KPDS-ÜDS Kendi İmkanımızla Çalışmak İçin Uzmanlardan Akıl Bekliyorum

xeno

Öğrenci
En yakın zamanda oxford-cambridge story books (bunlar altı level her seviyeden 4-5 tane al), longman gramer kitapları (elementary,pre-intermediate,intermadiate,upper-intermediate(şimdilik)) reader at work ya da more to read kitaplarının her iki seviyesini, iyi bir sözlük ve bilmediğin kelimeleri not etmek için bir defter ve imkanın varsa rosetta stone ingilizce eğitim programını(yalnız biraz zaman alır çalışması) ediniyorsun.. Herkesin çalışma sistemi farklılık gösterir ancak ben kendiminkini yazayım uyarsa kullanırsın.
1-Gramer seviyene bağlı olarak eş zamanlı ve eş seviyeli bir şekilde longman çalışıyor ve hikaye kitaplarını sesli olarak okuyorsun, bu arada sözlük ve kayıt defterin her zaman yanında oluyor.(Bitirdiğin hikaye kitapları tuvalette falan olsun, sözlüksüz okuyarak pekiştirme yaparsın)
2-Reader at work ya da more to read kitaplarından ilk makaleden başlayarak hergün imkanın olduğu sayıda bilmediğin kelimeleri de türkçe karşılığıyla beraber yazarak aynı günün akşamına yatmadan önce ya da nasıl denk gelirse sesli olarak okuyarak (sesli okumak aynı zaman da konuşma ve anlamayı da geliştirir) tekrar ediyorsun.
3-Ertesi gün yeni makalelere başlamadan önce eskilerden sözlüksüz bir şekilde sesli olarak okuyorsun böylelikle kelimeler üzerinde kalıcı öğrenme gerçekleşiyor.
4-Fırsat buldukça internetten ropörtaj vs. dinliyorsun.Uydudan NHK WORLD (ingilizve yayın yapan japon televizyonu) izliyorsun. (Özellikle türkleri (örnek Mustafa AKYOL) dinlersen telaffuz yakınlığından dolayı ilk etapta daha faydalı olacağını düşünüyorum)
4-Yaklaşık altı ay sonra (bu durum kişiye ve çalışma temposuna göre farklılık göseterebilir) artık ortalamanın üstünde bir seviyedesin ve advance seviyeye adım atmak için grameri Cesur ÖZTÜRK Building Skills for Proficiency kitabından çalışmaya başlayıp makale ve çeşitli yayınlar okumaya ve televizyon(artık CNN,AL JAZEERA, BBC seyredebilirsin) ve internetten röportaj, haber vs. dinlemeye aralıksız devam ediyorsun. Yolculuklar için mp3 formatında ingilizce ses kayıtları dinliyorsun..
NOT: Çalışmadan olmaz :)

arşgör

Öğrenci
birader ben daha önce readr at work 1 ve 2'nin bir kısmıını bitirdim.Şimdi more to read dye kitap var onu okuyorum.Ama bu zor gibi at work'lara göre.. Kelime meselesi için defter tutup 2-3 güne bi tkrar ediyorum..Bu ing makale ve sesli yayın olarak nereden çalışırız.. Yani bunun için bir site var mı.

xeno

Öğrenci
Reader at work 1 ve 2' nin tamamını bitirmeni tavsiye ederim, zaten bu kitapların amaçlarından birisi de kelime öğretmektir. Bunları layıkı ile bitirdiğin zaman 4000-5000 kelime öğrenmiş olacaksın (Ölene kadar yeter).. More to read zaten reader at work ün lacivertidir, hangisini istersen yani..
Sesli ve görüntülü yayın= Youtube, Al Jazeera, CNN, BBC NEWS, NHK WORLD
And also, you can find a friend from some page on the net to do practice speaking in english..It is one of the best ways of learning a foreign language..;)

neonce

Öğrenci
www.englishcentral.com u tavsiye edebilirim, kelime öğrenmek ve kelime hazneni geliştirmek için güzel bir site, video tabanlı bir sistemleri var, konulara ve zorluk derecelerine göre ayrılmış videoların tamamı altyazılı ve video içi sözlüğe sahip, boşluk doldurma, kelime quizleri gibi de bir çok araç var sistemde

