Grafik Tasarım Maaşı 2024: Yeni Zamlar! Devlette ve Özelde

Etkinliği giderek artan meslekler arasında yer alan Grafik Tasarım maaşı 2024 yılında ne kadar oldu sıkça araştırılmaktadır. Ayrıca sizler için grafik tasarımcı nasıl olunur ve iş imkanları nelerdir güncel bilgileriyle derledik.

Çağımızda dijitalleşmenin çok yüksek bir hızla büyümesi yeni iş sahalarını doğurmuş ve genişletmiştir. Grafik tasarım sektörü de teknolojik gelişmelerden önemli ölçüde etkilenerek hızla büyüyen işler arasında yer almaktadır.

Günümüzün bu değerli mesleğine biraz daha yakından göz atalım…

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım aslında tarihin ilk sayfalarında beri insanoğlunun mağara duvarlarına yaptığı resimlere kadar dayanmaktadır.

Çünkü grafik tasarımın asıl amacı insanlara görsel teknikleri kullanarak bir mesajın, bir düşüncenin aktarılmasıdır. Grafik tasarım maaşı da yapılan işin kalitesine ve mesleki becerilere göre değişiklik gösterecektir.

Önce matbaanın ardından fotoğraf makinesinin icadıyla şekillenmeye başlayan bu tanım video kameraların icadı ve reklamcılık faaliyetlerinin başlamasıyla hızlı bir yükselme yaşamıştır. Bilgisayarların icadı ve internetin kullanımı ile de grafik tasarım artık çağımızın vazgeçilmez mesleklerinden birisi olmuştur.

Grafik Tasarım Maaşı 2024: Yeni Maaşlar…

grafik tasarım maaşı
grafik tasarım maaşı

Günümüzün vazgeçilmez meslekleri arasında yer alan grafikerlerin aylık kazançlarının yüksekliği nedeniyle birçok kişi tarafından bu meslek ilgi görmeye başlamıştır.

Grafik tasarım maaşı 2024 yılında sektörlere göre aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir:

 • Devlette Grafik Tasarım Maaşları: 33.000 TL – 35.000 TL
 • Özelde Grafik Tasarım Maaşı: 20.000 TL – 45.000 TL
 • 2 Yıllık Grafiker Maaşları: 18.500 TL – 25.000 TL
 • 4 Yıllık Grafiker Maaşı: 25.000 TL – 45.000 TL

Yeni başlayan bir grafiker maaşı yaklaşık olarak asgari ücret seviyesinde olurken program kullanma yeteneği zengin bir grafik tasarım uzmanı maaşı 50.000 TL seviyesine ulaşabilmektedir. Grafik tasarım maaşı beklentiniz yüksek ise kıdem burada çok etkili görünüyor!

2 Yıllık Grafik Tasarım Maaşları ve 4 yıllık Grafik Tasarım Bölümü Maaşları

Birçok meslekte yer alan tekniker veya uzman ayrımı aslında grafik tasarım bölümü için geçerli bir ayrım değildir. Bu meslekte kazançlar kişinin ne kadar çok program kullanabildiği ve bu programlara olan hakimiyetiyle ilgilidir.

Bu sebeple 2 yıllık grafik tasarım maaşı ve 4 yıllık grafik tasarım bölümü maaşları arasında fark yoktur. Önemli olan iş kabiliyetiniz ve yaratıcılığınızdır.

İlginizi çekebilir: Mimar Maaşları

Grafik Tasarım Stajyer Maaşı

grafik tasarımcı maaşları
grafik tasarımcı maaşları

Grafik tasarım stajyerleri maaşı şirketlerin iç politikası gereği değişim göstermektedir. Bu staj üniversite stajlarında ödenmemekte olup, okul sonrası stajlarda 12.500 TL ile 14.000 TL seviyelerinde değişebilmektedir. Grafik tasarım maaşı arasında en düşük rakam stajyerlere aittir.

Yurt Dışında Grafik Tasarım Maaşı

Bir grafik tasarımcı olarak kazancınızın bir sınırı yoktur. Bir şirkette çalışırken aynı zamanda dışardan işler alarak da ek gelir sahibi olabilirsiniz. Böylece aylık gelirinizi artırmış olursunuz.

