Toelf Ielts Fce Gibi Sınavların ÖYP 'de Geçerliliği Kaç Yıl

novgorod

Araştırma Görevlisi
ÜDS 2 yıl mı geçerliydi? Ben geçmiş yılların kılavuzlarına göz attım ama sorumun cevabını bulamadım. 65 üzeri alındığında ömür boyu diyorlardı bizim hocalar ama ömür boyu değil herhalde? :S

Statik

Öğrenci
Öyp'de Alınan toelf-ielts vs.Puanlarla YL-DOKTORA yapılabiliyor.Programın Eğitim süresi kadar geçerli.
Ancak yrd.doç. Kadrosuna başvuruda kpds-üds veya 2 sene içinde alınmış ielts-toefl score'u isteniyor.
Edit:Ben en son böyle olduğunu öğrenmiştim.Tabi dediğiniz gibi durmadan değişiyor her şey acaba buda değişecek mi yeni yönetmelikte bilinmez!

Hocam yukarıdaki açıklamanızı gördüm. Ben de pek bu konularda doğru tutarlı bilgiye sahip birilerini görmedim. Ama yukarıdaki açıklamanızdan bu tür sınavlara ait puanımız olması durumunda bu puani yl ve doktora boyunca kullanabiliyor muyuz? 2 yıldan önce alınmış skorlar geçerli mı? Yüksek lisanstan sonra doktoraya başlamak icin tekrar sınava Uds/kpds ye girmeye gerek var mı yoksa bu puanlar geçerli mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Engineer-

Öğrenci
Toelf- ielts sınavı geçerlilik süresi kadar yani 2 sene geçerli. Kendi yorumum, eğer kişi öyp ye bu sınavlarla başladı, akabinde yüksek lisansa alındı. Akabinde 3 sene sonra doktora eğitimine başlarken ondan tekrar gerekli belgeler ve yabancı dil belgesi istenecek, o zaman puanını yenilemesi gerekir. Çünkü geçerlilikleri 2 yıldır. Ama öyp kadrosu devam eder.
KPDS ve ÜDS için eğer şartta belirtilmediyse, sınırsızdırlar. Bazı büyük üniversitelerin ilanlarında doktora alımında KPDS ÜDS son 3 sene diye görmüştüm.

azraeltr

Doçent
Yeni "YABANCI DİL SINAVLARI EŞDEĞERLİKLERİ" tablosundan gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

YABANCI DİL SINAVLARI EŞDEĞERLİKLERİ - ÖSYM

ÜDS ve KPDS Sınırsız, 2005 yılı sonrasında girilen sınavlarda (TOEFL - IBT, TOEFL - CBT, TOEFL - PBT, IELTS, CAE, FCE, CPE, DELF, DALF, CELI1, CELI2, CELI3, CELI4, CELI5 vb.) da eğer üzerinde tarih yazmıyorsa sınırsız süreli olarak, tarih yazıyorsa da geçerlilik süresi içerisinde eşdeğerlikleri kabul ediliyor.

Statik

Öğrenci
Belge uzerinde tarih mı belirtilmek zorunda yani mesela Toefl ibt sonuc belgesi uzerinde 2 yıl geçerliliği ifade ediliyor. Bu durumda dikkat edilmesi gereken tarih mi yoksa 2 yıl süre sınırı mı?

Ayrıca Shockhan hocam "üye kadrosuna kadar" derken ne kastettiniz?
Teşekkürler.

azraeltr

Doçent
Belge uzerinde tarih mı belirtilmek zorunda yani mesela Toefl ibt sonuc belgesi uzerinde 2 yıl geçerliliği ifade ediliyor. Bu durumda dikkat edilmesi gereken tarih mi yoksa 2 yıl süre sınırı mı?

Ayrıca Shockhan hocam "üye kadrosuna kadar" derken ne kastettiniz?
Teşekkürler.

Belge tarihinden itibaren 2 yıldır. Alındığı tarih + 2 yıl.
Shockan hocam da sanırım kadroya girdikten sonrası için bahsediyor. ÖYP ile atandıktan sonra, atandığınız zaman ki puanınızı kadro içerisinde kullanabilirsiniz. Öyp yl ve öyp doktora başvurularında.

