ÜDS'ye Evde Hazırlanmak

02oguzhan

Öğrenci
allah şu ingilizcenin belasını versin.. ya arkadaş 4 yıl güzel sanatlar lisesi okuduk, hazırlık sınıfında öğreniriz dedik, bolu depremi oldu arada kaynadı, 4 yıl ünv. yine yok 2-3 y.lisans derken biz alanımızda kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz adamlar bizi dil sınavı ve tamamen sayısalcıların avantajlı olduğu ales le test ediyor.bu nasıl mantık, bu nasıl sistem çözemedim.alanında sığır ötesi olan ancak ingilizcesi ve sayısalı iyi olan arkadaşlarım hepsi yerleşti.biz de yıllarca alanımızda kendimizi geliştirdik her defasında bu mal sınavları çıkartıyorlar karşımıza. ingilizce kursunu soruyorsun 1800 gibi fiyatlar çıkartıyorlar. nerdeyse yurtdışına gitsem daha ucuza patlıyacak, e millet gibi kurs paramızı, ev kiramızı, elektriğimizi, suyumuzu karşılayacak ailemiz de yok.bunların derdine düşerken kursa gidemiyorsun böyle garip bir paradoks'un içindeyim.tek söyleyeceğim insanların alanlarındaki yeterliliğini test etmeyip, ingilizce ve alese göre değerlendiren sistemin allah belasını versin.yani onlar tamamen olmasın demiyorum ama sadece onlarla değerlendirilmesin..bu konuda dertliyim forum amacından çıktı:)

mazap

Öğrenci
2011 kpds den sallayarak 22 aldım sımdı 45 gunluk bir kursa yazıldım. Kursun programı söyle haftada 6 gun, gunde 5 saat gibi yogun bir program. sizce üds den yogun çalısarak 55 alma durumum var mı?????( Daha önce elementry seviyesinde ingce eğitimi almıstım)

arşgör

Öğrenci
üds'den 60'ın üzerinde puan aldım.tam 65 olmadı.Ama kpds'den 50'lerde kaldım.Şimdi de ingilizce çalışmak çok sıkıcı geliyor. Ama önümüzdeki üds'den 65'i geçmem lazım..Sizce ne yapayım bu aşamadan sonra..Tavsiyeler olursa sevinirim

irmcskn

Ordinaryüs Profesör Doktor
2011 kpds den sallayarak 22 aldım sımdı 45 gunluk bir kursa yazıldım. Kursun programı söyle haftada 6 gun, gunde 5 saat gibi yogun bir program. sizce üds den yogun çalısarak 55 alma durumum var mı?????( Daha önce elementry seviyesinde ingce eğitimi almıstım)
r.
Alırsınız. Ama önce gramere yogunlasın.Gramerınız eksık olsa bıle alma ıhtımalınız var. 55 cok yuksek bır puan degil. Kursu sıkı tutun ve gunluk calısmalar yapın. Gunluk çalışmayla ve tekrarla ayrıca soruları çözmeyle alınacak bir puan. hem daha yenı basladı kurslar.

minas

Öğrenci
ingilizcedersanesi.com diye bir site var, oldukça güzel, oraya da bakabilirsiniz.. ben bu son kpds den 68 aldım :( ama hiç çalışmadım tamamen lise bilgilerimle girdim sınava. Yüksek bir not alabilmek için, ne tavsiye edersiniz? kurs mu? bireysel çalışmak mı?

La1end

Öğrenci
ingilizcedersanesi.com diye bir site var, oldukça güzel, oraya da bakabilirsiniz.. ben bu son kpds den 68 aldım :( ama hiç çalışmadım tamamen lise bilgilerimle girdim sınava. Yüksek bir not alabilmek için, ne tavsiye edersiniz? kurs mu? bireysel çalışmak mı?
68 alacak kadar alt yapıya sahipmişsiniz. Sizin yerinizde olsam üds-kpds'de çıkan kelimelere bakarım. Bol bol okuma yaparım ve çıkmış soruları deneme şeklinde çözüp analizini yaparım.

