ben fen-edebiyat fakültesi mezunuyum sağlık alanından girebilirim dimi?

Merhaba Türkçe öğretmenliğinde doktora yapmak için YÖKDİL sınavına gireceğim. Sağlık alanından da sınava girebilir miyim? Yoksa illa ki sosyalden mi girmeliyim?

7) Hangi alanda sınava girmem gerektiği nasıl belirlenecektir?
Her üç alanda yapılan sınavlar eşdeğer olup, adaylar kendi disiplinleri ve yetkinliklerini
dikkate alarak hangi alandaki sınava girmek istediklerine kendileri karar verecektir. Elde
edecekleri puan lisansüstü eğitim ve doçentlik başvurusunda alana bağlı olmaksızın
kullanılabilecektir.

A

Akademik Forum

Guest
7) Hangi alanda sınava girmem gerektiği nasıl belirlenecektir?
Her üç alanda yapılan sınavlar eşdeğer olup, adaylar kendi disiplinleri ve yetkinliklerini
dikkate alarak hangi alandaki sınava girmek istediklerine kendileri karar verecektir. Elde
edecekleri puan lisansüstü eğitim ve doçentlik başvurusunda alana bağlı olmaksızın
kullanılabilecektir.

Merve Hocam bu ibare nerede geçmekte?

eczak

Yardımcı Editör
hocam zaten eski üds de de seçebiliyorduk aynı şekilde alan. hangisinden puan aldığınızın önemi yoktu üds dil puanı şeklinde alıyordunuz sınav sonuç belgesini. Bu da benzer şekilde hangi alandan girerseniz girin alacağınız puan ortak olacak. Sağlıktan girmek avantaj biraz daha sanki ÜDS'de çok zorlanmamıştım ingilizcesi ile türkçesi benzer oluyor çünkü. sosyal bilimlerin daha zor olacağı kanaatindeyim bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum.

acidic

Öğrenci
Endüstri Ürünleri Tasarımı / İç Mimarlık gibi başlıklar fen bilimleri ile güzel sanatlar(sosyal bilimler) başlıkları arasında kalmış gibi görünüyor. Şüphesiz bu sıkıntıyı yaşayan başka bölümler vardır.

Burada kritik olan tabi kişinin kendisini daha yakın gördüğü alan olacaktır. Ancak sosyal bilimlerin çok geniş bir başlığını teşkil ettiğini düşünüyorum. Bu açıdan kolay/zor sıralaması yapmak ne kadar doğru olur bilmiyorum ama sosyal bilimler bir tık daha kapsamlı olabilir.
Sınava giren arkadaşlar alana ilişkin soruların içeriğine dair yorum yaparlarsa çok faydalı olur. Teşekkürler

pepsiadam

Öğrenci
Endüstri Ürünleri Tasarımı / İç Mimarlık gibi başlıklar fen bilimleri ile güzel sanatlar(sosyal bilimler) başlıkları arasında kalmış gibi görünüyor. Şüphesiz bu sıkıntıyı yaşayan başka bölümler vardır.

Burada kritik olan tabi kişinin kendisini daha yakın gördüğü alan olacaktır. Ancak sosyal bilimlerin çok geniş bir başlığını teşkil ettiğini düşünüyorum. Bu açıdan kolay/zor sıralaması yapmak ne kadar doğru olur bilmiyorum ama sosyal bilimler bir tık daha kapsamlı olabilir.
Sınava giren arkadaşlar alana ilişkin soruların içeriğine dair yorum yaparlarsa çok faydalı olur. Teşekkürler

Mimarlık/İç Mimarlık alanı için Fen Bilimleri alanında bir gökdelenin döşeme-kiriş bağlantısının kaynak/vidalama yöntemlerinin güvenliği ile alakalı bir paragraf vardı. Doğrudan Tasarım/Yapı alanıyla ilişkilendirilebilecek bir soru grubuydu. Yıllar yıllar önce bir ÜDS'de sorulan "architecture of nest" sorusundan sonra o gökdelen insanın içini ısıtıyor .)

Gönül ister ki mimari tasarımdan, mekan tasarımından, hatta yapı-strüktür-mimarlık kavramları-mimari akımlar, hadi olmadı doku-malzeme-mobilya-renk-aydınlatma ve daha nice "alanla ilgili" konulardan da sorular gelsin ama olsun, gökdelen de idare eder...

(Bonus: Kimbilir, belki bir gün sınavlar Fen-Sosyal-Sağlık diye ayrılmak yerine Doçentlik Temel Alanlarına göre ayrılır)

Son düzenleme:
P

Peyzajmim

Guest
Peyzajmim

Ben peyzaj mimarlığı mezunuyum. Hangi alanda girmem gerektiği konusunda kafam karışık. Fen bilimleri ve sosyal bilimler arasında kalmış bir meslek grubu hangisini seçmeliyim?

D

dilaraarslan98

Guest
merhaba, ben şuan sağlık bilimleri fakültesinde eğitim görüyorum ancak ikinci üniversite programı ile ingilizce işletme okumak için YÖKDİL sınavında belli bir puan yapmış olmam gerekiyor. ben sağlık alanında mı yoksa işletmenin bulunduğu alanda mı sınava girmem gerekiyor?

E

Emin013838

Guest
Universite ayri diyor Yök aynı diyor

Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Enst. 2018 bahar yılı için lisansüstü öğrenci alım ilanında yokdil fen bilimleri sınav puanının geçerli olacağını yazmış. Enst. aradım ve yokdilin açıklamasını izah ettim. Ama biz böyle istiyoruz diyorlar. Yök'ü aradım. Olmaz öyle şey sınavlar birbirine denk diyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Nereye başvuracağım nasıl hakkımı savunacağım