Dil Eğitimi Sonucu Puanı Hala Yükseltemezsek Neler Oluyor ?

KB001

Öğrenci
Merhabalar,

Birşey sormak istiyorum tecrübesi, bilgisi olan arkadaşlar bi yardımcı olurlarsa sevinirim.
Şimdi benim hem dil puanı düşüklüğüm hem de lisansütü eğitimi olmayan kuruma atanmışlığım var.
Bu durumda sanırım ilk olarak dil eğitimi alıorum ilk bununla ilgili senet imzalıyorum...

Sorum şu eğer dil eğitimi sürecinden sonra sınavlardan hala barajı geçemezsek, Sadece ilişiğim mi kesilir oksa üstüne bir de tazminata mı maruz kalırım. Kalırsam ne kadar ödetilir (yaklaşık olarak)

Teşekkürler, iyi forumlar...

beanpole

Öğrenci
Merhabalar,

Birşey sormak istiyorum tecrübesi, bilgisi olan arkadaşlar bi yardımcı olurlarsa sevinirim.
Şimdi benim hem dil puanı düşüklüğüm hem de lisansütü eğitimi olmayan kuruma atanmışlığım var.
Bu durumda sanırım ilk olarak dil eğitimi alıorum ilk bununla ilgili senet imzalıyorum...

Sorum şu eğer dil eğitimi sürecinden sonra sınavlardan hala barajı geçemezsek, Sadece ilişiğim mi kesilir oksa üstüne bir de tazminata mı maruz kalırım. Kalırsam ne kadar ödetilir (yaklaşık olarak)

merhaba ben bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım; dil puanı 50nin altında olanlar 1 yıl içinde dilden 65 ve üzeri almak zorunda yani 2 kurs dönemi. eger bu süre içerisinde dili geçemezse ilişiği kesilir. tabi senette geri ödetilir ama ne kadar tutar ödetilir bilmiyorum.

POSEİDON1

Öğrenci
Hocam herkese hayirli olsun öncelikle :) benim bir sorum olacaktı. Ben şimdi Çanakkalede yuksek lisans yapiyorum OYP ile Vana atandim.Dil kursuna gitmem gerekecek.
Simdi hocam ben Vana belgeleri teslim ettikten sonra goreve baslayip oylemi dil kursu tercihlerini bekleyecegim ? Yardimci olursaniz sevinirim ,simdiden tesekkurler :)

SENTURK61

Araştırma Görevlisi
Merhabalar,

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Yabancı Dil Eğitimi ve Lisansüstü Eğitim-Öğretim

Yurt içinde yabancı dil eğitimi
MADDE 7 " (1) ÖYP kapsamında yükseköğretim kurumlarına atanan ve yabancı dil puanı 65'in altında olan araştırma görevlileri ÖYP puanları ve tercihleri esas alınarak merkezi yerleştirme sistemi ile Yükseköğretim Yürütme Kurulunun belirlediği yurtiçindeki yükseköğretim kurumlarına altı ay süreyle dil eğitimi almak üzere yerleştirilir.
(2) ÖYP araştırma görevlileri, eğitim süresi boyunca yabancı dil eğitimi veren yükseköğretim kurumlarında 2547 sayılı Kanunun 39 uncu maddesinin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilirler.
(3) ÖYP araştırma görevlilerinin yurtiçi yabancı dil eğitimine katılmaları ve devam etmeleri zorunludur. Dil eğitimine katılmayanların veya yeterli dil puanı almış olsalar dahi dil eğitimine mazeretsiz olarak toplam 10 (on) iş günü devam etmeyenlerin kadro ile ilişikleri kesilir.
(4) Yurtiçindeki yabancı dil eğitimini tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri, başkaca bir işleme gerek kalmaksızın kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarına dönerler ve kurumlarını bilgilendirirler. Ancak ÖYP araştırma görevlisi olarak atandığı tarihten itibaren; yabancı dil puanı 50'nin altında olan araştırma görevlilerinin bir yılın sonunda, yabancı dil puanı 65'in altında olan araştırma görevlilerinin ise iki yılın sonunda kadroları ile ilişikleri kesilir.

Sormak istediğiniz bir şey varmı Hocam ?

