7033 Sayılı Kanun Gereği Araştırma Görevlileri Artık 50/d ile İstihdam Edilecek

bus.adm

Araştırma Görevlisi
daha ortada birşey yok demek bunca olan seyi görmemektir. 2. si hangi öyp liler kadroya alınmış bir gösterin bakalım. Çok az üni 50d den 33a ya geçiş kriteri yayınladı peki ama her kriteri sağlayanı geçiriryorlar mı? tabikide hayır. Üstüne üstelik her alınan yeni karar daha da kötü bir şekilde etkiliyor bizleri. evet bunları düşünüp moral bozmak hiçbirini geri getirmez ama gerçekçi olmak lazım. İşler hiçte iyi değil! Daha bugün öyp li arkadaşımın yüksek lisans tezini savunduktan sonra 1 ay içinde doktoraya hak kazanmazsa ilişkisinin kesileceğini söylediler. Sorun büyük ve hepimizi etkileyecek. o yüzden kimse bana birşey olmaz demesin olunca görürsünüz.

A

Akademik Forum

Guest
33/a kadrosuyla atanan araştırma görevlileri, bağlı oldukları fakültenin dekanlığının insiyatifinde 1 ile 3 yıl arasında her sözleşme bitiminde tekrar atanır. Tekrar yapılacak atamalar için ilgili kişiden yaptığı çalışmları ve cv'si istenir. Daha sonra bu kişinin ataması fakülte kurulu kararı ile yapılır. Sözleşmesi 1 ocaktan önce bitecek olanlar için atamalar tekrar 33/a ile yapılacaktır. Fakat bir sonraki sözleşmesi 50/d ile olacaktır. 1 ocak 2018'den sonra yapılacak her sözleşme 50/d ile olacaktır. Daha önce böyle bir durumda dava açılıp kazanılabilirdi. Şimdi bekleyip göreceğiz neler olacak.

A

Akademik Forum

Guest
50d kadrosu eğitim öğretim bitince biter. Yani doktora bitince biter. Peki şuanda 33a kadrosundaki doktor asistanlar ne olacak? 50d ye dönüştürülüp işten mi atılacak? 50d den bir dizi şart saglayıp 33a ya geçen bu insanlara neden bu şartları saglattı kadrosunu ve işini elinden alacaksa?
Iki sorum var hocalarım şuanda doktor ve 33a kadrosunda bulunanlar 50d dönüştürülecekmi? Yüzde yirmi kuralından etkilenecekmi?

A

Akademik Forum

Guest
Eğer yeni bir bildiri yapılmassa, 7033'e göre Dr.Arş.Gör olan birisinin 1 ocak tarihinden sonra biten sözleşmesi akabinde ilişiği kesilir.

Eğer yeni bir bildiri yapılmassa, 7033'e göre Dr.Arş.Gör olan birisinin 1 ocak tarihinden sonra biten sözleşmesi akabinde ilişiği kesilir.

Neye dayanarak söylüyorsunuz? O madde ocak 2018den sonra yeni alımlar için. YÖK dr araştırma görevlileri için yeni yönetmelik yayınladı. İstedikleri takdirde kendi adlarına derse girecekler. İlişik kesecek olsalar bunu çıkarırlar mıydı?

Marat

Öğrenci

Kaynak nedir hocam? Ben şöyle şöyleyeyim size. 2018 öncesi atananların kadroları girdiklerinde neyse o şekilde devam eder yapılan yeni sözleşmeler (ki sözleşme denilen şey görev süresi içinde ne yaptığınızın yazdığı bir dosya ve dilekçeden ibaret) de imzanız alınmadan bu tip bir değişiklik yapılamaz. Bizler yöke değil üniversitelere bağlıyız bu anlamda öyp den farklıyız. Görev süremiz uzatılıyor göreve sıfırdan yeni bir sözleşme ile başlamıyoruz.

catalyst

Öğrenci
Arkadaşlar ben şunu çok merak ediyorum. Ben diyelim 33a'lı bir araştırma görevlisi kadrosuna Ağustos ayında atandım. 2018'den itibaren bu %20 olayı benim için de geçerli mi oluyor? Anlatabildim mi? Ocak 2018'den önce araştırma görevlisi olabilen birisi 50/d problemi haricinde, "araştırma görevlilerinin sadece %20'si kendi üniversitesinde yrd.doç. olabilecek" problemi ile de mi karşı karşıya? Yoksa Ocak 2018 öncesi olduğu için bu madde geçersiz mi sayılıyor?

A

Akademik Forum

Guest
arkadaslar eski yeni diye birsey yok 2018 den sonra universiteler 50 ile atama yapacak ifade budur.Yani uzatmasi gelen 50d yapilacak gecici madde ekleyebilirlerdi eskiler etkilenmeyecek diye ama eklenmedi.Hic bir yerde de mevcut 33alar etkilenmeyecek demiyor bilakis herkesin 50d li oldugu soyleniyor.50 d ile gorevi uzatilan mahkemeye gidecek artik sonuc ne olursa.su an icin 33a larin 50d olmamasi icin hic bir onleyici durum yoktur.

