Yurt disinda Master, Doktora ve Post-Doktora yaptiktan sonra?

Cyrdal

Öğrenci
Herkese merhaba,

Ben TR'de iktisat diplomami aldim ve daha sonra Fransa'ya master (tezli) icin gittim.
Daha sonra yine ayni fransiz universitesinde doktora icin kabul edildim. Son 2 senedir de Ingiltere'de Russel group universitelerinden birinde post-doc yapiyorum. (Universitelerin isimlerini verebilirim fakat yanlis anlasilmak istemedim). Su anda Fransa'da yayimlanmis makalem var ve iki makalem de yine international basilmak uzere. Ben TR'ye donmeyi dusunuyorum fakat donunce nelerle karsilasacagimi pek kestiremiyorum. Bu yuzden daha once benim durumumda olan ya da bu konuda herhangi bir deneyimi, bilgisi olan birinin verecegi ogutler su anda cok isime yarayabilir!

Eger bu konular hakkinda - ya da diger konular hakkinda - bilginiz varsa simdiden tesekkur ederim
TR'ye gelmeden once yapmam gereken seyler neler?
TR'ye geldikten sonra yapmam gereken seyler neler?
Denklik konusu? Denklik alma belgeler verildikten sonra ne kadar surer?
Daha once aldigim (2008) aldigim TOEFL IBT simdi gecerli sayilacakmi?
Hangi kadroya basvurmaliyim?
Bu kadro icin girmem gereken bir sinav varmi, hangisi?

Anlayacaginiz gibi, ulkeden biraz uzak kalinca belirli konularda baya cahillesmisim, o yuzden her turlu bilgi icin simdiden tesekkurler

finduilas

Profesör
Herkese merhaba,

Ben TR'de iktisat diplomami aldim ve daha sonra Fransa'ya master (tezli) icin gittim.
Daha sonra yine ayni fransiz universitesinde doktora icin kabul edildim. Son 2 senedir de Ingiltere'de Russel group universitelerinden birinde post-doc yapiyorum. (Universitelerin isimlerini verebilirim fakat yanlis anlasilmak istemedim). Su anda Fransa'da yayimlanmis makalem var ve iki makalem de yine international basilmak uzere. Ben TR'ye donmeyi dusunuyorum fakat donunce nelerle karsilasacagimi pek kestiremiyorum. Bu yuzden daha once benim durumumda olan ya da bu konuda herhangi bir deneyimi, bilgisi olan birinin verecegi ogutler su anda cok isime yarayabilir!

Eger bu konular hakkinda - ya da diger konular hakkinda - bilginiz varsa simdiden tesekkur ederim

Anlayacaginiz gibi, ulkeden biraz uzak kalinca belirli konularda baya cahillesmisim, o yuzden her turlu bilgi icin simdiden tesekkurler

Donunce ne yapmak istiyorsunuz? Akademisyen olmak mi yoksa bir yerde calismak mi?

Eger akademisyen olmak istiyorsaniz oncelikle denklik almaniz gerek. Denklik icin buradan bilgi alabilirsiniz: Ana Sayfa - Yükseköğretim Kurulu

Denklik aldiktan sonra universitelerin ogretim uyesi ilanlarini takip etmeniz gerek. Sartlarini sagladiginiz ilanlara basvuru yapip alinirsaniz orada yardimci docent olarak baslayabilirsiniz. Sartlar icin de universitelerin sitelerini, ilanlarini kontrol etmeniz gerekiyor.

TOEFL IBTniz sayilmaz maalesef cunku 2 yil gecerli.

Kolay gelsin.

erenk

Öğrenci
Herkese merhaba,

Hocam özel değilse, neden dönmek istiyorsunuz acaba? Orada akademik kariyerinize devam etmek istemez misiniz? Ben de baktım burada kadro yok, yurtdışı denemek istiyorum.
Acaba doktora sonrası kadro kadro problemi orada da mı var?

Cyrdal

Öğrenci
Seraa ve Erenk:
Aynen Turkiye'de oldugu gibi burada da kadro durumlari sikintili.
Ozellikle ingiltere'de (1 adet ABS 4* ya da 2 adet ABS 3*) standardinda yayim yapmak lazim kadro acilmasi icin. Yalniz bu dergilerde yayimlamak bile 1-2 yiliniza malolabilen zor bir surec. Bunun yaninda Russel grubu universiteler de ABS 2* ve ABS 1* yayimlari gormezden geliyor.
Gordugum kadar ile Turkiye'de 2* ve 1* yayimlar bile uluslararasi yayim olarak kabul goruyor. Yani arada biraz da kalite farki var ulkeler arasinda. Zaten sizin de bildiginiz gibi Docentlik sartlarini kimse saglayamiyormus Turkiye'de. Halbuki o sartlarin daha fazlasini istiyor burdaki universiteler. Olay birazda bu.
Benim donmem ise pek istege bagli degil, unutmayalim ki biz hala Turk passaportu tasiyoruz, yani bu arada vize kismini unutmayin.
Postdoc kontrati bitince tipis tipis geri gonderiyor Ingiltere. Yani ya kontrat bitmeden is bulacaksin, ya da ulkene donup orada is basvurularina devam edeceksin. Ben de ne olur ne olmaz diye simdiden bilgi edinmeye calisiyorum...

