Harçlar Yüksek Lisans ve Doktora Eğitiminde Kaldırıldı!

A

Akademik Forum

Guest
hocam çok sağolasın,şimdi muğla sıtkı koçmanı araştırıyordum da 4500 gibi bir rakam var, bunu üç sömestr da yani 1.5 yılda mı ödeyeceğim yoksa üç yıl olarak 6 dönem olarak mı düşünmek lazım orasını çözemedim.

A

Akademik Forum

Guest
Merhabalar,
Bu sene biri Marmara Üniversitesinde diğeride İstanbul Üniversitesinde olmak üzere yüksek lisans kazandım.
İkisinide aynı anda yapmayı düşünüyorum.
İki Bölümde yüksek lisans yapınca harç durumu nasıl oluyor ?

Korayilmaz

Öğrenci
Öncelikle merhaba forumda yeniyim, ben bu dönem Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Tezli Yüksek Lisans'a başlayacağım ve yapılan duyuruda 129 tl katkı payı ödemeden ders kaydı yapamayacağım yazıyor. Katkı payı ve harç kalkmamış mıydı? Nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

A

Akademik Forum

Guest
Öncelikle merhaba forumda yeniyim, ben bu dönem Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Tezli Yüksek Lisans'a başlayacağım ve yapılan duyuruda 129 tl katkı payı ödemeden ders kaydı yapamayacağım yazıyor. Katkı payı ve harç kalkmamış mıydı? Nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olursanız sevinirim.
ben de benzer durumdayım ve sorunun cevabını merak ediyorum, teşekkürler.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici

ben de benzer durumdayım ve sorunun cevabını merak ediyorum, teşekkürler.
Hayır herhangi bir ödeme yapmayacaksınız, tezli yüksek lisans ve doktorada yasal öğrenim süreleri içinde ödeme yapılmaz siz kaydınızı yapın sonra da dersinizi seçersiniz karar henüz üni.nin eline geçmemiş olabilir her sene yenileniyor karar siz ödemeyeceğinize emin olabilirsiniz.

A

Akademik Forum

Guest
Nazmi Hocam,
Yönetmelik maddelerini görünce aklıma şu soru geldi. Yüksek lisansta 3. yılım. ilk yıl derslerimi tamamladım, bir yıl derslere ara verdim. bu yıl 3. yılım ve tezimi yazmayı planlıyorum. yetiştiremezsem bir dönem de uzatma alırım diye düşünmüştüm. ama bu yönetmelik mad.10/d'ye göre, yüksek için en fazla 2+1 yıl sürem var. yani bu yıl hazirana dek bu tez işi halledilmezse daha da uzatamıyorum, öyle mi? o zaman atılmış mı oluyorum?
Bir de konuyla ilgili olarak zaten 3. yılım olduğu için harç ödemek zorundayım. ilk yıl dersleri bitirmiştim dediğim gibi. o bir yıllık arada da tez dersi olan "özel konuları" seçmiş ama teze dair bir şey yapmamıştım. şimdi haliyle "özel konular"ı 3.kez seçmem gerek. haliyle bu arttırımlı harç olayından da mağdur olacağım. bu arttırım, ne kadar olur? bu 130 lira, çok katlanır mı??
Teşekkür ederim.

hacim

Öğrenci
ZAMLI harç uygulaması

Arkadaşlar, 2014-2015 itibariyle uzatma durumunda ZAMLI harç uygulaması tekrar başlamış.
Ben 6. döneme kayıt yaptırmak üzereyim %200 harç ödemem gerekiyormuş. (5. dönem 129 du, şimdi 258 TL olmuş.)
SORUM ŞU:
Acaba bu dönem kayıt yapmasam (zira tezin yazımına yeni başlıyorum, bu döneme yetişmez gibi.) diğer dönem kayıt yaptırsam yine %200 mü, yoksa %300 olarak mı öderim harcı?

A

Akademik Forum

Guest
Tezli Yüksek lisans için öğrenim süresi 3 yıldan sonra harç ödenmeye başlanıyor olması lazım.Ama ben de 5. döneme başlayacağım.Bu dönem için harç çıktı.Bu konuda bilgisi olan var mıdır?

tolga40

Öğrenci
Nazmi hocam Gazi Üniversitesinde tezli yüksek lisansta 5. döneme kayıt yaptıracam. Ancak harç ücreti çıkıyor.YÖK'ün sitesinden 2547'ye ve lisansüstü eğitim öğretim yönetmeliğine bakınca azami sürenin 3 yıl olduğu 3 yıldan sonra harcın ortaya çıkacağı anlaşılıyor. Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim..