KB001

Öğrenci
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Yabancı Dil Eğitimi ve Lisansüstü Eğitim-Öğretim

Yurt içinde yabancı dil eğitimi
MADDE 7 " (1) ÖYP kapsamında yükseköğretim kurumlarına atanan ve yabancı dil puanı 65'in altında olan araştırma görevlileri ÖYP puanları ve tercihleri esas alınarak merkezi yerleştirme sistemi ile Yükseköğretim Yürütme Kurulunun belirlediği yurtiçindeki yükseköğretim kurumlarına altı ay süreyle dil eğitimi almak üzere yerleştirilir.
(2) ÖYP araştırma görevlileri, eğitim süresi boyunca yabancı dil eğitimi veren yükseköğretim kurumlarında 2547 sayılı Kanunun 39 uncu maddesinin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilirler.
(3) ÖYP araştırma görevlilerinin yurtiçi yabancı dil eğitimine katılmaları ve devam etmeleri zorunludur. Dil eğitimine katılmayanların veya yeterli dil puanı almış olsalar dahi dil eğitimine mazeretsiz olarak toplam 10 (on) iş günü devam etmeyenlerin kadro ile ilişikleri kesilir.
(4) Yurtiçindeki yabancı dil eğitimini tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri, başkaca bir işleme gerek kalmaksızın kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarına dönerler ve kurumlarını bilgilendirirler. Ancak ÖYP araştırma görevlisi olarak atandığı tarihten itibaren; yabancı dil puanı 50'nin altında olan araştırma görevlilerinin bir yılın sonunda, yabancı dil puanı 65'in altında olan araştırma görevlilerinin ise iki yılın sonunda kadroları ile ilişikleri kesilir.

Sormak istediğiniz bir şey varmı Hocam ?

Bunları okudum ki zaten - de ilişiği kesilkmek demek benden para alacaklar demek anlamına geliyor mu ?
Bi dünya para öder miyim ödemez miyim önemli olan o

aslıs1

Öğrenci
evet benim de merak ettiğim konu bu. evet dili geçemezsek ilişkimi kesiliyor. peki para ödüyor muyuz dil yüzünden ilişki kesilirse?

KB001

Öğrenci
merhaba ben bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım; dil puanı 50nin altında olanlar 1 yıl içinde dilden 65 ve üzeri almak zorunda yani 2 kurs dönemi. eger bu süre içerisinde dili geçemezse ilişiği kesilir. tabi senette geri ödetilir ama ne kadar tutar ödetilir bilmiyorum.

Senet tutarları tahmini ne kadar acaba.
of of keşke lisansütü eğitimi olan bi yeri yazsaydım, şimdi dil eğitimini bitirip 6 ayda bi şekilde zorunlu hizmet yapmam gerekiyormuş. Dil eğitiminden sonra hemen lisansütü eğitime başlamamız gerekiyoır mu?
Yani Dil eğitiimnden gelir gelmez ikinic yüksek lisans senedini imzalamadan 6ay bi görevlerde çalışma şansımız yok mu böle istifa edince bi tazminat zorunluluğum olmasa.

Benim şimdi 1- yabancı dili geçemezsem 2- bir -iki yıl gibi bi ihtimal başka bi planım var o olursa istifa etmeme gerekecek bu durumu nasıl ayaRLAYAbilirim diye düşünüyorum

- - - Güncellendi - - -

Sadece dil kursunun parasını ödüyorsunuz diye biliyorum. Zaten senet imzalamanız dilinizin 65+ olması gerekiyor :)

Senet imzalamamız için Dilin düşük olması gerekiyor :S
Düşük oldugu için imzlayacagız ewet ama ya puanı yükseltmezsek para ödeyecek miiz önemli olan o

SENTURK61

Araştırma Görevlisi
Senet tutarları tahmini ne kadar acaba.
of of keşke lisansütü eğitimi olan bi yeri yazsaydım, şimdi dil eğitimini bitirip 6 ayda bi şekilde zorunlu hizmet yapmam gerekiyormuş. Dil eğitiminden sonra hemen lisansütü eğitime başlamamız gerekiyoır mu?
Yani Dil eğitiimnden gelir gelmez ikinic yüksek lisans senedini imzalamadan 6ay bi görevlerde çalışma şansımız yok mu böle istifa edince bi tazminat zorunluluğum olmasa.

Benim şimdi 1- yabancı dili geçemezsem 2- bir -iki yıl gibi bi ihtimal başka bi planım var o olursa istifa etmeme gerekecek bu durumu nasıl ayaRLAYAbilirim diye düşünüyorum

- - - Güncellendi - - -

Senet imzalamamız için Dilin düşük olması gerekiyor :S
Düşük oldugu için imzlayacagız ewet ama ya puanı yükseltmezsek para ödeyecek miiz önemli olan o

Hocam dil kursu parası + 40- 50 bin tl civarında bir meblağı sizden istiyorlardı önceden ancak simdi daha fazladır

SENTURK61

Araştırma Görevlisi
Hem o var hem de hepsinden ötesi

bi kaç ıl içinde büük bi planım hayalim var ama gerçekleştirme şansım biraz zor/ağır ama olursa öyp yi bırakmak basıma işler açacak hiç öp ye bulaşmazsam durduk ere fırsatı kacırmış olacagım vs vs...

