Tübitak 2214-A 2019/1. Dönem Doktora Sırası Araştırma Bursu

Ucrub22

Öğrenci
Hocam anladığım kadarıyla niyetiniz pek iyi değil. Siz yeşil kartla gidip geri dönmeyeceksiniz ve hazır gidiyorken biraz hazır para bulayım ve borcumu kefillere ödeteyim diyorsunuz. Yanlış anladıysam kusura bakmayın ama mesajınızı yabancı biri okuyunca öyle anlaşılıyor.

Öncelikle bursu başlatırken vizeyle ilgili bir evrak istemiyorlar. Sadece kefalet senedi ve başlatma dilekçesi istiyorlar. Ancak paranın tamamını da vermiyorlar. Aylık olarak yatırıyorlar. İlk ayı gitmeden alabilirsiniz ama 2. ayı almak için oradaki danışmanınızın başlama dilekçesi gerekiyor sanırım.

Şöyle bir nokta da var, gideceğiniz üniversite mutlaka J1 vizesi isteyecektir. Yoksa orda herhangi bir üniversitede burslu olarak çalışma imkanınız yok. Ayrıca siz bursa başvurup çıkana kadar sizin yeşil kart süreciniz muhtemelen tamamlanmış olur ve size göçmen olmayan bir vize vermezler.

Yani o mesajı okuyup nasıl öyle birşey anlıyorsunuz pek anlam veremedim. Biraz zorlama birşey olmuş yorumunuz. Ben sadece eğer greencard sorun oluyorsa hiç evrak hazırlama doldurma başvurma işleri ile uğraşmayayım yurt dışından burs bulmaya çalışayım diye sormak istemiştim. Tubitakatan da net bilgi alamadım. Ayrıca vizelerde de sorun çıkıyor 1 yıl sonraya gün vermişler arkadaslarıma daha kolay bir şekilde araştırmalarımı yapmak için gidebilirim diye düşünmüştüm. Zaten o kadar borcu aileden biri dışında kimse kefil olmaz herhalde öz anne babama da kazık atacak değilim. İnsanın fikri neyse zikri de o oluyor galiba.

vyavuz

Öğrenci
Merhaba hocalarım,

Maalesef acil vize randevusu talebim reddedildi. Yaklaşık yarım sayfa bir gerekçe ile başvuruda bulundum, sisteme herhangi bir ek dosya eklemenize izin verilmiyor. Bu yüzden yurt dışındaki danışmanımdan aldığım belgeyi de ekleyemedim. Ayrıca ben başvurduktan sonra hemen onlarla iletişime geçtim konsolosluğa mail atacaklarını ve sürece katkısı olabileceğini düşünüyorlardı. Ama her şey o kadar hızlı gelişti ki, ben başvuruyu yaptım, 1 saat dolmadan red cevabını aldım. Zaten taslak bir metni herkese gönderiyorlar sanırım. 1 Eylül 2021 için DS2019 formu da geldi (ikinci kez gönderiyorlar sağ olsunlar), bu gidişle üçüncü kez yenilemem gerekecek, vize randevu tarihim 19 Eylül 2022 bu arada :)

KOMPARATİST1

Öğrenci
Hocam merhaba,
İnanılmaz ümitliydim, randevu alabileceğinizi düşünüyordum. Geçmiş olsun diyelim. Benim de gidiş tarihim 1 Eylül. İnşallah o zamana kadar açılır konsolosluk. Bu sürecin böyle devam edebileceğini düşünmüyorum.

Fatma Sağır

Öğrenci
Çok teşekkürler bilgi için Hocam. Tabi öncelikle yeni bir kabul almak gerekiyor bu süreçte. Nasıl bir döneme denk geldik :(

Rica ederim. Evet ne yazık ki öyle oldu. Ben Avrupa ile yazışmalarda Amerika'dan aldığım kabul mektubunu ekledim maillere, ve ABD vize alamama durumunu belirttim daha hızlı ve olumlu dönüşler aldım. İçinizden Avrupa ile yazışmayı düşünen olursa tavsiye ederim.

KOMPARATİST1

Öğrenci
Rica ederim. Evet ne yazık ki öyle oldu. Ben Avrupa ile yazışmalarda Amerika'dan aldığım kabul mektubunu ekledim maillere, ve ABD vize alamama durumunu belirttim daha hızlı ve olumlu dönüşler aldım. İçinizden Avrupa ile yazışmayı düşünen olursa tavsiye ederim.

