5 Mart 2017 YÖKDİL Sınavınız Nasıl Geçti? (Soru Tartışmaları)

L

lalala

Guest
Kendimce sınav yorumum

Sonuçlarım yıllar itibariyle şöyleydi:

2009-ÜDS Sosyal: 53,75
2009-KPDS İlkbahar: 63
2010-KPDS Sonbahar: 61
2010-KPDS İlkbahar: 59
2013-YDS İlkbahar: 56,25
2013-YDS Sonbahar: 68,75
2014-YDS İlkbahar: 63,75
3 yıl boyunca sınava girmedim.
YÖKDİL Sosyal: 85,00

Bana göre bu sınavların zorluk sıralaması
En zordan en kolaya:
YDS > ÜDS Sosyal > ÜDS Fen > ÜDS Sağlık > KPDS > YÖKDİL > LYS-5

Ancak, bu demek değildir ki Yökdil aşırı kek bir sınav. Sadece çeldirici şıklar ve yoruma açık soru yoktu o kadar. YDS’de tüm soruyu tüm şıkları bile anlasanız yapamayacağınız sorular oluyordu. Yökdil daha insaflıydı. Farkındaysanız 55 in altında kalan grup genelde aynı çoğunlukta oluyor. Her dönem sınava ilk defa giren, sınavı kötü geçen, yapamayan, çalışmadan giren vs bir kitle var. Yökdilde de bu kitle yine fazla. Ama temeli olan, ydsden defalarca sille yemiş benim gibiler için rahat bir sınavdı. Bir sonraki yökdil'in bu kadar kolay olacağını düşünmüyorum.

A

Akademik Forum

Guest
Sonuçlarım yıllar itibariyle şöyleydi:

2009-ÜDS Sosyal: 53,75
2009-KPDS İlkbahar: 63
2010-KPDS Sonbahar: 61
2010-KPDS İlkbahar: 59
2013-YDS İlkbahar: 56,25
2013-YDS Sonbahar: 68,75
2014-YDS İlkbahar: 63,75
3 yıl boyunca sınava girmedim.
YÖKDİL Sosyal: 85,00

Bana göre bu sınavların zorluk sıralaması
En zordan en kolaya:
YDS > ÜDS Sosyal > ÜDS Fen > ÜDS Sağlık > KPDS > YÖKDİL > LYS-5

Ancak, bu demek değildir ki Yökdil aşırı kek bir sınav. Sadece çeldirici şıklar ve yoruma açık soru yoktu o kadar. YDS’de tüm soruyu tüm şıkları bile anlasanız yapamayacağınız sorular oluyordu. Yökdil daha insaflıydı. Farkındaysanız 55 in altında kalan grup genelde aynı çoğunlukta oluyor. Her dönem sınava ilk defa giren, sınavı kötü geçen, yapamayan, çalışmadan giren vs bir kitle var. Yökdilde de bu kitle yine fazla. Ama temeli olan, ydsden defalarca sille yemiş benim gibiler için rahat bir sınavdı. Bir sonraki yökdil'in bu kadar kolay olacağını düşünmüyorum.

yıllarca girip çalışmanın meyvasını yökdilde almışsınız nihayet. sıralamada kpds yerini değiştirmeniz gerekiyor. kpds 180dk ve 100 soru olmasıyla ydsnin 150 dk olduğu döneme benziyor. dolayısıyla YDS>=KPDS>>UDS>YOKDIL (LYS-5 standart sapma var ve yanlış doğruyu götürüyor, o yüzden kıyaslanması doğru değil diye düşünüyorum)
ikinci yökdilden sonra sıralama şöyle olacak ve tüm dertler bitecek :YDS>=KPDS>>UDS=YOKDIL

A

Akademik Forum

Guest
İnanmıyor musunuz yoksa temenniniz mi öyle. 🤔 bir sonraki sınava umudunu bağlamış kişileri motive ettiğiniz için kutluyorum. Sayın hocam.

A

Akademik Forum

Guest
İnanmıyor musunuz yoksa temenniniz mi öyle. 🤔 bir sonraki sınava umudunu bağlamış kişileri motive ettiğiniz için kutluyorum. Sayın hocam.