Evet "yeni"atamalar 50 d ile yapılacak. Eskiler atanmıyor görev süresi uzatılıyor. Aradaki fark bu. Doktorasını bitirmiş arş. görevlilerinin üzerlerine kendi adlarına dersler konuldu. Doktorası bittiğine göre ilk ilişiği kesilecek olanlar onlar olmasına rağmen. İlişikleri kesilecek olsaydı bu yapılmazdı.

eczak

Yardımcı Editör
arkadaslar eski yeni diye birsey yok 2018 den sonra universiteler 50 ile atama yapacak ifade budur.Yani uzatmasi gelen 50d yapilacak gecici madde ekleyebilirlerdi eskiler etkilenmeyecek diye ama eklenmedi.Hic bir yerde de mevcut 33alar etkilenmeyecek demiyor bilakis herkesin 50d li oldugu soyleniyor.50 d ile gorevi uzatilan mahkemeye gidecek artik sonuc ne olursa.su an icin 33a larin 50d olmamasi icin hic bir onleyici durum yoktur.

hocam böyle bir durum olsa üniversiteler çalkalanırdı. 10 yıl önce 33/a'ya geçmiş kişiler var tekrar 50/d olur mu bunlar hiç. Üstelik 33/a olup doçent olanlar var. Doçentlik sınavına girecek olanlar var. Dosya hazırlayanlar var. Proje yürütücüleri var, danışmanlar var her şey var yani. Eskileri etkilemesi bayağ taşları yerinden oynatır o kadar kolay alınamaz bu karar diye düşünüyorum.

A

Akademik Forum

Guest
En önleyici durum 2547. Açın 33a maddesini okuyun. Yani yeniden atama ile 33a'lar 50d olamaz.

A

Akademik Forum

Guest
?

Merhaba Eczak, konuyla ilgili net bir bilgiye ulaşamadık. Siz bu söylediklerinizi çıkarım mı yaptınız, bir yere mi sordunuz?

eczak

Yardımcı Editör
Merhaba Eczak, konuyla ilgili net bir bilgiye ulaşamadık. Siz bu söylediklerinizi çıkarım mı yaptınız, bir yere mi sordunuz?

Hocam bir yere sorulması gereken şeyler yazmamışım. Çalıştığım anabilim dalında bile 2 tane doçentlik başvurusu yapıp sınav bekleyen 33a araştırma görevlisi var, keza diğer bölümlerde doçent olan araştırma görevlileri var 33a.
Proje yürütücüsü olan araştırıcı olan danışman olan 33a'larda var oda arkadaşım dahil bizim anabilim dalında. Bu Dr. Arş. Gör.'lerin 50/d ye geçirilip ilişiklerinin kesilmesi mantığa yanaşmıyor. Keza YÖK artık derse girmelerine de izin veriyor. Yani tamamen bir çelişki.
Ayrıca açıkca belirtilmiş 2018'den sonra 50/d ile atama olacaktır diye. Nereden 33/a'ların yeniden 50/d'ye geçeceği yazıyor gerçekten anlamış değilim. İyice diken üstünde herkes gerçekten

A

Akademik Forum

Guest
yrd doclukta kaldiriyor % 20 meselesi nasil sekillenecek bu durumda.Ayrica 33a lilarin 50d yapilmasi durumu var midir?Kimse emin olarak birsey yazmamis.

A

aydak

Guest
Herkese selamlar.

33A'lı bir araştırma görevlisiyim ve bu 7033 sayılı kanun uykularımı kaçırmaya başladı.

Eşimle (o dönem evli değildik) KPSS'ye birlikte girip yakın puanlar almıştık. Atama öncesi bu iş nasip oldu ve eşim o dönem yüksek alımlar sayesinde devlet memuru olurken ben araştırma görevlisi oldum.

Şu an bir çocuğum da var ve bu kanun uykularımı kaçırmaya başladı. Çalıştığım üniversitedeki idari hocalar bu kanunla tüm 33A'lıların 50D'ye geçirileceğini söylüyor. Onların söylediği bundan sonra 33A ile atama yapılmayacağı ve her yıl 33A olarak yapılan atamamın bu nedenle 2018 itibariyle 50D olarak yapılacağı. Doktora tezimi vermeme az kaldı ve 6 yıllık sürem de bitmek üzere iken bu haberle yıkıldım.

Ne olacak bu işin sonu. Kimileri eskileri etkilemiyor derken, kimileri herkesi etkileyeceğini savunuyor ve bu konuda büyük bir belirsizlik var.

A

Akademik Forum

Guest
Araştırma Görevlisi Prof. ve Doc. lar gibi kadrolu çalışan değil, 2018 den itibaren sözleşme bitiminde 33 a lar kanuna göre 50 d olacak hepsi bu.

öznrylmz

Öğrenci
Hocam 33 a kadrolarında x üniversitesidne kadron varken y üniversitesine 35. Ya da 39. Madde ile doktora yapmaya gidilebiliyo peki aynı şart 50 d kadrosunda da geçerli mi bi bilginiz var mı