Akademik Personel Olmak İçin Ne Yapmak Lazım

A

Akademik Forum

Guest
ögretim görevlisi olmak için ales 60 yds 70 almış olsam bana nasıl olanak saglanır ne yapabilirim

A

Akademik Forum

Guest
ales

alese başvuru yaptım ama orda lisans üstü
akademik personel olmak
diye butonlar var, hangisini işaretlemek avantajlı? Herhangi bir farkı var mı?
yarın son gün, acele cevaplarsanız sevinirim.

irem!

Öğrenci
Akademik personel olmak istiyorsan tezli yüksek lisans yapmalısın ve kendi alanında ilerlemelisin ama sadece yüksek yapıp başka bir işte çalışmak istiyorsan tezsiz yapmak çok daha iyi olacaktır.

A

Akademik Forum

Guest
Ales başvuru tipi

Ales başvurusu yapmak için internet üzerinden para yatırmaya çalıştım başvuru tercihiniz diye bir sekme geldi, gelen sekmede yüksek lisans var araştırma görevlisi var ve diğerleri kısmı var. ben puanıma göre olursa tezli araştırma görevlisi olmayı olmazsa da yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ama sekme kısıtlıyor ales kaydında para yatırırken böyle bir şeçimde ne yapmam gerekiyor

Gamze

Administrator
Ales başvurusu yapmak için internet üzerinden para yatırmaya çalıştım başvuru tercihiniz diye bir sekme geldi, gelen sekmede yüksek lisans var araştırma görevlisi var ve diğerleri kısmı var. ben puanıma göre olursa tezli araştırma görevlisi olmayı olmazsa da yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ama sekme kısıtlıyor ales kaydında para yatırırken böyle bir şeçimde ne yapmam gerekiyor

Önce başvuru yapılıyor sonra ücreti yatırılıyor. Bahsettiğiniz kısım anket için oluşturulmuş. Örneğin; ALES'e girenlerin şu kadarı yüksek lisans için giriyor gibi bir istatistik oluşturmak için. Bu nedenle sadece oraya belirttiğiniz konuda kullanmak zorunda değilsiniz.

A

Akademik Forum

Guest
acill

Hocam bende alese basvurdm fakat akademik personel secengni isaretledim yanls mi oldu bilgi alabilecgm biri yok ne yapmam lazim

Ozdemiresref

Öğrenci
Nazmi Hocam merhaba, ben gazetecilik mezunuyum. Malüm devlette yüksek lisans için zorlanıyorum. Şu an hali hazırda çalıştığım gelişim Üniversitesi yeni medya, iletişim ve habercilik isminde yüksek lisans programı açmış. Burda yükseğimi yapsam, devlete geçtiğimde sıkıntı olur mu? İlla gazetecilik anabilim dalında yapacaksın derler mi? Boşuna para vermiş olurmuyum? Yardımlarınızı bekliyorum.

A

Akademik Forum

Guest
Ortalama ve akademik kariyer

2.79 ortalamayla araştırma görevlisi olunabilir mi?

A

Akademik Forum

Guest
Akademik personel

lisans işletme mezunuyum akademisyen olmam için neler yapmam gerek alesten kaç puan almam lazım birde u süreci söylerseniz yani önce alese giricem sonra napıcam nasıl bir yol var önümde şimdiden teşekkürler

merve03

Öğrenci
lisans işletme mezunuyum akademisyen olmam için neler yapmam gerek alesten kaç puan almam lazım birde u süreci söylerseniz yani önce alese giricem sonra napıcam nasıl bir yol var önümde şimdiden teşekkürler

Alesten istenen puan okuldan okula değişiklik göstermekle birlikte genel kabul gören puan 70 puanıdr. Bu nedenle öncelikle ALES'e girerek 70 ve üzeri puan almalısınız. YÖK'ün sitesindeki akademik kadro ilanlarına baktığınızda, ALES, YDS ve çoğunlukla hali hazırda Yüksek Lisans yapıyor olma şartının arandığını görüyoruz. Bu nedenle YDS sınavına girmeniz ve ordan da belli bir puan almanız gerek. Bunları yaptıktan sonra bazı üniversiteler Yüksek Lisans için YDS puan şartı ararken bazıları aramıyor. Ona göre Yüksek Lisansınız başlatmış olmanız lazım. Son aşamada çıkan ilana göre başvuru yapıp bekleyeceksiniz. Başarılar dilerim..

Mermaid92

Öğrenci
Olumsuz bir yorum yapmak istemiyorum ama şu sorularınızı bu kadar genel bir şekilde sormanız cevabı bilen üyelerin cevap yazma ihtimalini düşüren bir durum. Daha spesifik sorular sorarsanız daha kolay yanıt alırsınız. Yoksa akademik personel olmanın evrenselleşmiş bir algoritması yok ki direkt cevaplayalım. :) Ortalamaya göre atanma şansı filan bunlar hep duruma göre değişir.

horozigo

Araştırma Görevlisi
Genel olarak;

1) İlan edilen kadrodaki tüm şartları sağlamanız gerekir.
2) Başvuru yaptığınız kadronun ön değerlendirmesine girmeniz gerekir. Ales puanının %60'ı, Yds veya eşdeğer sınavların puanının %40'ı alınır. İlana 100 kişi de başvurabilir 5 kişi de başvurabilir bu kısım hiçbir zaman net olmaz. Ön değerlendirmeye puanı en yüksek 10 aday çağrılır.
3) Ön değerlendirme açıklandıktan sonra; Okul ortalaması %30, Ales %30, Bilim Sınavı %30 ve Yds %10 oranında alınarak kadroyu kazanan aday belirlenir.

Yani "şu ortalamayla olunur mu?", "ales kaç olmalı?" vb. sorular çoğu zaman anlam ifade etmemektedir. Tabii ki yüksek puanlar aday için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Ancak puanlar; okulun bulunduğu bölgeye, başvuru yapan kişi sayısına, kadronun özel şartlarına, okulun kendisine göre her zaman değişir.

Merhaba;
kpss ile atanacağımı düşünüyorum beraberinde yüksek lisans yapmak için ales e başvuru yaptım bu aşamada yani aday memurken akademik personel olma şansı varmıdır?
birde farzedelim ön değerlendirmeye çağırıldım bundan sonraki aşama nedir? muhasebe ve finans alanında ön değerlendirmeye çağırılmak için alesden aşağı yukarı kaç almak gerekiyorr?
şimdiden teşekkürler...

A

Akademik Forum

Guest
Ekleme

ayrıca tezsiz yüksek lisans yaparsanız, doktora programlarına katılamazsınız

B

btllbykk

Guest
Akademik personel

Merhabalar,hayırlı akşamlar..
bir sorum olacaktı size,ilk önce yukarıdaki bilgiler için teşekkür ederim.
Ben şimdi araştırma görevlisi olmak istiyorum,yukarıda anladığım kadarıyla yüksek lisans olmadan da olabiliyormuş. Peki şöyle bir şey olabilir mi. Akademik personel olmuşken yüksek lisans tamamlanabilir mi?