Polis Maaşları 2024 (Yeni) – Zamlı Polis Maaşı Ne Kadar Oldu?

Oldukça önemli mesleklerden birisi olan polislik için maaşlar sıklıkla araştırılıyor. Polis maaşları 2024 bilgilerini yeni zam oranlarına göre sizler için açıkladık. Polislerin maaşı ne kadar oldu? Tüm detaylar…

Türkiye’de polis maaşları, çalışan polislerin derece ve kıdemlerine, unvanlarına ve hizmet sürelerine göre belirlenir. Bu gibi ayrıntıları ele alarak en düşük polis maaşından tutun, 20 yıllık polis maaşına kadar tüm bilgileri öğreneceksiniz. İşte polis maaşı 2024 listesi hakkındaki tüm detaylar…

Yeni Zamlı Polis Maaşları 2024 – Yeni Başlayan, Komiser, Başkomiser…

polis maaşları ne kadar
polis maaşları ne kadar

En son yapılan memur zammından sonra polis maaşları da güncellenmişti. Polislerin kazancı, bilindiği üzere kıdem ve derece başta olmak üzere bir dizi faktöre göre belirlenmektedir. Özellikle görev yapılan unvan, görev yeri, ek tazminatlar, polis maaşı üzerinde yüksek etkiye sahiptir.

Yeni zamlı polis maaşları 2024 yılı itibariyle aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir:

 • Yeni Başlayan Komiser Maaşı (8/1): 42.900 TL
 • Baş Komiser Maaşları (4/1): 53.000 TL
 • Komiser Yardımcısı Maaşı: 40.000 TL

Maaş aralığının bu kadar açık olmasının sebebi de polis maaşını etkileyen birçok faktörün olmasıdır. Polislerin dereceleri, kıdemleri, unvanları ve hizmet süreleri maaşta etkilidir.

Bunun yanı sıra, polislerin aldıkları ek ödemeler, mesai ücretleri ve diğer sosyal haklar da maaşlarını etkileyebilir. Bu nedenle maaş aralığı bu şekildedir.

İlginizi çekebilir: Zabıta maaşları

En Düşük Polis Maaşı
En Düşük Polis Maaşı

En Düşük Polis Maaşı 2024

Polis maaşlarını araştıranların en sıklıkla araştırdığı ise en düşük olarak polis maaşı kaç TL’dir? Sorusudur. En düşük polis maaşı 2024 yılı itibariyle şu şekildedir:

 • Güncel olarak Türkiye’de en düşük polis maaşı 42.900 TL‘dir. Polislerin maaşı başlangıç düzeyinde bu şekildeyken genelde 8/1 kıdem dereceyle başlayanların maaşını oluşturur.

Yeni Başlayan Polis Maaşı 2024

Yeni başlayan bir polis memuru, görevi sırasında farklı birimlerde görev alarak unvanını yükseltme imkanına sahiptir. Polisler, yeterli performans gösterdikleri takdirde, kıdem ve derecelerinde yükselme fırsatı elde edebilirler. Bu da maaşlarında artışa neden olabilir.

Yeni başlayan polis maaşları 2024 itibariyle şu şekildedir:

 • Yeni başlayan polisler en düşük maaşla işe başlarlar. Yeni başlayan polis maaşı 42.900 TL‘dir. Polislerin deneyim süresi arttıkça maaşları da artacaktır.
polis maaşı ne kadar
polis maaşı ne kadar

Başkomiser Maaşları 2024

Başkomiser rütbesi, polis teşkilatında önemli bir görev ve sorumluluk alanını temsil eder ve kariyer basamaklarında yükselmek için önemli bir adımdır. Baş komiserler, polis teşkilatında ilerleyerek daha yüksek rütbelerde yer alabilirler ve daha yüksek maaşlar elde edebilirler.

Baş komiser maaşları 2024 yılı itibariyle şu şekildedir:

 • Polis maaşları içerisinde en çok merak edilen başkomiser maaşları 2024 yılında güncel olarak ortalama 53.000 TL’dir.

Polis Özel Harekat olarak çalışmak isteyenlerdenseniz, sizleri Polis Özel Harekat Maaşı yazısına davet ediyoruz. Tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Kadın Polis Maaşları 2024

Polis maaşı kaç TL sorusunu kadın adaylar için de soranlar mevcuttur. Polis maaşları içerisinde kadınlar ve erkekler arasında herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Kadın ile erkek polis maaşı aynıdır.

Kadın polis maaşı 2024 yılı itibariyle şu şekildedir:

 • Maaşı etkileyen faktörler çalışma yılı, kıdem vs. gibi durumlardır. O nedenle farklı bir maaş skalasından bahsedemeyiz.
 • Kadın polis maaşları da yine 42.900 TL ile 53.000 TL arasındadır.

Sivil Polis Maaşları

Sivil polis, resmi polis güçleri ile işbirliği yaparak suçları önlemeye ve suçluları yakalamaya yardımcı olan sivil giyimli polis memuru olarak hizmet vermek isteyen birçok kişi var. Maaşları hakkında bu bilgiyi de sizlere vermiş olalım.

Sivil Polis maaşları ortalama olarak 42.900 TL – 53.000 TL arasında farklılık göstermektedir. Çalışma yılı, kıdemi yüksek sivil polisler daha yüksek maaş alır.

Polis Nasıl Olunur?

polis olmak
polis olmak

Polis olmak isteyen adayların fiziksel yeterlilik, sağlık, psikolojik ve mülakat gibi çeşitli aşamalardan geçmeleri gerekmektedir. Polis olmak isteyen adaylar, Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) tarafından düzenlenen Polis Meslek Eğitim Kurslarına katılabilirler.

POMEM tarafından yapılan sınavlar sonucunda, polislik mesleğine uygun olan adaylar belirlenir. Bu adaylar daha sonra, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan fiziki yeterlilik, sağlık ve psikolojik değerlendirmelerden geçirilirler.

Başarılı olanlar polis akademisine gitmeye hak kazanırlar. Adaylar, bu eğitimler sonunda polis memuru olarak göreve başlamaya hazır hale gelirler.

Bunu da okuyabilirsiniz: Gardiyan Maaşları

Polis Olma Şartları

Polis olmak için bazı şartlar vardır. Bu şartlar konusunda uygunluk göstermeniz gerekmekte. Polis olma şartları şu şekildedir:

 • Türk vatandaşı olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Askerlik hizmetini tamamlamış olmak veya muaf olmak
 • Herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak
 • Fiziksel yeterlilik, sağlık ve psikolojik testlerden başarıyla geçmek
 • Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan mülakatta başarılı olmak

Sıkça Sorulan Sorular

Polis maaşını araştıranların en sık sorduğu soruları derledim:

Yeni Başlayan Bir Polis Ne Kadar Maaş Alır?

Yeni başlayan bir polis 42.900 TL almaktadır. Kıdemi ve çalışma yılı arttıkça aldığı maaş da artar.

Emekli Polis Maaşı 2024 Ne Kadar Oldu?

30 yıl hizmeti olan polis emekli maaşı 22.000 TL, 25 yıl hizmeti olan polis emekli maaşı 20.000 TL‘dir.

Polis maaşları ve diğer ilgili konular hakkında güncel bilgiler bu şekildedir. Merak ettiğiniz konular varsa, aşağı yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir