Ales iptal edilmeli....

Sizce Ales İptal Edilmeli mi?

• Evet

Oy: 37 69.8%
  • Hayır

Oy: 16 30.2%

• Kullanılan toplam oy
    53

akademisyenn

Öğrenci
bu ne rezalettir yaa :(( yeter artık! her sınavda bi sıkıntı cıkar mı bişeyi de dogru düzgün yapamaz mısınız? bu durumda suçlu olduğunu kabul eden osym acaba yarattığı bunca rezilliği nasıl telafi edicek ben de cok merak ediyorum!!

nirvana

Öğrenci
Benim anlamadığım forumda oldukça üye var ancak korkuyorlar herhalde taa buradaki nicklerinden keşfedilip evlerine gelirlerse diye. Etliye sütlüye karışmayan bir kitle bu. Şurada iki satır (ki bu çok basit bir destek bu) yazı yazmaktan sakınan, "aman bana ne, ben yoluma bakarım" anlayışıyla hareket eden, hatta belki de sınavın iptalinden korkan, kendini düşünen bir kitle!
Çok zor çok değişmesi, iptali, özgürleşmesi bir şeylerin. Demek ki İvan İllich'in, Dahrendorf'un dediği gibi "eğitilmek" böyle bir şey. Sanıyorum liseliler daha henüz "eğitilmedikleri" için meydanlardalar, televizyonlardalar.
Siz sanıyor musunuz ki, elinizde 90-100 arası ALES, ÜDS, KPDS notuyla kadro alacaksınız? Yahut siz sanıyor musunuz ki ÖYP'de herkes hakkıyla atanıyor? Sorun çok daha kronik. Makro düzeyde sistemin dayattığı acizlik, kültürel olanla da birleşince böyle oluyor demek ki.
Sin baba sin sen, bekle gökten elma düşer.

hicran

ALES Soru Editörü
sınavı komple iptal etmek yerine mağdur edilenler için yeni bir sınav yapılabilir. tabii bu sınavın daha kolay veya zor olmayacağını bilemeyiz. bu konuda da özen gösterebilirlerse hazretleri..

Ö

Ömür

Guest
Sınavı gerçekten çok iyi geçen birisi olarak söylüyorum, bu kadar adalet fakiri bir durumda sınav iptal edilmelidir. Kitapçıkta sorun yaşayanların sınavı tekrar yapılacak ne demek, aynı soruların olmadığı bir durumda nasıl seçme kritelerini uygulayacaksın. Bir kurumun içi böyle boşaltılır başka ne deyim.

Yazık ediyorlar insanların emeklerine, kaç ayımı verdim ben bu sınava hazırlanmak için. Ayıp, çok ayıp...

neptün

Öğrenci
sınavın komple iptali diye birşeyin söz konusu bile olacağını sanmıyorum, yapacakları en fazla kısmi iptal olur (kısmi felç gibi oldu bu da).. mağdur arkadaşlarımıza özel bir sınav yaparlar geçen yıl ki kpss gibi ( sadece eğitim biliminden girenler mağdur olmuştu ya hani o sınav işte).. aslında osym nin neresinden tutsan elinde kalıyor. sınav şifresi, eksik kitapçık, saçma sapan bir eşit ağırlık soru sistemi.. işin kötü yani bişeyleri değiştirmek istedikçe daha beter hale getiriyolar sonunda mağdur olan gene bizler oluyoruz. mesela kopya çekildiği ortaya çıktı (daha doğrusu bu sefer kopyayı abarttıkları ortaya çıktı) don gömlek sınava girer olduk.. e bu mudur yani bu kadar sığ bir çözümle halloluyo mu herşey. bakalım kpds de neler olacak heyecanla bekliyoruz..

doktora

Öğrenci
lisansüstü eğitim, akademik "kariyer" eğlence olsun diye, ya da üç beş kuruş paramı kazanayım diye yapılan şeyler değildir. özü itibariyle büyük bir adanmışlık, istek, heyecan isteyen işlerdir. ama gelin görün ki, burada lisansüstü eğitim gören, görmek isteyen ya da akademik alanda katkı sağlamaya çalışan insanlar olarak tartıştığımız şeylere bakın... şifre var mıdır yok mudur, sınava donla mı gitsek yoksa kazak giysek olur mu, hakkım acaba yendi mi... bence en acı olan işte budur. bütün bir nesilde yavaş ve istikrarlı bir şekilde "yaratılan" umutsuzluk, motivasyon kaybı... 17-18 yaşındaki gençlerden tutun da 30-35 yaşındaki bireylere kadar.
ales konusunda da, kesinlikle iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum. ayrı sınav büyük bir saçmalıktır. ne acıdır ki her küçük şeyin altında başka büyük bir şey arar hale geldik. işte bizim bilime büyük katkımız bu olacak. türkiye'de hiç bir zaman gerçek anlamda kavranamamış olan bilimsel şüphecilik (!)

