ALES 2012 İlkbahar SÖZEL-1 Hatalı Soru (20.Soru)

Puskuut

Öğrenci
“Depresyon, sinir sisteminin gribidir ve tedavisi şarttır.”
diyen bir doktor böyle bir benzetme yaparak,
depresyonla ilgili aşağıdakilerden hangisini
anlatmak istemiş olabilir?

A) Yaygın olarak görülebileceğini
B) Tedavisinin güç olduğunu
C) İlaçla tedavi edilebileceğini
D) Ciddi bir hastalık olduğunu
E) Sinir sistemi hastalığı olduğunu

ÖSYM bu sorunun cevabını "A" şıkkı olarak göstermiştir. Halbuki sorunun asıl yanıtı "D" şıkkı olmalıdır çünkü "A" daki ifadeye bizi götürecek bir ifade bulunmamaktadır fakat "tedavisi şarttır" kısmından ciddi bir hastalık olduğunu rahatlıkla çıkarabiliriz. Bu soruyu birçok Türkçe öğretmeni ile görüştüm onlar da aynı fikirde olduklarını söylediler. Bu konuda hiçkimse bir şey yazmamış. Değerli arkadaşlarımın hatalı soru konusunda daha araştırmacı, şüpheci, bilinçli ve duyarlı olduğunu görme dileğimle.

Saygılar.

m.a.g.NUM

Öğrenci
ben de edebiyatçıyım iddia ediyorum sorunun cevabı a çünkü depresyonu "grib" e teşbih etmelerinin nedeni., gribin halk arasında çok yaygın olarak görülmesi ve önemsenmemesi onuniçin hastanelere gidilmemesi

efee

Öğrenci
Bu soruda kesinlikle bir hata yok. Soruda bizden beklenen depresyonu gribe benzeterek böyle bir benzetmeyle ne demek istediğini bulmaktır. Gribe benzetiyor çünkü grip yaygın bir hastalık. Depresyon da yaygın olarak görülebilir anlamı çıkıyor ortaya. Cevap D şıkkı olamaz, çünkü D şıkkında ciddi bir hastalık diyor, oysaki depresyonun giribe benzemesi onun ciddi bir hastalık olduğunu göstermiyor. Grip ciddi bir hastalık olmaktan çok yaygın bir hastalıktır.

kitokito

Öğrenci
a şıkkı doğru çünkü griple teşbih yapıyor
d şıkkı doğru çünkü tedavisi şarttır diyor
e şıkkı doğru sinir sistemi hastalığının diyor

soruda hangisini anlatmış olabilir dediği için bence 3 şık da doğru. ösym bidahaki sözel 1 sorularında 5 şıkkın da doğru olduğu sorular üzerinde çalışacakmış.

La1end

Öğrenci
Bu soruda kesinlikle bir hata yok. Soruda bizden beklenen depresyonu gribe benzeterek böyle bir benzetmeyle ne demek istediğini bulmaktır. Gribe benzetiyor çünkü grip yaygın bir hastalık. Depresyon da yaygın olarak görülebilir anlamı çıkıyor ortaya. Cevap D şıkkı olamaz, çünkü D şıkkında ciddi bir hastalık diyor, oysaki depresyonun giribe benzemesi onun ciddi bir hastalık olduğunu göstermiyor. Grip ciddi bir hastalık olmaktan çok yaygın bir hastalıktır.
:encouragement:
soru kökünde benzetme yapararak demeseydi, tedavisi şarttır söylemiyle ciddi bir hastalıktır manası kesinlikle çıkarılabilirdi. Bence de soru da yanlışlık yok.

Puskuut

Öğrenci
Benzetme kısmından evet dediğiniz kısım çıkabilir fakat ona yönlendirme yapmak isteyen kişi tedavisi şarttır kısmını ekleyemez tedavisi şarttır kısmını eklediğinde ciddi bir hastalık olduğu apaçık çıkmaktadır. Biz en doğru cevabı bulmuyoruz burada ÖSYM'nin verdiği cevap kesinlikle doğru olmalıdır, başka şıkta da doğru bir ifade çıkmamalıdır. O zaman tedavisi şarttır kısmını eklemeyecek soruyu ilk kök halinde verecek. Soruyu doğru yaptık diye mantığımızı bi kenara bırakıp da kendi cevabımızı savunmak tuhaf değil midir? Bu soruyu A şıkkı yapan arkadaşlarım var ve D şıkkının da çok rahat çıktığını ifade ediyorlar ki gerçekten de öyle bir durum söz konusu. Tedavisi şart olan bir hastalık ciddi bir hastalık değil midir? Herkesin akıl ve mantığı var yahu. Benzetme dedi diye sırf D şıkkındaki ifade çöpe gider mi yapmayın hakkaten. Yani şu sınav akıl ve zeka ölçen bir sınav, lütfen sizler yapmayın. Tekrar düşünmenizi rica ediyorum.

