IELTS Geçerlilik Süresi (Ortak Dava İçin Toplanıyoruz)

han.akoguz

Öğrenci
Arkadaşlar bu konu defalarca forumda tartışıldı. Bireysel dava açan arkadaşlarımızda oldu yalnız şuana kadar bir sonuç alınmış gözükmemektedir. Şuan hali hazırda yaptığım araştırmalar, ösym ve yök ile yazışmalarım sonucunda, Ielts sınavının geçerlilik süresi, Öyp ve Dil tazminatı konusunda 2 yıl ile sınırlandırılmış. TUS tıpta uzmanlıkta 5 yıl süre belirlenmiş ve cari usül ile akademik personel alımları ise kurumların kendisine bırakılmıştır. Ancak cari usulde de herhangi bir resmi belge ile karara bağlanmadığından onlarda genel itibari ile 2 yıl olarak uygulama yapmaktadırlar. Ayrıca 14.01.2015 tarihde ösym'nin yaptığı açıklama da (http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2015/genel/EsdegerlikTablosu14012015.pdf)
Tüm yabancı diller için dil belgesinin üzerinde bir geçerlik tarihi belirtilmediyse Eylül 2005 ve sonrası tarihli yabancı dil belgelerinin geçerli kabul edilmesine karar verilmiştir. İelts belgesi üzerinde de bir geçerlilik tarihi olmamak la beraber 2 yıl içerisinde yenilenmesi tavsiye edilir ifadesi yer almaktadır. Tüm bunlar göz önüne alındığında açılacak davada başarı elde edilebilineceğini düşünülmektedir.
Sonuç olarak daha öncede eşdeğerliğin haber verilmeksizin kaldırılması konusuda Av. Mustafa Kemal Batur. vasıtası ile dava açılmış ve dava kısa bir sürede olumlu olarak sonuçlanmıştı. Av. Batur ile eşdeğerlik süresi ile ilgili bir dava açılabilir mi diye görüşmem üzerine; kendisi böyle bir davanın olumlu sonuçlanabileceğini, bu konuda kesin bir kararın olmadığını belirtmiş ancak dava sonucunun kamuyu ilgilendiren bir durum teşkil etmesi nedeni ile bir çok kişiyi etkileyeceğini. Bu durumdan mağdur olan kişilerin ortak bir dava açarak mağduriyetin yoğun bir şekilde yaşandığı kanaatinin oluşturulması mahkeme kararını etkileyeceği düşünülmektedir. Bu nedenle en az 25 30 kişilik bir ortak dava açılması gerekmektedir. Bu konudan mağdur olan arkadaşlardan istirhamım bu davaya destek olarak ortak dava açılmasını sağlamak olacaktır. Bu davaya kesin suretle katılmak isteyen arkadaşlar bu başlık altında toplanırsa yeterli sayı elde edildiğinde Av beyle görüşüp ortak dava açılmasını sağlayacağım saygılarımla...

Son düzenleme:

47

Moderator
Bu davanın tam olarak önceliği nedir?
İelts'te denkliğin kaldırlması mı? Yoksa sürenin uzatılması mı?

han.akoguz

Öğrenci
Hocam; Amaç sürede denkliğin yani eşit hakların sağlanması dolayısı ile sürenin uzatılmasıdır.
Şöyle ki daha net bir şekilde amaç denkliğin geri getirilmesi değil alınan puanların diğerleri ile eşdeğer sürede denk kabul edilmesi

kahraman.

Öğrenci
14 şubatta sınav denkliği kaldırıldıktan sonra bu sınava başvurdum ve geçerli not aldım.Çünkü kursa gitmiştim.Bu şekilde mahkemeden bir sonuç alabilir miyim? Bilginiz var mı acaba

han.akoguz

Öğrenci
Dava ile elde edilen düzenleme 14 Şubat ve öncesinde kaydını yapmış kişilerin, 15 Şubat gününden başlamak üzere 30 gün içinde sınava girmeleri kaydı ile eş değerlikleri kabul edilecektir şeklindeydi hocam.

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Bende sizi destekliyorum. Özellikle Ösym'nin yapmış olduğu 14.01.2015 tarihli açıklama emsal gösterilerek dava açılabilir. Bu noktada süre uzatımı söz konusu olabilir.

M

meltem...

Guest
Bende sizi destekliyorum. Özellikle Ösym'nin yapmış olduğu 14.01.2015 tarihli açıklama emsal gösterilerek dava açılabilir. Bu noktada süre uzatımı söz konusu olabilir.