Umarim yardimci olmustur.

A

Akademik Forum

Guest
türkiyeye dönme

Valla ben cok karamsar olacam ama durumu sana kisaca özetleyeyim , bende senin gibi lisans son senemde erasmus olarak finlandiyaya gittim , daha sonra master icin almanya gectim en sonunda da doktorami belcikada yaptim , master suresinde de universite disindaki bir enstitutude calistim. 8 yillik avrupa maceramdan sonra tersine beyin göcü ve kurulan bir suru yeni universite zirvasina kanarak turkiye ye dönüs yaptim. Bir sürü rektör le görüstüm kadro icin hic biri olmadi özel sektoru denedim , deyim yerindeyse türkiyeyi gezdim arkadaslarin maskarasi odum burda zira 15 güne bir sirtimda canta is gorusmesine gidiyordum ama hic biri olumlu olmadi hep dönecez dediler ama hic biri dönmedi bunun üstüne bide 12 ay askerlik yaptim :) anlayacagin düzeninin icinde olmadigim icin bir türlü is bulamadim bu arada 2013 te türkiyeye döndum yani 4 yildir is ariorum türkiyede simdi gelelim can alici noktaya türkiyede dayin yoksa istersen einstein ol kar etmez durum bu kadar acik ve net , heryerde torpil , cevren yoksa sana sahip cikan birileri yoksa benim gibi kafayi yiyerek ömrünün geri kalanini türkiyede tüketirsin , sana tavsiyem eger hala dönmediysen ki umarim dönmemissindir , ingilterede kal ve kesinlikle geri dönme derim. Orada cöpcü ol inan ki türkiyeden daha iyidir.bayagi karamsar bir tablo cizdim ama durum ne yazik ki bundan ibaret gercekler bazen acidir , 4 yildir babamin eline bakiorum yani babam olmasa ac sefil gezecem , millet bedelli askerli yaparken ben 12 ay gittim askerlik yaptim devlete karsi her turlu gorevimi yaptim ama 4 yildir türkiyedeyim bir allahin kulu acmisin diye sormadi nese icini daha fazla karartmayayim.

A

Akademik Forum

Guest
"türkiyeye dönme" baslikli mesaj yazan hocam, kusura bakmayin ama insallah abartiyorsunuzdur, gercekten cok inandirici gelmedi yazdiklariniz :). 4 yildir Tr de yasamaniza anlam veremedim ozellikle, neden avrupa veya baska bolgelerdeki is imkanlarini degerlendirmiyor sunuz? Benim tavsiyem de Turkiyeye donme olur fakat Turkiyede bu kadar karamsar bir tablo oldugunu da dusunmuyorum. Turkiyeye donmeyi dusunuyorsaniz daha postdoc`unuz bitmeden bence universiteler ile iletisime gecin hatta mumkunse bir kac basvuru yapin ve ona gore bir yol plani yapin.

Selamlar.

A

Akademik Forum

Guest
türkiyeye dönme

Türkiye dönme baslikli yazimda, yazdiklarim inandirici gelmedi diyorsun madem inandiciri gelmemis size cv mi gönderreyim bana is bulun ( devletimizin yapamadigi seyi yani ) sana minettar olayim , yazdiklarim abartili gelebilir size ama ne yzikki gercek , tr de bu kadar karamsar bir tablo olmadigini iddia ediyorsunuz ama issizlik rakamlari tam tersini söylüyor, kaldiki benim inandirici olmadigimi söylüyorsunuz , size bilgi edinme biriminden edindigim jüri raporlarini gondereyim , 9 eylul kimya bölümünde acilmis olan yrd doc kadrosuna basvurdum , toplam puanim diger adayin tam 10 kati olmasina ragmen önceden ayarlanmis jüri ile elediler beni , bir baska üniversitede uzman lik icin basvurdum adaylar icinde en tecrubeli vede en egitimli aday olmama ragmen sinav sorularini alacaklari kisiye önceden verip bana ve diger adaylara güle güle dediler ki alinan kiside adaylar arasinda en kotu ales ve diploma notuna sahipti , özel sektörü saymiyorum bol bol nasihat dinledim tuzu kurulardan ya sen doktorsun yerin üniversite falan defalarca bimer ve cimer den yök e sikayette bulundum beni iskura yönledirdiler sagolsunlar onlarda isbasi egitim den 1300 lira ya talip bir is icin öneri verdiler bende kibarca red ettim yani kimse kusura bakmasin ben doktorayi ve 4 dili 1300 liraya 12 saat calismak icin ögrenmedim , kendi projemizi yazalim dedeik bu sefer kadrolu olmadigimiz icin yurutucu olamiyoruz anca arastirmaci 2800 tl ye talim edecez vede emeklilik primi yok , iyi dershane de calisalim dedik ya hocam sen universitede olman lazim bize fazla gelirsin vs saymakla bitmez , bende artik zaten is aramiyada ,akademisyen olma hayallerimide gömdüm

A

Akademik Forum

Guest
Türkieye'de akademi bitmiş durumda...

