ÖYP Yurtdışı Dil Eğitimi İçin Kabul?

caylak

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

Hacettepe'de yapılan ÖYP kongresinde, yurtdışından kabul almamız durumunda dil kursuna gidebileceğimiz söylendi. Ben bu hakkımdan yararlanmak istiyorum. Ancak soracağım bir kaç soru var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Kalacağımız yer herhangi bir dil okulu mu yoksa üniversiteler mi olacak? Kabul almak için kime başvuracağız? İşlemler nasıl yapılıyor? Kabul aldık ve gittik diyelim kalacak yer vesaire gibi durumları kabul aldığımız yer mi karşılar kendimiz mi sağlamak zorundayız?

Deneyimli olan arkadaşlardan ayrıntılı bilgi istiyorum. Teşekkürler.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Onu her toplantıda söylüyorlar, henüz karar alınmadı. Sayıştaydan onay bekleniyor açıklamalarını yapacaklarını söylediler bu konuda tecrübeli olan biri yok maalesef çünkü şimdiye kadar hiç uygulanmadı :) Yaklaşık 1 senedir anadili ingilizce olan bir ülkeden kabul alınacak ve YÖK kursu onaylarsa gidilecek dendi tüm işlemler hazırmış ancak dediğim gibi ödeneğin aktarılması için sayıştayda bekliyormuş

Son düzenleme:

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Teşekkürler Nazmi Hocam.

Kabul yazısı için üniversitelere başvuru yapıyoruz o zaman?
Evet bir arkadaşımız denemek için ön başvuru yaptı Amerikadaki bir okula 100 dolar yatırdı ön kabul aldı ve YÖK'e dilekçe gönderdi kabul aldığına dair ancak henüz bir geri dönüş olmadı.

sir.U.

Öğrenci
hocam merhabalar, yoğun gündemde rahatsız etmek istemezdım ancak önemlı bir konuda bilgilerinize ihtiyacım var. ben ekım atamalarında öyp ile atandım ve basvurumu yaptım. atandığım yerde yuksek lisans derslerinin önumuzdeki sonbaharda baslayacağı söylendi.ben d bu uzun süreyi dil eğitimi için değerlendirmeyı dusundum. bildiğimiz üzere YOK 65+ puanlılar ıçın henuz bi cevap vermedi. benim sorum bu sürede 39.md veya varsa baska bir usulle ucretli izin alarak ( masrafları kendim karsılayarak) yurtdısında anlastığım bir dil okuluna görevlendirilmemin mumkun olup olmadığı ve mumkunse nasıl bir süreç gerektiği konusunda. yardımcı olursanız cok sevinirim..

gaysar_lee

Öğrenci
merhaba hocam, öyp genelgesinde değişiklik olmuş, yurtdışı dil eğitimi mimkün hale gelmiş. peki kabul almak için neler yapmamız lazım nasıl başvuru yaparız bunları lütfen anlatır mısınız?

gaysar_lee

Öğrenci
hocam onlara baktım da fiili olarak nasıl başvuruyoruz onu hiç bilemiyorum. mesela hangi üniversitelerin hangi birimlerine nasıl başvuruyoruz? hocalara mı mail atıyoruz yoksa üniversite birimlerine mi? bir de, yabancı dil eğitimi veren yüksek-öğretim kurumu diyor. bu sanırım bizim odtü'nün yabancı dil eğitimi vermesi gibi bir şey değil mi? işte bu birimlere falan nasıl ulaşırım nerelere başvururum bunları merak ediyorum. bir bilginiz varsa paylaşırsanız çok memnun olurum hocam.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
hocam onlara baktım da fiili olarak nasıl başvuruyoruz onu hiç bilemiyorum. mesela hangi üniversitelerin hangi birimlerine nasıl başvuruyoruz? hocalara mı mail atıyoruz yoksa üniversite birimlerine mi? bir de, yabancı dil eğitimi veren yüksek-öğretim kurumu diyor. bu sanırım bizim odtü'nün yabancı dil eğitimi vermesi gibi bir şey değil mi? işte bu birimlere falan nasıl ulaşırım nerelere başvururum bunları merak ediyorum. bir bilginiz varsa paylaşırsanız çok memnun olurum hocam.
Hocam biz de sizler gibi daha yeni gördük önümüzdeki günlerde detaylı bilgiler edinerek açıklamalarda bulunacağız :)

