ÖYP Yabancı Dil Şartı

akademusti

Öğrenci
iyi akşamlar benim bir sorum olacaktı. Öyp de tercihler yapılırken dil puanı olarak sadece üds mi kabul ediliyor, yoksa kpds de aynı şekilde kabul ediliyor mu. Şimdiden teşekkürler.

asaasa

Öğrenci
yabancı dil hazırlık tercihlerindeki atama hangi puana göre yapılıyor? atandığımız yekün öyp puanına göre mi yoksa beyan ettiğimiz yabancı dil puanına göre mi?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Yabancı dil eğitimi
MADDE 6 — (1) Yabancı dil puanı 65’in altında olan ÖYP araştırma görevlileri ÖYP puanları ve tercihleri esas alınarak merkezi yerleştirme sistemi ile Yükseköğretim Kurulunun belirlediği yurtiçindeki yükseköğretim kurumlarına altı ay süreyle dil eğitimi almak üzere yerleştirilir.

zs87

Öğrenci
Merhabalar.Ben Alman Dili ve Edebiyatı mezunuyum.KPDS'ye hem İngilizceden hem Almacadan girdim ikisi de 65'in üstünde ama İngilizce puanım daha yüksek bu yüzden de KPDS puanı olarak onu girmek istiyorum.Geçen sene başvurmak istediğim üniversiteleri aradığımda bunun bir sorun olmadığını, hangisi yüksekse onu girmemin puan açısından benim için daha iyi olacağını söylediler.Burada sormak istediğim şu: Bu durum üniversiteye göre değişiklik gösterir mi? Çünkü açıklamalarda hangi dili seçmemiz gerektiğine dair bir madde yok ve KPDS puanı olarak İngilizceyi girdiğim için yabancı dil seçiminde de İngilizceyi mi seçmem gerek yoksa bölümüm Alman Dili ve Edebiyatı olduğu için Almancayı mı seçmeliyim? Cevaplarsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Değişmez, ÖYP başvurusunda KPDS'de bulunan tüm dillerin içinden herhangi birini girebilirsiniz.

zs87

Öğrenci
Peki ingilizce kpds puanımı kullanacağım iöin yabancı dil kısmına ingilizceyi mi seçmem lazım yoksa bölümüm alman dili olduğu için almancayı mı.Kusura bakmayın tam anlayamadım da daha sonrasında sorun çıkmaması için tekrar soruyorum yanlış beyan olarak değerlendirilmesin diye.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Peki ingilizce kpds puanımı kullanacağım iöin yabancı dil kısmına ingilizceyi mi seçmem lazım yoksa bölümüm alman dili olduğu için almancayı mı.Kusura bakmayın tam anlayamadım da daha sonrasında sorun çıkmaması için tekrar soruyorum yanlış beyan olarak değerlendirilmesin diye.

Bölümünüzün hiç bir önemi yok, hangi dili kullanacaksınız onu seçiniz.

ahmedi

Öğrenci
Arkadaşlar ben Muş Alpaslan Üni. atandım.Dil puanım :52,50 bu puanın üzerine koyup, 65 i alabileceğimi düşünüyorum.Benim gibi durumlarda olu da 65 alanlar varsa biraz bilgi almak isterim.Ayrıca dil eğitimi veren bütün üni.ler aynı mı?Hangi Üniversiteyi önerirsiniz?

Gürkan Metin

Öğrenci
YDS Puanının 50-65 arası olması durumunda,2 yıl süre verilmesi halen geçerliliğini koruyor mu acaba? Ben,bu yönetmeliğe göre geçerliliği koruduğunu düşünüyorum ama tam emin olamadım! (2)Adayların ilan edilen kadrolara atamaları, yerleştirildikleri yükseköğretim kurumları tarafından 2547 sayılı Kanunun 33 üncü maddesi uyarınca yapılır. Atamaları sırasında beyanlarının doğruluğunun kontrolü ilgili yükseköğretim kurumunca yapılır. Atamalar; yabancı dil puanı 50'nin altında olanlar için en çok bir yıl, yabancı dil puanı 50-65 (65 hariç) puan arasında olanlar için ise en çok iki yıl süreyle yapılır.

Sercan

Profesör
YDS Puanının 50-65 arası olması durumunda,2 yıl süre verilmesi halen geçerliliğini koruyor mu acaba? Ben,bu yönetmeliğe göre geçerliliği koruduğunu düşünüyorum ama tam emin olamadım! (2)Adayların ilan edilen kadrolara atamaları, yerleştirildikleri yükseköğretim kurumları tarafından 2547 sayılı Kanunun 33 üncü maddesi uyarınca yapılır. Atamaları sırasında beyanlarının doğruluğunun kontrolü ilgili yükseköğretim kurumunca yapılır. Atamalar; yabancı dil puanı 50'nin altında olanlar için en çok bir yıl, yabancı dil puanı 50-65 (65 hariç) puan arasında olanlar için ise en çok iki yıl süreyle yapılır.

Yabancı dil puanınız 50-64 arasında ise iki yıl boyunca 65'i geçmeye çalışırsınız. Eğer yabancı dil puanınız 50 altındaysa ilk yıl mutlaka 50'i geçmeniz gerekir. Atandıktan sonra birinci yılın sonunda hala 50'yi geçemezseniz başarısızlık durumundan ilişiğiniz kesilir.