ÖYP Dil Kursu Zorunlu mu?

M

Merve

Guest
Peki dil kursuna gitmemin bana zaman kaybı dışında bir zararı var mı? Mesela dil kursunda 2085 TL maaşım yatıyor olacak. Bunu geri isterler mi? (2 yıl içinde dili geçtiğimi düşünerek bunu söylüyorum)

Bir de mesela Balıkesir'i kazandım, İstanbul'da dil kursuna gidebilir miyim?
65 alamazsanız 16 bin tl dil kursu ücetini talep ederler. Dil merkezlerini öyp puanınızla tercih ediyorsunuz, puanınız yeterse gidersiniz.

sidneh

Profesör
Dil kursu Şubat gibi başlayacak sanırım, peki o zamana kadar TOEFL'dan mesela 65 sınırını geçersek kurs yerine lisansüstü tercihi yapabiliyor muyuz?

nirvana

Öğrenci
1. Şimdi yüksek devam ediyorsa, (tez dönemimdeyim) kursla birlikte tezi yürütebiliyorum; kesin değil mi bu?

2. Bir de zaman bulma denmiş, ancak henüz atanmadığımız için aslında enstitüye kayıtlı öğrenci statüsünde göründüğümüz için, ofis mesaisi vsde olmayacağından tez yaılabilir. Değil mi?

3. Birde tez bittikten sonra 65 alamazsak doktora için bekleyecek miyiz 65 alana kadar?

4. Öte yandan diyelim dil kursu bitti ama tez bitmedi ve 65 alamadım. Atamam yapılır mı yine de?

M

Merve

Guest
1. Evet.
2. Haftada 5 gün 5 saat kursa devam etmeniz gerektiğinden zaman sıkıntı olabilir diye söylenmiştir.
3. Bekleyeceksiniz.
4. Y.lisansı bitirmek için başladığınız günden itibaren 3 yılınız var aksi halde ilişiğiniz kesilir.

thesolvent2

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, atanılan alanda yüksek lisans ve doktora programı olan üniversiteler, dil puanı 65 altında olan arkadaşlara , kendi yüksek lisans ve doktoraya başvuru şartlarını sağlıyorsa dil kursuna göndermeyiz diyorlarmış, bu konuda bilgisi olan var mı acaba ?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhaba arkadaşlar, atanılan alanda yüksek lisans ve doktora programı olan üniversiteler, dil puanı 65 altında olan arkadaşlara , kendi yüksek lisans ve doktoraya başvuru şartlarını sağlıyorsa dil kursuna göndermeyiz diyorlarmış, bu konuda bilgisi olan var mı acaba ?

Öyle bir durum söz konusu olmaz: ÖYP araştırma görevlilerinin yurtiçi yabancı dil eğitimine katılmaları ve devam etmeleri zorunludur. Dil eğitimine katılmayanların veya yeterli dil puanı almış olsalar dahi dil eğitimine devam etmeyenlerin kadro ile ilişikleri kesilir.

thesolvent2

Öğrenci
Nazmi Hocam, Karadeniz Teknik ile ilgili bir sorunmuş bu, malum geçen seneden mimli bir üniversite, sormak istedim, cevabınız için çok teşekkür ederim.

fusobacterium

Öğrenci
benim bir sorum olacak, dil puanımız 60 dil kursuna gidiyoruz gittiğimiz yerde bizi sınava felen tabi tutuyorlarmı ve bu kursu bitirememe, kalma durumu varmı, yoksa sedece eğitimi alıp yds den 65i geçmeyemi çalışıyoruz. simdiden teşekkürler.

F

financier

Guest
benim bir sorum olacak, dil puanımız 60 dil kursuna gidiyoruz gittiğimiz yerde bizi sınava felen tabi tutuyorlarmı ve bu kursu bitirememe, kalma durumu varmı, yoksa sedece eğitimi alıp yds den 65i geçmeyemi çalışıyoruz. simdiden teşekkürler.

Gittiğiniz yerde sadece seviye tespit sınavı yapılır ve ara ara quizler , onların bir önemi yok. önemli olan kurs sonunda YDS den ya da geçerli bir sınavdan 65 ve üzeri bir puan almak.

mmrn

Öğrenci
Gittiğiniz yerde sadece seviye tespit sınavı yapılır ve ara ara quizler , onların bir önemi yok. önemli olan kurs sonunda YDS den ya da geçerli bir sınavdan 65 ve üzeri bir puan almak.

Ben şuan dil eğitimindeyim, yapılan seviye tespit sınavlarına girmediğimizde herhangi bir yaptırımı var mı? buradakiler bilmediğini söylüyorlar.

F

financier

Guest
Ben şuan dil eğitimindeyim, yapılan seviye tespit sınavlarına girmediğimizde herhangi bir yaptırımı var mı? buradakiler bilmediğini söylüyorlar.

Bir yaptırımı olmaz ama girmeniz yararınıza...

Ayrıca şöyle bir durum var ; sınavlar yapılınca neticede imza atıyorsunuz bu sınavlara girmezseniz devamsızlık hanenize eklenir , tek yaptırım devamsızlık sayınızın artmasından dolayı uygulanabilir , onun dışında bazı okullar sınavların sonuçlarını asıl kadronuzun olduğu yere de gönderebiliyorlar. Ben bir quizden 78 aldım okula yollamışlar okuldan aradılar: hadi gözün aydın "dili geçmişsin (65 barajını)" gel göreve başla :D

bu tür durumlar var , resmiyette yaptırımı yok ama sınav sonuçları kayıt altına alınır :)

mmrn

Öğrenci
Bir yaptırımı olmaz ama girmeniz yararınıza...

Ayrıca şöyle bir durum var ; sınavlar yapılınca neticede imza atıyorsunuz bu sınavlara girmezseniz devamsızlık hanenize eklenir , tek yaptırım devamsızlık sayınızın artmasından dolayı uygulanabilir , onun dışında bazı okullar sınavların sonuçlarını asıl kadronuzun olduğu yere de gönderebiliyorlar. Ben bir quizden 78 aldım okula yollamışlar okuldan aradılar: hadi gözün aydın "dili geçmişsin (65 barajını)" gel göreve başla :D

bu tür durumlar var , resmiyette yaptırımı yok ama sınav sonuçları kayıt altına alınır :)

Çok teşekkür ederim Hocam cevabınız için. şimdiye kadar hiç devamsızlığım yok ancak sınav konusunda kararsızdım çünkü daha önce yapılmayan bir sınavımız var hocalarımız biz öylesine rakamlar verelim yönetime vs gibi laflar ettiler hatta önceki notlarınıza benzer yazarız demişti. madem böyle ciddiyetsiz birşey ise tatilimi birleştireyim istemiştim ancak dediğiniz gibi okuluma girmedi diye gönderebilirler ayıp olur :)

Baron24

Öğrenci
merhaba
2013 temmuz atamalarında atandıktan sonra 1 eylül de yapılacak olana yds sınavından 65 ve üstü bir puan aldığımız takdirde açılacak olan dil kursuna gitmemiz gerekli midir?

dytseyma

Öğrenci
merhabalar. bu dönem dil kursu tercihi yapmasak bir sonraki dönem yani Aralık'ta atananlar için açılacak olan dil kursuna katılma imkanımız var mı?