Bilimsel Hazırlık ve Araştırma Görevlisi

iletişim

Öğrenci
arkadaşlar benim amacım bölümümden çok farklı bir alanda araştırma görevlisi olmak, bu yüzden araştırma görevlisi kadrolarına başvurabilmek için gereken "o alanda yüksek lisans yapıyor olma" şartını taşıyabilmem gerekiyor.

bana 1 yıl bilimsel hazırlık uygulanacak. benim 1 yıl kendi cebimden okuma imkanım yok. bilimsel hazırlık başlar başlamaz, "o alanda yüksek lisans yapıyor olma" şartı arayan araştırma görevliliği kadrolarına başvurmak ve kabul edilirsem yatay geçişle araştırma görevlisi olduğum üniversiteye geçmek istiyorum.

sormak istediğim bilimsel hazırlık okuyanlar yüksek lisans yapıyor sayılıyor mu ve bu kadrolara başvurabiliyor mu? yarına kadar karar vermem lazım. bilgisi olanlar acil yardım ederse çok sevinirim.

Benim bildiğim bilimsel hazırlık derslerini alırken, aynı zamadan yüksek lisans veya doktoradan da ders alınabildiği yönünde.

marine

Öğrenci
hocam ben bilimsel hazırlık okuduğum bir alandan araştırma görevliliği için başvuruda bulundum , şu durumda benim başvurum geçersiz mi sayılır ? ((belgeleri inceleyen memur bir eksiklik olmadığını söylemişti , şimdi endişelenmeye başladım))

Hocam bilimsel hazırlıktayken oyp basvurusunda bulunulabiliyor mu? Aynı durumu bende yasamaktayım. Yardımcı olur musunuz.

haritacı2

Öğrenci
Normalde bilimsel hazırlıktayken öğrenci statüsünde olamıyorsunuz o yüzden "alanda yüksek lisans yapıyor olma" şartını sağlamıyorsunuz. Lisans derslerini vermeden y.lisans öğrencisi olamazsınız.

Nazmi Hocam bilimsel hazırlık dönemi öyp için yüksek lisans bitirme 3 yıl şartı içerisinde mi sayılıyor? Bu konu hakkında net bir bilgi var mı acaba?

Hazel_aze

Öğrenci
Benim de uzun zamandan beri sormak istediğim bir soru var bu konuyla ilgili. Ben bitirdiğim lisans alanında çalışmadım. Reklam alanında grafikerden tutun sanat yönetmenliğine geldim. Şimdi tahsilim olsun istiyorum ve Avrupa değil, Türkiye'yi tercih etdim. Yuksek lisans almak istiyorum fakat farkli lisandan geldiğim için bilimsel Hazırlık almalıyım mi? Yani bu zorunlu mu? Her hangi bir sınavla seviye tespiti yapamazlar mi?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Benim de uzun zamandan beri sormak istediğim bir soru var bu konuyla ilgili. Ben bitirdiğim lisans alanında çalışmadım. Reklam alanında grafikerden tutun sanat yönetmenliğine geldim. Şimdi tahsilim olsun istiyorum ve Avrupa değil, Türkiye'yi tercih etdim. Yuksek lisans almak istiyorum fakat farkli lisandan geldiğim için bilimsel Hazırlık almalıyım mi? Yani bu zorunlu mu? Her hangi bir sınavla seviye tespiti yapamazlar mi?

Bazı bölümlerde bilimsel hazırlık zorunlu değildir ama daha öncede açıklamıştım size bölümleriniz çok farklı fark derslerini almalısınız ne yazık ki.

aktan

Doçent

Farklı lisans programlarını ya almazlar ya da alırlarsa bilimsel hazırlığa tabi tutarlar.
Ancak söylemiş olduğunuz gibi bir seviye tespit sınavı olmaz, ki zaten yüksek lisansa girerken bilimsel sınava girmiş oluyorsunuz...

aktan

Doçent
Evet yabancıyım. Fakat yine anlaşılmadı tarafımdan. Demek istediğiniz şu mu: Farkli lisanstdan geldiğim için alınmama ihtimali var?

Yüksek lisans yapacağınız alan ile lisans mezunu olduğunuz alanın aynı olmasına gerek yok...Yani kabul edilebilirsiniz. Ancak, farklı lisans mezunu olduğunuz için bilimsel hazırlık derslerini almak zorundasınız..

Ancak, farklı bir lisan biliyor olmanız, Türkiye Türkçesini 2.dil olarak kullanıyor olmanız bir problem değil...Yani bundan dolayı bilimsel hazırlık dersine girmeniz gerekmez..

A

Akademik Forum

Guest
Bilimsel hazırlık

Merhaba. Ben eğitim yönetiminde yüksek lisansa kaydoldum. Bu dönem bilimsel hazırlık okuyacağım. Bu durumda temmuz öyp alımlarında yüksek lisans yapıyor olma şartını sağlar mıyım? En son 2 yıl önce konuşulmuş ama netlik yok. Bilgisi olan paylaşabilir mi?

A

Akademik Forum

Guest
Nazmi hocam .bn yl de bilimsel hazirliga basvurmak istiyorum ama bilimsel hazirliktayken ogrenci belgesi aldigimizda uzerinde bilimsel hazirlik yaziyor mu

A

Akademik Forum

Guest
Bilimsel hazırkık

Bilimsem hazırlık da kaldım hocam tek bi dersten buda bölüm başkanı hocamızın dersi alttan bu dersi alarak devam edeneyecegimizi söyledi ayrıca kaldıgıma da inanmıyorum kagıdımı kontrol ettirsem yine aynı hocamız bakacakmıs dilekce versek alttan bu dersi almak yine aynı hocanın kararıyla onaylanıcak ki onaylamıyor ne yapıcagımı bilemedim böyle cok kişiyiz bilgi verirseniz cok sevinirim.

A

Akademik Forum

Guest
bılımsel hazırlıgı bıtırım dıger bır unuversıteye yerlese bılırmıyım dıploma notuna gore

hocam ben konya selcuk unıversıtesı bılımsel hazılık sınıfındayım 2. ogretımındeyım ılk %10 dılemede gırıyorum baska bır unıversıteye yatay gecıs yapa bılırmıyım? okul basarıma gore dıplama puanına gore ?

kuşlar

Öğrenci
Merhabalar,

2011 öncesi atılma varken bilimsel hazırlık YL öğrencisi statüsünde değilmiş, atılma kalkınca YL öğrencisi statüsü kazanmışlar diye anlıyorum. Peki 2016'da atılmanın geri gelmesiyle bu durumda bir değişiklik oldu mu? Bu konuda son iki yıl içinde bir tecrübesi olan, bilimsel hazırlığa rağmen kadro alabilen veya bilimsel hazırlık yüzünden başvuramayan oldu mu?

Bu konu çok sorulmuş ama 2016'dan sonra verilmiş bir cevap bulamadım, bu yüzden yeniden sormak istedim. Burslara, kadrolara başvurup başvuramayacağımı bilemiyorum çünkü şu an. Çok teşekkürler.