Statik

Öğrenci
Şimdi ben öyp'ye başvurup atansam ve daha sonra toefl belgesinin geçerlilik süresi dolmuş olsa dahi yüksek lisans bitiminde doktora için tekrar sınava hazırlanmama gerek kalmaz değil mi?

Son düzenleme:

rms

Öğrenci
Ben toeic'in kaldırıldığı zamanda YÖK ile konuşmuştum,
Bana ''TOEFL,İELTS Skorlarıyla programı kazandığınız zaman (tabi üds-kpds denkliği 65 üzeri ise) lisansüstü eğitimlerde dil sınavlarına bidaha girmenize gerek yok,ancak yl-doktora Eğitiminiz bittikten sonra ve üye kadrosuna başvuracağınız zaman Dil puanınızı ; Ya TOEFL'dan yada İelts'den güncellemeniz veyahut ÜDS-KPDS den 65 notu almanız gerekir'' dediler

peki TOEİC kaldırılmadan önce 65 üzeri alanlar için detaylı birşey söylediler mi?

1. "2 yılda 65 alma şartı" ortadan kalkıyor mu?
2. ÖYP ödeneklerinden ve yurt dışı dil eğitiminden faydalanılabiliyor mu?

madem TOEFL ve İELTS'in geçerlilik süresi olmasına rağmen öğretim üyesi kadrosuna kadar istenemiyor.
TOEİC kaldırılmadan önce de 65 üstü puan alanlar için aynı durumun geçerli olması gerekmez mi???

cevabınız için şimdiden tşkler...

rms

Öğrenci
1-Ortadan kalkmayacağı 8 Mayıs çalıştayında dile getirildi,
2-Yurtdışı dil eğitiminden 65 üstü alanlar faydalanabiliyor.TOEİC geçerliliği olduğu sürede başvurulmuşsa onlarda faydalanabiliyor.

TOEİC Kaldırılmadan önce aynı durum geçerli idi hocam zaten ama kaldırıldıktan sonra nasıl bir uygulama yapacaklar inanın bi fikrim yok.

YAZIK resmen hakkımızı yiyorlar göz göre göre.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
peki TOEİC kaldırılmadan önce 65 üzeri alanlar için detaylı birşey söylediler mi?

1. "2 yılda 65 alma şartı" ortadan kalkıyor mu?
2. ÖYP ödeneklerinden ve yurt dışı dil eğitiminden faydalanılabiliyor mu?

madem TOEFL ve İELTS'in geçerlilik süresi olmasına rağmen öğretim üyesi kadrosuna kadar istenemiyor.
TOEİC kaldırılmadan önce de 65 üstü puan alanlar için aynı durumun geçerli olması gerekmez mi???

cevabınız için şimdiden tşkler...
Toeic ile 65 alıp y.lisansa başladıysanız 35. maddeile öyp kapsamında doktoraya geçerken elinizde 55 veya üstü kpds-üds olması lazım eğer doktoraya başladıysanız sorun yok ama doçent olurken 65 lazım olucak. 2 yıl 65'i geçememe toeicden öyp 35. maddeyi alanlar için sorun olmuyor.

rms

Öğrenci
Toeic ile 65 alıp y.lisansa başladıysanız 35. maddeile öyp kapsamında doktoraya geçerken elinizde 55 veya üstü kpds-üds olması lazım eğer doktoraya başladıysanız sorun yok ama doçent olurken 65 lazım olucak. 2 yıl 65'i geçememe toeicden öyp 35. maddeyi alanlar için sorun olmuyor.

Ben kadromun bulunduğu üniversitede doktora yapıyorum. Zaten ÖYP'yi de doktora yaparken kazandım. Görevlendirme de olmadı. Dolayısıyla benim için 65'i geçemedin kadron 2 yıl sonra iptal olur diyemezler. Doğru mu anladım acaba?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Ben kadromun bulunduğu üniversitede doktora yapıyorum. Zaten ÖYP'yi de doktora yaparken kazandım. Görevlendirme de olmadı. Dolayısıyla benim için 65'i geçemedin kadron 2 yıl sonra iptal olur diyemezler. Doğru mu anladım acaba?
Görevlendirme olmadı derken? Kendi üniversitenizde misiniz?