7033 Sayılı Kanun Gereği Araştırma Görevlileri Artık 50/d ile İstihdam Edilecek

catalyst

Öğrenci
Geçmiş olsun arkadaşlar. Kimse sesini çıkarmazsa olacağı buydu. Hayatı sınavlarla geçmiş, ince eleklerden geçirilen insanların böyle bir davranışı hak etmediğini düşünüyorum. Doktora bitimine yakın hoca tehditleri mi dersiniz, yıkılan yuvalar mı dersiniz, stres içinde bilim yapmaya çalışan insanlar mı dersiniz... Çok üzücü...

Kaynak:
HTML:
http://www.memurlar.net/haber/678039/7033-sayili-kanununda-kamu-personelini-ilgilendiren-10-duzenleme.html

mechanist

Öğrenci
etkilemiyor hocam 2018'den sonraki yeni alımları etkiliyor. Hatta 50/d olanlar şu an da mevcutta halen 33/a'ya geçirilmeleri de devam ediyor.
2018'den sonra süreç zor görünüyor.

hocam dediğiniz gibiyse bişey diyemeyiz sonuçta ilanın şartı ilan çıktığında belli olmuş oalcak ve insanlar ona göre başvuracak ya da başvurmayacak. ama kazanılmış hak gaspı olacaksa o zaman sıkıntı. çünkü öyp lilerin de kazanılmış hakkı vardı bir zamanlar ama 1 günde alındı tüm haklar

eczak

Yardımcı Editör
hocam dediğiniz gibiyse bişey diyemeyiz sonuçta ilanın şartı ilan çıktığında belli olmuş oalcak ve insanlar ona göre başvuracak ya da başvurmayacak. ama kazanılmış hak gaspı olacaksa o zaman sıkıntı. çünkü öyp lilerin de kazanılmış hakkı vardı bir zamanlar ama 1 günde alındı tüm haklar

Öyle tabi hocam. ÖYP için olağanüstü bir durum oldu ve böyle bir karar alındı.

Burada çıkan kanunda açıkca belirtilmiş, 50/d'li alımlar 01.01.2018 itibariyle başlayacaktır diye. 33/a'lılar mevcutta sıkıntı yaşamazlar; ancak bu tarihe kadar alımlar etkilenir mi böyle bir kanun geldiği için 33/a'lı alım olur mu veya 2018'den sonra önceden 50/d'ye geçirilen veya 50/d olarak cariden alınan biri 33/a'ya hala geçirilir mi bu konularda şüphe oluşuyor açıkcası.

Şu anda kazanılmış hakkın gasp olması gibi bir durum söz konusu değil, ama hedeflerinde akademisyenlik olanların iki kere düşünmesi gerekecek, ODTÜ Boğaziçi gibi üniversiteler dışında akademisyenlik yapacak kişilerin kalitesinde azalma olacaktır diye düşünüyorum. 5 yıl sonra işsiz kalmayı göze alarak veya performansa dayalı üniversitede kadro kovalamaya çalışmaya cesaret etmek biraz zorlu olacaktır. Eksik kalan noktalar var. Doktora bitince yurt içi veya yurt dışında çalışması gerek demiş ama bunun nasıl garantileneceği söylenmemiş mesela, yani 2018'den sonra akademisyenlik tercih edenlerin bir kısmının doktoradan sonra işsizlik sürecine girebileceği kesin duruyor.

A

Akademik Forum

Guest
Mevcut doktoralı 33A'lıları etkilemeyecekse neden %20'si üniversitelerinde yard. doç. olur gerisi (en az) 1 yıl atta gider hükmü konulmuş?

Ayrıca şöyle bir durum var, %20 üniversite genelinde mi? Öyle olursa zaten bütün yard. doç.'lar tıptan alınır gerisi bye bye olur.

Bir de İngilizcemi konuşturup "inbreeding" tanımı yapayım: Eğer bölümde eş, dost, kuzen, sevgili, lisanstan öğrenci varsa asla inbreeding, nepotism vs. olmaz. Ancak zinhar dışarıdan da gelse doktorayı o üniversitede yapıp o bölüme emek vermiş, ter dökmüş olup da yard. doç. olmayı arzularsa çok feci "inbreeding" olur, tez vakitte tepelenmesi lazımdır.

