ÖYP Dil Kursu Zorunlu mu?

cnc

Öğrenci
Merhabalar...
üds puanım 65 altı öyp ile atandım..
Acaba dil kursuna gitmeden direk başlayabilir miyim yükseklisansa yoksa dil kursu zorunlumu?

Mustafa

Araştırma Görevlisi
Merhabalar...
üds puanım 65 altı öyp ile atandım..
Acaba dil kursuna gitmeden direk başlayabilir miyim yükseklisansa yoksa dil kursu zorunlumu?
Dil eğitimi almadan başlayamazsınız. 65'i sağlamanız gerekmekte. Sonbahar ÜDS/KPDS'den 65 ve üzeri veya Toefl/IELTS gibi sınavlardan 65 ve üzeri eşdeğer puan almanız halinde durumu dilekçe ile bildirip dil eğitimini bırakabilirsiniz.

cnc

Öğrenci
zaten 2 yıl içinde 65 alma şartı varya hani bunu kursa gitmeden sağlasak kendi imkanlarımızla kabul etmezlermi?

Gamze

Administrator
zaten 2 yıl içinde 65 alma şartı varya hani bunu kursa gitmeden sağlasak kendi imkanlarımızla kabul etmezlermi?

hayır kesinlikle dil kursuna katılmak zorundasınız. ÖYP Usul ve Esaslarını incaleyecek olursanız madde 6 yabancı dil eğitimiyle ilgili. Madde 6'nın içerisindeki bir bölümü aktarayım size;

(3) ÖYP araştırma görevlilerinin yurtiçi yabancı dil eğitimine katılmaları ve devam etmeleri zorunludur. Dil eğitimine katılmayanların veya yeterli dil puanı almış olsalar dahi dil eğitimine devam etmeyenlerin kadro ile ilişikleri kesilir.

Gamze

Administrator
65 üstü için yurtdışı eğitimi yokmudur hocm?

Evet 65ten fazla alanlar için istekleri dahilinde 6 aylık bir yurt dışı eğitimine gönderiliyorlar ama bunun şartları YÖK kurulunca belirleniyor. Şuan bir yurtdışı dil eğitim şartları veya duyuruları yapılmadı. İlanları takip edin uygun bir yerler açıklanabilir belki.

cnc

Öğrenci
peki teşekkür ederim..bir sorum daha olacak..benm başvuru puanım 57.5, kursa gittim 6ay sonra kurs bitiminde 65 alamazsam,yükseklisansım başlayacakmı? bana tanınan 2 yıl sürede aynı zamanda yükseklisans eğitimimi devam ettirebilecekmiyim?

Gamze

Administrator
peki teşekkür ederim..bir sorum daha olacak..benm başvuru puanım 57.5, kursa gittim 6ay sonra kurs bitiminde 65 alamazsam,yükseklisansım başlayacakmı? bana tanınan 2 yıl sürede aynı zamanda yükseklisans eğitimimi devam ettirebilecekmiyim?

hayır dilden 65i geçmediğiniz sürece yüksek lisansa başlayamazsınız.

A

aslanalisan

Guest
arkadaslar merhaba, benim dil puanım 70 ama dil eğitimine katılmak istiyorum, herhangi bir engel var mı bu konuda?

yusuffg

Öğrenci
dil puanınız 65in üzerindeyse zaten dil eğitimine katılmıyorsunuz. Dil eğitimi ÜDS veya KPDSden 65in altında puan alıp o şekilde yerleşenler için.
dostlar benim de puanım 70 üstü kurs ve sınavlar benim için geçerli mi yardımcı olursanız sevinirin yurt dışına gitmek zorunlıumu yan i herhangi bir sınava girmek zorundamıyım

Moderatör tarafında düzenlendi:
M

Merve

Guest
dostlar benim de puanım 70 üstü kurs ve sınavlar benim için geçerli mi yardımcı olursanız sevinirin yurt dışına gitmek zorunlıumu yan i herhangi bir sınava girmek zorundamıyım
65 ve üstü olduğundan dil kursuna gitmenize gerek yok. Yurt dışı dil eğitimi isteğe bağlıdır.

AtanmayanAdam

Öğrenci
65 altı dil puanı olan bir kişi olarak, dil eğitimi olayını tam anlamadım. Ben şimdi bu tercihlerde bir yeri kazandım. Direkt yüksek lisansa başlamayıp 6 ay bekleyecek miyim?
Peki dil kursları nerede veriliyor?
Dil kursları boyunca para alıyor muyum, yoksa para mı veriyorum?
Bu dil kursunun bana 6 ay dışında kaybı var mı?
Yurtdışına gitmenin bana zaman kaybı dışındpara olarak zararı var mı?

M

Merve

Guest
65 altı dil puanı olan bir kişi olarak, dil eğitimi olayını tam anlamadım. Ben şimdi bu tercihlerde bir yeri kazandım. Direkt yüksek lisansa başlamayıp 6 ay bekleyecek miyim?
Peki dil kursları nerede veriliyor?
Dil kursları boyunca para alıyor muyum, yoksa para mı veriyorum?
Bu dil kursunun bana 6 ay dışında kaybı var mı?
Yurtdışına gitmenin bana zaman kaybı dışındpara olarak zararı var mı?
65 almadan öyp kapsamında y.lisansa başlayamazsınız. Dil kursu veren okulların listesini forumda bulabilirsiniz. Maaş alıyorsunuz. Atandıktan sonra 1 yıl içinde 50, 2 yıl içinde 65 alamazsanız ilişiğiniz kesilir ve 16 bin tl dil kursu ücreti talep edilebilir.

bilge baran

Öğrenci
Hocam diyelim ki ben, dil eğitimi olan A şehrine atandım ÖYP kapsamında fakat ben dil eğitimini B şehrinde almak istiyorum. Dil eğitimimi B şehrinde alabilir miyim ve eğer alabilirsem B şehrinde sadece dil kursuna mı gideceğim yoksa B şehrindeki bir üniversiteye verilir miyim çalışmam için?

erzaysun

Öğrenci
Ben şu an yüksek lisans okuyorum dilim 63,75 . öyp ile atandım diyelim. Dil kursuna gönderdiler beni, yüksek lisansım ne olacak peki devam edemeyecek miyim?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Ben şu an yüksek lisans okuyorum dilim 63,75 . öyp ile atandım diyelim. Dil kursuna gönderdiler beni, yüksek lisansım ne olacak peki devam edemeyecek miyim?
Devam etmek için vaktiniz olmaz haftada 5 gün gün, günde 5 saat kurs olacak ve önceliğinizin de zaten kurs olması lazım kadronuz buna bağlı ikisini de aynı anda yaparım diyorsanız sorun yok kimse karışmaz ama devamsizlık yaparsanız yine ilişğiniz kesilir.

AtanmayanAdam

Öğrenci
Devam etmek için vaktiniz olmaz haftada 5 gün gün, günde 5 saat kurs olacak ve önceliğinizin de zaten kurs olması lazım kadronuz buna bağlı ikisini de aynı anda yaparım diyorsanız sorun yok kimse karışmaz ama devamsizlık yaparsanız yine ilişğiniz kesilir.

Peki dil kursuna gitmemin bana zaman kaybı dışında bir zararı var mı? Mesela dil kursunda 2085 TL maaşım yatıyor olacak. Bunu geri isterler mi? (2 yıl içinde dili geçtiğimi düşünerek bunu söylüyorum)

Bir de mesela Balıkesir'i kazandım, İstanbul'da dil kursuna gidebilir miyim?