Son düzenleme:

aglot

Öğrenci
Hocam bu konuyla ilgili okulda görüşmeler yaptık, okuldan aldığımız bilgiler oldu; fakat YÖK'ten tam bilgileri almak lazım. Ben bölümdeki hocalarımız ve yönetim ile (dekanlık) konuşmalarımızdan çıkanları paylaşayım sizlerle:
-Anadili İngilizce olan bir ülkede (biz Amerika düşündük) bir dil okulundan kabul alınması gerekiyor. Bunun için "sponsorship letter" gerekiyormuş sanırım, onu da YÖK'ten yazı alarak ya da okuldan alacağımız bir yazıyla alabileceğimizi düşündük.
-6 aylık süreyi kursların başlangıç tarihine göre ayarlamak gerektiği için 15Haziran-15Aralık tarihleri arasına yetişecek şekilde işlemleri halledebilirsek bu tarihler arasında gitmeyi planlıyoruz.

Ama tabi ki kafamıza takılan çok soru var, bunları bir toparlayayım burada. Hem sizler hem gitmek isteyen arkadaşlar bu soruları geliştirerek/çözüme kavuşturarak durumu bir an önce açıklığa kavuştururuz diye umuyorum.

1- Ayarlanacak dil kursunun bir üniversiteye bağlı olması gerekli mi yoksa Amerika'daki özel kurslardan birisi ayarlanabilir mi?
2- Bizlere verilecek Yol masrafı + yevmiye (ABD için sanırım 2400 dolar + günlük 51 dolar) yanında TR'deki maaşımız da yatıyor mu yatmıyor mu? Yatıyorsa bir kesinti yapılıyor mu?
3- Bu dil kursu süresi YL süremizden (3 yıl) düşüyor mu?
4- "Yabancı dil eğitimini başarı ile tamamlayamayan" ibaresi ile ne kastediliyor? Bununla ilgili bir tahmin yürütemedik.
5- Kabul almamız için gerekli olduğu söylenen "Sponsorship letter" ı YÖK'ten alabiliyor muyuz yoksa okul bünyesinden çıkacak bir yazı yeterli olur mu?

Şimdilik bizim okuldaki hocalar-yönetim ve diğer ÖYP'li arkadaşlar ile beraber durumumuz bu. Böyle bir fırsat varken sanırım birçok ÖYP'li arkadaş bu durumu değerlendirmek ister. Bu durum ile ilgilenir ve bir an önce sorularımızı çözüme kavuşturursak bu yaza gidebileceğimizi umuyorum :)

thesolvent2

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, benim en çok merak ettiğim husus İngilizce için Almanya'ya gidebilir miyim? Algot hocama göre sadece anadili İngilizce olan ülkelere gidebiliyoruz, en kısa zamanda açıklasalar da hazirana yetişsek :)

smyrna

Araştırma Görevlisi
[MENTION=36034]aglot[/MENTION] yönetmelikte yurtdışında bir yüksek öğretim kurumundan alınacak antetli imzalı kabul yazısı şeklinde okudum diye hatırlıyorum.

aglot

Öğrenci
[MENTION=36034]aglot[/MENTION] yönetmelikte yurtdışında bir yüksek öğretim kurumundan alınacak antetli imzalı kabul yazısı şeklinde okudum diye hatırlıyorum.