Hayır tam tersini söylüyorum. YÖKDİL eski üdsye yakın bir dozajda olur gibi geliyor. Ama şu formatta kaldığı sürece herzaman çalışanların aşabileceği güzel mantıklı bir sınav. YÖKDİL bu formatta kalsın 65i 70e çıkarsınlar yine farketmez.

zeytin_86

Öğrenci
gerçekçi,akılcı ve bir bilim insanına yakışır faydalı bir eleştiri.sizi tebrik ederim

Teşekkür ederim yorumunuz için. Ancak bir durumunu değerlendirirken değişkenleri göz ardı etmemek gerekiyor. Daha geçen hafta sayın Saraç, "doktora öğrencilerimizin bu sınavdan haberi olmamış, girenlerimizin büyük çoğunluğu halihazırda akademisyen olanlardı, öğrencilerimiz için yine bir durum değerlendirmesi yapacağız" diyerek durumu kendisi özetlemişti. Yani arkadaşlar, girenlerin ağırlığı akademisyenken puanların bu denli yüksek çıkmasına da şaşırmamak gerek. Homojen bir kitleye yapılan bir sınav oldu bu çünkü, yds gibi her kesimden girenin olduğu bir sınav değildi yökdil. bunu da göz önüne alın derim yorumlarken. Kendi adıma dil skorlarım ise
2009 KPDS 75
2011 KPSS İngilizce 60 soruda 49 doğru 11 yanlış
2017 YÖKDil 86,25
Şeklinde idi.

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar Yökdil sınavına itiraz eden var mı ? Ben ettim ama bir sonuç yok ne zaman belli olur ?

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar Yökdil sınavına itiraz eden var mı ? Ben ettim ama bir sonuç yok ne zaman belli olur ?

Ben de sonuçlara itiraz ettim. Ama henüz bir cevap verilmedi. Kaldı ki bu cevap nasıl verilecek o da yazmıyor bir yerde. Acaba e-posta ile mi, yökdil sayfamızda mı, yoksa posta vasıtasıyla yazılı bir cevap ile mi bilemiyorum. Bilen varsa cevaplarsa seviniriz.

A

Akademik Forum

Guest
Ben de sonuçlara itiraz ettim. Ama henüz bir cevap verilmedi. Kaldı ki bu cevap nasıl verilecek o da yazmıyor bir yerde. Acaba e-posta ile mi, yökdil sayfamızda mı, yoksa posta vasıtasıyla yazılı bir cevap ile mi bilemiyorum. Bilen varsa cevaplarsa seviniriz.

Şimdi 0222 335 0581 no yu aradım. Santral yönlendirdi önümüzdeki hafta sonuç açıklama sayfasını kontrol ediniz dediler...

A

Akademik Forum

Guest
yökdil puanı ile başvuru

Arkadaşlar merhaba, aranızda Yökdil puanıyla herhangi bir ilana başvuran var mı ya da çevrenizde bildiğiniz duyduğunuz kadarıyla bu puanla başvuran oldu mu?

A

Akademik Forum

Guest
Anlamadigim nokta YDS bu kadar zorken YOKDIL ile nasil esit degerliliklte oluyor???

DRHLecter

Öğrenci
Bemin puanım da 86.75 geldi. sosyal bilimler alanım. Ben de açıkçası hiç çalışmadan girmiştim sınava. Zaten en son girdiğim dil sınavı 2009'da kpds idi. Ondan da 75 almıştım. Sorular gerçekten çok kolaydı.

bu ales ve yds yüzünden 2 senem gitti ve süreç devam ediyor , yds den 70 alana kadar öldüm.Şöyle mesajları görünce moralim bozuluyor bir söz vardır ya 'bazıları anasından şanslı doğar' diye aynen o hesap.

B

burak_clkz

Guest
Yardım Lütfen

Merhaba hocam ÜDS YDS yada başka bir yabancı dil sınavına daha önce hiç girmedim. Şuanda burada ismini vermeyeceğim bir şehirde Başsavcı katibi olarak görev yapmaktayım ancak Akademisyenliğe geçmek gibi niyetten daha çok hedefim var. YÖKDİL'e başvurdum 9 Temmuzda sınav var. Hangi kaynaktan nasıl çalışmalıyım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 1 ay gibi bir sürede çok çalışılamaz farkındayım ama unuttuğum bilgileri tekrarlasam bana yetebileceğini düşünüyorum.

A

Akademik Forum

Guest
merhaba, haziran e-yds de 32 aldım ve sonrasında yökdille alakalı alan kelimelerini ezberledim, bol soru çözdüm. Yökdille 55 sınırını geçmem mümkünmüdür sizce?