Yurt dışında grafik tasarım maaşları o ülkenin para birimine göre ödenmektedir. Yurt dışındaki yüksek grafik tasarım maaşı daha çok Avrupa ülkelerinde göze çarpıyor.

Yurt dışında grafiker maaşları şu şekildedir:

 • Grafik tasarım maaşı Avrupa ülkelerinde 2.500 Euro ile 4.000 Euro arasında değişmektedir.
 • Grafik tasarım maaşları Amerika’da ise 2.500 Dolar ile 5.500 Dolar arasında değişen bir aralıkta yer almaktadır.

3D animasyon, ileri seviye video kurgu yapabilen kişiler elbette bu maaş rakamlarının çok daha üstünde aylık kazanç sağlamaktadır. Grafik tasarım maaşı bu işlerle artış gösteriyor!

Devlette Grafik Tasarım Maaşı 2024

Grafik tasarım maaşı konusunda en merak edilen konulardan biri de devlette ne kadar kazanç elde edildiğidir.

KPSS alımı ile kadrolu veya sözleşmeli şekilde istihdam edilen grafik tasarım uzmanları günümüzde birçok kamu kurumunda teknik personel sıfatıyla yer almaktadır. Grafik tasarım maaşı devlette kıdeme göre değişmektedir.

Kamu kurumlarında grafiker olarak çalışan personel maaşları şu şekildedir:

 • Devlette grafik tasarım maaşı 2024 yılında ortalama 35.000 TL‘dir.

Grafik Tasarımcı Ne Demek?

Grafik tasarımcı aslında günlük hayatta gördüğümüz her şeyin üzerinde bir katkısı olabilecek kadar geniş bir alanda çalışan kişilerdir. Bir çikolata ambalajında, bir film posterinde, bir şirkete ait kartvizitte veya bir web sitesinde grafik tasarımcının imzasını görebiliriz.

Grafik tasarımcılar bir mesaj ve göstergeyi öne çıkarmak için renk ve çizimler aracılığıyla izleyiciye görsel aktarım yapan kişilerdir. Bu aktarımı yaparken de pazarlama ve yazılım departmanlarıyla ortaklaşa çalışarak işin yürütülmesini sağlamaktadır.

Grafik tasarım maaşı hakkında diğer konulara da değinelim…

Grafik Tasarımcı Ne Yapar? Görevleri Nelerdir?

grafik tasarım maaşı
grafik tasarım maaşı / grafik tasarımcı ne yapar?

Bir grafik tasarımcı hem freelance hem de tam zamanlı şekilde çalışabileceği gibi çok geniş bir görev ve meslek tanımları vardır. Grafik tasarımcılar, bir reklam ajansından, bir gazeteye; bir fabrikadan bir internet sitesine kadar uzanan alanda her sektörün içerisinde yer alabilirler.

Genel bir tanımlamayla grafik tasarımcının görev ve sorumlulukları şu şekilde listelenebilir;

 • Bir ürünün satışına katkı sunmak için estetik bir görsellik oluşturmak,
 • Marka kimliği oluştururken kurumun logo, kartvizit, reklam çalışmalarını tasarlamak,
 • Reklam tasarımları, reklam çekimlerinde ekibin bir parçası olarak çalışmak,
 • Video grafik tasarlamak, dizi ve film çekimlerinde grafik montajlar yapmak,
 • Basılı veya internet yayıncılığı yapan gazete, dergi ve televizyon kanallarında mizanpajcı olarak çalışmak veya foroğraf-video içeriklerini düzenlemek,
 • Baskı ve reklamcılık alanında faaliyet gösteren matbaalarda müşterilerin talepleri doğrultusunda ürün tasarımları yapmak,
 • Yayınevlerinde kitap kapakları tasarlamak, yazıların sayfa düzenlerini oluşturmak,
 • Web geliştiriciler ile ortaklaşa çalışarak web sitelerin tasarımlarında, arayüz ve kullanıcı deneyimini geliştirmek adına hizmet verebilirler,
 • Fotoğraf stüdyosu veya serbest çalışan fotoğrafçılarla birlikte çalışarak fotomanipülasyon yapabilirler.