- - - Güncellendi - - -

Kesinlikle surenin uzatilmasi taraftariyim bende 12 arlikda gecer not aldim fakat suan yuksek lisans yapiyorum.Doktoraya ielts gecerlilik surem yetisemiycek aralik sinavi oldugu icin subat doktora alimlarinada yetismiyor.

T

Türk dili

Guest
Hocam; Amaç sürede denkliğin yani eşit hakların sağlanması dolayısı ile sürenin uzatılmasıdır.
Şöyle ki daha net bir şekilde amaç denkliğin geri getirilmesi değil alınan puanların diğerleri ile eşdeğer sürede denk kabul edilmesi
Ben de destekliyorum hocam bize düşen nedir bu konuda ne yapabilriz

A

Akademik Forum

Guest
Hocam bu ielts konusu ile ilgili 4 arkadas muzdaribiz.eger tel veya facebook adresini belirtirsen bu konu hakkinda konusup dawa acalim

han.akoguz

Öğrenci
Arkadaşlar misafir olarak foruma giren arkadaşlarda oluyor takip etmem zor olacak bu şekilde herhalde. Dava sürecine dahil olmak isteyen arkadaşlar [email protected] adresine isim soy isim mümkünse iletişim numaraları ile mail atarlarsa ben kendilerine ulaşacağım.
İletişim numarası vermek istemeyen arkadaşlarımız la mail adresi ile iletişime geçebilirim sakın yanlış anlaşılmasın amaç en az 25 kişiyi toplayabilmek tabi daha fazla kişi katılım sağlarsa daha kolay sonuç alınacaktır saygılarımla...

- - - Güncellendi - - -

Hocam bu ielts konusu ile ilgili 4 arkadas muzdaribiz.eger tel veya facebook adresini belirtirsen bu konu hakkinda konusup dawa acalim

hocam [email protected] adresine mail atarsanız konuşalım.

Son düzenleme:

bigthunder

Doçent
Arkadaşlar misafir olarak foruma giren arkadaşlarda oluyor takip etmem zor olacak bu şekilde herhalde. Dava sürecine dahil olmak isteyen arkadaşlar [email protected] adresine isim soy isim mümkünse iletişim numaraları ile mail atarlarsa ben kendilerine ulaşacağım.
İletişim numarası vermek istemeyen arkadaşlarımız la mail adresi ile iletişime geçebilirim sakın yanlış anlaşılmasın amaç en az 25 kişiyi toplayabilmek tabi daha fazla kişi katılım sağlarsa daha kolay sonuç alınacaktır saygılarımla...

- - - Güncellendi - - -

hocam [email protected] adresine mail atarsanız konuşalım.

hocam ücret kişi başı tahmini ne kadar olur?

A

Akademik Forum

Guest
Sonuna kadar desteklerim. Yalnız mahkeme british counsil e sınav geçerlilik süresini sorarsa 2 yıldır diye cevap vereceklerdir. Ticari olarak yaklaşıyorlar olaya. Bir ülke oturum işlemlerinde 3 yıl kabul ediyor ieltsi. Geçerlilik süresinin değişken olduğuna bu örnek gosterilebilir.

han.akoguz

Öğrenci
Sonuna kadar desteklerim. Yalnız mahkeme british counsil e sınav geçerlilik süresini sorarsa 2 yıldır diye cevap vereceklerdir. Ticari olarak yaklaşıyorlar olaya. Bir ülke oturum işlemlerinde 3 yıl kabul ediyor ieltsi. Geçerlilik süresinin değişken olduğuna bu örnek gosterilebilir.

Hocam haklısınız british council' in 2 yıl da yenilemesi tavsiye edilir diye belirttiği sınava ülkemizde tıpta uzmanlık TUS için 5 yıl geçerlilik biçilmiş sadece bu bile bir adaletsizlik olduğunun örneği İNŞAALAH dava sonucu bu sebeplerle olumlu sonuçlanacaktır sizde daha önce vermiş olduğum mail adresi yolu dahil olursanız seviniriz

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Australian General Skilled Migration (GSM) Programında IELTS geçerliliği 3 yıl mesela. Buradanda anlaşıldığı üzere tavsiyenin dışında, ülkeler geçerlilik sürelerine kendileri karar veriyorlar. Mahkemenin bilirkişi olarak sınavı yapan ve maddi kazanç amacıyla faaliyet gösteren British Council'in bilirkişi olmaması gerektiği, sadece okuduğunu anlamayı ölçen sınavların ömürboyu, tüm dil yeterliliklerini ölçen sınavı ise 2 yıl ile kısıtlı tutulmaması gerekmektedir.