e-YDS Hakkında Yorumlar ve Başvuru İşlemleri

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Takipçimiz Adnan Özdemir arkadaşımızın Facebook sayfamızda ilettiği e- YDS hakkındaki bilgilerdir.

2015 Nisan e-YDS Başvuru Kılavuzu

Merhaba Arkadaşlar,

20 Aralık 2014 tarihinde yapılan e-yds sınavına girmiş biri olarak ve kontenjanın sınırlı olması nedeniyle sınava nasıl başvuru yaptığımı ve sınav hakkında ki yorumlarımı , bu sınava girmek isteyen Siz arkadaşlar için paylaşmak istiyorum.
Öncelikle sınava ne şekilde başvuru yapabildiğimi anlatmak istiyorum

Bunu anlatmadan önce daha önce ÖDEMELER sekmesinden, her hangi bir sınav için başvuru yapıyormuşçasına sisteme girin. Orda gerekebilecek bilgileri göreceksiniz. ( kart numarası- tarihi- güvenlik numarası, telefon numarası gibi bilgiler istediğini göreceksiniz) bu bilgileri kolayca okuyacağınız boş sayfaya SIRASINA UYGUN OLARAK yazın önünüzde bulunsun. AMA SINAV GÜNÜ BUNU YAPMAYIN!!

1) Sınava başvuru yapılacağı gün, Başvuru saatinden (14:00), 4-5 dk önce Ösym – ÖDEMELER- sekmesine girip sayfayı daima yenileyin. E-yds menüsünü görür görmez hızlı bir şekilde bilgileri doldurun ( o esnada sistem çok yavaş olacaktır ve ^^ ilerle^^ menüsünün olduğu yer sönümlenecektir, ama gene de siz o yeri daima bilgileri girdikten sonra fare ile o yere getirip sürekli tıklayın. ( telefonunuza verdiğiniz kart numarasından 120 tl düşülecektir gibisinden bir onay kodu gönderiyor bu yüzden telefonunuzun şebekesinin iyi çekeceği yerlere koymanız faydanıza olacaktır.

2) Onay kodu gönderildikten sonra yine o kodu hatasız olarak sonrasında çıkacak olan menüye çık hızlı şekilde yazıp, ilerle butonuna basıp, BAŞVURUNUZ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE ALINMIŞTIR. Yazısını gördüğünüz an bu iş tamamdır. Ondan sonra kendi sayfanıza girerek (ADAY ââ‚¬â€œİŞL) e-yds başvurunuzu yapacaksınız.( bunca eziyetten sonra en zevkli tarafı )

3) Ayrıca da ben bir ara internet bankacılığında bulunan ösym menüsünden ödemeler kısmından –e-yds başvurusunu kart bilgilerini girmeden direk öde kısmından yaparım diye uyanıklık yapmıştım, maalesef orda ki menüyü göremedim bile , SAKIN BU YÖNTEMLE BAŞVURU YAPMAYIN!!

Sınavda sınırlı kontenjan olması ve yılda su an 4 kere yapılıyor olması nedeniyle ve başvurudan 16 gün içinde sınavın gerçekleşiyor olması, ve dolayısıyla senede 1 kez e-yds ye girme şansınızdan dolayı (şimdilik),
e-yds ye başvuru yapacaklarıma tavsiyem, Bugünden itibaren e-yds için ciddi bir çalışma yapmaları faydanıza olacaktır. ( en azından 16 güne çalışmanızı sıkıştırmamış olursunuz). Burda ki tavsiyem kendinizi tam hazır etmeden bu e-yds sınavında ki yılda 1 kere girme hakkını kullanmayın.

