ALES'e Nasıl Hazırlanmalı ?

nehir

Öğrenci
Eğer yurtdışı başvurularının yanı sıra yurtiçinde lisansüstü ve doktora programlarına başvurmak istiyorsanız ALES girmek zorundasınız. O halde size kısaca bu sınava nasıl hazırlanacağınız hakkında bilgi vermek istiyorum. Doğrusu bu konuda dershaneye gitmek şart değil ayrıca çok fazla yayında çözmenize gerek yok bence. Bu sınav senede iki kere yapıldığından dolayı ÖSYM arşivinde çok sayıda soru var ve her sene sorulan sorular bir önceki yılla benzerlik göstermekte ÖSYM mantığını anlamanız ve çıkmış soru türlerini görmeniz sınavda sizi rahat ettirecektir diye düşünüyorum.

ALES hazırlanan arkadaşlar lütfen burada sizde nasıl hazırlandığınızı ve hangi konularda zorlandığınız yazarsanız çok sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

dygmsu

Öğrenci
nehir arkadaşıma katılıyorum.ALES çyle çok zorlayan bir sınav değil özellikle sayısalcılar için.Bence dikkat etmeniz gereken şeyler mantık soruları.Geçmiş yıllarda çıkmış birkaç mantık sorusuna bakın mutlaka girmeden..(Ali'nin ayakkabısı siyah, Ayşe'nin tokası turuncu ........ şeklinde uzayıp giden sorular :) )
Sözelde ise dikkatli bir şekilde okuyun mutlaka soruları.Genelde sorular uzuuun bir paragraf şeklinde.Ben öyle sorularda ilk önce paragrafın sonunda sorulan soruyu okuyorum sonra şıklar en sonda paragrafı okuyup buluyorum:)
Sayısalda dediğim gibi mantık sorularına dikkat edin.Birde çözemediğiniz bir denklem olursa vakit kaldıysa üşenmeden şıklardan gidin:)

nehir

Öğrenci
mantık sorularında çok zaman kaybedip diğer sorular için zaman sıkıntısına düşebiliriz o zaman soru baktınız bıraz zorluyor uğraştırıyor sizi bırakın derim temel matematik sorularını çözdükten sonra tekrar döndüğünüzde ve sakin bi kafayla baktığınızda aslında çok da zor olmadığınız düşünceksiniz yada en azından bana öyle oluyor :) dygmsu dediği gibi sözel sorularda çok dikkatli okumanız gerekiyor zaten dikkatinizi topladığınızda sorunun cevabınında içinde olduğunu göreceksiniz:)

f.vural92

Öğrenci
Sözel Mantık Soruları'nda verilen net bilgileri oluşturduğum tabloya aktarıyorum ancak belli bir yerden sonra kilitleniyorum. Daha basit bir şekilde anlamamı, çözmemi sağlayacak bilgi var mı? Ne yapabilirim? Nasıl çözebilirim?

bigthunder

Doçent
Sözel Mantık Soruları'nda verilen net bilgileri oluşturduğum tabloya aktarıyorum ancak belli bir yerden sonra kilitleniyorum. Daha basit bir şekilde anlamamı, çözmemi sağlayacak bilgi var mı? Ne yapabilirim? Nasıl çözebilirim?

çözümlü sorulara bakarak bu sorunu aşabilirsin soru bankaları mevcut çok kısa sürede mantık sorularını çözebilirsin mantığını anlayınca her soru kolay geliyor bir süre sonra

Cashmere

Araştırma Görevlisi
Hava sıcakmış, ÖYP kadroları açıklanmamışmış, Yüksek Lisans da kararsızmışmış demeden oturup çalışmaya başlamalı...:ghost:

Tavsiye edilen kitapları, youtube videolarını, eldeki kaynakları derleyip toplayıp didik didik etmeli bir an önce :eek:

(Kendine telkin 1.bölüm :grey:)

f.vural92

Öğrenci
ales'te ihtiyaç ve yargı yayınları ösym'nin sınav standardizasyonlarıyla eş güdümlü olarak gidiyor. cep kitapçıklarından da yararlanarak denemelerini çözerseniz 80 ve üzeri almanız garanti diyebilirim.

