ÖYP Yurtdışı Dil Eğitimi İçin Kabul?

huseyins

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, kesin olarak bildiğim şey; yurtdışındayken görevlendirildiğiniz için maaşınız kesilmiyor.

Ben ABD'den bir üniversiteden (yönetmelkte belirtildiği gibi yüksek öğretim kurumundan) antetli kağıdında kabul aldım.

Benim asıl kafama takılan soru: yurt dışında dil eğitimi ücretleri çok farklı. Örneği 6 aylık dil eğitimi için 30.000 dolar isteyen de var 7.000 dolar isteteyen de. Bu durumda yök'ün bir üst sınırı var mı? Sonuçta eğitim giderlerimizi yök karşılayacak ve bir üst sınırı vardır sanırım.

asaasa

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, kesin olarak bildiğim şey; yurtdışındayken görevlendirildiğiniz için maaşınız kesilmiyor.

Ben ABD'den bir üniversiteden (yönetmelkte belirtildiği gibi yüksek öğretim kurumundan) antetli kağıdında kabul aldım.

Benim asıl kafama takılan soru: yurt dışında dil eğitimi ücretleri çok farklı. Örneği 6 aylık dil eğitimi için 30.000 dolar isteyen de var 7.000 dolar isteteyen de. Bu durumda yök'ün bir üst sınırı var mı? Sonuçta eğitim giderlerimizi yök karşılayacak ve bir üst sınırı vardır sanırım.

ben de başvuru yapmayı planlıyorum ama sizin dediğiniz gibi her okulun istediği tutar farklı oluyor. bu sebeple yök'ün bir üst limit belirleyeceğini düşünüyorum ve umarım bunu bir an önce yaparlar. yoksa 2 yıl da bu limitin belirlenmesini beklemekle geçecek ve o arada doktora bitecek.

aglot

Öğrenci
hocam sponsorship letter nedir acaba tam olarak ?

Hocam okul masrafını YÖK'ün ya da okulun karşılayacağına dair bir yazı. Bu kağıt olduktan sonra bahsedilen kabul belgesinin hemen alınabileceğini söyledi ABD'de YLSY ile bulunan arkadaşlar. Okuldaki hocalarımız da onayladı. Ama elbette ki net bilgilere, burda birbirimize yardımcı olarak ulaşacağız. Sanırım şu anda insanlar normal olarak ÖYP tercih işlemleriyle uğraşıyorlar. Araya girmeyelim, o tercih karmaşası bitsin biz de bilgi almak için uğraşlarımızı arttıralım. Dediğim gibi bu yaza yetişebileceğimizi düşünüyorum.

fit

Öğrenci
Arkadaşlar özel veya devlet kurumu olsun yurtdışındaki herhangi bir kurumdan kabul belgesi alabilmek için bizden bir hesap istiyor veya sponsorship letter dediğimiz, yani ödemeyi yapabilecek bir devlet kurumundan güvence yazısı, YÖK'ten almamız gerekecek bu yazıyı nasıl alacağız onlar kabul yazısı beklerken? Burada bir çelişki var sanki.

turabe

Doçent
Dil kursunda geçirilecek olan süre ÖYP lilerin yurtdışı araştırmaları için tanınan 1 yıllık haktan düşürülecek mi merak ediyorum

smyrna

Araştırma Görevlisi
[MENTION=4890]turabe[/MENTION] düşürülmemeli, öyle olacağını sanmıyorum. Diğer taraftan yök'te işler çok ağır işliyor. Şimdiye çoktan netleşmeliydi ve süreç ayrıntılarla verilmeliydi.

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

smyrna

Araştırma Görevlisi
Mehmet Şimşek bir Mevlana alıntısını twit etmiş bugün. Bir öyp deneği olarak, iç dünyamla çok birleşti bu söz.
"Sus gönlüm. Bütün bu susmalarına karşılık her şeyin hayırlısının olacağına inanarak sus"

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

haritacı2

Öğrenci
Arkadaşlar ne zamandır dil kursuyla ilgili net bir şeyler bulmak için bakınıyorum ama bir şey elde edemedim.
Şimdi bu başlıktaki değerlendirmelerden de net bir şey anlayamadığım için bilen arkadaşlar var ise anlamayan ve bilmeyenleri aydınlatabilirse sevinirim.

Bursun kazanılması için;
Önce eğitim alacağımınız okulu bulup kabul belgesini mi almamız gerekiyor? Ya da YÖK'ün ÖYP kapsamında bizi yurtdışına dil eğitimi imkanı sağlayacağı kararının kesinleşmesi mi gerekli? YÖK belge olmadan kabul vermiyor ise biz neye güvenerek o okullara başvuru yapacağız?

Bursu Onaylayacak Üniversite ve YL ve Doktora Süreci;
Bir de kafama takılan başka bir konu 35. madde ile görevlendirilmiş isek onayı görevlendirildiğimiz üniversite mi verecek? Eğer dil kursuna gidersek yüksek lisans ve doktora eğitimlerimiz devam edecek mi dondurulacak mı?