Grafik tasarım uzmanı olarak çalışan kişilerin elbette görev tanımları bu maddelerle de kısıtlı değildir. Bir grafik tasarımcı görsel olarak hizmet veren tüm sektörlerde çeşitli görev tanımlarıyla çalışabilmektedir. Yapılan işlere göre grafik tasarım maaşı da değişiklik gösterecektir.

Grafik tasarımcılar ile ortak çalışan Bilgisayar Mühendisliği Maaşları ne kadar öğrenmek için bıraktığım bağlantıya tıklayarak 2024 kazançlarını öğrenebilirsiniz.

Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

Grafik Tasarım Maaşı

Grafik tasarımcı olmak için iki seçenek vardır. Bunlardan ilki grafik tasarım eğitimi veren lise, üniversite ve lisansüstü programlardan mezun olmak.

İkincisi ise alaylı olarak ifade edilen kendini pratik yaparak geliştirme yöntemidir. Günümüzde çoğu şirket sizin diplomanız değil portföyünüz, iş kabiliyetiniz ve üretim hızınız gibi özelliklerinize bakarak işe alım yapacaktır. Grafik tasarım maaşı da temel olarak yapacağınız işe göre belirlenir. Diplomasız olarak görev alan ve çok iyi maaş alan grafikerler de vardır.

Bu nedenle ister mektepli ister alaylı olun önemli olan kendinizi geliştirmeniz, çok program kullanabilmeniz ve iş üretiminizdir. Bunun için özel veya online kurslardan da destek alabilir ve olabildiğince çok üretim yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Grafik Tasarımcıda Olması Gereken Özellikler

Eğer grafik tasarımcı olmak istiyorsanız bir takım özelliklere sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü özgünlük ve yaratıcılık gerektiren bu meslekte iyi bir grafiker olmak için;

 • Hayal dünyası geniş olmak,
 • Yaratıcı fikirlere sahip olmak,
 • Yeni fikirlere açık olmak ve günceli taki etmek,
 • Zaman yönetimi konusunda başarılı olmak,
 • Photoshop, Illustrator, InDesign, After Effect, Premiere Pro, Canva ve Corel Draw programlarından en az bir veya iki tanesini iyi düzeyde kullanmak,
 • Dijital sektörlerde olduğu gibi global sitelerden yararlanmak için en az temel seviyede İngilizce sahibi olmak,
 • Estetik zevk sahibi olmak ve en az temel düzeyde sanat bilgisine sahip olmak,
 • Müşteri veya ortak çalışılan birimlerle ortak çalışabilmek adına iletişimi güçlü birisi olmak gerekmektedir.

İyi bir grafiker olmak için belirttiğim özelliklere sahip olmak gerekli olup bu sektörün her geçen gün güncellenmesi, yeni programların piyasaya çıkması nedeniyle bu mesleğe atılan kişilerin kendilerini sürekli geliştirmesi ve yeni teknikler öğrenmesi önemlidir. Grafik tasarım maaşınızı artırmak için mesleki gelişim şarttır!

Grafik tasarım uzmanlarının takım çalışmalarını birlikte yürüttüğü Yazılım Mühendisliği Maaşlarını öğrenmek için tek yapmanız gereken eklediğim linke tıklayarak yazımıza göz atmak!

Grafik Tasarımcı Nerede Çalışır?

Bir grafik tasarımcı olarak çalışabilecek sektörleri birkaç madde altında genellemek gerekirse şu şekilde sıralanabilir;

 • Medya ajansları
 • Gazete ve dergiler ile televizyon kanalları
 • Reklam ajansı ve baskı merkezleri
 • Fotoğrafçılar
 • Serbest çalışan sosyal medya uzmanları ve içerik üreticileri
 • Fabrikaların endüstiryel tasarım birimlerinde
 • Şirketlerin reklam ve pazarlama departmanları

Grafikerlerin iş sahaları her geçen gün genişlediği için 3D animasyon, video kurgu, NFT üretimi gibi güncel ve yüksek kazançlı iş sahalarına da yönelebilirler. Bu faktörler, grafik tasarım maaşını artıracaktır.