teyda

Öğrenci
Merhabalar hocalarım,

benim önemle sormak ve öğrenmek istediğim bir konu var. Son 2012 ekim üds ve kasım kpds'de eskiye nazaran görüldü ki, artık öğrendiğimiz kısa yollar, taktikler pek işe yaramıyor. Nitekim, örnek verecek olursam, daha önceki sınavlarda, farz edelim tense sorusu; hangi yapıda olduğunu bulunca kafadan üç seçeneği eleyip, doğruya ulaşma şansımızı %50 yapıyorduk. Ancak şimdi neredeyse tüm şıklar aynı yapıda oluyor ve bizim bu şekilde eleme şansımız azaldı, neredeyse! Yahut bağlaçlarda cümlede zıtlık fark edince, şıklardaki tek zıtlık bağlacını nispeten kolayca seçerken, şimdi en az üçü zıtlık bağlacı oluyor gibi. Bağlaçların anlamı devreye girse de, bu sürenin hızla erimesine neden oluyor...
Bu durumda bazı arkadaşlarımdan eski taktik kitaplarını kaldır çöpe at öğütleri duyuyorum. Anlaşılan o ki, eskiye nazaran sınavın yöntemi değişmiş durumda. Artık öyle "şunu gördün, bunu gördün, direk şu şıkka git" devri kapanmış durumda. Birçokları soruları hazırlayan kurulun bunun farkına vardığını söylüyor. Bu durumda nasıl bir çalışma izlemek gerekir? Ben o kadar yıl "bu taktik sınavı, kuralları bil geç" diyenlerin ne demek istediğini ancak anlayıp, o tarzda bir çalışma oturtmuştum ki, denildiği gibi yöntemlerle doğru sayım ve soru okuma oranım arttı diye epey ümitlenmiştim. Şimdi çok az soruda işe yarıyor. Ama ihtiyacım olan klasik, yabancı film izlenin dışında. Evet okumak çok çok işe yarıyor. Bunu yapıyorum çok yavaş da olsa. Fakat bir plan yapılması gerekirse nasıl olmalı? Artık hangi kitaplar ya da nasıl çalışma yöntemi uygulamalı? Eski sınav kısayolları, taktikleri vs. kitapları gerçekten artık işlevsiz mi? Nedir? :)

serguc

Araştırma Görevlisi
uzman değilim ama tavsiyem seviyeniz ortaysa VOA - Voice of America English News - VOA News dan haberleri okur ve dinlersiniz..sözlük olrak ingilizce sözlük : ingilizce türkçe sözlük : türkçe ingilizce sözlük ve Tureng.com - İngilizce Türkçe Sözlük - Turkish English Dictionary kullanmanız...ilerlettikçe BBC - Homepage cnn veya diğer ingilizce sitelerin sağlık bilim teknoloji gibi haberlerini okuyabilirsinizzz...
kitap olarak reader at work I-II ve readers of üds ve kpds okursanızz... bunların hepsini düzenli bir şekilde yaparsanız bir yıl içinde çok yol kat edersinizz...:)
ben kursa dersane hiç gitmedim...zaman buldukça bunları yapmaya çalışıyorum...çok şükür 65 dil sorunum yok...:)

ozdess

Öğrenci
Yorumlarınız motivasyonumu artırdı, teşekkür ederim.
En yakın zamanda oxford-cambridge story books (bunlar altı level her seviyeden 4-5 tane al), longman gramer kitapları (elementary,pre-intermediate,intermadiate,upper-intermediate(şimdilik)) reader at work ya da more to read kitaplarının her iki seviyesini, iyi bir sözlük ve bilmediğin kelimeleri not etmek için bir defter ve imkanın varsa rosetta stone ingilizce eğitim programını(yalnız biraz zaman alır çalışması) ediniyorsun.. Herkesin çalışma sistemi farklılık gösterir ancak ben kendiminkini yazayım uyarsa kullanırsın.
1-Gramer seviyene bağlı olarak eş zamanlı ve eş seviyeli bir şekilde longman çalışıyor ve hikaye kitaplarını sesli olarak okuyorsun, bu arada sözlük ve kayıt defterin her zaman yanında oluyor.(Bitirdiğin hikaye kitapları tuvalette falan olsun, sözlüksüz okuyarak pekiştirme yaparsın)
2-Reader at work ya da more to read kitaplarından ilk makaleden başlayarak hergün imkanın olduğu sayıda bilmediğin kelimeleri de türkçe karşılığıyla beraber yazarak aynı günün akşamına yatmadan önce ya da nasıl denk gelirse sesli olarak okuyarak (sesli okumak aynı zaman da konuşma ve anlamayı da geliştirir) tekrar ediyorsun.
3-Ertesi gün yeni makalelere başlamadan önce eskilerden sözlüksüz bir şekilde sesli olarak okuyorsun böylelikle kelimeler üzerinde kalıcı öğrenme gerçekleşiyor.
4-Fırsat buldukça internetten ropörtaj vs. dinliyorsun.Uydudan NHK WORLD (ingilizve yayın yapan japon televizyonu) izliyorsun. (Özellikle türkleri (örnek Mustafa AKYOL) dinlersen telaffuz yakınlığından dolayı ilk etapta daha faydalı olacağını düşünüyorum)
4-Yaklaşık altı ay sonra (bu durum kişiye ve çalışma temposuna göre farklılık göseterebilir) artık ortalamanın üstünde bir seviyedesin ve advance seviyeye adım atmak için grameri Cesur ÖZTÜRK Building Skills for Proficiency kitabından çalışmaya başlayıp makale ve çeşitli yayınlar okumaya ve televizyon(artık CNN,AL JAZEERA, BBC seyredebilirsin) ve internetten röportaj, haber vs. dinlemeye aralıksız devam ediyorsun. Yolculuklar için mp3 formatında ingilizce ses kayıtları dinliyorsun..
NOT: Çalışmadan olmaz :)