Sonuç: Yeni mezun iki genç düşünün. Biri özel sektöre girip o şirketin işini, kurallarını öğrenecek, kıdem alacak, yükselecek, diğeri akademiye girecek, çanta taşıyacak, çay-kahve yapacak, doktorası bitip de kapının önüne koyunca özel sektöre giren sınıf arkadaşının iki üç kademe altında iş arayacak. Bu durumu bilip de ikinci seçeneği seçen olur mu merak ediyorum.

Bir iki yıl içinde üniversiteler bomboş kalınca, acaba "Hocam bir yerde yanlış mı yaptık?" derler mi?

A

Akademik Forum

Guest
0312 298 75 58 YOK personel sube mudurlugunden daha net bilgi alabilirsiniz. Bu kadar tartismak yerine konuyu bilen tek makama sormak bence en dogrusu olur.

eczak

Yardımcı Editör
mevcut 33/a'lılarda emekliliği gelenler var. yeniden 50/d olup yeniden iş mi bakacaklar. zaten mevcutta yrd doç kadrosu bulmakta çok zorlu, hepsi doçentliğe hazırlanıyor veya mevcutta doçent olup kadro bekliyor. Bu nedenle düzenlemenin sadece yeni alımları kapsayacak olduğunu düşünüyorum 2018'den sonra alınan araştırma görevlileri ile ilgili bir düzenleme.

Akademi hiç bir zaman boş kalmaz hocam. Seviye düşebilir ama illaki talip edeni olacaktır. Ekmek aslanın ağzında artık.
%20 kuralı bölüm bazında olacaktır. 5 doktora yapmış arş gör içinden 1 tanesi bölümde kalabilecektir ama burada bir durum var yani çoğu bölüm doktorası biter bitmez bir kişiye yrd doç kadrosu verme taraftarı değil minimum gereklilikler var zaten 50/d den direkt yrd doç nasıl geçilecek. Burada bir eksiklik var gibi geliyor bana büyük üniversitedekiler her türlü ayrılmak durumunda kalacaktır diye düşünüyorum. İleride öğretim üyesi ihtiyacı olduğunda ise periferde hizmet etmiş nitelikli kişilere kadro yeniden açılacaktır.

eekoparan

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak, yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitede bitirmiş ama bu süre zarfında başka bir üniversitede araştırma görevlisi kadrosunda çalışmış olan biri doktora bitiminde bir yıl başka üniversiteye gönderilecek düzenlemesine göre; çalıştığı kurumdan bir yıllığına eğitim aldığı kuruma geçip daha sonra çalıştığı kuruma geri dönebilir ve yardımcı doçent olarak atanmaya hak kazanabilir mi? Sizce böyle bir durum mümkün müdür?

Y

Yahu abartmayın

Guest
Hocalarım hepiniz çok güzel demişsiniz fakat gördüğüm kadarıyla kimse şu konuya dikkat çekmemiş. Odtü ve Boğaziçi örnekleri verilmiş, eğitim alınan yerde kadro bulmanın çeşitli şartlar sağlanması durumunda (inbreeding, post-doc vb.artık ne derseniz) gerçekleşeceği dile getirilmiş.
Şimdi şöyle bir durum var aramızdaki pek çok arkadaş çalıştığı yerde eğitim almıyor. Ya 39.madde ile eğitim aldığı kuruma haftada bir iki gün gidiyor yada 35.madde ile eğitimini tamamlayıp dönüyor. Bu kişiler zaten farklı çalışma ortamlarında bulunmuş oluyor ve Yök'ün açıkladığı yeni süreçte belli bir yere oturtulamıyor. Mevcut düzenleme belirtildiği şekilde kalacaksa bu kişilerde hak kaybı olacağını sanmıyorum. Yani tanım bile tutmuyor zaten. Ama birde madalyonun öteki yüzü var. Bildiğimiz üzere "Büyük" üniversitelerde arş.gör.olarak çalışan ve eğitim alan bazı arkadaşlar ciddi anlamda memur kafasına girmiş durumda. Benim anladığım bu arkadaşların dış dünyayla tanışmasını ve niteliğin tekrar arttırılmasını sağlamak amaçlanıyor. Yoksa araştırma görevlilerine kimsenin garezi olduğunu zannetmiyorum. En kötü ihtimal tezini bitiren arkadaşlar öğr.gör. kadrosuna geçirilir bu durum hem hocaların işine gelir hemde olası bir mağduriyet önlenir.
**Burada kastettiğim o arkadaşları hepiniz az çok biliyorsunuz :)