Grafik Tasarımcı Çalışma Şartları ve Saatleri

grafik tasarımcı maaşı
grafik tasarımcı maaşı

Grafik tasarımcılar freelance çalışma sisteminde şartları ve saatleri kendileri belirleyebilmektedir. Bunun yanı sıra müşterinin talep ettiği doğrultuda işin yetişmesi için dönem dönem yoğun çalışma temposuna girmektedirler.

Ajanslar, stüdyolar ve şirketlerde ise grafikerler haftada 5-6 gün, sabah 9 akşam 6 arasında çalışmaktadırlar. İşin gereği itibariyle günlerini uzun saatler bilgisayar başında geçiren grafikerler fikir üretmek üzerine yoğun bir çalışma içerisinde çalışmaktadırlar.

Öneri içerik: Almanya Bilgisayar Mühendisi Maaşı

Grafik Tasarımcı Nasıl Para Kazanır?

Grafik tasarımcı olarak para kazanmak isteyenler için en iyi yöntem aslında sizin en verimli nasıl üretebildiğinizle ilişkilidir. Bu üretim yönteminde tam zamanlı veya freelance çalışma yöntemlerinden sizin için en uygun olanı keşfetmelisiniz.

Şirket ve ajanslar tam zamanlı sabit maaşla çalışan grafikerler aynı zamanda freelance iş alınan sitelerde portföy oluşturarak ek gelir elde edebilir. Ayrıca birçok sektörde olduğu gibi yurtdışına freelance iş yapmak elbette kazancı en yüksek seçenekler arasındadır.

Grafik Tasarım İş İlanları ve İmkanları

Grafik tasarım sektöründe çalışacak kişiler yurt içinde veya yurt dışında çok geniş iş imkanına sahip olup iki farklı biçimde çalışabilirler. Tam zamanlı veya freelance olarak çalışabilecek grafikerler için iş ilanı yayınlayan siteleri aşağıda maddeler halinde sıralayacağım. Bu siteler aracılığıyla sabit maaşla veya tasarım başına ücret olarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Grafik tasarım iş ilanları siteleri şu şekildedir:

 • Indeed
 • Linkedin
 • Kariyer
 • Bionluk
 • Armut
 • Freepik
 • Creative Market
 • Design Cuts
 • Etsy

Bu siteler aracılığı ile tam zamanlı veya yarı zamanlı olmak üzere tasarımlarınızı bir sanal mağaza oluşturup satabileceğiniz ve tasarım başına para kazanabileceğiniz çalışma stilini belirleyebilirsiniz.

Önerilen içerik: Bilgisayar Programcılığı Maaşları

Sıkça Sorulan Sorular

Grafik tasarım maaşı 2024 yılındaki güncel verilerle ilgili olarak sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

Grafik tasarımcı kolay iş bulabilir mi?

Grafik tasarımcılar kamuda ya da özel sektörde çalışabilme imkanına sahiptir. Tam zamanlı çalışmak istemeyen grafik tasarımcılar ise freelance olarak gelir elde edebilirler. Günümüzde pek çok alanda tasarımcı ihtiyacı olduğu için iş bulmaları da kolaydır diyebiliriz.

Grafik tasarımcı olmak için resim çizme yeteneği gerekli mi?

Grafik tasarım alanını tek bir kalıba sığdıramayız. Resim yeteneğiniz olsun ya da olmasın, tasarım konularında geniş bir vizyona sahipseniz yeteneklerinize uygun tasarımlar yaratabilirsiniz.

Grafik tasarım için üniversite gerekli mi?

Üniversitelerde 4 yıllık grafik bölümü bulunmaktadır. Bu alanda diplomanız olmasını istiyorsanız üniversitede eğitim almayı düşünebilirsiniz. Onun haricinde üniversite okumanıza gerek yoktur. Kendini bu alanda geliştiren herkes grafik tasarımcı olabilir.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir