Akademik Personel Atamasında Güvenlik Soruşturması

D.Howard_12

Öğrenci
Sevgili hocam,
Söylediklerinizde bir yanlışlık yok. Fakat İlgili resmi gazetede 9 ay sonra yürürlüğe girmesi uygun görülmüştür denilen kısım güvenlik soruşturması ile ilgili değil. Başka bir konu başka bir hüküm.

Kararın 228. Paragrafinda şu ifade geçiyor:

663 sayılı KHK’ya eklenen 45/A maddesinin (2) numaralı fıkrasının ikinci cümlesinin iptal edilmesi nedeniyle doğacak hukuksal boşluk kamu yararını ihlal edici nitelikte görüldüğünden
**bu cümleye ilişkin iptal hükmünün ** kararın Resmî Gazete’de yayımlanmasından başlayarak dokuz ay sonra yürürlüğe girmesi uygun görülmüştür.

9 ay sonra yürürlüğe girecek olan hükümle ilgili kanunda bir değişiklik yok. O aynen duruyor ancak güvenlik soruşturması ile ilgili olan kısım için 9 ay şartı yok öyle bir ifade de yok siz söyledikten sonra tekrar kontrol ettim yok, belki o kısmı yanlış değerlendirmiş olabilirsiniz

konuya ilişkin değişiklik devlet memurları kanununda yapılmış. Şu an kanuna baktığımızda iptal edilen maddenin yer almadığını görüyoruz.
Yürürlükten kalktı yani.
Yakın zamanda iş başı yaparlar. güvenlik soruşturması sürenler üniversiteye başvuruyor. Mahkemesi devam edenler de mahkemeye başvuruyor. Farklı bir şekilde kanunu dolanmazlarsa yakın zamanda haberlerini de alırız umarım

Ben bir hukukçu değilim. Konuya daha hakim olabilmek adına bu konuyu bir hukukçuya danıştım ve kendisi 9 ay sonra yürürlülüğe gireceğini belirtti. Ekstradan araştırma görevliliğini kazanmış olduğum üniversitenin özlük işlerine sordum onlar da üzerine basarak 9 ay sonra güvenlik soruşturmasının kalkacağını ve şu anki soruşturmaların devam ettiğini söylediler.

Keşke dediğiniz gibi olsa da gerçekten bir anda kalksa idi. O benim de işime gelirdi ve görevime belki şu anda başlamış olurdum.

akademikm

Öğrenci
16 Aralık'ta TBMM'ye sunulan torba yasada bu konuya ilişkin maddeler de yer aldı. Bakalım ne olacak bekleyip göreceğiz. Öğrendiğim kadarıyla şu anda emniyet tarafından güvenlik soruşturması belgeleri alınıyor ancak bekletiliyor. Çıkan karara göre devam edip etmeyeceği belli olacak. Şu anda herkes için genel bir bekleme söz konusu.

kalamarr123

Öğrenci
Arkadaşlar kafama takılan bir soru var, güvenlik soruşturmasında eve emniyetten personel geliyor. Ancak benim nüfus kaydım küçük bir kasabada ve arada bir gidip geliyorum çünkü merkezde çalışıyorum. Emniyet güçleri geldiklerinde evde bulunmak zorunda mıyım?

Bakma

Öğrenci
Arkadaşlar kafama takılan bir soru var, güvenlik soruşturmasında eve emniyetten personel geliyor. Ancak benim nüfus kaydım küçük bir kasabada ve arada bir gidip geliyorum çünkü merkezde çalışıyorum. Emniyet güçleri geldiklerinde evde bulunmak zorunda mıyım?

Benim soruşturmam çoktan bitti ve eve gelen giden olmadı. Emniyetten geldiklerine eminmisin.

qrace07

Öğrenci
16 Aralık'ta TBMM'ye sunulan torba yasada bu konuya ilişkin maddeler de yer aldı. Bakalım ne olacak bekleyip göreceğiz. Öğrendiğim kadarıyla şu anda emniyet tarafından güvenlik soruşturması belgeleri alınıyor ancak bekletiliyor. Çıkan karara göre devam edip etmeyeceği belli olacak. Şu anda herkes için genel bir bekleme söz konusu.
Güvenlik soruşturmaları artık beklenmeyecek, atamalar direkt olarak gerçekleşecek. Bu yönde karar çıktı.

SM-A500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

akademikm

Öğrenci
Güvenlik soruşturmaları artık beklenmeyecek, atamalar direkt olarak gerçekleşecek. Bu yönde karar çıktı.

SM-A500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Henüz tam olarak kaldırılmadı aslında, sadece torba yasadan tekrar düzenlemek üzere çıkartıldı. Bence şu anda güvenlik soruşturması bekleyen ve hala beletilecek olan kişiler varsa anayasa mahkemesinin kararını içeren güzel bir dilekçe ile ile kazandıkları yere başvursunlar.

kalamarr123

Öğrenci
Ben de haberi yeni okudum, torba yasadan çıkartıldığına dair bilgiler var. Tam da araştırma görevlisi kadrosu dönemine denk geldi. Ocak ayında sınava girip atanmaya hak kazananların durumunu merak ediyorum. Acaba ne olacak?

Luix

Öğrenci
Kasım ayındaki sınavları kazanan birkaç arş. gör. ün direkt ataması yapıldı. Umarım sıradaki ilanlarda da bu şekilde olur.

Luix

Öğrenci
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bugünkü arş gör ilanında güvenlik soruşturması yapılacaktır ifadesini kullanmış. Her üniversite süreci farklı işletiyor gibi görünüyor.

Alfonso

Öğrenci
Sayın Hocalarım,
Akademik personel ilanları artmışken ve biz girdiğimiz sınavların sonuçlarını beklerken anayasa mahkemesinin güvenlik soruşturmaları için iptal kararı ve buna karşı yapılan yeni düzenlemenin de torba yasadan çıkarılması gelişmelerini yaşadık. Gündemin atama sürecine etkisini yorumlayabilecek bilgide bir hocam var mıdır acaba? Bu anlamda biz kadro kovalayanların soruları şunlar:

1.Son gelişmelere bakınca artık güvenlik soruşturması yapılmayacağını söyleyebilir miyiz?

2.Yapılacaksa da bu süre zarfında göreve başlanabiliyor mu?

3. Yakın zamanda atama için evrak veren hocam varsa ne kadar sürede görevine başladı? (Artık eskisi kadar uzun sürmüyor deniyordu.)

kalamarr123

Öğrenci
Ben bulunduğum ilin Emniyet Müdürlüğü ile görüştüm, bazı kadrolar hariç (Mit, Askeriye vb.) güvenlik soruşturması yapılmayacağını ama üniversitenin tutumuna göre de değiştiğini söyledi.

mraslan

Öğrenci
Yalnızca akademik ilanları takip ederek daha önce kapısından geçmediğim bir üniversitenin sınavına girmiş ve iyi puanlara sahip olduğum için araştırma görevlisi olmaya hak kazanmış, akademik hayatının başında bir yüksek lisans öğrencisiyim.

Soruşturma sürecim devam ederken güvenlik soruşturması kanunu kaldırıldı. Emniyet, kanun kalktığı ve soruşturma devam edemeyeceği için dosyayı üniversiteye iade etti. Belge teslimimden 4,5 ay, güvenlik soruşturması kanunu kalkalı 2 ay, emniyet dosyaları iade edeli 1 ay geçmesine rağmen hâlâ atamam yapılmadı. Bu süreçte birkaç tane farklı ve iyi işe girebilme imkânım var iken, farklı üniversite kadrolarına başvurup iyi puanlarım olduğu için kazanma ihtimalim yüksekken kazandığım hakkın ha bugün ha yarın bana teslim edileceği düşüncesiyle beklemeye devam ediyorum. Ülkesini her şeyden çok seven, alanında gerçekten başarılı olmuş, hiçbir suça bulaşmamış vatan evlatlarını 4,5 ay hem ekonomik hem zihnen yıpratmayı, kanun kaldırılmışken ve ne zaman çıkacağına dair hiçbir tahmin yapılamazken bekletmeyi nasıl tanımlarsınız bilemiyorum.

Anlayamıyorum, velev ki kanun 1 ay sonra yeniden geldi -ki gelip gelmeyeceği belirsiz- bu durumda olan insanları tekrar güvenlik soruşturması sürecine sokarak 3 ay daha bekletip 7 ay sonra atamayı mı düşünüyorsunuz gerçekten? Hangi vicdan bu durumu kabul eder?

Benzer durumda olan ve atanan arkadaşlar var mı? Varsa hangi üniversiteler? Yanıtlarsanız çok sevinirim.