Ek olarak, bence içimizi ferah tutalım. Can sıkarak olumsuz düşünerek bir şey kazanamayız. 2018 yılından sona girecek arkadaşlar da korkmayın idealleriniz neyse peşinden gidin. Yok yandınız yok bittiniz artık arş.gör.olunmaz falan demeyin arkadaşlar lütfen. Acısıyla tatlısıyla güzel bir meslek herkese de öneririm ;)

eczak

Yardımcı Editör
Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak, yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitede bitirmiş ama bu süre zarfında başka bir üniversitede araştırma görevlisi kadrosunda çalışmış olan biri doktora bitiminde bir yıl başka üniversiteye gönderilecek düzenlemesine göre; çalıştığı kurumdan bir yıllığına eğitim aldığı kuruma geçip daha sonra çalıştığı kuruma geri dönebilir ve yardımcı doçent olarak atanmaya hak kazanabilir mi? Sizce böyle bir durum mümkün müdür?

Hocam kanunda doktora yapılan kurumda kalınamaz diyor. Dediğiniz şekilde yl doktora başka üniversitede nasıl yapılır onu anlayamadım. 39. madde ile geçici görevlendirmelerle olabilir ama buna da kurumlar olumlu yaklaşmıyor. 35. madde ile gidildiğinde de doktora yapılan kurum aynı zamanda arş gör olunan kurum olmuş oluyor.

Neticede dediğiniz durum oluşursa nerede çalıştığınızdan bağımsız doktora yaptığınız kurumda kalamıyorsunuz. o halde doktora yaptıktan sonra hali hazırda arş gör olduğunuz kurumda 1 yıl çalışıp yeniden doktora yaptığınız kurumdan yrd doç talep ediyor durumunda olursunuz ama dediğim gibi garip bir durum oluyor.

eekoparan

Öğrenci
Haklısınız hocam dediğiniz durum çok garip bir karmaşıklık içeriyor. Peki şöyle sorsam, aynı şehirde yüksek lisans ve doktora x üniversitesinde yapılırken çalışılan kurum y üniversitesi olsa, Dr bitiminde bir yıl farklı kurum hizmeti kapsamında x üniversitesinde çalışılıp koşul yerine getirilse yeniden y üniversitesine yrd doç kadrosu kapsamında dönmek mümkün müdür?

eczak

Yardımcı Editör
Haklısınız hocam dediğiniz durum çok garip bir karmaşıklık içeriyor. Peki şöyle sorsam, aynı şehirde yüksek lisans ve doktora x üniversitesinde yapılırken çalışılan kurum y üniversitesi olsa, Dr bitiminde bir yıl farklı kurum hizmeti kapsamında x üniversitesinde çalışılıp koşul yerine getirilse yeniden y üniversitesine yrd doç kadrosu kapsamında dönmek mümkün müdür?

Hocam x üniversitesinde doktora yaparsanız performansa dayalı olarak ve bölüm ihtiyacı ve isteğine bağlı olarak %20'lik kadro verilecek kişi içerisinde yer alamazsanız y üniversitesinde devam etmeniz gerekir zaten. y üniversitesinde veya farklı bir kurumda çalışıyor olmanız değil burada x üniversitenizde doktora yapmış olmanız önemli. Bir de farklı kamu kuruşulu olmuyor tabii 1 yıl yükseköğretim kurumunda çalışmak diyor kanunda.
Karmaşıklığı şu şekilde x üniversitesinde doktora yaparken nasıl y üniversitesinde çalışıyor olabilirsiniz. Yani işin garip tarafı burada. İllaki bir görevlendirme vs. olması lazım. Ama böyle bir şey yapabilirseniz kanuna göre zaten y üniversitesinde devam edebiliyorsnuz x üniversitesinde kalamıyorsunuz.