61-Otomasyon

Öğrenci
2011'de bahar dönemi sınava girdim ve sayısal 81,5 puan aldım. Hazırlığımı şu şekilde yapmıştım;
Sınava 1 ay kala Tasarının konu anlatımlı ales kitabından çalıştım, eksik konuları bitirdim. Sınava 10 gün kala tasarının hergün 1 ales denemesini çözdüm. Denemelerde mat1+2 toplamda 90-95 arası, sözel ise 40 civarı net yapıyordum ve de süre yetiyordu. Sınava girdiğimde sözel1'den başladım. sonrasında say1- ve say2'yi yaptım. Say2'nin 20 sorusuna bakamadan sınav sürem bitti. Söz1 42.5, say1 48, say2 26 net yaptım. Sınava hazırlandıktan sonra en önemli nokta sınav süresini en etkili şekilde kullanmaktır. Bu dönemde sınava gireceğim nasıl bir yol tavsiye edersiniz?

ivy_ivy

Öğrenci
Ben de çıkmış soruları çözüyorum ama takıldıklarım oluyor sonra biraz panik oluyorum ya sınavda da takılırsam diye.Evet arkadaşlar kitap önerisi olanlar varsa yardımcı olabilirler mi acaba :)

MissHilary

Öğrenci
İlk başta matematikten başlamak gerekli :) Ya da hangi alandan mezun iseniz o puan alanından başlamalısınız.

- - - Güncellendi - - -

Ben de çıkmış soruları çözüyorum ama takıldıklarım oluyor sonra biraz panik oluyorum ya sınavda da takılırsam diye.Evet arkadaşlar kitap önerisi olanlar varsa yardımcı olabilirler mi acaba :)

Yargı yayınevinin çözümlü soru bankasını tavsiye ederim.

ivy_ivy

Öğrenci
ben sayılsacıyım çıkmış denemelerden 3 tane kaldı :) sonrasında da deneme çözmeyi düşünüyorum yargı iyi midir yani :))

- - - Güncellendi - - -

ya da kpss çıkmış matematik sorularını çzösem de olur mu acaba

Bucalı

Öğrenci
2011'de bahar dönemi sınava girdim ve sayısal 81,5 puan aldım. Hazırlığımı şu şekilde yapmıştım;
Sınava 1 ay kala Tasarının konu anlatımlı ales kitabından çalıştım, eksik konuları bitirdim. Sınava 10 gün kala tasarının hergün 1 ales denemesini çözdüm. Denemelerde mat1+2 toplamda 90-95 arası, sözel ise 40 civarı net yapıyordum ve de süre yetiyordu. Sınava girdiğimde sözel1'den başladım. sonrasında say1- ve say2'yi yaptım. Say2'nin 20 sorusuna bakamadan sınav sürem bitti. Söz1 42.5, say1 48, say2 26 net yaptım. Sınava hazırlandıktan sonra en önemli nokta sınav süresini en etkili şekilde kullanmaktır. Bu dönemde sınava gireceğim nasıl bir yol tavsiye edersiniz?

Puanın biraz daha yüksek olması lazım .Emin misin? 85 civarı bir ales puanın olmalıydı o netlerle

turizmci33

Öğrenci
arkadaşlar bende 2 hafta önce başladım kasım ales için çalışmaya.. İhtiyaç yayınlarının 3lü seti var onu öneririm. Konu anlatım, soru, deneme şeklinde.. Matematikten her gün 1 konu bitirip 1 çözümlü diğer ikisi cevaplı soruları çözüp yetiştirmeye çalışıyorum ama biraz da sözel-1 den korkmuyor değilim. İnşallah herkes emeğinin karşılığını alır.

alialexander

Öğrenci
sağlıklı bir yorum getirirsek kitap önerisi yapmak için 2 kıstas önemli. 1. sizin yaşamınız boyunca bugüne kadar matematik, geometri, zeka-mantık oyunları/egzersizleri ve de Türkçe ile ne kadar haşır neşir olduğunuz.
2. de tabi ki hangi alanda (söz/say) ne derece bir başarı hedeflediğiniz.