Hocam merhaba,

B planı olarak ben de Avrupa'yı düşünmeye başladım açıkçası. Bilginiz ya da bilgisi olan varsa farklı bir ülkeden ABD vizesine başvurma gibi bir imkânımız var mı? Bu şekilde vize alınıp gidilebilir mi?

sonerdogan

Öğrenci
Merhaba Arkadaşlar,

İngiltere'de başvurduğum okullar genellikle belirli bir ücret istiyorlar. Bu konu hakkında pek bir bilgim yok. İlk defa başvuracağım. Hangi ülkede okullar ücret istemiyor? yardımcı olacak arkadaş var mı ?

gkarabulut

Öğrenci
Acil vize talebinde tüm j1 lere olumsuz dönüş yapıyorlar. 2 kez DS yeniledim sanırım 3. yü de alacağım. Süreç çok belirsiz. Ocak 2022 ye randevum var ama o da iptal olursa şaşırmayacağım. Yurtdışında iken doktora süren dolarsa eğer bursun kesilip dönmen gerekiyormuş. Ne zaman çıkarsan çık istersen geç çık ama proje şartlarını sağlaman gerekiyormuş. Amerika için ekstra süre uzatımı vermeleri yada doktora sonrasına aktarmaları yerinde olacaktır.

KOMPARATİST1

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

F1 vizeleri için randevular erken tarihlere çekilmeye başlamış ve konsolosluk mail yoluyla bilgilendirme yapıyormuş. F1 için randevu veriliyorsa J1 için de verilecektir diye düşünüyorum.

CAPTAİN100

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

Ds-2019 formumu uzun zamandır (aylardır) bekliyorum. Bu formun gönderilmesi uzun mu sürüyor? Bu kadar beklemek normal mi? Vize randevusu bile alamıyorum bu yüzden.

CAPTAİN100

Öğrenci
Hocam merhaba,
Bana Fedex ile gönderdiler, üç günde geldi. Normalde de maksimum iki haftada geliyor diye biliyorum.

Hocam cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Yukarıda cevap yazan "Finduilas" hocama da teşekkürler.

Bence de bu kadar uzun sürmesi normal değil. Hoca ise "bu işlem uzun da sürebilir kısa da sürebilir okul evrakları teslim etti okul ile de ilgili değil diyor." Acaba okuldan okula veya eyaletten eyalete bu işlemlerle ilgili süreler değişiklik gösteriyor olabilir mi? Devletin ilgili biriminden SEVIS ID alınması mı uzun sürebiliyor anlamadım ki. Kendime bir şekilde moral vermeye çalışıyorum.

Fatma Sağır

Öğrenci
Hocam cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Yukarıda cevap yazan "Finduilas" hocama da teşekkürler.

Bence de bu kadar uzun sürmesi normal değil. Hoca ise "bu işlem uzun da sürebilir kısa da sürebilir okul evrakları teslim etti okul ile de ilgili değil diyor." Acaba okuldan okula veya eyaletten eyalete bu işlemlerle ilgili süreler değişiklik gösteriyor olabilir mi? Devletin ilgili biriminden SEVIS ID alınması mı uzun sürebiliyor anlamadım ki. Kendime bir şekilde moral vermeye çalışıyorum.

Benim de bir haftadan kısa bir sürede geldi. Ayrıca kargo takip bilgileri de mevcuttu, sistem üzerinden takip de ediyordum. Kargoya veren personel üzerinden acaba kargo bilgilerine ulaşmanız mümkün olur mu? Hocalar genelde pek hâkim olamıyor detaylara, insan kaynaklarında iletişimde olduğunuz kişiler varsa onlardan bilgi almaya çalışmak işinizi kolaylaştırabilir. Ayrıca SEVIS ID , DS-2019 formu üzerinde yazılı bir numara, formunuz hazırlandıysa okul tarafından, bu numara hali hazırda belli olmalı onun için ekstra beklenilmiyordur.

Sleipnirr

Öğrenci
Hocam vize randevusu almak için neden Ds-2019'un elinize ulaşmasını bekliyorsunuz? Taranmış halini isteseniz yine randevuyu alabilirsiniz sanırım. Yanılıyor muyum?

CAPTAİN100

Öğrenci
Hocam vize randevusu almak için neden Ds-2019'un elinize ulaşmasını bekliyorsunuz? Taranmış halini isteseniz yine randevuyu alabilirsiniz sanırım. Yanılıyor muyum?

Hocam merhaba, bana belge hazır deseler zaten tarayıp gönderir misiniz diyeceğim de ortada belge yok ki. Pasaportumun taranmış hali, cv, burs destek dokümanı, oraya ne zaman gidip ne zaman dönmem gerektiğini ve adres bilgilerimi vs. içeren belge doldurdum aylar önce hala haber yok.