Evet smyrna bizim gözümüzden kaçmış o kısım, bir sorun azaldı bile :) Dediğim gibi bu işin üstüne düşecek arkadaşlar birlikte hareket edersek en kısa sürede çözüme ulaşabileceğimize inanıyorum.

turabe

Doçent
Hocam 3 ayı geçen görevlendirmelerde 35. Madde ile görevlendirilenlerin işlemlerini önce 35li olduğu üni. Yapıyor fakat sonra bir de kadronun bulunduğu üni.den izin alınıyor. Muhtemelen bir de 3 ayı geçtiği için zorunlu hizmet yükümlüsü olacağız, yani yine yeni yeniden bir senet daha imzalayacağız...

aglot

Öğrenci
Hocam aynen ilk sorunuza cevap bulmalıyız sanırım önce. YÖK bize okul ücretini karşılayacağına dair bir yazı verecek mi öncelikle. O yazıyla okullara başvurduğumuzda kabul alma konusunda sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum pek. Bir de YÖK'ün okul ücreti için bir üst limiti var mı acaba, bu da çok önemli bizim araştırmalarımız için.

35.madde konusuyla ilgili hiçbir fikrim yok. Atandığım üni.de YL eğitimimi sürdürdüğüm için, prosedürlerini hiç bilmiyorum. Süre olarak da net bir şey yok şu anda. Şu ÖYP işlemleri bittikten sonra arkadaşların, bu konunun bir an önce üzerine düşersek iyi olur gibi geliyor bana. Ne kadar erken davranırsak, bu yaza gitme olasılığımız o kadar artar.

Arkadaşlar ne zamandır dil kursuyla ilgili net bir şeyler bulmak için bakınıyorum ama bir şey elde edemedim.
Şimdi bu başlıktaki değerlendirmelerden de net bir şey anlayamadığım için bilen arkadaşlar var ise anlamayan ve bilmeyenleri aydınlatabilirse sevinirim.

Bursun kazanılması için;
Önce eğitim alacağımınız okulu bulup kabul belgesini mi almamız gerekiyor? Ya da YÖK'ün ÖYP kapsamında bizi yurtdışına dil eğitimi imkanı sağlayacağı kararının kesinleşmesi mi gerekli? YÖK belge olmadan kabul vermiyor ise biz neye güvenerek o okullara başvuru yapacağız?

Bursu Onaylayacak Üniversite ve YL ve Doktora Süreci;
Bir de kafama takılan başka bir konu 35. madde ile görevlendirilmiş isek onayı görevlendirildiğimiz üniversite mi verecek? Eğer dil kursuna gidersek yüksek lisans ve doktora eğitimlerimiz devam edecek mi dondurulacak mı?

rasanet

Öğrenci
zamdan umudu kestim bari bu hakkımızı elimizden almasınlar. bununla ilgili herhangi bir gelişme var mı?

daha bugün aradım çalışmalar devam etmektedir diyorlar. resmi siteden yayınlanmasını beklememiz gerekiyormuş. kesin yayınlanacağını bilsek şimdiden kabul yazısını almaya çalışırız. konuyla ilgili bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen...

haritacı2

Öğrenci
Hocam aynen ilk sorunuza cevap bulmalıyız sanırım önce. YÖK bize okul ücretini karşılayacağına dair bir yazı verecek mi öncelikle. O yazıyla okullara başvurduğumuzda kabul alma konusunda sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum pek. Bir de YÖK'ün okul ücreti için bir üst limiti var mı acaba, bu da çok önemli bizim araştırmalarımız için.

35.madde konusuyla ilgili hiçbir fikrim yok. Atandığım üni.de YL eğitimimi sürdürdüğüm için, prosedürlerini hiç bilmiyorum. Süre olarak da net bir şey yok şu anda. Şu ÖYP işlemleri bittikten sonra arkadaşların, bu konunun bir an önce üzerine düşersek iyi olur gibi geliyor bana. Ne kadar erken davranırsak, bu yaza gitme olasılığımız o kadar artar.

Anlaşılan hiçbir gelişme yok hocam. :/ Her işin en sevmediğim yanı beklemesi. Hayır sabır etmek değil ki bu. Atama için beklersin, görevlendirme için dilekçeleri beklersin imzalanır Üniyi beklersin YÖK'ü beklersin, e-imzayı beklersin. Zammı beklersin, Senedi beklersin şimdi de dil kursunu beklersin. Ömrümüz beklemekle geçecek gibi....

edimvar

Öğrenci
arkadaşlar, ÖYP kapsamında yüksek lisansımı bitirdim. Şimdi doktorama başladım ancak henüz yurtdışı dil eğitimi alabilmiş değilim. Tahminen ne zaman gidebiliriz? Şimdiden kabul mektuplarını alıp YÖK e verenler var mı?