teyda

Öğrenci
Merhabalar hocalarım,

benim önemle sormak ve öğrenmek istediğim bir konu var. Son 2012 ekim üds ve kasım kpds'de eskiye nazaran görüldü ki, artık öğrendiğimiz kısa yollar, taktikler pek işe yaramıyor. Nitekim, örnek verecek olursam, daha önceki sınavlarda, farz edelim tense sorusu; hangi yapıda olduğunu bulunca kafadan üç seçeneği eleyip, doğruya ulaşma şansımızı %50 yapıyorduk. Ancak şimdi neredeyse tüm şıklar aynı yapıda oluyor ve bizim bu şekilde eleme şansımız azaldı, neredeyse! Yahut bağlaçlarda cümlede zıtlık fark edince, şıklardaki tek zıtlık bağlacını nispeten kolayca seçerken, şimdi en az üçü zıtlık bağlacı oluyor gibi. Bağlaçların anlamı devreye girse de, bu sürenin hızla erimesine neden oluyor...
Bu durumda bazı arkadaşlarımdan eski taktik kitaplarını kaldır çöpe at öğütleri duyuyorum. Anlaşılan o ki, eskiye nazaran sınavın yöntemi değişmiş durumda. Artık öyle "şunu gördün, bunu gördün, direk şu şıkka git" devri kapanmış durumda. Birçokları soruları hazırlayan kurulun bunun farkına vardığını söylüyor. Bu durumda nasıl bir çalışma izlemek gerekir? Ben o kadar yıl "bu taktik sınavı, kuralları bil geç" diyenlerin ne demek istediğini ancak anlayıp, o tarzda bir çalışma oturtmuştum ki, denildiği gibi yöntemlerle doğru sayım ve soru okuma oranım arttı diye epey ümitlenmiştim. Şimdi çok az soruda işe yarıyor. Ama ihtiyacım olan klasik, yabancı film izlenin dışında. Evet okumak çok çok işe yarıyor. Bunu yapıyorum çok yavaş da olsa. Fakat bir plan yapılması gerekirse nasıl olmalı? Artık hangi kitaplar ya da nasıl çalışma yöntemi uygulamalı? Eski sınav kısayolları, taktikleri vs. kitapları gerçekten artık işlevsiz mi? Nedir? :)

Mehmet Fatih.

Öğrenci
Merhabalar hocalarım,

benim önemle sormak ve öğrenmek istediğim bir konu var. Son 2012 ekim üds ve kasım kpds'de eskiye nazaran görüldü ki, artık öğrendiğimiz kısa yollar, taktikler pek işe yaramıyor. Nitekim, örnek verecek olursam, daha önceki sınavlarda, farz edelim tense sorusu; hangi yapıda olduğunu bulunca kafadan üç seçeneği eleyip, doğruya ulaşma şansımızı %50 yapıyorduk. Ancak şimdi neredeyse tüm şıklar aynı yapıda oluyor ve bizim bu şekilde eleme şansımız azaldı, neredeyse! Yahut bağlaçlarda cümlede zıtlık fark edince, şıklardaki tek zıtlık bağlacını nispeten kolayca seçerken, şimdi en az üçü zıtlık bağlacı oluyor gibi. Bağlaçların anlamı devreye girse de, bu sürenin hızla erimesine neden oluyor...
Bu durumda bazı arkadaşlarımdan eski taktik kitaplarını kaldır çöpe at öğütleri duyuyorum. Anlaşılan o ki, eskiye nazaran sınavın yöntemi değişmiş durumda. Artık öyle "şunu gördün, bunu gördün, direk şu şıkka git" devri kapanmış durumda. Birçokları soruları hazırlayan kurulun bunun farkına vardığını söylüyor. Bu durumda nasıl bir çalışma izlemek gerekir? Ben o kadar yıl "bu taktik sınavı, kuralları bil geç" diyenlerin ne demek istediğini ancak anlayıp, o tarzda bir çalışma oturtmuştum ki, denildiği gibi yöntemlerle doğru sayım ve soru okuma oranım arttı diye epey ümitlenmiştim. Şimdi çok az soruda işe yarıyor. Ama ihtiyacım olan klasik, yabancı film izlenin dışında. Evet okumak çok çok işe yarıyor. Bunu yapıyorum çok yavaş da olsa. Fakat bir plan yapılması gerekirse nasıl olmalı? Artık hangi kitaplar ya da nasıl çalışma yöntemi uygulamalı? Eski sınav kısayolları, taktikleri vs. kitapları gerçekten artık işlevsiz mi? Nedir? :)

Aynen öyle işlevsiz taktik teknik strateji secret vs ne kadar böyle göz boyama lafı varsa bence hepsi hikaye laf kalabalığı ticari amaçla söyleniyor. Ben sadece bir kere dil sınavına girdim 2012 ilkbahar üds 86.25 aldım ve söyleyebileceğim tek şey şudur: bütün yukarıda saydığım şeyler ticari amaçla söylenmiş zırvalıktır sınavda ile yaramaz okumak ve anlamak gerisi masal bu kadar katı konuşuyorum müsaadenizle
Saygılar herkese...

arşgör

Öğrenci
Arkadaşlar ingilizce test kitabı önerisi bekliyorum. 60 civarı notum var. Bunu 80'e taşımak istiyorum. Bunun için test çözmek istiyorum. Çıkmış soruları daha önceki sınavlarda çözmüştüm. Yine sınava yakın çözerim. Ama adam gibi bir test kitabı alıp çözmem gerekiyor. Öneri bekliyorum...

ahmet_uyar

Öğrenci
Arkadaşlar ingilizce test kitabı önerisi bekliyorum. 60 civarı notum var. Bunu 80'e taşımak istiyorum. Bunun için test çözmek istiyorum. Çıkmış soruları daha önceki sınavlarda çözmüştüm. Yine sınava yakın çözerim. Ama adam gibi bir test kitabı alıp çözmem gerekiyor. Öneri bekliyorum...

hocam irem yayınlarından test attack kitabı var tavsiye ederim