Hocam atanmışsınız bence yolunuza bakmanız, ihtimalleri gözardı etmeniz en yerinde karar olacaktır ancak tabiki karar sizin :)

qpuro

Kısıtlanmış Üyelik
Hem o var hem de hepsinden ötesi

bi kaç ıl içinde büük bi planım hayalim var ama gerçekleştirme şansım biraz zor/ağır ama olursa öyp yi bırakmak basıma işler açacak hiç öp ye bulaşmazsam durduk ere fırsatı kacırmış olacagım vs vs...

Ulan niye yazdın o zaman senet imzalayacağın kadroları, 65 puanın yok madem niye ÖYP tercihi yaptın?

Ağzımı bozduracaksın biraz daha konuşursan farkında değilsin. Burada bölüm birincileri, 98.75 dil puanlı, 3-4 dil bilen BM'de çevirmenlik yapmış arkadaşlarımız bile bölümlerine kadro verilmediği için atanamadı. Senin şansına bölümüne kadro açılmış, uyduruk puanlarınla kazanmışsın hala yaptığın muhabbete bak.

Bas bas bağırıyoruz koşullar bunlar bunlar ona göre tercih yapın diye. Facebook'tan duyuruyoruz, chatbox'tan defalarca yazıyoruz. Koşulları göze alamayanlar başvurup kadro yakmasınlar diye.

Son düzenleme:

pepsiadam

Öğrenci
Ulan niye yazdın o zaman senet imzalayacağın kadroları, niye 65 puanın yok madem ÖYP tercihi yaptın. Ağzımı bozduracaksın biraz daha konuşursan farkında değilsin. Burada 98.75 dil puanlı arkadaşlarımız kadro verilmediği için atanamadı, senin şansına bölümüne kadro açılmış uyduruk puanlarınla kazanmışsın hala yaptığın muhabbete bak.

Bas bas bağırıyoruz koşullar bunlar bunlar ona göre tercih yapın diye. Facebook'tan duyuruyoruz, chatbox'tan defalarca yazıyoruz. Koşulları göze alamayanlar başvurup kadro yakmasınlar diye.

Göze alabilmek için önceden biliyor olmak lazım, atandıktan sonra öğrenmeye başlıyor.

Bir tarafta çalışan, emek veren ve gerçekten hak eden ama kadroya giremeyenler, diğer tarafta işsiz kalmamak adına ÖYP'yi fırsat olarak görüp, gereksiz yere kadro işgal edenler.

Çok yazık...

Son düzenleme:

KB001

Öğrenci
Ulan niye yazdın o zaman senet imzalayacağın kadroları, 65 puanın yok madem niye ÖYP tercihi yaptın?

Ağzımı bozduracaksın biraz daha konuşursan farkında değilsin. Burada bölüm birincileri, 98.75 dil puanlı, 3-4 dil bilen BM'de çevirmenlik yapmış arkadaşlarımız bile bölümlerine kadro verilmediği için atanamadı. Senin şansına bölümüne kadro açılmış, uyduruk puanlarınla kazanmışsın hala yaptığın muhabbete bak.

Herkesin bölümü farklı sanki ben yazmasam sen ya da onlar atanacak ; benim bölümden atanan gene atanmıştır, ayrıca ÖYP istediğim bişey ama daha da yüksek bi planım da var fakat nei nasıl yapabileceğimi kestiremeiyorum ki bahsettim bundan, öyp fırsatını kacırmamak için bu kadar arastırıyorum dolayısı ile isteyerek yazmış bulunuorum ..

Hernese şimdi amacım sana yada bu konuya cevap vermek ve/veya kişisel şeyler yazmak değil tek amacım buna çözüm bulmak ....

qpuro

Kısıtlanmış Üyelik
Göze alabilmek için önceden biliyor olmak lazım, atandıktan sonra öğrenmeye başlıyor.

Bir tarafta çalışan, emek veren ve gerçekten hak eden ama kadroya giremeyenler, diğer tarafta işsiz kalmamak adına ÖYP'yi son çare olarak görüp, gereksiz yere kadro işgal edenler.

Çok yazık...

Aynen öyle.

Sonra tabiki YÖK " kadrolar boş kaldığı için ÖYP'yi kaldırdık " gibi bir açıklama yapar. Bu terbiyesiz kendini ifşa ettiği için görüyoruz, bunun gibi olup da kendini saklayan onlarca kişi var...

Devlet, seni dil bilmediğin halde öğretim elemanı olarak kadroya almak gibi büyük bir özveride bulunmuş ve demiş ki öğren, kendini yetiştir öğretim üyesi ol. Adı üstünde ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI. Ama illaki her güzel şeyi art niyetle sömürecek olan bunun gibi insanlar çıkacak. Bu ülkede ne yazık ki böyle insanların sayısı hiç de az olmadığı için bir arpa boyu yol alamıyoruz.

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Merhaba, 40-50 bin lira Türkiye'de dil kursu için çok abartı bir ücret değil mi?