2012 Güz (Aralık) Döneminde ÖYP Puanları Düşer mi?

Daha önceki istatistiki veriler ne gösterdi bilmiyorum ama 'güz döneminde öyp puanları yaz alımlarına göre biraz düşebilir' genellemesini yapabilir miyiz?

mürdüm89

Öğrenci
Ya da tam tersini de söyleyebilmemiz mümkün, öyle ki adaylar alese daha bilinçli ve sistemli hazırlandılar, ales puanlarını artırmaları daha muhtemel gözüküyor

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Elimizde 800'den fazla cezalı var ve ocak ayında mezun olanların sayısı daha az, yaz puanlarını görüp vazgeçen çok tanıyorum. Kadro sayısı da fazla bence yükselmez puanlar..

Büyük puanlilarin da yaz döneminde tercih yapıp yerleştiğini göz önüne alırsak bence de bi miktar düşecek. Üstelik bu dönemki ales sınavınin da zor olduğunu düşünüyorum bu da yine puanların bi miktar aşağı düşmesine yol açacaktır.

alpertunga84

Profesör
Tecrübe gösteriyor ki, ÖYP'de puanlar düşmez. ALES'e çok sağlam hazırlanıyor millet artık. Rüyasında deneme çözen bile vardır bence. Sonuçta iş bulmak zor artık. Ekmek aslanın midesinde. Yükselmez de düşmez de puanlar. Aynı devam eder.

kariyer1122

Öğrenci
Aynen katılıyorum. Millet artık bırakın alesten 90 almayı 90'ın üstüne çıkmayı hedefliyor. Öyp'de en büyük pay kuşkusuz alesin. Ben kendimden örnek vereyim alesten 73 puanım vardı yazın öyp'e başvurdum ki ortalamamın iyi olmasına rağmen atanamadım.Diploma notu ne kadar yüksek olursa olsun ales kadar etkili olamıyor. Şimdi yüksek yaptığım üniversitenin dereceyle mezun ettiği kişiler de alesleri düşük olduğu için öyp ile atanamadılar. Tübitak bursu ve öyp için alesi çok yüksek tutmak lazım mecburen ..

alpertunga84

Profesör
Elimizde 800'den fazla cezalı var ve ocak ayında mezun olanların sayısı daha az, yaz puanlarını görüp vazgeçen çok tanıyorum. Kadro sayısı da fazla bence yükselmez puanlar..

Valla cezalılar pek etkilemez. Bir yığın insan 11 Kasımda ALES'e girdi. 2010-2011'de kazanmış olan ÖYPliler puan kesintisinden etkilenmeyecek. Zaten puanları yükseltenler de tekrar tercih yapan ÖYPliler. Bence bu ek alımlarda da en az 700 civarı kadro yanacaktır. Bilinçli tercih etme konusunda sıkıntı var. Her atama döneminde en az yüzde 30 oranında kayıp oluyor.

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
Ben bu dönemde öyp puanlarının yükseleceğine ihtimal vermiyorum hatta az da olsa düşebilir. Çünkü hem alım sayısı arttı hem de cezalılar var. Bir de gariptir ki bazıları bilerek öyp yi seçmiyor bunlar da etkiler diye düşünüyorum.

alpertunga84

Profesör
ÖYP puanları bazı alanlarda düşebilir (en fazla yarım puan düşer) ama genele vurduğumuzda düşme olması çok çok zor. Daha önce de dediğim gibi, ceza sadece son 1 seneyi kapsıyor 2010 ve 2011 yıllarında atanan ÖYPlileri kapsamıyor. Bunlardan tekrar tercih yapanlar olacaktır. Özellikle doğudakiler batıya zıplamak için fırsat kolluyorlar.

m3sut

Öğrenci
ÖYP puanlarının düşmesi bence söz konusu değil. Daha önceki yıllara bakarsanız hep bir artış grafiği çizerek ilerlemiş durumda.

Mr December

Baş Editör
Ben de artacağını düşünüyorum çünkü ÖYP'yi hala duymayan insanlar ve ÖYP konusunda daha da bilinçlenen insanlar var. Zorunlu hizmeti az yapmak için eğitimlerinin sonuna yaklaşmayı bekleyen insanlar var. Var da var. Yakın zamanda göreceğiz zaten.

P

PhD

Guest
ÖYP'de bilinçli tercih yapmamız için, "En isabetli tercihi yapabilmek için nasıl bir yol izlemeliyiz" gibi bir konu yöneticiler tarafından açılıp, ayrıntılı bilgi verilse çok iyi olur aslında... Atananlar da görüşlerini paylaşsa mesela?

aDNA

Profesör
ÖYP'de bilinçli tercih yapmamız için, "En isabetli tercihi yapabilmek için nasıl bir yol izlemeliyiz" gibi bir konu yöneticiler tarafından açılıp, ayrıntılı bilgi verilse çok iyi olur aslında... Atananlar da görüşlerini paylaşsa mesela?