Söylediklerinizde başından sonuna kadar haklısınız. Türkiyede "torpil" dışında hiçbir diploma geçerli değil. Liyakatın esas alınmadığı bir ülkede,üniversitelere akademisyen seçiminde aynı yöntem geçerli. İlk 500 e giren kaç üniversite var Türkiyede? Üniversiteler yeni değil yıllardır bu durumda. Eğitim ve diploma sahiplerinin cezalandırıldığı ülkelerden birisidir Türkiye!

A

Akademik Forum

Guest
Turkıyeye donus

merhaba, ben de ayni kaygilar ve cehalet icindeyim. yuksek lisansimi cinde yaptim. doktomda yine cinin en iyi universitesinde bitmek uzere. calisma alanim yurtdisinda cok deger goren bir alan ama turkiyede bilen yok diyebilirim. simdiden birkac universiteyle ve hocalarla gorustum ama cogu bana alakasiz bolumlere basvurmami tavsiye etti. ustelik 4 dil bilmeme ragmen, tavsiye edilen bolum icin sifirdan bir dil ogrenmem gerekiyor. yuksek lisans ve doktorami bir cati altinda toplayan sosyolojide post-doc dusunuyorum ya da yurtdisinda baska bir ulkede sansimi deneyecegim. bu arada gercekten yurtdisinda okumanin dezavantaji, alaninda hakim hocalari tanimadigimiz icin kadro bulamamak. turkiyedekiler (istisnalar haric) malesef hocanin nufuzunu ve universitede yetismis olmalarini kullanarak cok rahat kadro bulabiliyor. hatta yukarida arkadasimin dedigi gibi standartlari cok dusuk kalmasina ragmen. -istisnalari haric tutuyorum-
hepimize kolayliklar diliyorum

Nursenur

Öğrenci
Ben de yurtdışında hem örgün egitim hem de yüksek lisans yaptim.2 yıl sürdü denkligimi almak. Ama hiçbir şekilde basvurularima cevap alamiyorum. Keşke dönmeseydim.

Arafta

Öğrenci
Hocam, 10 katı puanınız varken sizi atamıyorlar ve siz de mahkemeye vermiyorsunuz. Neden, nasıl olur?
İşte adamların yaptıkları yanlarına kar kaldığı için bu haltları yemeye devam ediyorlar.
Türkiye dönme baslikli yazimda, yazdiklarim inandirici gelmedi diyorsun madem inandiciri gelmemis size cv mi gönderreyim bana is bulun ( devletimizin yapamadigi seyi yani ) sana minettar olayim , yazdiklarim abartili gelebilir size ama ne yzikki gercek , tr de bu kadar karamsar bir tablo olmadigini iddia ediyorsunuz ama issizlik rakamlari tam tersini söylüyor, kaldiki benim inandirici olmadigimi söylüyorsunuz , size bilgi edinme biriminden edindigim jüri raporlarini gondereyim , 9 eylul kimya bölümünde acilmis olan yrd doc kadrosuna basvurdum , toplam puanim diger adayin tam 10 kati olmasina ragmen önceden ayarlanmis jüri ile elediler beni , bir baska üniversitede uzman lik icin basvurdum adaylar icinde en tecrubeli vede en egitimli aday olmama ragmen sinav sorularini alacaklari kisiye önceden verip bana ve diger adaylara güle güle dediler ki alinan kiside adaylar arasinda en kotu ales ve diploma notuna sahipti , özel sektörü saymiyorum bol bol nasihat dinledim tuzu kurulardan ya sen doktorsun yerin üniversite falan defalarca bimer ve cimer den yök e sikayette bulundum beni iskura yönledirdiler sagolsunlar onlarda isbasi egitim den 1300 lira ya talip bir is icin öneri verdiler bende kibarca red ettim yani kimse kusura bakmasin ben doktorayi ve 4 dili 1300 liraya 12 saat calismak icin ögrenmedim , kendi projemizi yazalim dedeik bu sefer kadrolu olmadigimiz icin yurutucu olamiyoruz anca arastirmaci 2800 tl ye talim edecez vede emeklilik primi yok , iyi dershane de calisalim dedik ya hocam sen universitede olman lazim bize fazla gelirsin vs saymakla bitmez , bende artik zaten is aramiyada ,akademisyen olma hayallerimide gömdüm