Sınav yerleri olarak (ANKARA) Bilkent ve ÖVEÇLERdeki sınav yerlerinde yapılıyor. Ben ÖVEÇLER’deki yerde şehir dışından (ADANA) Gelerek ve ANKARA’ yı bilmiyor biri olarak, ÖVEÇLER’de bulunan sınav merkezine OTOGAR-ÖVEÇ ARASI yaklaşık olarak 20-25 dk ve otogarın arka çıkısında yol üstünde ulaşım mümkün. Uçakla gelecekler içinde HAVALİMANI ve OTOGAR yaklaşık 1 Saat, Yani ŞEHİR dışından gelecekler ve Ankara ‘ yı bilmeyenler için Havalimanı-ÖVEÇLER’ deki yer için yaklaşık kabaca en az 2 saat önce HAVALİMANINDAN yola çıkmış olmaları gerekmektedir.

Sınav binasına girişte klasik olarak nelerin alınmadığını biliyorsunuzr, ama yanınızda cep telefonu cüzdan gibi ufak eşyaları sınav yerine girmeden hemen önce kilitli küçük yere bırakıp kilitleyip içeri girebiliyorsunuz. (30x40 cm) genelde cüzdan telefon benzeri eşyaları koyabiiyorsunuz,

Sınav ortamı gayet güzel ve sessiz bir ortam, daha önce e-yds uygulama sınav sorularını sistemi tanımak için bakmanız faydanıza olacaktır.
En son yds’ den tam 50 puan almış biri olaraktan, bu e-yds sınavından 63,25 puan aldım. En son yapılan YDS sınav zorluğuna yakın olduğu ve biraz daha yapılabilir sorular olduğunu söyleyebilirim. Girdiğim sınavla ilgili istatistiği bilgiler , sınava giren 192 kişiden 79 u ,50 puanı geçemedi. 60-70 arası 26, kişi, 70-80 arası 18, ve 90-100 arası puan alan 3 kişidir. , tabi bu sınav zorluğu sınavdan sınava değişiklik gösterebilir. Bu yüzden çok ciddi bir şekilde çalışma yapmanız gerekli.

SÖYLEYECEKLERİM BU KADAR UMARIM FAYDALI BİLGİLER VERMİŞİMDİR. BAŞKA SORMAK İSTEDİĞİNİZ SORU VARSA BURAYA
YAZABİLİRSİNİZ YADA BANA MESAJ YOLUYLADA ULAŞABİLİRSİNİZ. HEPİNİZE BAŞARILAR!!

Adnan Özdemir

Son düzenleme:
G

Gokhan46

Guest
Sisteme girecegimiz telefon numarasina mi kod gelecek yoksa kredi karti sahibinin telefon numarasina mi gidecek

ran

Doçent
Sisteme girecegimiz telefon numarasina mi kod gelecek yoksa kredi karti sahibinin telefon numarasina mi gidecek

Eğer anladığım şeyi soruyorsanız; kredi kartıyla yapılan ödemenin diğer alışverişlerden hiç bir farkı yok. Bu nedenle, kredi kartında tanımlı olan cep telefonuna kod gelecektir.

G

Gokhan46

Guest
Evet doğru anladiniz da soyle bi sorum daha olacak kredi karti değilde banka kartiylada odeme yapılacağı belirtilmiş bu durumda kod hangi noya gidecek yazıda vereceğimiz noya kod geleceği yazılmış yanlis okumadiysam, ? Cevabiniz icin şimdiden teşekkürler

ran

Doçent
Evet doğru anladiniz da soyle bi sorum daha olacak kredi karti değilde banka kartiylada odeme yapılacağı belirtilmiş bu durumda kod hangi noya gidecek yazıda vereceğimiz noya kod geleceği yazılmış yanlis okumadiysam, ? Cevabiniz icin şimdiden teşekkürler

Banka kartı bile olsa verilen numaraya kod gelmesi mantıklı gelmiyor. Böyle bir durumda büyük güvenlik açığı var demektir. Düşünsenize sizden habersiz kartınızdan ücret çekiliyor. Hem de adamlar kendi numaralarını girerek bunu yapıyor. Yok artık !!? Bilemiyorum, bana mantıklı gelmedi. Uygulama bu şekildeyse de vah benim teknolojik (!) ülkeme vah!