- - - Güncellendi - - -

Benim de bir haftadan kısa bir sürede geldi. Ayrıca kargo takip bilgileri de mevcuttu, sistem üzerinden takip de ediyordum. Kargoya veren personel üzerinden acaba kargo bilgilerine ulaşmanız mümkün olur mu? Hocalar genelde pek hâkim olamıyor detaylara, insan kaynaklarında iletişimde olduğunuz kişiler varsa onlardan bilgi almaya çalışmak işinizi kolaylaştırabilir. Ayrıca SEVIS ID , DS-2019 formu üzerinde yazılı bir numara, formunuz hazırlandıysa okul tarafından, bu numara hali hazırda belli olmalı onun için ekstra beklenilmiyordur.

Hocam merhaba,

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için.

Okuldan haber gelmediği için hocayla iletişime geçiyorum ama artık sizin dediğiniz gibi yapsam iyi olacak. Ben başta bu durumu, olabilir pandemi dönemi gecikebilir diye algılamıştım ama sanırım bir iletişim kopukluğu var. Sevıs ID yi (bizim T.C. kimlik numarası gibi geçici verilen bir numara ve bunu da devlet veriyor diye anladım)okul hazırlamıyor gibi anladım maillerden ama belki de sizin dediğiniz gibidir.

Sleipnirr

Öğrenci
Anladım hocam. Aşağı yukarı aynı durumdayız. Benim DS-2019 formu da yeni hazırlanmaya başlayacak. 10 günü bulabilir hazırlanması yazıyor okulun dış ilişkileri sayfasında. Bence siz dış ilişkilerdekilerle iletişime geçin. Formu onlar hazırlayacak ve SEVİS sistemine sizi kaydedip size bir numara alacaklar. O numarayla vize randevusu alacağız anladığım kadarıyla.

finduilas

Profesör
Hocam merhaba, bana belge hazır deseler zaten tarayıp gönderir misiniz diyeceğim de ortada belge yok ki. Pasaportumun taranmış hali, cv, burs destek dokümanı, oraya ne zaman gidip ne zaman dönmem gerektiğini ve adres bilgilerimi vs. içeren belge doldurdum aylar önce hala haber yok.

- - - Güncellendi - - -

Hocam merhaba,

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için.

Okuldan haber gelmediği için hocayla iletişime geçiyorum ama artık sizin dediğiniz gibi yapsam iyi olacak. Ben başta bu durumu, olabilir pandemi dönemi gecikebilir diye algılamıştım ama sanırım bir iletişim kopukluğu var. Sevıs ID yi (bizim T.C. kimlik numarası gibi geçici verilen bir numara ve bunu da devlet veriyor diye anladım)okul hazırlamıyor gibi anladım maillerden ama belki de sizin dediğiniz gibidir.

Ooo sizin daha belgeniz bile hazir degil. Bu durumda okulun International Office'i ile iletisime gecmeniz gerekiyor, cunku belgeyi onlar hazirlayip size gonderecekler. Hazirlanmasinin bu kadar uzun surmesi de normal degil, o yuzden mutlaka sorun.

DS-2019 belgesinin hazirlanmasi da su sekilde, bilgilerimiz Department of Homeland Security (DHS)'ye gidiyor, orasi onayladiginda bir SEVIS ID'niz olusuyor. International Office o onayi aldiktan sonra DS-2019 belgesini hazirlayip size gonderiyor.

Fatma Sağır

Öğrenci

DS formundaki SEVIS numarasını ve program numarasını iletirlerse form elinize geçmeden de vize başvurusu yapabiliyorsunuz. Ama benim gideceğim kurum güvenlik açısından sıkıntı olacağını belirtip maille paylaşamayacaklarını söylemişlerdi. Bir tanıdığıma başka bir üniversite mail ile attı bu iki numarayı ( sevis ve program) sonrasında o vize randevusu alabildiği tarihi okula iletti. DS formuna da tarihi o şekilde yazıp yolladılar. Üniversiteye göre izlenen yöntem değişiyor anladığım kadarıyla.

Mosbat7

Öğrenci
Sayın hocalarım merhabalar,
Öncelikle bilgilendirmeleriniz ve değerli tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekküre ediyorum
Pandemiden dolayı 2219 kapsamında Avustralya’ya gidemedim. Bu yüzden ABD’de yeni bir hoca ile iletişime geçerek onay aldım. İşlemleri bu günden itibaren başlatsam sizce 15 Eylüle kadar vizem elimde olur mu? Sizce risk almaya değer mı yoksa Avrupa’da birileri ile iletişime geçeyim?