Zaten arkadaşlarım ve özellikle ben haksızlıkları ve yapılması gerekenleri hemen her platformda paylaşıyoruz. Ama böyle bir bölümü açmayı da düşünüyoruz. Haftaya bir toplantımız olacak ondan sonra burada gelişmeleri sizinle paylaşacağız. Artık nokta atışı tercih için sizlerinde iyi araştırması lazım Hocalarım. Hayata bir kere geliniyor ve yaşınız 23-24 de olsa zaman çabuk geçeceğinden NOKTA ATIŞI tercih yapılıp, geleceğinizi şekillendirmeniz için elimizden geleni yapmaya çalıştık, umarım Allah sağlık verdikçe de yapmaya devam edeceğiz.

alpertunga84

Profesör

Arkadaşım bu zor değil. Öncelikle, ömrünü geçirmek istemediğin yeri tercih etmeyeceksin. Mesela Ben Sivas'ın ötesine geçmeme kararı almıştım. Eğer bu kararı almamış olsaydım şuan 2 yıllık ÖYPliydim. İlk kural budur. Tercih edeceğin yerde doktoradan sonra uzun yıllar yaşayacaksın. Bunu göze alarak tercih yapmalısın. Ama ne yazık ki bazı insanlar "bilinçli şekilde" yanlış tercih yapıyor. "Buraya kapağı atalım da diğer atamalarda batıya doğru zıplarız" mantığındalar. 1 sene içindeki puan kesintisi fayda etmez. Çünkü bu ek atamada bile 2010 ve 2011'de atanan ÖYPliler puan kaybına uğramadan tercih yapabilecek. Puanlar yine yüksek kalacak ve yine en az 700-800 kayıp olacak. Adamakıllı önlemler alınmadıkça bunlar olur. Öncelikle puan kaybı şartı en az 2 sene olmalı.

mürdüm89

Öğrenci
ceza sadece son 1 seneyi kapsıyor 2010 ve 2011 yıllarında atanan ÖYPlileri kapsamıyor. Bunlardan tekrar tercih yapanlar olacaktır. Özellikle doğudakiler batıya zıplamak için fırsat kolluyorlar.[/QUOTE]

doğudaki çoğu yerde zaten lisanüstü yok dolayısıyla o kişiler oraya senetle bağlandılar, onlardan tercih yapacak kişi sayısı çok az olacaktır

alpertunga84

Profesör
ceza sadece son 1 seneyi kapsıyor 2010 ve 2011 yıllarında atanan ÖYPlileri kapsamıyor. Bunlardan tekrar tercih yapanlar olacaktır. Özellikle doğudakiler batıya zıplamak için fırsat kolluyorlar.

doğudaki çoğu yerde zaten lisanüstü yok dolayısıyla o kişiler oraya senetle bağlandılar, onlardan tercih yapacak kişi sayısı çok az olacaktır[/QUOTE]

Onların çoğu dil eğitiminde ve 35. madde senedi imzalamadılar. Dili yeterli olup ataması yapılanlar ise o süre zarfı kadar tazminatı ödeme pahasına tekrar tercih yapacaklardır. Bunların örneklerini gördük. Nasıl tercih yapacaklar hep beraber tanık olacağız.

aDNA

Profesör
Düzelir, düzelir her şey düzelir. Zamanla da düzeliyor. %10 kesinti az değil. Ama 23-24 yaşındaki arkadaşlarımızın da bu tür hataları yapmaları normal. 30'a yakın geri döndüklerinde anlayacaklar ama geç olacak büyük ihtimalle. Ben bile 6 sene önce bunu neden yaptım dediklerimi genç arkadaşlarımın yapığını görüyorum. 25 yaşımda ilk kadroya başvururken bana onun sahibi var, sıranı bekle, sen evrak verirsen ilk 4 e giremez canına okuruz dediklerinde şimdi yaptığım gibi dava açsaydım ya da kadroya yerleşşeydim şu an yeni tasarı vurmadan doçent oluyordum. O yüzden hata insancıldır. Sen de olgunsun hataları hemen anlıyorsun ama hata yapılmadan da olgunlaşılmıyor...

alpertunga84

Profesör
Düzelir, düzelir her şey düzelir. Zamanla da düzeliyor. %10 kesinti az değil. Ama 23-24 yaşındaki arkadaşlarımızın da bu tür hataları yapmaları normal. 30'a yakın geri döndüklerinde anlayacaklar ama geç olacak büyük ihtimalle. Ben bile 6 sene önce bunu neden yaptım dediklerimi genç arkadaşlarımın yapığını görüyorum. 25 yaşımda ilk kadroya başvururken bana onun sahibi var, sıranı bekle, sen evrak verirsen ilk 4 e giremez canına okuruz dediklerinde şimdi yaptığım gibi dava açsaydım ya da kadroya yerleşşeydim şu an yeni tasarı vurmadan doçent oluyordum. O yüzden hata insancıldır. Sen de olgunsun hataları hemen anlıyorsun ama hata yapılmadan da olgunlaşılmıyor...

23-24 yaşındaki bir insan Siirt Üniversitesini kazandığında Siirt'te ömrünün bir kısmını (hatta en önemlisini) geçireceğini bilemiyorsa yorum yok. Burada konu daha farklı bence. Aslında herşeyin fakında millet ve "ne de olsa diğer atamada da şansımızı deneyebiliriz" mantığı daha hakim. Benim kaç senedir ÖYP izlemlerim bu yönde.

serguc

Araştırma Görevlisi
arkadaşlar öyp puanlarının hiç bir dönem düşmeyeceğini anlayın...kadrolara baş vuran sayısı her gecen dönem katlanarak artıyor...herkes ales kpds üds sınavlarına girip puanlarını yükseltiyor...yükseltmese bile saha önce ki puanlarını kullanıyor...yani puanlarda düşüş beklemeyin..yükselmezse şükredin..ama rekabet artıkça puanlarda artış olacaktır...