Başka bir üniversitede kadroluyken bir diğer üniversitede görevlendirme olmaksızın yüksek lisans ve doktora yapılabilir. Cari usul 33a kadrolarında bu mümkündür. Kendi üniversitesinde yapacak diye bir koşul yok. Farklı kentlerde derslere gidip gelinir aynı kentteki üniversitelerde daha kolaydır arkadaşın durumu gibi. Yani y üniversitesinde kadroluyken x üniversitesinde doktora yapılabilir görevlendirme almaksızın.
Bir de eekoparan yüksek lisans ve doktora yaptığı üniversitede değil kadrosunun bulunduğu üniversitede yrd.doç. kadrosu istiyorsunuz. Kanunun nasıl uygulanacağı henüz belirsiz. 1 yıl başka üniversitede deniyor. Ancak bir yıllığına başka bir üniversitede kadro bulup çalışmak çok zor olsa gerek.
Bu konuda benim aklıma şöyle bir şey geliyor doktora bitiminde 40b ile görevlendirme de olabilir bir yıllığına. Ya da doktoranızı farklı bir üniversitede yaptığınız için doğrudan koşulu sağlamış olup yrd.doç. atamanız mümkün olabilir mi?
Bir aralar YÖK eski üniversitelerdeki öğretim üyelerini resen yeni açılan üniversitelere göndermişti. Böyle bir şey mi yapılacak?
Belirsizlik olduğu için bu fikirler faraziye tabii. Uygulama başladığında bir yol bulunacaktır eminim. Tecrübeme göre YÖK bir kural getirir sonra o kural delinmek için yan yollar bulunur.

Son düzenleme:

eekoparan

Öğrenci
Hocam ikiniz de haklısınız kanun ve mevcut durum muğlak olduğu için en mantıklısı beklemek gibi görünüyor. Henüz bu konuda YÖK dışında bilgili kimse yok ve onlar da bilgi vermiyor... İlginize teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

A

Akademik Forum

Guest
mevcut 33a etkilemiyorsa arkadaslar %20 maddeside etkilemez.Maddede 50d kapsaminda atananlarin %20 si kadroya alinir diyor.Eger 2018 ve sonrasini etkileyecekse %20 33alilari etkilememesi lazim.Ama genede emin degilim sadece yorum yapiyorum

A

Akademik Forum

Guest
Abartma değil gerçek

Bildiğimiz üzere "Büyük" üniversitelerde arş.gör.olarak çalışan ve eğitim alan bazı arkadaşlar ciddi anlamda memur kafasına girmiş durumda. Benim anladığım bu arkadaşların dış dünyayla tanışmasını ve niteliğin tekrar arttırılmasını sağlamak amaçlanıyor.

Büyük üniversitelerde memur kafasına girmiş prof, doç., yard. doç. doktorasını tamamlamaya bile tenezzül etmeyen öğretim görevlisi yok mu? Sadece araştırma görevlileri mi kaliteyi bozuyor?

Yoksa araştırma görevlilerine kimsenin garezi olduğunu zannetmiyorum.
Garez yok, kapıyı gösterme var.

En kötü ihtimal tezini bitiren arkadaşlar öğr.gör. kadrosuna geçirilir bu durum hem hocaların işine gelir hemde olası bir mağduriyet önlenir.
YÖK'ün yıllardır eski üniversitelere öğretim görevlisi kadrosu vermediğini bilmiyor musunuz, bilmek işinize mi gelmiyor?

Ek olarak, bence içimizi ferah tutalım. Can sıkarak olumsuz düşünerek bir şey kazanamayız. 2018 yılından sona girecek arkadaşlar da korkmayın idealleriniz neyse peşinden gidin. Yok yandınız yok bittiniz artık arş.gör.olunmaz falan demeyin arkadaşlar lütfen. Acısıyla tatlısıyla güzel bir meslek herkese de öneririm ;)
Krala krallık nasıl diye sormuşlar, sizin gibi cevap vermiş. Bir de kölelere sormak gerek.

Y

(yanıt)

Guest
Aynen devam bu negatiflikle çok güzel bir hayatınız olur. Ben yasayı savundum sanki işime gelmemek ne alaka, kral krallık ne alaka. Alın teriyle bir yere giren sadece sen değilsin, hiç kimse kazanılmış haklarının kaybını istemez. Daha ortada birşey yok bu depresif ruh halinizi çözemedim. Öyplilerden bile çoğu kimse kadroya alınmışken veya alınıyorken daha yeni çıkan (ve bize yansımayacağını düşündüğüm) bir yasa için bu kadar karalar bağlamak yanlış.

Üslübunuzu yakıştıramadım. Kırıcı olmuş yazınız. Ek olarak stres yönetimi konusunda okuma yapmanızı öneririm. İyi çalışmalar...