Rocky-Marciano

Öğrenci
Nazmi hocam Gazi Üniversitesinde tezli yüksek lisansta 5. döneme kayıt yaptıracam. Ancak harç ücreti çıkıyor.YÖK'ün sitesinden 2547'ye ve lisansüstü eğitim öğretim yönetmeliğine bakınca azami sürenin 3 yıl olduğu 3 yıldan sonra harcın ortaya çıkacağı anlaşılıyor. Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim..

Hocam azami süre 3 yıl ama normal öğrenim süresi 2 yıl. 1 yıl da ek süre veriliyor. Aynı şekilde doktora programında da 4 yıl+2 yıl ek süre ile azami süre 6 yıl oluyor.

tolga40

Öğrenci
Hocam öyle ama 2547 sayılı kanunun 44/c maddesinde azami süre YÖK'ün yüksek lisans eğitim öğretim yönetmeliğinde belirtilir diyor.YÖK'ün sitesinde yüksek lisans eğitim öğretim yönetmeliği Madde 10'da azami sürenin 3 yıl olduğu ve azami sürenin sonunda tamamlayamayanların 2547 nin 46. maddesine göre harç yatırarak devam edebilir diyor.Gazinin yönetmeliğinde de 24. maddede "Öğrenim ücretlerine ilişkin olarak 2547 sayılı Kanunun 44 üncü ve 46 ncı madde hükümleri ile Bakanlar Kurulunca belirlenen esaslar uygulanır." diyor. Yani bunları incelediğimde 3 yıldan sonra harç ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Bebegüm

Öğrenci
Hocam öyle ama 2547 sayılı kanunun 44/c maddesinde azami süre YÖK'ün yüksek lisans eğitim öğretim yönetmeliğinde belirtilir diyor.YÖK'ün sitesinde yüksek lisans eğitim öğretim yönetmeliği Madde 10'da azami sürenin 3 yıl olduğu ve azami sürenin sonunda tamamlayamayanların 2547 nin 46. maddesine göre harç yatırarak devam edebilir diyor.Gazinin yönetmeliğinde de 24. maddede "Öğrenim ücretlerine ilişkin olarak 2547 sayılı Kanunun 44 üncü ve 46 ncı madde hükümleri ile Bakanlar Kurulunca belirlenen esaslar uygulanır." diyor. Yani bunları incelediğimde 3 yıldan sonra harç ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Öğrenci işleriyle görüştünüz mü? Ders kayıt dönemini kaçırmamak için harcı yatırıp daha sonra iade için dilekçe verirseniz belki buradan bir sonuç elde edersiniz diye düşünüyorum..

tolga40

Öğrenci
Enstitü ile görüşmemde Senato kararı falan dediler...Onların da net bilgisi yok gibi...Ama dediğiniz gibi çözüm bulunamazsa dilekçeyle başvurmak gerek...

Rocky-Marciano

Öğrenci

Hocam lisansüstü borç erteleme işlemlerinde de yüksek lisansımı 3 yılda tamamladığım için, normal öğrenim süresini aştım diye talebim reddedilmişti. Ben biraz uygulamalardan yola çıkarak yazdım ama hukuken böyle bir hakkımız varsa bilmek gerekir tabi.

K

Ka-Sel

Guest
Merhaba arkadaşlar, aynı durum uzun süredir benim de kafamı kurcalıyor. Üniversite yetkilileri kesinlikle net bir cevap vermiyor. Ancak YÖK Lisansüstü Yönetmeliği gayet açık ve net;
Süre
MADDE 10- (Değişik:RG-6/2/2013-28551)
a)Tezli yüksek lisans programını tamamlama süresi azami üç yıldır. Daha kısa sürede mezun olabilecek bir öğrenciyle ilgili düzenlemeler, ilgili senato tarafından kabul edilen yönetmelikle belirlenir.
b) Tezli yüksek lisans programını azami üç yıl içinde başarı ile tamamlayamayanlar, 2547 sayılı Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder.

Durum böyle iken A Üniversitesi halen 5. yarılında harç alma işlemini uyguluyor. Konuyu kendilerine bir türlü izah edemedim acaba YÖK'e dilekçe yazsam netice alır mıyım. Aynı konuyla ilgilenen arkadaşlar yazarsa memnun olurum. Selamlar..