Evet smyrna bizim gözümüzden kaçmış o kısım, bir sorun azaldı bile :) Dediğim gibi bu işin üstüne düşecek arkadaşlar birlikte hareket edersek en kısa sürede çözüme ulaşabileceğimize inanıyorum.

smyrna

Araştırma Görevlisi
[MENTION=36034]aglot[/MENTION], paylaştığınız bilgiler için teşekkürler, kısa zaman içinde bu konuyla ilgili gelişmeler usül, süreç burada netleşecektir. Çoğumuz dil kursunu epeydir bekliyoruz. Sabırlar tükendi, geç olacak ama güzel olacak inşallah.

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

smyrna

Araştırma Görevlisi
Bu arada dil kursuna gittiğimiz dönem öğrenciliğimiz işlediği için süremizden düşüyor diye tahmin ediyorum. Ama bu gibi soruların hepsi kısa zamanda netleşir zaten burada..

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

fit

Öğrenci
Dil kursunda harcanan zamanın normal eğitim sürecimizden eksileceği makul olan, ekstra bir süre olarak tanımlanması pek mümkün değil bence. Net olmayan bir çok mevzudan bir kaçı; bu kursun özel mi yoksa bir üniversiteye bağlı olmak zorunda olduğu mu? Örneğin ABD için 6 aylık bir sürede günde 50 dolardan 3 aylık örneğin 4500 dolar yapar bu özel kurs için yeterli olmaz.

Öğrenci
Hocam bu konuyla ilgili okulda görüşmeler yaptık, okuldan aldığımız bilgiler oldu; fakat YÖK'ten tam bilgileri almak lazım. Ben bölümdeki hocalarımız ve yönetim ile (dekanlık) konuşmalarımızdan çıkanları paylaşayım sizlerle:
-Anadili İngilizce olan bir ülkede (biz Amerika düşündük) bir dil okulundan kabul alınması gerekiyor. Bunun için "sponsorship letter" gerekiyormuş sanırım, onu da YÖK'ten yazı alarak ya da okuldan alacağımız bir yazıyla alabileceğimizi düşündük.
-6 aylık süreyi kursların başlangıç tarihine göre ayarlamak gerektiği için 15Haziran-15Aralık tarihleri arasına yetişecek şekilde işlemleri halledebilirsek bu tarihler arasında gitmeyi planlıyoruz.

Ama tabi ki kafamıza takılan çok soru var, bunları bir toparlayayım burada. Hem sizler hem gitmek isteyen arkadaşlar bu soruları geliştirerek/çözüme kavuşturarak durumu bir an önce açıklığa kavuştururuz diye umuyorum.

1- Ayarlanacak dil kursunun bir üniversiteye bağlı olması gerekli mi yoksa Amerika'daki özel kurslardan birisi ayarlanabilir mi?
2- Bizlere verilecek Yol masrafı + yevmiye (ABD için sanırım 2400 dolar + günlük 51 dolar) yanında TR'deki maaşımız da yatıyor mu yatmıyor mu? Yatıyorsa bir kesinti yapılıyor mu?
3- Bu dil kursu süresi YL süremizden (3 yıl) düşüyor mu?
4- "Yabancı dil eğitimini başarı ile tamamlayamayan" ibaresi ile ne kastediliyor? Bununla ilgili bir tahmin yürütemedik.
5- Kabul almamız için gerekli olduğu söylenen "Sponsorship letter" ı YÖK'ten alabiliyor muyuz yoksa okul bünyesinden çıkacak bir yazı yeterli olur mu?

Şimdilik bizim okuldaki hocalar-yönetim ve diğer ÖYP'li arkadaşlar ile beraber durumumuz bu. Böyle bir fırsat varken sanırım birçok ÖYP'li arkadaş bu durumu değerlendirmek ister. Bu durum ile ilgilenir ve bir an önce sorularımızı çözüme kavuşturursak bu yaza gidebileceğimizi umuyorum :)

Yol masrafı 2500 dolar veriliyor. Sigorta masrafını da karşılar heralde YÖK (ABD için aylık 70$). Bir de maaşın yatacağını düşünüyorum, usul ve esaslarda 39. madde ile görevlendirme yapılacağından bahsediyor. 39. madde de yurt içindeki maaşın kesilmesi diye bir durum yok diye biliyorum.