Yüksek Lisansta Tez yazanların ortak sorunları bilgi alışverişi

ressam

Öğrenci
Sevgili arkadaşlar her nekadar her enstitünün tez yazım şekli farklı olsada kaynaklarla ilgili,yazım şekliyle ilgili ,çevirilerle ilgi vs. ortak konuşabileceğimiz bir alana ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum çünkü başlıklar çok parçalı kalıyor,burda tek başlık altında birbirimize sorup bilgilerimizi paylaşalım ne dersiniz..:)

S

shockhan

Guest
Malesef ülkemiz de ;Enstitü,Üniversite hatta hocalara göre bile Tez Yazım Kuralları veya Kılavuz örnekleri değişmekte ....

dygmsu

Öğrenci
tezimin ilk yarım sayfasını yazdım çok mutluyum kimbilir ne kadar yanlışım var ama olsun hocaya giderken elimde kapı gibi yazdım diyebilceğim bişeyler olsun yeter :D

historia

Öğrenci
ben yüksek lisans tez aşamasındayım arkadaşlar ama hala yazmaya başlayamadım. litaretür taramak,çeviri yapmak ( ya da yaptırmak) bunlar uğraştırıyor insanı.herkese başarılar

suleer

Öğrenci
tez yazarken başa gelen sıkıntı 1:

teknolojinin olumsuz etkisi..

oradan buradan bulanan makalelerin, kitapların, sadece ilgili başlık yazılırken açılıp okunması ilgili kısmın alınıtılanıp kapatılması..
Hem esere hakaret hem de bilimsel ahlaksızlık bence..
Eskinden tüm literatür satır aralarına kadar okur özetlenir, sonra o özetlerden yola çıkarak bir plan dahilinde kavramsal çerçeve yazılır imiş.. Şimdi öyle mi?

Aynı anabilimdalında yapılmış 100 tane tezin tamamını açın, aynı kaynaklardan alıntı ve aynı şeyden bahsedilen şişirme sayfalar!

Sıkıntı 2:
Giriş ve Sonuç hariç bir tez en az 3 bölümden oluşur.. ama bu 3 bölümün nasıl gelişeceğine dair her sesten bir kafa çıkıyor..

Bölüm 1: Problem Durumu, Kavramsal Çerçeve, Tanımlar
Bölüm 2: Yöntem, Materyal Method
Bölüm 3: Bulgular, YOrum

Genelde kullanım böyle.. biraz dağınık oldu ama; tam oratasındayım tez yazımının.. O kadar işin içinden çıkamadım ki tez dönemimi 1 yıl uzatmak zorunda kaldım.. Daha yazarım.. Ohooo.. hele yeni başlayanlar okusunda aynı hataları yapmasınlar diye..

omerakdag

Öğrenci
ben yüksek lisans tez aşamasındayım arkadaşlar ama hala yazmaya başlayamadım. litaretür taramak,çeviri yapmak ( ya da yaptırmak) bunlar uğraştırıyor insanı.herkese başarılar

Çeviri deyince beynimin resmen eridiği günler aklıma geldi birden. Söz konusu müzik, hatta "yeni müzik" olunca başka birinin çevirmesini istemedim. Bu konuda size önerim, kaynaklarınızı kendiniz çevirmeniz arkadaşlar(zamanınız varsa, yeterli seviyedeyseniz). Çünkü inanın girecek olduğunuz ÜDS ya da KPDS sınavlarında faydası çok çok fazla. Kendim için konuşacak olursam, tez aşamasındayken yaptığım çeviriler bana sınavda çok büyük bir hız kazandırdı. En ufak ekstra bir hazırlık yapmadan öyp için gereken 65 puanı aldırdı. Tabii burada dediğim gibi ingilizce geçmişiniz çok önemli.

Başarılar herkese...

dygmsu

Öğrenci
ya arkadaşlar bir şey sorucam şimdi diyelimki ben bir makaleden alıntı yapıyorum.Türkçe makaleden.bu alıntı yaptıgım cümleyi aynen yazabilir miyim????kafam karıştı ya ben kendi cümlelerimizle yazmamız gerek sanıyordum fakat birkaç tezde gördüm aynen almışlar.....nasıl olucak :/

lee

Öğrenci
ya arkadaşlar bir şey sorucam şimdi diyelimki ben bir makaleden alıntı yapıyorum.Türkçe makaleden.bu alıntı yaptıgım cümleyi aynen yazabilir miyim????kafam karıştı ya ben kendi cümlelerimizle yazmamız gerek sanıyordum fakat birkaç tezde gördüm aynen almışlar.....nasıl olucak :/

kesinlikle kendi cümlelerinle yazmalısın dygmsu ...

ressam

Öğrenci
direkt alıntı yapabilirsin kendi cümlelerini desteklemek için ,tırnak içinde vereceksin birebir yazıyı ,sonrada parantezle ya da dipnot numarası ile kaynak belirteceksin,sizde nasıl yapılıyor bilmiyorum ,birebir alıntı yapılmaz diye bişi yok :)Bide boyutu 10 olacaktı yanlış hatırlamıyosam ki düzeltme işleri en son iş neyse..

lee

Öğrenci
direkt alıntı yapabilirsin kendi cümlelerini desteklemek için ,tırnak içinde vereceksin birebir yazıyı ,sonrada parantezle ya da dipnot numarası ile kaynak belirteceksin,sizde nasıl yapılıyor bilmiyorum ,birebir alıntı yapılmaz diye bişi yok :)Bide boyutu 10 olacaktı yanlış hatırlamıyosam ki düzeltme işleri en son iş neyse..

bunu yapıp ziyadesiyle azar yemiştim danışmanımdan '' kendi cümlelerin yok mu senin'' şeklinde :D

dygmsu

Öğrenci
iyide teorik bilgileri nasıl kendi cümlemle yapıcam :D neyse ya göz önünde bulunmaktadır yerine dikkat edilmelidir falan yazarım bir iki kelime değiştirelim napalım :D

şafakelem

Öğrenci
arkadaşlar; tez çalışmama yeni başlayacağım.fakat nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum.bana bu konuda yol gösterebilecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.ayrıca ingilizcem yok.önerebileceğiniz site ismini yazarsanız,