Not: Nazmi hocam, siteye henüz katıldım ama uzun zamandır dışarıdan okuyordum. Site harika olmuş, emeğinize sağlık...

kayıpşehir

Öğrenci
ales

benim çok iyi geçti ales. nolcak şimdi? mağdurlara ayrı bir sınav nasıl olacak peki? bu işin bir standart sapması yokmuydu?
"okumayan çocuk kalmasın" kampanyaları geldi şimdi aklıma. ironik....

nirvana

Öğrenci
"okumayan çocuk kalmasın" kampanyaları geldi şimdi aklıma. ironik....

Küfür gibi şu durumdan bakınca bu laf hakikaten:)

Absinthe

Öğrenci
merhaba arkadaşlar,
ben yanlış basılan soru kitapçıklarının dağıtıldığı sınıfta ALES e girdim. benim kitapçığım doğru basılmasına rağmen sınıfta yaşanan kargaşadan dolayı motivasyonum düştü. ayrıca sınav görevlilerinin "iptal edilir" demesiyle soruları keyfi bir şekilde çözme rahatlığı oldu. fakat şimdi görevliler sadece soru kitapçıkları yanlış basılanların sınavı tekrar edilir diyorlar. arkadaşlarımın dediği gibi bu kişilere ayrı sınav yapıldığında değerlendirme nasıl olacak? sınavın tamamen iptal edilmesi gerekiyor. sınavdan sonra ÖSYM görevlisiyle telefonda görüştüm ve ALES başvuru kitapçığının sonunda yer alan dilekçeyi doldurup taleplerimizi yazmamız gerektiğini söyledi. kitapçığı hatalı yada değil herkes dilekçeyi doldurup ÖSYM 'ye gönderirse belki sesimizi duyurmuş oluruz ve bu adaletsizliği önleriz. lütfen arkadaşlar,bu konuda duyarlı olalım ve dilekçeyi doldurup gönderelim.
teşekkürler..

rausratus

Öğrenci
lisansüstü eğitim, akademik "kariyer" eğlence olsun diye, ya da üç beş kuruş paramı kazanayım diye yapılan şeyler değildir. özü itibariyle büyük bir adanmışlık, istek, heyecan isteyen işlerdir. ama gelin görün ki, burada lisansüstü eğitim gören, görmek isteyen ya da akademik alanda katkı sağlamaya çalışan insanlar olarak tartıştığımız şeylere bakın... şifre var mıdır yok mudur, sınava donla mı gitsek yoksa kazak giysek olur mu, hakkım acaba yendi mi... bence en acı olan işte budur. bütün bir nesilde yavaş ve istikrarlı bir şekilde "yaratılan" umutsuzluk, motivasyon kaybı... 17-18 yaşındaki gençlerden tutun da 30-35 yaşındaki bireylere kadar.
ales konusunda da, kesinlikle iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum. ayrı sınav büyük bir saçmalıktır. ne acıdır ki her küçük şeyin altında başka büyük bir şey arar hale geldik. işte bizim bilime büyük katkımız bu olacak. türkiye'de hiç bir zaman gerçek anlamda kavranamamış olan bilimsel şüphecilik (!)

Not: Nazmi hocam, siteye henüz katıldım ama uzun zamandır dışarıdan okuyordum. Site harika olmuş, emeğinize sağlık...

Hocam sana ne kadar çok katılıyorum anlatamam.Ben de öypliyim ama itiraf etmek gerekirse gerçekten bilim adamı olcak insanlar
öyp ile falan uğraşmaz adam kalitelidir odtü,boğaziçi vs... mezunudur, gider Amerika'dan asistanlık alır,gider post-doc yapar karşılığında
ise karın tokluğunda yaşar. Geri döndüğünde de boşta bile kalabilir,birkaç sene. Malesef mebliler,öypliler genelde akademisyenliği sadece iş olarak gören insanlardır ve bu gruba ben de dahilim, kısa vadede parayı tercih ettim bilimle uğraşmak yerine.

seçkin

Öğrenci
"Doktora" çok haklısınız, çok güzel yorumlamışsınız olanları, katılıyorum size.

Ve bence de bu olaylardan sonra sınav iptal edilmeli

bergerac

Araştırma Görevlisi
Hocam sana ne kadar çok katılıyorum anlatamam.Ben de öypliyim ama itiraf etmek gerekirse gerçekten bilim adamı olcak insanlar
öyp ile falan uğraşmaz adam kalitelidir odtü,boğaziçi vs... mezunudur, gider Amerika'dan asistanlık alır,gider post-doc yapar karşılığında
ise karın tokluğunda yaşar. Geri döndüğünde de boşta bile kalabilir,birkaç sene. Malesef mebliler,öypliler genelde akademisyenliği sadece iş olarak gören insanlardır ve bu gruba ben de dahilim, kısa vadede parayı tercih ettim bilimle uğraşmak yerine.

Ahahaha hocam ne güzel milleti töhmet altında bırakıyosunuz :)