G

Gokhan46

Guest
Cok sukur ödemeyi yaptim hocam ama aday işlemleri sisteminde e yds yi göremiyorum ne zaman sisteme düşer

Ömer Akgül

Öğrenci

hocam kusura bakmayın rahatsız ediyorum. E yds ye basvurduğunüzü gördümde siteden . acaba nasıl yapabildiniz ögrenebilir miyim. saat 14ten önce mi giriş yaptınız sisteme ?

iyi hünler dilerim kerkese
eyds ye başvurdum ödeme işleminide gerçekleştirdim şimdi ne yapmalıyım sınava başvurduğumla ilgili herhangi bişey çıkmıyor aday işlemlerinde acil yardım lütfen

yaa Allah aşkına nasıl başvuruyorsunuz biz 3 bilgisayardan denedik yine olmadı

hocam ben dört sınavdır uğraşıyorum ilk defa denk geldi ama nasıl oldu anlatayım.

Öncelikle ödemeler sayfasını sürekli yenileyerek bekliyorsunuz sonra açıldığında tc kimlik no girip basıyorsunuz devama sonra bişey yapmayın yukarda yavaş dönüyor sol köşede simge bağlanmak zaman alıyor. Ancak asıl mesele bence burada bi kez basınca tekrar tekrar basmayın çünkü ben öyle yapıyordum olmuyordu sonra ödeme ekranı geliyor öde diyorsunuz ve sonra istem sizi yönlendiriyor ziraat bankasının ödeme bölümüne burada da kredi kartı bilgilerinin girip devam diyorsunuz ve bankadan bir onay kodu geliyor telefonunuza onuda giriyorsunuz ve işlem tamam. Daha sonra aday işlemleri bölümünde gözüküyor başvurunuz biraz zaman aldı gözükmesi benim sabredip beklemek gerekiyor. Bundan sonra bi işlem yapmıyorsunuz sanırsam kaydınız varsa ösym sınav siteminde. Bu konuda da beni aydınlatın lütfen işlemini yapan arkadaşlar.

Birde söyle bi durum var kontenjan dolu dese de sayfayı yenilemeye devam edin yarım saat kadar daha çünkü ödeme işlemini yapamayan adayları sistem atıyor ve kontenjan açılıyor.

- - - Güncellendi - - -

Benimki de daha çıkmadı bekleyelim bakalım

çıktıktan sonra bi işlem yaptınız mı hocam

A

Akademik Forum

Guest
bende aradım bana da birsey söylemediler. Ama yarın tekrar aramalıyım sanırım

- - - Güncellendi - - -

Eğer sabah bu iş düzelmezse kesinlikle gün içerisinde ösym aranmalı

ideolog

Öğrenci
en son ağustos e yds çok kolaymış inşallah önümüzde ki normal yds de biraz kolay olur yada çelişkili soru olmasın yeter :)

A

Akademik Forum

Guest
ben bu işten birsey anlamadım. Sabah ara dediler aradım , şimdi de yetkili yok, 10 da arayın dediler. Bu nasıl bir iştir ? İçimden bir ses madur olacağız diyor sanki...

- - - Güncellendi - - -

ben bu işten birsey anlamadım. Sabah ara dediler aradım , şimdi de yetkili yok, 10 da arayın dediler. Bu nasıl bir iştir ? İçimden bir ses madur olacağız diyor sanki...

- - - Güncellendi - - -

Herhangi bir gelişme var mı hocam?

drhatira

Öğrenci
e yds ye bas vurmada internet hizi ne kadar onemlidir? ben 3 sinavdir bas vuru yapamiyorum,kac bilgisayardan bas vuru yaplilmali ayni anda? cok acil yds girmem lazim,nasil bir yol
cizsem basvuru yapa bilirim