efee

Öğrenci
Benzetme kısmından evet dediğiniz kısım çıkabilir fakat ona yönlendirme yapmak isteyen kişi tedavisi şarttır kısmını ekleyemez tedavisi şarttır kısmını eklediğinde ciddi bir hastalık olduğu apaçık çıkmaktadır. Biz en doğru cevabı bulmuyoruz burada ÖSYM'nin verdiği cevap kesinlikle doğru olmalıdır, başka şıkta da doğru bir ifade çıkmamalıdır. O zaman tedavisi şarttır kısmını eklemeyecek soruyu ilk kök halinde verecek. Soruyu doğru yaptık diye mantığımızı bi kenara bırakıp da kendi cevabımızı savunmak tuhaf değil midir? Bu soruyu A şıkkı yapan arkadaşlarım var ve D şıkkının da çok rahat çıktığını ifade ediyorlar ki gerçekten de öyle bir durum söz konusu. Tedavisi şart olan bir hastalık ciddi bir hastalık değil midir? Herkesin akıl ve mantığı var yahu. Benzetme dedi diye sırf D şıkkındaki ifade çöpe gider mi yapmayın hakkaten. Yani şu sınav akıl ve zeka ölçen bir sınav, lütfen sizler yapmayın. Tekrar düşünmenizi rica ediyorum.

Hocam kendi cevabımızı savunmak gibi bir durum söz konusu değil. Ben de hata yaptığım soruları bu forumda paylaşarak göremediğim detayları doğru cevaplayanlar aracılığıyla farkedebildim. Hocam D şıkkı "tedavisi şarttır" kısmını destekliyr. Oysa ki soruda böyle bir benzetmeyle ne demek istiyor diyor. Gribe benzetmesi kısmı bizi ilgilendiriyor. Grip yaygın hastalık olduğu için bunu kastediyor. Ben böyle düşünüyorum.

La1end

Öğrenci
“Depresyon, sinir sisteminin gribidir ve tedavisi şarttır.”diyen bir doktor böyle bir benzetme yaparak,depresyonla ilgili aşağıdakilerden hangisini anlatmak istemiş olabilir?
Soru kökünde odaklanmamız gereken yeri belirtiyor.
''Soruyu doğru yaptık diye mantığımızı bi kenara bırakıp da kendi cevabımızı savunmak tuhaf değil midir''? demişsiin hocam. Soruyu doğru yapıp yapmadığımızı bilmeden böyle bir yorumda bulunmak çok mantıklı değil.

kitokito

Öğrenci
bu soruda bence soru kökünün doktor böyle bir benzetme yaparak kelimelerinin altlarının çizilmesi gerekirdi diye düşünüyorum. soru bubi tuzaklarıyla dolu:)

marmarali01

Öğrenci
şuana kadar girdiğim "aleslerde" sözelden en fazla 3 ya da 2 yanlışım çıkardı bu sınavda toplam 16 yanlışım çıktı,hala şoktayım.

pirlanta

Öğrenci
a şıkkı doğru çünkü griple teşbih yapıyor
d şıkkı doğru çünkü tedavisi şarttır diyor
e şıkkı doğru sinir sistemi hastalığının diyor

soruda hangisini anlatmış olabilir dediği için bence 3 şık da doğru. ösym bidahaki sözel 1 sorularında 5 şıkkın da doğru olduğu sorular üzerinde çalışacakmış.

kitokito:)))))

Puskuut

Öğrenci
Evet benzetme kısmından sizin dediğiniz yer çıkıyor olabilir amenna. Ben benzetme kısmına odaklanmadım zaten sınavda. Ama ne olursa olsun, "ciddi bir hastalık olduğuna" şıkkını koymaması lazım. Çünkü o da o cümleden çıkan bir ifade. O cümleden bir ifade çıkmalıdır şıklarda iki değil. Evet benzetme dediği için o tip bir bağ kurulabilir fakat ciddi bir hastalık olduğu da apaçık çıkmaktadır. Öyle bir şık koymaları hata diyorum ben. Bu saatten sonra da bir şey olmaz.