45 günden az bir süre var. Bırakın mat. ve dil alanında gelişme kat etmeyi kas yapmaya hatta nefes açmaya bile yetmeyecek bir süre zarfında ne kadar ciddi çalışsanızda hayatınızın bu dönemine kadar bu alanda birikim oluşturmakta yeterli bir deneyiminiz yoksa bu çalışmaların kasım daki sınav da meyvelerini toplamak zor görünüyor. Tavsiyem o'dur ki;önemli aşama kat etmesi gerekenler Mayıs a yönelik hazırlık yapıyorlarmış gibi çalışsınlar.

1. öncelikle ygs konularına yönelik görsel eğitim setlerinde yararlanabilirler bir temel oluşturmak için.
2. Bunun yanında ales e veya ygs ye yönelik kaynaklardan soru bankalarını çıkmış ales soruları ve ösym nin diğer sınavlarda sınav ayırt etmeksizin sorduğu soruları çözüp deneyim kazanabilirler.
tavsiye edeceğim kitap "matematiğin karakutusu" "konu konu çıkmış sorular" ve soru bankaları
3. şekil yetenek için tekağaç yayınları
4. hızlı okuma tekniklerine başvurulabilir
5. akıl oyunları derneğinin yayınları (mantık soruları-matematik oyunları , sudoku vs.) mantık- muhake soruları için
6. yine mantık-muhakeme sorular için altı nokta yayınları (özellikle kombinatorik adlı kitap) ve diğer matematik olimpiyatlarına hazırlık kitapları
7. Tubitak yayınlarının ve aylık Tübitak dergisi ve diğer Matematik Dergilerinde yer alan mantık-muhakeme soruları
takip edilebilir
8. lumosity.com adlı siteden faydalanabilirsiniz zihin egzersizleri yapmak için
9. ingilizceniz var ise yabancı kaynaklardan -problem solving strategies- ve özellikle The GRE adlı sınava yönelik kaynaklardan faydalanabilirsiniz
10. yös sınavına yönelik kaynaklara da başvurulabilir.
11. sözel mantık için çıkmış sorular ve isa güleç in videoları elimizde görünen kısıtlı kaynaklar
12. sözel için tabi ki bol soru çözmek her gün düzenli olarak. ösym nin tüm sınavlarda sorduğu sorular gözden geçirilebilir
13. ve sözel için yapılacak anlamlı çalışmalardan bir diğeri her alandaki süreli yayınları takip etmek (sanattan fen bilimlerine, aktüelden sosyal bilimlere ne kadar çok yayın takip edebilirseniz o kadar yararınıza)

ben geçen mayıs sınavındaki hayal kırıklığından sonra bu çalışmaların önemli bir kısmını o tarihten bu yana sürdürmekteyim. ama hala istediğim noktaya ulaştığımı hissetmiyorum. çok yol kat etmiş hissetmiyorum aradan 4 aydan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen. Ales in zeka dan önce bir sabır işi olduğuna inanıyorum. Bu sınavda istediğim sonucu alamazsam da Mayıs/2014 sınavına aynı tempoda hazırlanmaya devam edeceğim.

Anlayacağınız konuyu gurur meselesi yaptım ... hepinize iyi dileklerimi iletiyorum

pelinn

Öğrenci
arkadaşlar ales sayısal mantık kitabı olarak ne önerirsiniz. aklımda bir uzman var bide tasarı yayınları var.cvpalrınzıı bekliyorum..